4.7 C
Gdańsk
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Atrakcje w Gdańsku: 30 miejsc, które musisz zobaczyć!

Gdańsk to piękne nadmorskie miasto, które co roku przyciąga spragnionych wrażeń turystów z całego świata. Planujesz wolny weekend? A może chcesz spędzić tutaj dłuższy urlop? Musisz wiedzieć, że atrakcji Ci nie zabraknie! Zobacz, które miejsca w Gdańsku warto odwiedzić!

Co warto zobaczyć w Gdańsku? Ciekawe miejsca

Co warto zobaczyć w Gdańsku? Ciekawe miejsca

Historia miasta Gdańska jest bogata i ma duże znaczenie dla historii całej Polski. To właśnie w Gdańsku powstała Solidarność. Tereny dawnej Stoczni Gdańskiej, liczne pamiątki, zabytki i dzieła architektury w Gdańsku czynią to miasto wyjątkowym i ciekawym. Zwłaszcza że obok zabytków mamy do swojej dyspozyji piękne plaże i bliski dostęp do morza. Ciekawe miejsca w Gdansku są tak liczne, że trudno wybrać te najciekawsze, które chcemy zwiedzić przez weekend lub podczas urlopu.

Liczne atrakcje w Gdańsku sprawiają, że jest to doskonały cel podróży dla rodzin z dziećmi, par oraz wielbicieli samotnych podróży. Zobacz najciekawsze miejsca w Gdańsku, które warto zobaczyć!

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Gdańsk uznaje się za symboliczne miejsce rozpoczęcia II Wojny Światowej, stąd nasze propozycje miejsc, które warto zobaczyć zaczniemy od Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Powodem, dla którego zdecydowano się na upamiętnienie wojny za pośrednictwem muzeum był atak niemieckich wojsk na miasto. Konkretniej: ostrzelanie polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte oraz atak na budynek Poczty Polskiej w Gdańsku.

Muzeum zajmuje teren aż 17070 m2, a jego lokalizacja jest ściśle związana z miejscami, które jako pierwsze zostały ostrzelane, symbolizując początek II Wojny Światowej. Muzeum jest naprawdę ciekawe, zwłaszcza jego najważniejsza część znajdująca się pod ziemią. Zwiedzanie muzeum warto połączyć z wycieczką na pobliskie Westerplatte.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku to perełka dla miłośników historii. Warto odwiedzić ekspozyję również z dziećmi, ponieważ wystawa zaciekawi także najmłodszych. Bilet wstępu kosztuje kilkanaście złotych, a bilet ulgowy mniej niż 10 zł.

Ratusz Głównego Miasta Gdańsk

Ratusz Głównego Miasta Gdańsk

Zabytkowy ratusz w stylu gotycko-renesansowym. Najstarsze fragmenty ratusza pochodzą z XIII wieku! Imponujący Ratusz w Gdansku to znakomita propozycja nie tylko dla miłośników starej architektury. Wewnątrz Ratusza mieści się także muzem, gdzie cały rok prezentowane są wystawy stałe, a w wybranych miesiącach wystawy czasowe.

Najciekawsze miejsca wewnątrz Ratusza to między innymi Wielka Sala Wety (Sala Biała) i Wielka Sala Rady (Sala Czerwona). Latem można wejść również na wieżę widokową skąd roztacza się wspaniały widok na Gdańsk. Ratusz Głównego Miasta zdecydowanie jest jednym z bardziej znanych punktów na pamie Gdańska.

Ratusz Głównego Miasta jest stale otwarty dla zwiedzających. Bilet wstępu kosztuje kilkanaście złotych.

Ulica Mariacka w Gdańsku

Jeśli interesuje Cię dawna zabudowa Gdańska, niepowtarzalny klimat malowniczych uliczek i piękna architektura, koniecznie udaj się na spacer barwną ulicą Mariacką, która jest częścią Głównego Miasta. To, jak dzisiaj wygląda Ulica Mariacka zawdzięczamy znakomitym rekonstrukcjom i konserwacji. Prowadzone wykopaliska stanowią potwierdzenie dawnej świetności tego miejsca, które cieszy się ogromną popularnością w Polsce i na świecie.

Brukowana uliczka między kamienicami cały rok tętni życiem, przyciągając turystów i mieszkańców Gdańska. Warto wspomnieć, że wiele lat temu Mariacka była ulubioną uliczką zakochanych. Wiele wskazuje na to, iż tak jest do dzisiaj. Romantyczny weekend w Gdańsku? Czemu nie.

Bazylika Mariacka Gdańsk

Bazylika Mariacka Gdańsk

Będąc w pobliżu ulicy Mariackiej warto zajść również do Bazyliki Mariackiej. Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywana jest Koroną Gdańska. To największa świątynia w Polsce wybudowana z cegły. Pierwsze prace nad jej budową rozpoczęto w 1343 roku i trwały one łącznie 159 lat.

Bazylika Mariacka prezentuje się imponująco, a jej urok wzrasta, gdy poznamy historię budynku. Dzięki odważnym działaniom konserwatorów, którzy w czasie wojny zdemontowali zabytki i powywozili je poza granice miasta, ukrywając na wsiach, Bazylika Mariacka mogła po wojnie wrócić do dawnej świetności. Zniszczenia podczas II Wojny Światowej były bardzo duże.

Dzisiaj Bazylika Mariacka to przepiękne miejsce kultu religijnego i wspaniała pamiątka historii. Bez względu na wyznanie, imponujące mury bazyliki warto zobaczyć. Zwiedzanie darmowe.

Park Oliwski im. Adama Mickiewicza Gdańsk

Zabytkowy Park Oliwski o powierzchni ponad 11 ha to kolejna duma miasta Gdańsk. Przepiękny zielony park ma równie bogatą historię, co niejeden wyjątkowy budynek w mieście. Projekt parku był inspirowany ogrodami prosto z Wersalu, swego czasu będąc miejscem spotkań ważnych osobistości ze świata polityki, sztuki i nauki.

Mimo że nie wszystkie elementy ogrodów sprzed wojny udało się zrekonstruować, Park Oliwski jest imponujacym miejscem. Doskonały do wypoczynku, czy kontemplacji. Turyści odpoczną od zgiełku miasta, chroniąc się w przepastnej zieleni parku. Zwiedzanie parku jest darmowe. Na stronie internetowej zabytkowego parku znajdziesz wiele ciekawych informacji. Bardzo ciekawa jest także możliwość odbycia wirtualnego spaceru.

Muzeum Bursztynu Gdańsk

Muzeum Bursztynu Gdańsk

Czy istnieje osoba, która jest odporna na uroki bursztynu? Powszechne jest poszukiwanie drobnych bursztynów nad morzem, by móc zabrać ze sobą cenną i piękną pamiątkę. Bursztyn na plaży jest bardzo ciężko znaleźć, dlatego turyści tłumnie odwiedzają sklepy z pamiątkami. W Gdańsku znajdziesz coś lepszego – Muzeum Bursztynu.

Wewnątrz Muzeum Bursztynu znajdują się okazy tak duże, że ciężko oderwać od nich wzrok. Muzeum w Gdańsku posiada wyjątkowe okazy bursztynu z różnych stron świata. W środku znajdziesz zarówno nowe, jak i stare wyroby bursztynowe. Zaręczamy, że zachwycą Cię wszystkie. Dodatkowo możesz się wiele dowiedzieć na temat ozdobnego kamienia.

Odwiedzając Muzeum Bursztynu nie sposób pominąć wieży widokowej, która pozwala spojrzeć na panoramę Gdańska z wysokości 40 metrów. Z okna punktu widokowego dobrze widać słynną Drogę Królewską i ulicę Dlugą.

Bilet wstępu do Muzeum Bursztynu kosztuje 16 zł, ulgowy 8 zł. Wizyta w tym miejscu spodoba się nie tylko miłośnikom biżuterii. Na koniec mała ciekawostka: muzeum znajduje się na terenie dawnej wieży więziennej, katowni i domu więziennego.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Instytucja kultury, której celem jest szerzenie wiedzy i dziedzictwa Solidarności w Polsce i za granicą. Europejskie Centrum Solidarności prowadzi działalność edukacyjną, naukową, wydawniczą oraz wystawienniczą. To doskonała okazja, by dowiedzieć się nieco więcej na temat współczesnej historii Polski.

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku posiada stałą ekspozycję zajmującą aż 6 sal. Ponadto regularnie organizowane są wystawy czasowe, które bardzo często odbywają się w plenerze. Warto także wspomnieć, że na terenie budynku znajduje się piękny, całoroczny ogród.

Europejskie Centrum Solidarności cieszy się dużą popularnością i zdecydowanie należy do miejsc, które warto zobaczyć w Gdańsku, choćby ze względu na imponujące rozmiary – siedziba zajmuje 25 349,75 m² powierzchni.

Dom Uphagena Gdańsk

Wyjątkowy Oddział Muzeum Gdańska – Dom Uphagena. To kamienica mieszczańska z okresu XVIII wieku. Jako jedna z niewielu w Europie i jedyna w Polsce jest otwarta dla zwiedzających. Kamienica znajduje się przy ulicy Długiej, o której napiszemy w dalszej części tekstu.

Zastanawiasz się pewnie, skąd ta nazwa – Dom Uphagena? Pochodzi od nazwiska zamożnego właściciela kamienicy, Johanna Uphagena, który kupił ją w 1775. Dzięki temu, że nawet po śmierci właściciela kamienica pozostawała w rękach rodziny, w 1911 roku udało się otworzyć w jej wnętrzu muzeum. Kamienica cieszyła się dużą popularnością wśród zwiedzających aż do 1944 roku. Gdyby nie przytomność niemieckich konserwatorów, wszystkie pamiątki zostałyby zniszczone przez niemieckie wojska. W 1945 roku z kamienicy zostały gruzy.

Na szczęście w 1998 roku, czyli wiele lat później, przywrócono tradycję sprzed wojny i otworzono Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Przestronne wnętrza odrestaurowanej kamienicy stanowią prawdziwe atrakcje dla miłośników dawnych czasów.

Dom Uphagena jest twary dla zwiedzających przez cały rok. Bilet wstępu kosztuje 16 zł. Bilet ulgowy 8 zł. Wnętrze tej kamienicy po prostu trzeba zobaczyć.

Ratusz Starego Miasta w Gdańsku

Stare Miasto w Gdańsku jest inne, niż Stare Rynki w innych miastach Polski. W tym mieście część Starego Miasta jest przede wszystkim częścią mieszkalną, a nie reprezentacyjną, tak jak Główne Miasto, które często bywa mylone ze Starym Miastem. Skąd te wszystkie zawiłości?

Stare Miasto w Gdańsku jest istotnie najstarszą częścią miasta, niestety dawna architektura i struktura Starego Miasta się nie zachowały. Wszystko zostało zniszczone w czasie II Wojny światowej. Nie oznacza to jednak, że Starym Mieście w Gdańsku nie ma czego oglądać. Co prawda nie potrzebujesz tutaj przewodnika, ale z pewnością miło spędzisz czas, przechadzając się nad Kanałem Raduni, czy oglądając Ratusz Starego Miasta. Ta część Gdańska również jest bogata w zabytki, oprócz wspomnianego wcześniej Ratusza, warto zobaczyć także Mały i Wielki Młyn, Dom Opatów Pelpińskich, czy budynek Poczty Polskiej w Gdańsku, o którym wspominaliśmy w kontekście Muzeum II WŚ.

Muzeum Narodowe w Gdańsku

Najstarsze muzeum Gdańska – Muzeum Narodowe, składa się z kilku oddziałów. Wszystkie mają swoje siedziby w zabytkowych, pięknych budynkach. To do Ciebie należy decyzja, które oddziały zechcesz zobaczyć. Umiejscowione są w różnych częściach Gdańska, w związku z czym ich zwiedzenie może zająć trochę czasu. Wyróżniamy:

  • Oddział Sztuki Dawnej,
  • Zielona Brama,
  • Oddział Sztuki Nowoczesnej,
  • Muzeum Hymnu Narodowego,
  • Oddział Etnografii,
  • Muzeum Tradycji Szlacheckiej,
  • Gdańska Galeria Fotografii.

Najwięcej emocji wzbudza jeden z zabytków, wyjątkowe dzieło sztuk pięknych – Sąd Ostateczny. Znakomity tryptyk mimo 550 lat istnienia i burzliwych losów, wciąż jest świetnie zachowany. Najcenniejszy obraz w Gdańsku znajduje się w Bazylice Mariackiej.

Złota Brama Gdańsk

Brama Ulicy Gługiej. Brama Długouliczna to jedno z charakterystycznych miejsc na mapie Gdańska. Utrzymana w stylu manieryzmu niderlandzkiego. Złota Brama powstała w 1612 roku. Zwraca uwagę pięknym wykonaniem i zrekonstruowanymi rzeźbami z 1878 roku. Należy do jednego z największych dzieł architektonicznych w Polsce. Projekt Bramy został wykonany przez architekta Abrahama van den Block i zrealizowany przez budowniczego Hansa Strakowskiego.

To właśnie za Złotą Bramą znajduje się Muzeum Bursztynu. Zwiedzając tamtejsze atrakcje, warto później zatrzymać się na chwilkę także przy Złotej Bramie, by osobiście zobaczyć słynne posągi: Pokój, Wolność, Bogactwo, Sława, Zgoda, Sprawiedliwość, Pobożność i Roztropność. Na fasadzie budynku znajduje się również słynny napis: Zgodą małe państwa rosną, przez niezgodę wielkie upadają.

Góra Gradowa w Gdańsku

Coś dla miłośników zieleni i punktów widokowych: Góra Gradowa w Gdańsku. To miejsce związane jest z pewną ciekawą legendą, która opowiada o początkach Gdańska. Istnieją pewne przesłanki mówiące o tym, że to właśnie ta Góra była początkiem gdańskiego grodu. Podczas budowy fortyfikacji znaleziono nawet wyroby ceramiczne, monety i inne pamiątki pochodzące z okresu średniowiecza. Niestety archeolodzy dysponują niewieloma informacjami z tamtej epoki, trudno więc uzyskać więcej informacji na temat początków miasta Gdańsk.

To wyjątkowe miejsce, jedno z wielu, w Gdańsku, przyciąga turystów nie tylko za sprawą ciekawej historii i legend, ale także z powodu widoku, jaki rozpościera się ze szczytu góry. Nasyp wznosi się na wysokość 46 m n.p.m. To najlepszy punkt widokowy w gdańskim śródmieściu. Co więcej, jego zwiedzanie jest zupełnie darmowe. Na szczycie wzniesienia znajduje się Krzyż Milenijny o wysokości 16 m.

Fontanna Neptuna Gdańsk

Fontanna Neptuna Gdańsk

Reprezentacyjna fontanna z historią. Projekt figury przedstawiającej Neptuna stworzył znany nam już architekt i rzeźbiarz Abraham van den Blocke. Imponująca fontanna stanęła przed ówczesnymi siedzibami królewskimi w 1633 roku. Około 100 lat później przeszła kolejne renowacje, które uczyniły fontannę jeszcze piękniejszą.

Standardowo pomyślny bieg historii zatrzymuje się na II Wojnie Światowej. Na szczęście i tutaj obrońcy dzieł sztuki zajęli się rozmontowywaniem i zabezpieczaniem fragmentów fontanny, by cenna pamiątka z poprzednich wieków mogła przetrwać wojnę.

W 1954 roku Fontanna Neptuna została ponownie uruchomiona i do dzisiaj działa bez przeszkód, uświetniając pozostałe atrakcje w Gdańsku, których w okolicy słynnej fontanny jest sporo. Ta okolica jest ciekawa nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci, które przecież kochają fontanny.

Dwór Artusa Gdańsk

Dzisiaj oddział Muzeum Gdańska, dawniej miejsce spotkań kupców i znaczący ośrodek życia towarzyskiego. Dwór Artusa robi wspaniałe wrażenie, znajdując się obok innych znamienitych punktów na Trakcie Królewskim. Budynek mieści się na Długim Targu, dokładnie naprzeciwko Fontanny Neptuna.

Dwór Artusa został wzniesiony przez Bractwo św. Jerzego, czyli gromady rycerzy z bogatych rodzin niemieckich. Bractwo wykorzystało własne środki na stworzenie elitarnego dworu, który będzie miejscem rozrywki i spotkań szlachetnie urodzonych. Starający się zachować elitarność Dworu rycerze stracili tę możliwość po pożarze w 1477. Dwór Artusa szybko odbudowano, natomiast stał się po tym własnością miasta i przestał być miejscem wyłącznie dla elity. Tak czy inaczej, miejsce nadal tętniło życiem.

Co możemy zwiedzać na terenie Dworu Artusa dzisiaj? Obecne atrakcje stanowią 2 sale otwarte dla zwiedzających: Wielka Hala i Sień Gdańska. Oba pomieszczenia są duże i robią ogromne wrażenie. Bilet wstępu do wnętrza Dworu Artusa kosztuje 8 zł.

Droga Królewska w Gdańsku

Droga Królewska w Gdańsku

Tak zwany Trakt Królewski w Gdańsku. Najbardziej reprezentacyjna część miasta, na której znajdują się słynne ulice: ulica Długa i Długi Targ. Nazwa nawiązuje do uroczystych wjazdów monarchów do miasta. Wszystko doskonale zaplanowane! Dzisiaj pozostaje nam tylko wyobrażać sobie dawny splendor wysoko postawionych obywateli Polski.

Zarówno Ulica Długa, jak i Długi Targ (przedłużenie ulicy Długiej, dawny plac targowy), posiadają najciekawsze i najważniejsze zabytki znajdujące się w Gdańsku na terenie Głównego Miasta. Wiele z nich opisaliśmy wyżej. Dużo budynków należy także do Muzeum Narodowego Gdańska. Na Drodze Królewskiej bez wątpienia znajduje się wiele atrakcji doskonałych dla dzieci i dorosłych.

Wydaje nam się, że weekend to za mało, by zwiedzić najbardziej interesujące zabytki okolicy. Dwór Artusa, Złota Brama, Dom Uphagen i wiele innych zabytkowych kamienic, którym nie można się oprzeć. W Gdańsku można spędzić wiele dni i zupełnie się nie nudzić!

Archikatedra Oliwska Gdańsk

Rzymskokatolicki kościół archikatedralny w Gdańsku – Archikatedra Oliwska – w 2017 roku została wpisana na listę Pomników Historii. To imponująca budowla, która łączy w sobie wiele historycznych stylów. Zawiera trzy ołtarze i każdy z nich reprezentuje inny okres, m.in. renesans niderlandzki, czy styl rokoko. Wewnątrz katedry znajduje się również grobowiec książąt pomorskich. Niemal każdy szczegół wystroju i wyposażenia, jakie posiada Archikatedra Oliwska, stanowi pamiątke dawnych dziejów. Zwiedzanie kościoła jest oczywiście darmowe.

Oliwa ZOO w Gdańsku – Gdański Ogród Zoologiczny

Gdański Ogród Zoologiczny

Miasto Gdańsk pełne jest znakomitych zabytków, ale czasami warto zrobić sobie od nich przerwę, by odpocząć od zwiedzania i nabrać zapasu sił na kolejne ciekawe miejsca. Gdański Ogród Zoologiczny to świetna strefa dla dzieci i dorosłych, którzy chcą odpocząć na łonie natury, ciesząc oczy egzotycznymi zwierzętami, które zamieszkują ZOO przy Parku Oliwa w Gdańsku.

Historia ZOO w Gdańsku jest bardzo ciekawa. Mniejsza wersja Ogrodu Zoologicznego, jaki znamy dzisiaj, powstała już w 1954 roku z inicjatywy Stanisława Szmidta. Niestety budowa atrakcji i schronienia dla zwierząt okazała się niezwykle kosztownym przedsięwzięciem. Na szczęście były to czasy słynnych czynów społecznch, więc ZOO zostało dokończone społeczną pracą obywateli Gdańska. I kiedy w 1955 roku, gdy ZOO zamieszkiwało ponad 300 zwierząt, ponownie pojawił się problem z rozbudową i ponownie inicjatywa obywatelska nie dopuściła do zlikwidowania ZOO i oddania zwierząt. Trzeba przyznać, że to wzruszające, gdy ludzie z własnej chęci jednoczą się, by stworzyć coś wyjątkowego.

Dzięki mieszkańcom Gdańska egzotyczne zwierzaki możemy podziwiać do dziś. Tę wyjątkową atrakcję docenią zwłaszcza dzieci, które będą miały okazję na własne oczy zobaczyć lwa, panterę, żyrafę, wilka, lisa i wiele innych, przepięknych zwierząt, które w Gdańskim ZOO mają znakomite warunki życia.

Teatr Szekspirowski Gdańsk

Gdański Teatr Szekspirowski powstał w miejscu, gdzie w XVII wieku funkcjonował budynek Szkoły Fechtunku – pierwszy publiczny teatr ówczesnej Rzeczypospolitej. To stosunkowo nowe miejsce w Gdańsku – Teatr powstał w 2008 roku, jednak skończno go dopiero w 2014 roku.

Imponujący budynek ma za zadanie promować i rozpowszechniać sztukę teatralną. Trzeba przyznać, że budowla istotnie zachęca do odkrywania przedstawień teatralnych i częstszego obcowania ze sztuką. Osoby, które mieszkają w Gdańsku mają naprawdę łatwy dostęp do znakomitych atrakcji!

Długie Pobrzeże Gdańsk

Długie Pobrzeże Gdańsk

Ciekawe miejsca w pobliżu Głównego Miasta w Gdańsku uzupełnia Długie Pobrzeże, czyli nadwodny deptak. Na terenie deptaku znajdują się zabytkowe bramy: Krowia z XIV w., Chlebnicka z XV w., Mariacka z XV w., Św. Ducha, odbudowana w latach 90, a także Brama Żuraw, o której powiemy więcej w kolejnym akapicie.

Długie Pobrzeże to nie tylko zabytki. Najciekawsze w tym miejscy jest otoczenie, klimat i znakomitość odtworzenia wyglądu Pobrzeża znanego przed wojną.Spacer nad wodą to znakomita atrakcja dla dzieci i idealny moment na zażycie odrobiny relaksu przez dorosłych. Pobrzeże wciąż tętni życiem!

Plaże w Gdańsku

Plaże w Gdańsku

Gdańsk posiada nie tylko przepiękne, zapierające dech w piersiach zabtyki, ale także wyjątkowe plaże. Gdańsk ma ich kilka! Powszechnie 5 z nich uważa się za najciekawsze i takie, które warto zwiedzić niezależnie od pogody. Jeśli masz kilka wolnych dni przed sobą, koniecznie zajrzyj na plażę w Jelitkowie, Brzeźnie, Stogach, Sobieszewie i Orle.

Każda z plaż nieco się różni od pozostałych, jedne są bardziej dzikie, inne popularne wśród turystów, ale bez wątpienia każda ma swój klimat. Przy ładnej pogodzie warto zabrać dzieci i spędzić trochę czasu, budując zamki z piasku. Darmowe atrakcje w Gdańsku także są świetne!

Molo w Gdańsku

Jeśli znajdziesz się na plaży w Brzeźnie, Twoim oczom ukaże się drewniane molo – jedno z ulubionych miejsc gdańskich spacerowiczów. Molo mierzy 136 m długości, a obok znajdują się praktyczne budynki: toalety, bary i restauracje. W pobliżu jest także Centrum Ratownictwa Wodnego.

Co ciekawe, molo w Brzeźnie istniało już w 1900 roku i sięgało 100 m. W czasach międzywojennych zostało wydłużone do imponujących 250 m. Niestety zostało ono zlikwidowane i zastąpione nowym molo, które jest znane dzisiaj i które powstało w latach 1993-1996. Podobno istnieją plany, by obecne molo wydłużyć o kolejne 126 m. Biorąc pod uwagę popularność tego miejsca, dodatkowe metry molo na pewno nie zaszkodzą.

Jarmark św. Dominika Gdańsk

Jarmark św. Dominika Gdańsk

Niektóre tradycje są nieśmiertelne! Słynny Jarmark Św. Dominika w Gdańsku swoimi początkami sięga 1260 roku. Wtedy to w specjalnie wyznaczone dni do Gdańska zjeżdżali kupcy i handlarze z Francji, Niemiec, Hispanii, Portugalii i wielu innych krajów. Mało tego! Jarmark był wydarzeniem, które przyciągało również artystów, trupy aktorskie i cyrkowców. Rozmaite atrakcje odbywały się każdego dnia, aż do końca targów. Na to wydarzenie czekali wszyscy mieszkańcy Gdańska!

Wyjątkową tradycję przerwała oczywiście II Wojna Światowa, która była niemal jak przycisk Delete na całą Polskę… Na szczęście i w tym przypadku pamięć w Polakach nie umarła – Jarmark św. Dominika w Gdańsku powrócił w 1972 roku ponownie na ulicę Targ Węglowy.

Obecnie co roku przy ul. Targ Węglowy odbywa się kilkunastodniowy targ, na którym można upolować prawdziwe skarby. Wydarzenie przyciąga turystów z Polski i zagranicy, którzy doceniają wspaniały klimat wydarzenia. Kolorowe wystawy, artyści, uśmiechnięte twarze – urok jarmarku podziała na dzieci i dorosłych. Uczestnictwo w jarmarku jest oczywiście darmowe.

Galeria Starych Zabawek w Gdańsku

Kolejna znakomita atrakcja dla dzieci i prawdziwa podróż w czasie dla dorosłych. Galeria Starych Zabawek w Gdansku to zbiory starych zabawek, które były produkowane w Polsce w latach 1920-1989. Muzeum zgromadziło ponad 4000 egzemplarzy zabawek. Być może niektóre z nich sami mieliście lub chcieliście mieć w dzieciństwie.

Bilet wstępu kosztuje 8 zł. Ulgowy bilet dla uczniów, studentów i emerytów kosztuje 6 zł. Galeria Starych Zabawek mieści się przy ul. Piwnej 19/21, Gdańsk.

Brama Stągiewna Gdańsk

Pozostałość po dawnych bramach obronnych w mieście Gdańsk, które zostały wybudowane w XV wieku. Obecnie Stągwie Mleczne są własnością prywatną, ale warto je zobaczyć nawet bez zwiedzania wnętrza. Obok Bramy Stągiewnej znajduje się piękny most Stągiewny.

Brama i Most znajdują się na Wyspie Spichrzów, jednego z najbardziej klimatycznych miejsc w Śródmieściu. Na terenie wyspy znajduje się również przystań jachtowa Marina. Zdecydowanie jest co oglądać!

Zielony Most w Gdańsku

Zielony Most w Gdańsku

Wspominaliśmy już o Głównym Mieście, Długim Targu, Pobrzeżu i Wyspie Spichrzów. Czas powiedzieć kilka słów o moście, który łączy Główne Miasto z Wyspią Spichrzów i stanowi jeden z najbardziej znanych punktów w Gdansku.

Most znajduje się na rzece Motławie i ma szerokość 15 metrów. Początki mostu sięgają 1357 roku, chociaż w tamtym czasie daleko mu było do dzisiejszej świetności. Most był wielokrotnie przebudowywany. Skąd nazwa Zielony Most? Archiwa nie są zgodne – jedne informacje podają, że przyczyną był zielony kamień użyty do budowy mostu, inne, że to pleść lub farba, której użyto do pomalowania mostu dały początek słynnej nazwie.

Po przejściu mostu możesz udać się do słynnej Zielonej Bramy, o której także wspominaliśmy. Zwiedzanie tej okolicy jest darmowe. Widok z tego miejsca to świetna okazja do zrobienia romantycznych zdjęć lub upamiętnienia pięknych widoków na rzekę Motławę.

Statek Czarna Perła Gdańsk

Statek Czarna Perła Gdańsk

Miasto Gdańsk posiada 2 piękne, stylizowane statki. Jednym z nich jest Czarna Perła, drugim Galeon Lew. Statki są piękne, charakterystyczne i pozwalają poczuć ducha przygody. Wycieczkę statkiem docenią dorośli i dzieci, ponieważ rejs pozwoli zarówno na podziwianie staku, jak i pięknych okolic, z jakich słynie Gdańsk.

Co ciekawe, Czarna Perła po zakończeniu rejsów zamienia się w klimatyczną restaurację. Tawerna serwuje pyszne jedzenie i muzykę na żywo w każdy weekend (piątek i sobota). To świetne, niecodzienne miejsce na wieczorne wyjście lub obiad ze znajomymi. To także alternatywa dla osób, które cierpią na chorobę morską, a mimo wszystko chcą przez chwilę poczuć się, jak załoga na statku.

Statek kursuje na 2 odcinkach – dłuższy, trwający 90 minut rejs Gdańsk – Westerplatte – Gdańsk kosztuje 55 zł od osoby dorosłej i 35 zł od dziecka. Krótszy rejs Gdańsk – Westerplatte kosztuje 35 zł od dorosłych i 25 zł od dzieci.

Baszta Browarna Gdańsk

Część dawnych fortyfikacji w Gdansku. Baszta Browarna została wybudowana około XIV wieku i doszczętnie zniszczona w 1945 roku. Po wojnie została odbudowana razem z 2 innymi basztami pochodzącymi z tego samego okresu – Basztą Shultza i Basztą Narożną, które dzisiaj są częścią Domu Harcerza.

Baszta Browarna dawniej mieściła w sobie browar, stąd jej charakterystyczna nazwa. Spacer wzdłuż Domu Harcerza i przylegających do niego baszt pozwala zobaczyć, jak dawniej wyglądały zabudowania miejskie. Trzeba przyznać, że ta okolica i zrekonstruowane zabytki robią wrażenie!

MAG – Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Zbiory archeologiczne w Gdansku funkcjonują już od 1953 roku, ale dopiero w 1962 doczekały się własnego muzeum, które możemy podziwiać do dzisiaj. Jak podaje strona internetowa miejsca: MAG gromadzi zbiory dokumentujące pradzieje północnej Polski oraz kulturę materialną mieszkańców Gdańska i Pomorza Gdańskiego, od wczesnego średniowiecza po czasy nowożytne.

Zbiory MAG dają dostęp do bardzo ciekawych informacji dotyczących dawnego życia w mieście. Wśród pamiątek znajdują się m.in. zespół zabytków kultury rzucewskiej z epoki neolitu, kolekcja popielnic twarzowych z wczesnej epoki żelaza, zbiór wyrobów bursztynowych datowanych od neolitu po późne średniowiecze, zabytki z grodu gdańskiego (X–XIII wiek), oraz unikatowa kolekcja zabytków z Wyspy Spichrzów.

Siedziba MAG znajduje się w dawnym Domu Towarzystwa Przyrodniczego przy ul. Mariackiej 25/26 w Gdańsku. Bilet normalny do muzeum kosztuje 12 zł, ulgowy 8 zł. Dostępna jest również możliwość zakupu biletu rodzinnego, który kosztuje 26 zł. Warto pamiętać, że w czwartki zwiedzanie MAG jest darmowe.

Kościół Rektorski Ojców Karmelitów pw. św. Katarzyny Gdańsk

Kościół Rektorski Ojców Karmelitów pw. św. Katarzyny Gdańsk

Najstarszy kościół parafialny na Starym Mieście w Gdańsku. Kościół Rektorski Ojców Karmelitów pw. św. Katarzyny powstał w latach 1227-1239. Świątynia ma bogatą historię, a w jej wnętrzu znajdują się wyjątkowe zabytki, m.in. obraz Matki Boskiej Bołszowieckiej przeniesiony tutaj po II wojnie światowej. Świątynia posiada także obrazy Antona Möllera i Izaaka van den Blocka oraz barokowe epitafia i płytę nagrobną astronoma Jana Heweliusza z 1659 roku. Na uwagę zasługuje także 76 metrowa wieża, która zwieńczona została hełmem autorstwa Jacoba van den Blocka, wykonanym w 1634 roku.

Ostatni remont świątyni pod patronatem Św. Katarzyny miał miejsce w 2006 roku, kiedy zapaliła się wieża. Był to kolejny po czasach II Wojny Światowej tak duży pożar kościoła. Na szczęście zabytki i pamiątki udało się uratować w zorganizowanej akcji strażaków. Warto również wspomnieć o jedynym w Polsce i na świecie Zegarze Pulsarowym, który znajduje się właśnie na wieży zegarowej kościoła.

Centrum Hevelianum Gdańsk

Gdańskie atrakcje zamykamy kolejnym wyjątkowym miejscem. Centrum Hevelianum to mieszczące się w centralnej części w Gdańsku interaktywne Centrum łączące naukę z historią. Zaciekawieni? Hevelianum mieści się na wspomnianej wcześniej Górze Gradowej, zajmując zieloną wyspę nieopodal. Hevelianum zajmuje XIX-wieczne budynki dawnego militarnego fortu, które są ciekawe same w sobie.

Najbardziej atrakcyjne dla zwiedzających, zwłaszcza najmłodszych, są interaktywne wystawy, zajęcia edykacyjne i programy przygotowane specjalnie dla dzieci. Podobne miejsce w Polsce znajduje się w Warszawie, a jest nim Centrum Nauki Kopernik. W Gdańskim Hevelianum dostępne są następujące atrakcje:

  • Dookoła świata, czyli interaktywne stanowiska dla osób, które są ciekawe świata. Wystawy dotyczą wszystkich 7 kontynentów.
  • Łamigłówka – coś dla miłośników matematyki. W tym miejscu możesz się przkonać, że matematyka jest wszędzie!
  • Z Energią – na terenie tego miejsca zwiedzający mogą dowiedzieć się, czym jest energia i w co można ją zamienić.

Atrakcje w Hevelianum zaciekawią zarówno dzieci, jak i dorosłych. Miejsca, w których zwiedzający mogą brać aktywny udział od zawsze były uważane za najciekawsze. Warto również wspomnieć, że część Centrum posiada darmowe miejsca do zwiedzania. Są to m.in. dawne schrony, makiety historyczne itp. Najciekawsze darmowe miejsce to punkt Zabaw z Historią, gdzie najmłodsi mogą przymierzyć mundur i strzelać z wirtualnych dział. Tajniki wojskowości spodobają się szczególnie miłośnikom militariów.

Bilet wstępu do Hevenalium kosztuje 25 zł, ulgowy 20 zł. Dostępna jest również możliwość zakupu biletu rodzinnego w cenie 60 zł.

Kilka dni na pobyt w Gdansku to zdecydowanie za mało! Niejeden przewodnik internetowy dzieli najciekawsze miejsca na te znajdujące się w Głównym Mieście, Starówce, czy Parku Oliwskim. Atrakcje są tak liczne, że nie da się zwiedzić ich w ciągu kilku dni. Właściwie jest to dobra wiadomość – Gdańsk daje możliwość spędzenia kilku równie ciekawych urlopów. Niektóre najciekawsze miejsca możesz zwiedzić również w weekend.

Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.com.

Roman Jaworski
Roman Jaworski
Tworzenie rankingów to moja specjalność. Mam nadzieje, że moje artykuły przypadły Ci do gustu :)
Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj