18.5 C
Katowice
czwartek, 8 czerwca, 2023

Jakie wyposażenie przyda ci się na górską wspinaczkę?

Wspinaczka górska to dyscyplina sportu ciesząca się obecnie ogromnym zainteresowaniem. Wymaga ona dobrej kondycji fizycznej, dużej wytrzymałości oraz odporności na różnorodne warunki atmosferyczne. Poniesiony trud wynagradza osiągnięcie celu, którym najczęściej jest zdobycie szczytu. Nie mniej jednak sama droga jest fascynującym, aczkolwiek bardzo ryzykownym, przeżyciem. Przyjrzyjmy się, jakie wyposażenie jest niezbędne podczas wspinaczki.

Buty do wspinaczki górskiej

Wspinaczka górska przebiega na trudnym oraz stromym terenie. Wymaga ona umiejętności tj. siła w rękach oraz nogach, poczucie równowagi oraz gibkość. Do pokonania dystansu niezbędne jest odpowiednie obuwie do wspinaczki, np. buty Scarpa. W związku z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, tj. wysoka wilgotność powietrza oraz możliwość wystąpienie opadów, obuwie powinno być odporne na wilgoć. Dlatego idealne buty na górską wspinaczkę to obuwie z membraną. Utrzymanie stopy na trudnej powierzchni, tj. niewielkie szczeliny skalne, jest możliwe tylko z niezwykle wytrzymałym obuwiem dobrej jakości wykonanym z trwałych materiałów odpornych na przetarcia oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Wspinacze bardzo chętnie sięgają po buty ze skóry, które idealnie dopasowują się do stopy. Ponadto obuwie powinno być lekkie. Z kolei odpowiednio gruba podeszwa zapewni komfort na zróżnicowanym podłożu. Marka Ocun ma w swojej ofercie obuwie przeznaczone do wspinaczki z podeszwą zawijaną nad piętę. Obuwie ułatwia wspinaczkę techniką znaną jako „haczenie pięty”.

Climbers on mountain ridge, Mont Blanc, France

Uprząż wspinaczkowa – niezbędny sprzęt do poruszania się po skałach

Uprząż wspinaczkowa to obok odpowiedniego obuwia niezbędne wyposażenie podczas górskich wspinaczek. Jest ona gwarancją bezpieczeństwa. Ułatwia ona sportowcom poruszanie się po skałach. Długie przygotowania oraz trening to podstawa, aby móc podjąć się tak niebezpiecznego przedsięwzięcia. Nawet najbardziej doświadczeni miłośnicy tej dyscypliny sportu powinni zwracać uwagę na komfort oraz bezpieczeństwo podczas wspinaczki. Uprząż wspinaczkowa najwyższej jakości marki Ocun posiada nowatorskie rozwiązania tj. system MWS umożliwiający przesuwanie pasa w uprzęży czy też użycie pianki 3D wpływającej na oddychalność uprzęży oraz obniżenie jej wagi.

Niezbędny sprzęt wspinaczkowy będący gwarancją bezpieczeństwa

Wspinaczka górska to ekstremalna dziedzina sportu, która wymaga odpowiedniego przygotowania pod względem fizycznym oraz psychicznym. Bezpieczeństwo podczas tej pasjonującej dyscypliny zapewni sprzęt wspinaczkowy tj.:

  • karabinki;
  • liny;
  • haki;
  • materace bulderowe tzw. crashpady.

Podczas wspinaczki pracuje całe ciało. Ubranie powinno być wygodne, wytrzymałe i nie może ono krępować ruchów – nawet podczas najbardziej nienaturalnych pozycji. Na bezpieczeństwo na dużej wysokości mają wpływ stopy, które powinny stabilnie trzymać się różnego rodzaju wypustek oraz szczelin. Nie bez znaczenia jest rola rąk. Wśród wyposażenia wspinaczy powinna znaleźć się magnezja w płynie. Płyn roztarty na powierzchni rąk jest gwarancją dobrej przyczepności. Środek zapobiega poceniu się rąk.

Wspinaczka górska zalicza się do grupy sportów ekstremalnych. Pasjonaci gór oraz adrenaliny podejmują się coraz trudniejszych wyzwań, aby sprawdzić samych siebie oraz wyjść ze strefy komfortu. Podczas wyprawy niezwykle ważna jest wygoda oraz bezpieczeństwo, o czym nie wolno zapominać. Zagwarantują nam to odpowiednie przygotowanie, ubiór oraz profesjonalny sprzęt wspinaczkowy.

Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj