15.7 C
Warszawa
niedziela, 26 maja, 2024

Dzielnice Warszawy: poznaj je wszystkie!

Warszawa to miasto, które jedni kochają, a inni tylko szukają okazji, by wyjechać jak najdalej. Prawdą jest jednak, że wszystkie dzielnice Warszawy można uznać za wyjątkowe. W jednej chwili z tłocznego centrum stolicy przenosisz się w klimatyczne, spokojne ulice, które kojarzą się bardziej z małym miasteczkiem, niż jednym z największych miast w Polsce. Poznaj, z czego słyną wszystkie dzielnice Warszawy!

Mapa Warszawy dzielnice

Mapa Warszawy jest interesująca, ponieważ każda z administracyjnie ustalonych 18 dzielnic ma swoją własną historię i styl. Mieszkańcy Warszawy mogą zapominać o tym w ferworze codzienności, ale każdy przyjezdny od razu zwraca uwagę, że kilka dni to za mało, by poznać chociaż część uroków stolicy. Możecie nam nie dowierzać, ale Warszawa ma szansę spodobać się każdemu, o ile przebrniesz przez stereotypy i miejsca typowo turystyczne. Tymczasem zapraszamy na mały spacer śladami historii!

Centrum, jaka to dzielnica Warszawy?

Samo centrum Warszawy to oczywiście Śródmieście. Obszar, w którym skupia się całe życie miasta, czyli wszystkich 18 dzielnic Warszawy. Nowoczesna architektura, kluby, kawiarnie i restauracje jedne obok drugich. Do tego imponujące drapacze chmur i wieczny pośpiech. Możesz zdziwić się widokiem ludzi, którzy przebiegają przez ulicę, bo zielone światło zaraz zgaśnie. Możesz śmiać się z tych, którzy biegną na autobus. Przecież za 5 minut będzie następny! Wystarczy Ci pół roku w mieście, by robić dokładnie to samo. Potwierdzamy na własnym przykładzie! Śródmieście ma bez wątpienia swój urok, ale nie jest to najlepsze miejsce, by się osiedlić. Nawet jeśli nie brakuje Ci pieniędzy, zatłoczona dzielnica będąca centrum miasta nie spodoba Ci się do mieszkania.

Praga Południe i Praga Północ mocno rozwijające się dzielnice Warszawy

Kiedyś zwykło się mówić, że Praga to jedna z najgorszych i najniebezpieczniejszych dzielnic Warszawy. Te czasy już dawno minęły, a ta strona miasta Warszawa przeżywa obecnie swój rozkwit. Szczególnie Praga Południe stała się dzielnicą wręcz prestiżową, o ciekawych, nowoczesnych mieszkaniach. Nieustanne remonty i renowacje przeżywa także Praga Północ, która w niektórych uliczkach wciąż jest mocno zaniedbana. Różnice między tym obszarem a Pragą Południe są zauważane gołym okiem. W niektórych miejscach możesz dostrzec ślady wojny i na własnej skórze poczuć mocny powiew historii: nierzadko bardzo przerażającej. Mimo to stare budynki mają też swój klimat, a ukryte wewnątrz restauracje i bary zachęcają, by zatrzymać się tu na dłużej. Do zakupu domu lub mieszkania wciąż bardziej polecana jest Praga Południe, jako ta reprezentująca dzielnice z nowoczesnym budownictwem.

Mokotów jako miejsce dla ekskluzywnych sklepów w Warszawie

Rankingi wskazują Mokotów jako jedną z najdroższych dzielnic w stolicy, a powodów do wyższych cen jest naprawdę sporo. To właśnie tutaj najczęściej robią zakupy znane osobistości Polski i zagranicy. Mokotów, podobnie jak Śródmieście, kryje w sobie najbardziej ekskluzywne sklepy i restauracje, gdzie muszą pojawiać się znani i lubiani (bądź nie), by utrzymać swój rozgłos i splendor. Uliczki w tej dzielnicy prezentują się bardzo klimatycznie i pięknie. Z Mokotowa widoczna jest cała Warszawa. Dzielnice sąsiadujące z centrum nie zawsze mają tak urokliwe ulice, którymi spacerem można udać się pod sam Pałac Kultury.

Zielony Żoliborz ekskluzywną dzielnicą sypialnianą

Nie bez powodu dzielnica Warszawa Żoliborz nazywana jest zielonym Żoliborzem. To teren pokryty licznymi parkami, które sprawiają, że okolica jest niezwykle przyjemna, zwłaszcza wiosną i latem, kiedy wszystko kwitnie. No chyba, że jesteś alergikiem, wtedy to zostaje Ci tylko Śródmieście lub Wola. Niedaleko tego obszaru znajdują się inne dzielnice, ponieważ Żoliborz jest otoczony aż 6 z nich. Stąd masz blisko do wszystkich najważniejszych części miasta, a do tego z łatwością znajdziesz tutaj pracę i zakwaterowanie. Mieszkania do kupienia pojawiają się rzadziej i są drogie, ale nikogo już to nie dziwi.

Warszawa Wola już cieszy się metrem

Przez ostatnie lata Wola była dzielnicą, której mieszkańcy mogli poczuć się zmęczeni pracami budowlanymi. Niedawno Wola wzbogaciła dzielnice, które mogą poszczycić się własną stacją metra. Warszawa wciąż zapowiada kolejne stacje, więc mieszkając tutaj na stałe, trzeba być przygotowanym na liczne remonty. Najliczniejsze w ostatnich miesiącach były jednak właśnie na Woli. To ciekawy obszar, bo z jednej strony graniczą z nim zielone dzielnice, a z drugiej nowoczesne budynki samego centrum stolicy. Ze względu na bliskość dwóch niemal różnych światów, Wola jest całkiem interesującym miejscem do zamieszkania.

Białołęka obszarem najtańszych mieszkań w Warszawie

Białołęka jest obecnie jedyną dzielnicą w mieście Warszawa, gdzie można zakupić ładne, duże i naprawdę czarujące mieszkania w rozsądnej cenie. Nawet Wesoła i Ursynów od dawna dogoniły cenami popularniejsze z 18 dzielnic miasta. Niestety korzystna cenowo dzielnica położona jest w dość niekorzystnym miejscu. Do miejsca pracy lub rozrywki położonych w innych okolicach dojeżdża się długo i mozolnie. Za to okolice są naprawdę miłe dla oka. Dużo zieleni, spokój, sklepy i restauracje (tego nie zabraknie nigdzie, zapewniamy), a do tego szkoły i powstające właśnie metro, które ma być remedium na problemy komunikacyjne Białołęki.

Wilanów, czy tam mieszkają gwiazdy?

Wilanów kojarzony jest często jako miejsce zamieszkania sławnych osób. Inaczej niż Śródmieście, dzielnica położona na południe od centrum, nie jest zdominowana przez wieżowce, a przepiękne budynki mieszkalne. To tutaj znajdziesz wille ambasadorów i innych wysoko postawionych (oczywiście nie wszystkich) osób w mieście Warszawa i ogólnie w Polsce. Wilanów ma w sobie coś wyjątkowego, a bliskie sąsiedztwo kilku najważniejszych z 18 dzielnic powoduje, że wygodnie jest tutaj mieszkać. Osoby będące w stolicy turystycznie muszą zobaczyć zachwycający pałac i ogród w Wilanowie. Pałac świetnie oddaje nastrój tej dzielnicy i pokazuje świetność dawnej architektury. Nie możecie tego przegapić!

Mapa Warszawy – dzielnice położone daleko od centrum

Jak każde szybko rozwijające się miasto, również Warszawa poszerza stopniowo swoje granice. Obecnie nawet z dzielnic położonych daleko od centrum, szybko i sprawnie można do niego dojechać. Takie dzielnice Warszawy, jak Wesoła, Rembertów, Włochy, Wawer, Ursus czy Ursynów to dzielnice, które ostatnio coraz bardziej się docenia. Dlaczego?

  • Śródmieście jest bez wątpienia atrakcyjne, ale mieszkanie w miejscu, które nigdy nie śpi, nie jest dobre dla naszego zdrowia. Poza tym dzielnica będąca samym centrum Warszawy ma również odpowiednio wysokie ceny. I chociaż bez przerwy jest tutaj dużo ludzi, mało kto naprawdę chciałby w tej dzielnicy mieszkać.
  • Im dalej od centrum, tym więcej spokoju, przestrzeni i budynków typowo mieszkalnych. Szansa na niższe ceny za mieszkanie oraz możliwość wygodnego przesypiania nocy dla wielu jest zaletą.
  • Obecnie każda dzielnica, czy nawet obszary większych dzielnic w Warszawie, mają blisko wszystkie niezbędne ośrodki życia. Chodzi nam o sklepy, kościoły, przychodnie i miejsca rozrywki. Nie trzeba zawsze jechać do centrum, by świetnie się bawić i by znaleźć pracę.

Wesoła, Ursynów czy Rembertów są jednymi z dzielnic, które pełne są młodych rodzin. To przyjemne, spokojne miasteczka w mieście, gdzie warto kupić mieszkanie z tą myślą, że spędzi się tutaj kilkadziesiąt dobrych lat. Dobre kawiarnie i restauracje również spotkasz w tych okolicach, a Warszawa ma okazję pokazać się z tej strony, której nie zobaczymy w telewizji. Swój niewątpliwy urok mają wszystkie warszawskie dzielnice, nawet te, o których nie wspomnieliśmy. Bielany, Ochota, Bemowo również zachwycają, a każda czym innym. Zachęcamy do odwiedzania stolicy i zwracania uwagi na te dzielnice, o których wiecie najmniej. Z pewnością Was zaskoczą!

Roman Jaworski
Roman Jaworski
Tworzenie rankingów to moja specjalność. Mam nadzieje, że moje artykuły przypadły Ci do gustu :)
Najnowsze
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj