12.2 C
Łódź
czwartek, 20 czerwca, 2024

Atrakcje Łódź: 15 atrakcji w mieście!

Co ciekawego można robić w Łodzi? Miasto kryje w sobie więcej atrakcji, niż możesz się spodziewać. Zobacz 20 miejsc, które warto odwiedzić, będąc w mieście!

Co warto zobaczyć w Łodzi?

Miasto Łódź nie należy do najpopularniejszych celów podróży po Polsce. Województwo łódzkie nie jest interesujące zwłaszcza dla osób, które tam mieszkają. Mimo to Łódź kryje w sobie wiele interesujących miejsc i pamiątek z XX i XIX wieku. Park Żródliska, dawne fabryki i pałace, które stały się siedzibą znakomitych muzeów – na terenie miasta znajduje się wiele atrakcji, które umilą Wam kilkudniową wycieczkę po mieście.

Co robić w Łodzi? Łódź jako miasto rozrywki

Dawne fabryki w łódzkim zamieniono nie tylko na muzea, ale także na miejsca rozrywki. Off Piotrkowska, czy Manufaktura Księży Młyn to przykłady świetnych, tętniących życiem miejsc rozrywki, z których słynie miasto. Wewnątrz starych budynków znajdują się m.in. bary i restauracje, ale za wyjątkowy klimat najbardziej odpowiada różnorodność oferty.

Mówiąc o rozrywce, nie sposób zapomnieć o Centrum Techniki i Nauki w Łodzi, które jest tak wielkie, że potrzeba kilku wizyt, by wypróbować i zobaczyć wszystkie eksponaty. To jedna z najbardziej interesujących atrakcji dla dzieci, które mogą aktywnie spędzić czas w budynku dawnej fabryki.

Muzeum Historii Miasta Łodzi

Łódź wbrew pozorom jest bardzo ciekawym miastem, z bogatą historią. Możesz się o tym przekonać, odwiedzając Muzeum Historii Miasta Łodzi. Siedziba tego wyjątkowego miejsca znajduje się w najbardziej okazałym budynku w mieście – Pałacu Izraela Poznańskiego, nazywanego królem bawełny. Pałac miał podkreślać status społeczny milionera, co wiele mówi o jego okazałości.

Burzliwe dzieje Polski sprawiły, że pałac często zmieniał właścicieli. Jego znaczna część stała się siedzibą Muzeum Miasta Łodzi w 1975 roku. Zbiory muzealne obejmują dorobek kulturowy miasta. Dotychczas zgromadzono aż 62 tysiące okazów muzealnych. Liczba ta stale się powiększa.

Dawny dom Izraela Poznańskiego mieści w sobie tyle ciekawych pomieszczeń obecnego muzeum, że zachwyci najbadziej wymagających turystów. To obowiąkowy przystanek dla każdego, kto planuje wybrać się do Łodzi na jeden dzień, weekend lub dłużej. Ceny biletów także są zachęcające. Za zwiedzanie wszystkich wystaw stałych, których jest naprawdę sporo, zapłacimy 18 zł. Bilet ulgowy kosztuje 12 zł.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Największe w Europie muzeum poświęcone włókiennictwu i historii tkactwa – Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi mieści się przy ulicy Piotrkowskiej w tak zwanej Białej Fabryce – dawnej fabryce włókienniczej.

Dzisiaj na terenie dawnej fabryki turyści mają okazję poznać historię włókiennictwa w Łodzi i w Polsce. Oprócz maszyn i tkanin, możesz zobaczyć także kolekcję odzieży, która umożliwia porównanie trendów z XX i XXI wieku. Zwłaszcza ta część ekspozycji jest bardzo interesująca, ponieważ tak bliska życiu każdego z nas.

Normalny bilet wstępu do muzeum kosztuje 20 zł, ulgowy 12 zł. To miejsce będzie szczególnie atrakcyjne dla osób dorosłych. Nie wszystkie eksponaty będą zrozumiałe i interesujące dla dzieci, mimo że samo muzeum jest naprawdę ciekawe.

Manufaktura Księży Młyn Łódź

Manufaktura w Łodzi to wizytówka miasta. Miejsce rozrywki, spotkań i niewątpliwa atrakcja dla turystów. W miejscu dawnych fabryk włókienniczych powstało wyjątkowe centrym rozrywki – doskonałe dorosłych i dla rodzin z dziećmi. Na terenie Manufaktury Księży Młyn EC1 znajdziesz Planetarium, jednak w budynku mieszczą się także inne atrakcje. Dawna fabryka mieści m.in. kilkaset sklepów, muzea, kino, place zabaw dla dzieci, restauracje i kawiarnie.

Wewnątrz Manufaktury znajduje się także Rynek Włókniarek Łódzkich, gdzie organizowane są imprezy i wydarzenia w Łodzi. Będąc w Łodzi, koniecznie musisz zajrzeć do tego imponującego budynku pełnego atrakcji interesujących dla każdego.

Kaplica Karola Scheiblera Łódź

Jeśli lubisz tajemnicze i klimatyczne miejsca, z pewnością zainteresuje Cię Kaplica Karola Scheiblera w Łodzi. Mauzoleum znajduje się na Starym Cmentarzu w Łodzi. Dlaczego warto je zobaczyć? Choćby dlatego, że jest jednym z największych dzieł architektury cmentarnej nie tylko w Polsce, ale również w Europie i na terenie całego świata!

Istotnie, kaplica prezentuje się imponująco. To duma miasta, w której pochowany jest słynny łódzki przemysłowiec. Co ciekawe, powojenne losy kaplicy były tragiczne. Ocalała po wojnie Kaplica Karola Scheiblera przez kolejne dziesięciolecia niszczała przez upływ czasu i akty wandalizmu. Nikt nie interesował się tym znakomitym zabytkiem. Los kaplicy zaczął się zmieniać dopiero po 1991 roku, a prawdziwie istotne renowacje przeprowadzono w roku 2000.

Park Źródliska w Łodzi

Idealne miejsce do spędzenia słonecznego popołudnia na łonie natury. Park Źródliska w Łodzi ma powierzchnię ponad 17 ha i jest najstarszym parkiem w mieście. W 2007 roku park został wyróżniony jako najpiękniejszy w Polsce i 5 pod względem urody w Europie. To duże wyróżnienie!

Istotnie, Park Źródliska i jego zielone tereny zachwycają. Znajdziecie tu cieszącą oczy zieleń, stawy, altany, oryginalne drzewa i mnóstwo interesujących roślin. To znakomite miejsce dla wszystkich miłośników natury. Zwiedzając muzea i zabytki w Łodzi warto zrobić sobie przerwę i udać się właśnie w zielone okolice Parku Źródliska. Park robi znakomite wrażenie zwłaszcza wiosną i latem, kiedy wszystkie rośliny kwietn.

Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi

Łódź posiada również liczne atrakcje dla dzieci. Jedną z nich jest bez wątpienia Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Centrum znakomicie łączy naukę z zabawą i jest przy tym naprawdę ciekawe. Znajdziecie tu m.in. planetarium, wystawę dotyczącą przetwarzania energii, oraz wystawę dotyczącą rozwoju wiedzy i cywilizacji. Centrum pełne jest ekspozycji i miejsca do eksperymentów. Jak podają administratorzy tego miejsca, Centrum Nauki i Techniki można zwiedzać nawet przed 2 dni!

Bilety do Centrum można kupić online lub stacjonarnie. Bilet normalny na zwiedzanie w tygodniu kosztuje 18 zł, w weekend 20 zł. Bilet ulgowy w tygodniu kosztuje 13 zł, w weekend – 14 zł. Zwiedzanie Łodzi zdecydowanie warto wzbogacić o doświadczenia przeprowadzane w Centrum Nauki i Techniki.

Dworzec Łódź Fabryczna

Dworzec Łódź Fabryczna

Czy budynek dworca to interesujące miejsce do zwiedzania? Niekoniecznie, ale nowy Dworzec Łódź Fabryczna warto zobaczyć, zwłaszcza jeśli pamięta się wygląd starego dworca w mieście.

Główny Dworzec w Łodzi jest naprawdę duży, co niektórzy uważają za ironię, biorąc pod uwagę ilość ludzi z niego korzystających. Płyta denna dworca ma powierzchnię 65 000 metrów!

Muzeum Kinematografii Łódź

Jesteś fanem kinematografii? W takim razie Łódź to miasto, które musisz odwiedzić. Znajdujące się tutaj Muzeum Kinematografii zawiera znakomite pamiątki, pielęgnując historię techniki, sztuki i kultury filmowej. Warto wiedzieć, że łódzkie Muzeum Kinematografii to jedyne muzeum tego rodzaju w Polsce!

Obecnie dostępna jest nowa wystawa stała poświęcona rozrywkom z przełomu XIX wieku i XX wieku. Jesienią tego roku pojawi się także druga część wystawy, która będzie obejmowała okres od 1945 roku do czasów współczesnych. To prawdziwa perełka dla miłośników tej tematyki.

Ceny biletów zależą od wydarzeń, które aktualnie mają miejsce na terenie muzeum. W zależności od tego, jakie wydarzenie wybierzesz, ceny biletów będą się nieco różnić.

Ulica Piotrkowska w Łodzi

Jedna z najdłuższych ulic handlowych w Europie – ulica Piotrkowska sięga 4,2 km długości i jest reprezentacyjną ulicą miasta Łódź. To właściwie wizytówka miasta – tutaj kwitnie handel i życie Łodzi. Warto tutaj zajrzeć, ponieważ znajdujące się na Piotrkowskiej restauracje, puby i kawiarnie tworzą fajny klimat.

Off Piotrkowska Łódź

Przenosimy się do dawnej tkalni i przędzalni Franciszka Ramischa. Jak sama nazwa wskazuje, Off Piotrkowska znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Co to za miejsce? To własciwie centrum rozrywki. Znajdziesz tu puby, restauracje i kawiarnie usytuowane w jednym, bardzo klimatycznym miejscu.

Off Piotrkowska to nie tylko kluby i kawiarnie, ale również scena klubowa i kulturalna. Jak mówią stali bywalcy tego miejsca w Łodzi, ma ono swój wyjątkowy klimat i luźną atmosferę, która zachęca do spędzania tu wolnego czasu.

Muzeum Sztuki w Łodzi

Poezja dla miłośników dzieł sztuki i fotografii artystycznej! Muzeum Sztuki w Łodzi posiada aż 3 oddziały: ms1, ms2 oraz Muzeum Pałac Herbsta. Zbiory muzealne to przede wszystkim dzieła sztuki awangardowej. Łódzkie muzeum stało się fenomenem na skalę światową, a wszystko dzięki artystom, którzy czynnie brali udział w zbieraniu eksponatów już w latach 20. XX wieku. Artyści wykorzystywali swoje międzynarodowe kontakty, by sprowadzić do Łodzi wyjątkowe dzieła, które dzisiaj, po wielu dziesięcioleciach, stanowią przepiękny zbiór. To obowiązkowe miejsce dla miłośników sztuki z Polski.

Na szczególną uwagę zasługuje także oddział muzealny w Pałacu Herbsta, gdzie znajduje się Galeria Sztuki Dawnej. To miejsce docenią także osoby średnio zainteresowane sztuką, ponieważ w budynku zachowały się także wystawy prezentujące wnętrza mieszkalne. Spacer po takim budynku w Łodzi na pewno wywoła wiele emocji!

Bilety wstępu do poszczególnych filii muzeum kosztują około kilkunastu złotych. Zdecydowanie bardziej opłaca się kupić 1 ogólny bilet, który umożliwa wejście do wszystkich oddziałów – ms1, ms2 i Pałacu Herbsta. W tym wypadku bilet normalny kosztuje 30 zł, ulgowy 20 zł.

Pałac Karola Poznańskiego Łódź

Wspominaliśmy już o znanym w Łodzi Izraelu Poznańskim. Pałac, o którym będzie mowa w tym akapicie, został wybudowany w 1904 roku przez syna Izraela – Karola Poznańskiego. Neorenesansowy pałac jest dzisiaj siedzibą Akademii Muzycznej w Łodzi.

Największą atrakcję dla Łodzian obecnie stanowi sala koncertowa. Dawny budynek mieszkalny jest dzisiaj domem muzyki i świetnie się w tej roli sprawdza. Wewnątrz Pałacu Karola Poznańskiego znajduja się nie tylko piękne, zabytkowe wnętrza, ale także oranżeria i ogród zimowy. Zdecydowanie warto wybrać się na spacer po klimatycznych korytarzach Akademii!

Pasaż Róży Łódź

W łódzkich uliczkach kryje się wiele ciekawostek i zaskakujących aranżacji. Jedną z nich jest bez wątpienia ulica Piotrkowska 3 i znajdujące się na niej podwórko. Tak zwany Pasaż Róży w Łodzi to budynki ozdobione małymi kawałkami luster, które tworzą charakterystyczną mozaikę.

W tej okolicy znajduje się również najstarszy łódzki hotel – Hotel Polski. Po wojnie budynek stał się kamienicą komunalną. Nieopodal lustrzanego osiedla znajduje się opisana wyżej Manufaktura i serce miasta. Celem artystki – Joanny Rajkowskiej, było stworzenie interesującego miejsca, które miało kierować ludzi właśnie w stronę serca miasta.

Podwórko cieszy się pozytywnymi opiniami Łodzian i turystów, którzy doceniają Pasaż Róży po odnowieniu. To idealne miejsce na krótki, bardzo przyjemny spacer.

Las Łagiewnicki Łódź

Rezerwat przyrody – Las Łagiewnicki, powstał w 1996 roku. Rezerwat zajmuje powierzchnię blisko 70 ha, co jest niewielką częścią całego lasu, który ma 1200 ha powierzchni i jest pozostałością po dawnej Puszczy Łódzkiej. Zielone tereny są obecnie częścią Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.

Warto zaznaczyć, że Las Łagiewnicki jest największym lasem miejskim w Polsce i w Europie. Wewnątrz lasu znajdują się m.in. zabytkowe kapliczki, a także mnóstwo ścieżek rowerowych i pieszych. To najbliższy teren rekreacyjny dla Łodzian i niewątpliwie bardzo ciekawa atrakcja dla turystów.

Murale w Łodzi

Wiele miast w Polsce ma swoje murale. Street art na stałe wsiąknął w kulturę w Polsce i na świecie. W województwie łódzkim i w samej Łodzi znajdziemy wiele przykładów znakomitego street artu. Warto wspomnieć o muralu, który dumnie nosi Piotrkowska 152. Mural stworzyła polska grupa artystów Design Futura w 2001 roku. Przez długi czas mural był największym graffiti na świecie i został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa.

Miasto posiada interesujące murale także w innych częściach. Na samej Piotrkowskiej jest ich kilka. Jeśli chcesz zobaczyć więcej przykładów łódzkiego street artu, udaj się na spacer ulicami: Sienkiewicza, Legionów, Traugutta, Pomorska.

Czy Łódź to miasto, które warto odwiedzić?

Naszym zdaniem Łódź jest niedocenianym miastem w Polsce. Być może miasto potrzebuje dalszego rozwoju, jednak już yeraz kryje w sobie wiele miejsc, które warto zobaczyć. Jeśli będziesz w województwie łódzkim, zajrzyj do starej dobrej Łodzi i przekonaj się, w jak interesujące miejsce może zamienić się stara fabryka, obejrzyj klimatyczne uliczki i skorzystaj ze znakomitej oferty miejskich restauracji. Jesteśmy przekonani, że nie pożałujesz tej wycieczki!

Roman Jaworski
Roman Jaworski
Tworzenie rankingów to moja specjalność. Mam nadzieje, że moje artykuły przypadły Ci do gustu :)
Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj