-3.3 C
Katowice
czwartek, 16 marca, 2023

Koronawirus Katowice: najnowsze dane

Aktualne dane dotyczące koronawirusa z województwa śląskiego, w tym Katowic.

Co to jest koronawirus Sars-CoV-2?

Wszyscy przywykliśmy już do koronawirusa w Polsce, ale wciąż pojawiają się pytania, czym tak naprawdę jest koronawirus i dlaczego jest taki groźny. Otóż koronawirus Sars-Cov-2 to nieznana dotychczas mutacja, która wywołuje chorobę Covid-19.

Koronawirus Katowice: aktualne statystyki

Katowice razem z całym województwem śląskim znajdują się na 2 miejscu pod względem nowych zakażeń koronawirusem. Według danych z 20.05. 2021, w ciągu ostatniej doby przybyło 238 zachorowań, z czego 49 osób zmarło. Dla porównania liczba nowych przypadków koronawirusa w całej Polsce wynosi +2 086, z czego 250 osób przegrało walkę z wirusem.

Obecnie w Katowicach, województwie śląskim i całej Polsce spada liczba zakażonych. Zmniejsza się również liczba zgonów z powodu wirusa. Aktualne dane na temat koronawirusa podaje Ministerstwo Zdrowia.

Koronawirus Katowice – Testy na Covid-19 w Katowicach

Najskuteczniejszą metodą potwierdzenia zakażenia koronawirusem jest test i diagnostyka w laboratorium. Badanie można wykonać w specjalnym punkcie pobrań. Najpopularniejszą metodą pobrania materiału do badań jest wymaz z nosa, gardła i nosogardzieli.

Testy na Covid-19 w Katowicach

Test RT PCR to badanie na obecność kodu DNA koronawirusa Sars-Cov-2 w organizmie pacjenta. Popularną opcją są także testy serologiczne, które wykrywają przeciwciała koronawirusa Sars-Cov-2 (IgA i IgG). Badania można wykonać w ramach NFZ lub prywatnie. Poniżej przykładowe punkty pobrań w miejscowości Katowice i na terenie województwa śląskiego.

  • Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II, Prądnicka 80, 31-202 Kraków.
  • Diagnostyka Sp. z o.o. Region Śląsk, Paderewskiego 32C, 40-282 Katowice.
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA, Głowackiego 10, 40-052 Katowice.
  • Centrum Medyczne FEMINA Kapuśniak Waleczek, Kłodnicka 23, 40-703 Katowice.

Osoby z pozytywnym wynikiem testu na Covid-19 powinny pozostać w domu. Z lekarzem należy skonsultować się telefonicznie, a w przypadku ciężkich objawów koronawirusa, należy zadzwonić na telefon alarmowy. Warunkiem ukończenia kwarantanny jest kolejne badanie – test PCR. Negatywny wynik testów oznacza powrót do zdrowia osoby, u której wykryto wcześniej koronawirusa Sars-Cov-2.

Wyniki testów dostępne są po krótkim czasie. Możesz sprawdzić swój test na stronie punktu pobrań.

Szczepionka szansą na poskromienie choroby Covid-19? Szczepienia w Katowicach

Covid-19? Szczepienia w Katowicach

Od kilku miesięcy są dostępne bezpłatne szczepienia na koronawirusa Sars-CoV-2. Na szczepienie w miejscowości Katowice można zapisać się na 3 sposoby: przez infolinię, u lekarza rodzinnego lub online na stronie internetowej pacjent.gov.pl.

Mimo że nastąpił spadek zakażeń Sars-Cov-2, koronawirus wciąż jest obecny. Choroby nie wolno lekceważyć. I chociaż cała Polska jest obecnie w radosnym momencie luzowania obostrzeń, wciąż pojawiają się nowe zakażenia.

Roman Jaworski
Roman Jaworski
Tworzenie rankingów to moja specjalność. Mam nadzieje, że moje artykuły przypadły Ci do gustu :)
Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj