5.9 C
Gdańsk
niedziela, 3 marca, 2024

Szukasz domu w zabudowie szeregowej? Poznaj jego zalety!

Dom wolnostojący? Mieszkanie w budynku wielorodzinnym? Dom w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej? Osoby chcące zamieszkać we własnych „czterech kątach” rozważają różne opcje i każdą z nich wnikliwie analizują. W tym artykule zostały zawarte informacje na temat tego czym jest dom szeregowy, jakie są jego wady i zalety oraz gdzie najkorzystniej jest zamieszkać w tego typu nieruchomości.

Definicja domu w zabudowie szeregowej

Niektórzy błędnie utożsamiają zabudowę szeregową z budynkiem wielorodzinnym. Pomimo tego, iż w przepisach prawa budowlanego nie istnieje definicja „domu w zabudowie szeregowej” to zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 roku (Prawo budowlane – Dz.U. z 2016 r. poz 290) odnaleźć można definicję budynku jednorodzinnego, do którego należy zaliczyć także dom w zabudowie szeregowej. Zgodnie z zapisami tej ustawy budynkiem jednorodzinnym jest „budynek wolno stojący albo budynek w zabudowie bliźniaczej ,szeregowej lub grupowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość (…)”. Domy szeregowe są obiektami budowlanymi (budynkami mieszkalnymi) połączonymi ze sobą jedną lub dwoma ścianami z innymi domami w tym samym obiekcie. W przypadku domów szeregowych mówimy o połączeniu co najmniej trzech domów (segmentów). Do ich cech wspólnych należy zaliczyć: tą samą elewację, rozmiary budynku, układ pomieszczeń wewnątrz. Prawo budowlane definiuje pojęcie budynku. Zgodnie z nim za budynek należy uznać obiekt trwale związany z gruntem, który został wydzielony z przestrzeni z wykorzystaniem przegród budowlanych. Budynek taki posiada fundamenty i dach. Dlatego też budynki w zabudowie szeregowej można traktować jako domy jednorodzinne (każdy z segmentów posiada dach, fundamenty, odpowiednie ściany odgradzające daną część od pozostałych), a nie jako budynki wielorodzinne (bloki mieszkaniowe).

Zalety i wady domów szeregowych

Postrzeganie zarówno zalet jak i wad domów szeregowych często zależy od perspektywy i preferencji osób mieszkających w tego typu budynkach lub potencjalnych kupców. Najczęściej wymieniane zalety szeregowców to:

  • zachowanie prywatności, której często brakuje w budynkach wielorodzinnych;
  • posiadanie własnego ogródka czy też terenu zielonego za/przed posesją;
  • współczesne projektowanie i budownictwo domów szeregowych pozwala na wyznaczenie garażu dla każdego z segmentów;
  • odrębne wejście do każdego segmentu.

Szeregowce dają więc możliwość komfortowego, niezależnego mieszkania, co jest niezwykle istotne dla osób poszukujących prywatności. Jednocześnie dzięki współdzieleniu ścian, wspólnym kosztom uzbrojenia, mniejszym kosztom zakupu działki – budowa tego typu nieruchomości pochłania znacznie mniej środków finansowych aniżeli budowa domów wolnostojących. Właściciele domów w zabudowie szeregowej zwracają także uwagę na tańszą eksploatację i konserwację nieruchomości (podział kosztów wywozu śmieci, sprzątania części wspólnych i inne).

Do wad domów w zabudowie szeregowej należy zaliczyć brak całkowitej prywatności. W przeciwieństwie do mieszkańców domów wolnostojących, mieszkańcy szeregowców muszą liczyć się z tym, że z jednej lub z dwóch stron będą otaczać ich sąsiedzi. Należy mieć na uwadze także to, że w przypadku domów w zabudowie szeregowej należy dostosować elewację do pozostałych części szeregowca – musi ona być spójna pod względem wizualnym by zapewnić estetykę.

Jaka lokalizacja najlepsza do zamieszkania w szeregowcu?

Najbardziej korzystne ze względu rozwoju osobistego, zawodowego i zapewnienia lepszej przyszłości dzieciom jest zamieszkanie w dużych miastach lub na ich obrzeżach. Szczególnie atrakcyjny dla wielu osób jest Gdańsk. Dlaczego? Z racji tego, że ceny domów szeregowych w Gdańsku oraz domów w zabudowie bliźniaczej w Gdańsku nie są wygórowane. Jednocześnie firmy deweloperskie w Gdańsku – by utrzymać swą pozycję na rynku i zachęcić klientów do kupna domu – oferują wiele, dodatkowych usług. Jedną z takich firm, cieszących się pozytywnymi rekomendacjami klientów, deweloper Gdańsk AM Projekt.

Dom w zabudowie szeregowej – podsumowanie

Zaletą domów w zabudowie szeregowej jest przede wszystkim stosunkowo niska cena ich zakupu, zwłaszcza w dużych miastach takich jak Gdańsk lub na obrzeżach Gdańska. Na rynku gdańskim działa wiele firm deweloperskich oferujących sprzedaż segmentów szeregowca o różnorodnym metrażu i układzie. Domy te zapewniają prywatność, dostęp do terenu zielonego, oszczędność.

Jeżeli myślisz o tym, aby Twój dom w zabudowanie szeregowej był domem energooszczędnym, to koniecznie zapoznaj się z artykułami https://www.amprojekt.com.pl/blog/32-pompa-ciepla-co-to-jest-jak-dziala-i-ile-kosztuje oraz https://www.amprojekt.com.pl/blog/26-panele-fotowoltaiczne-na-blizniaku-ile-kosztuja-i-ile-mozemy-zaoszczedzic-na-pradzie

Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj