12.4 C
Warszawa
wtorek, 26 marca, 2024

Zanieczyszczenie powietrza w Warszawie




Według najnowszych danych jakość powietrza na świecie stale się pogarsza. Bezmyślne działanie człowieka doprowadziło do stanu, w którym Ziemia nie potrafi poradzić sobie z zanieczyszczeniami generowanymi przez człowieka. Jak duże zanieczyszczenie powietrza ma Warszawa? Poniżej wszystkie niezbędne informacje!

Jakość powietrza w Warszawie

Obecnie jakość powietrza w Warszawie jest całkiem niezła. Na podstawie danych z mierników stopień zanieczyszczenia powietrza w Warszawie wskazują:

  • PM10 na poziomie 25% czyli 13 µg m 3
  • PM2 5 na poziomie 36% czyli 9 µg m 3
  • PM1 na poziomie 6 µg m 3

Te dziwne oznaczenia to jednostki przypisywane do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń, które tworzą smog na terenie miasta. Norma zanieczyszczeń typu PM10 to 50 µg m 3. Warto wiedzieć, że PM10 to zanieczyszczenia o wielkości 10 mikrometrów. Są więc tymi najmniej niebezpiecznymi mikroelementami wpływającymi na jakosc powietrza. Jednostka PM10 to jedna tysięczna milimetra.

Następne w tabeli są zanieczyszczenia PM2, 5, które są już bardziej niebezpieczne dla układu oddechowego wdychających zanieczyszczone powietrze osób. Pm2, 5, jak sama nazwa wskazuje, są mniejsze, a więc łatwiej przenikają do naszego układu, w tym niestety do układu krwionośnego. I tak jak PM10 miały 10 mikrometrów średnicy, tak PM2, 5 mają już tylko 2,5 mikrometrów średnicy. I o ile większe cząsteczki tworzy również pleśń i inne elementy pochodzenia naturalnego, o tyle te mniejsze są już wynikiem działalności człowieka. Dopuszczalna norma PM2, 5 w Warszawie to 25 µg m 3.

Ostatnim wyróżnionym wyżej parametrem jest PM1, czyli najgorszy rodzaj cząsteczek latających w powietrzu, w którym zalega smog. Warszawa obecnie ma jego poziom wydający się bardzo niskim, ale według informacji WHO, norma dla tego rodzaju elementów wcale nie jest określona!

Co zanieczyszcza powietrze w Warszawie?

Dużo się mówi o stopniu zanieczyszczenia powietrza w Warszawie, natomiast znacznie rzadziej trafiamy na konkretne źródła, skąd smog w powietrzu w ogóle się bierze. Niektórzy utrzymują, że to wina starych kominów, inni, że dwutlenku węgla. Jak jest naprawdę? Najpewniej wszystkie wymienione niżej działania mają swoje negatywne konsekwencje.

  • Ogromna ilość poruszających się po ulicach miasta samochodów osobowych, które emitują do środowiska dwutlenek węgla.
  • Do złej jakości atmosfery przyczynia się również nielegalne spalanie śmieci.
  • Stare piece i kotły, tak zwane kopciuchy, emitują bardzo dużo szkodliwych zanieczyszczeń.
  • Fabryki i przedsiębiorstwa, które generują mnóstwo odpadów w procesie produkcyjnym. Odpady zanieczyszczają całe środowisko naturalne, w tym powietrze.

Trzeba również zauważyć, że Polska położona jest w mało korzystnym miejscu w Europie. UE nawołuje Polaków do ochrony środowiska, ale nie bierze pod uwagę, jak wiele odpadów i zanieczyszczeń przybywa do nas z zagranicy.

CAQI, co to jest?

Najkrócej mówiąc, CAQI to skala badająca jakość powietrza. Ma ona bezpośredni związek ze wskaźnikami opisanymi wyżej. Nazwa pochodzi od Air Quality Index, czyli z angielskiego Wskaźnik Jakości Powietrza. Literka C należy do europejskiej nazwy, czyli European Common Air Quality Index. To za jego pomocą możliwe jest udzielenie informacji obywatelom, jaki stan skażenia ma powietrze w ich mieście. Każde miasto w Polsce i na świecie, a nawet każdy rejon danego miasta, ma własne dane.

Normy dopuszczalne w krajach Unii omówiliśmy wyżej. Jednak nie wszystkie państwa w ten sposób określają stopień smogu. Najpopularniejszym sposobem wskazania stopnia zanieczyszczenia atmosfery osobom z różnych państw jest tabela z kolorowymi oznaczeniami. Kolory są zrozumiałe dla osób niemal z całego świata, dlatego niezależnie, w jakim państwie się aktualnie znajdujesz, z łatwością odczytasz skalę.

  • Kolor niebieski oznacza bardzo niski stopień skażenia i doskonałą wręcz jakość tlenu, którym oddychamy.
  • Na zielono oznacza się dobrą jakość, czyli taką, którą obecnie mamy w samej Warszawie. Takie powietrze nie jest zagrażające dla zdrowia.
  • Poziom moderate to żółty kolor na skali. Według danych taki stopień szkodzi osobom narażonym, czyli podatnym na szkodliwe działanie zanieczyszczeń. Reszta społeczeństwa wciąż nie musi się obawiać.
  • Pomarańczowy kolor oznacza już dostateczną jakość. Dane pokazują, że między jakością dostateczną a złą są niewielkie różnice.
  • Czerwony znacznik to złe powietrze, które nie pozostaje bez wpływu zarówno na osoby podatne, jak i zdrowe.
  • Fioletowe oznaczenie skali to według danych bardzo szkodliwe skażenie, które jest bardzo niebezpieczne dla ludzi. Warto wtedy ograniczyć czas spędzony na świeżym powietrzu do minimum.

Smog, dlaczego szkodzi zdrowiu?

Jeśli mieszkasz na terenie, gdzie bardzo często podawane są dane o szkodliwości powietrza, możesz skarżyć się na częsty kaszel. Niby jesteś zdrowy, gorączki brak, a kaszel co jakiś czas wraca. To oznaka korzystania ze złej jakości atmosfery, którą oddychasz. Kaszel wydaje się niegroźny, chociaż uciążliwy. Niestety według danych badaczy, smog ma na nas o wiele bardziej szkodliwy wpływ.

  • Układ oddechowy to pierwsze, co według danych lekarzy reaguje na szkodliwe działanie powietrznych zanieczyszczeń. Rak płuc, przewlekłe choroby płuc i nawracające infekcje układu oddechowego to zasługa smogu.
  • Dane z badań wyraźnie pokazują, że smog nie pozostaje bez wpływu również na układ nerwowy, przyspieszając proces postępowania chorób degeneracyjnych.
  • Za wzrost umieralności odpowiada nie tylko atak na układ oddechowy, ale również na układ krążenia. Nadciśnienie, udary oraz zawały serca zdarzają się zdecydowanie częściej i w młodszym wieku, niż wskazywały dane sprzed kilkunastu lub nawet kilku lat.

Mieszkając na terenie bardzo skażonego złym powietrzem miasta, możesz spodziewać się również cukrzycy, problemów skórnych i podrażnienia spojówek. Skażone powietrze nie sprzyja również kobietom w ciąży, a zwłaszcza rozwijającym się w ich brzuchach dzieciom.

Chociaż według aktualnych informacji jakość atmosferyczna w stolicy i w wielu miastach Polski jest na bardzo dobrym poziomie, to dane tego typu zmieniają się jak w kalejdoskopie. Bez radykalnych środków wciąż będzie wisiało nad nami zagrożenie smogiem, który przyczynia się do zatrważającego wzrostu zgonów w kraju i na świecie.

Roman Jaworski
Roman Jaworski
Tworzenie rankingów to moja specjalność. Mam nadzieje, że moje artykuły przypadły Ci do gustu :)
Najnowsze
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj