Masz tatuaż, makijaż permanentny, bliznę czy rozstępy, które zaczynają cię irytować. W internecie można znaleźć masę (często sprzecznych) informacji na temat laserowego usuwania tych zmian skórnych i trudno ocenić, co jest prawdą, a co tylko marketingowym chwytem.
Zastanawiasz się, czy taki zabieg rzeczywiście daje efekty, czy jest bezpieczny i ile tak naprawdę kosztuje pozbycie się niechcianego tatuażu lub blizny. Obawiasz się bólu i nie wiesz, jak skóra będzie wyglądała po zabiegu. Być może słyszałaś historie o powikłaniach albo wydaje ci się, że tego rodzaju procedury to fanaberia dla nielicznych.
Jako zespół kliniki UniEstetica specjalizujący się w zabiegach laserowych chcemy rozwiać twoje wątpliwości. Pokażemy ci, na czym polegają nowoczesne technologie laserowe, dlaczego są tak skuteczne i w jakich sytuacjach naprawdę warto je rozważyć.
Spis treści
Na czym polega laserowe usuwanie zmian skórnych
Laser wykorzystuje intensywną wiązkę światła, która – w zależności od rodzaju zabiegu – wnika w skórę, rozbijając pigment lub stymulując skórę do regeneracji. Dla ciebie najważniejsze jest to, że proces jest precyzyjny i w większości przypadków nie narusza znacząco zdrowej tkanki.
Według danych American Society for Laser Medicine and Surgery nowoczesne lasery pikosekundowe pozwalają na usuwanie tatuaży z wysoką skutecznością, a ponadto skracają liczbę niezbędnych sesji. Podobnie jest z makijażem permanentnym czy rozstępami – kluczem jest właściwe dobranie parametrów lasera do rodzaju i głębokości problemu skórnego.
Laserowe usuwanie tatuażu
To prawdopodobnie najbardziej znany rodzaj zabiegu laserowego, z którego korzystają osoby mające tatuaż, który przestał im się podobać lub zwyczajnie wyszedł z mody.
My działamy tak, że najpierw dokładnie oceniamy rodzaj tuszu, głębokość wykonania i wielkość tatuażu. Ważny jest także twój fototyp skóry (jasna, ciemna, podatna na przebarwienia). Laser emituje krótkie impulsy światła, które rozbijają cząsteczki barwnika – organizm usuwa je później w procesach metabolicznych.
Czy to boli? W zależności od twojego progu bólu może pojawić się lekki dyskomfort, podobny do strzelania gumką recepturką w skórę, ale wiele osób porównuje to do bólu samego tatuowania. Stosujemy też miejscowe znieczulenie, gdy pacjent tego potrzebuje.
Laserowe usuwanie makijażu permanentnego
Makijaż permanentny miał być ułatwieniem – ale co zrobić, gdy kreski na powiekach ci się znudziły, a brwi mają kształt już dawno niemodny? Laser sprawdza się także w tym przypadku, choć postępowanie bywa bardziej delikatne niż w przypadku tatuażu.
Wyższe ryzyko podrażnień wokół oczu sprawia, że szczególną uwagę zwracamy na bezpieczeństwo. Dlatego indywidualnie dobieramy natężenie lasera i liczbę zabiegów. Zwykle potrzeba kilku sesji, ale efekty są naprawdę satysfakcjonujące – makijaż permanentny staje się mniej widoczny, aż w końcu znika lub jest na tyle subtelny, że nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.
Laserowe usuwanie blizn i rozstępów
W przeciwieństwie do tatuażu czy makijażu permanentnego, tu nie rozbijamy barwnika, tylko pobudzamy skórę do intensywnej regeneracji. Laser frakcyjny „dziurkuje” skórę w mikroskopijnych punktach, co stymuluje produkcję kolagenu i elastyny.
Dzięki temu blizny (np. potrądzikowe czy pooperacyjne) stają się płytsze, a rozstępy – mniej widoczne. Z czasem różnica w kolorycie między rozstępem a resztą skóry ulega zmniejszeniu. Według badań klinicznych regularne sesje potrafią poprawić wygląd rozstępów nawet o 50–70%.
Ile zabiegów potrzeba? Zazwyczaj kilka, rozłożonych w czasie (najczęściej co 4–6 tygodni). Efekty mogą różnić się w zależności od indywidualnych predyspozycji, głębokości blizn i stanu skóry przed zabiegami.
Dla kogo są przeznaczone zabiegi laserowe
W naszej klinice medycyny estetycznej UniEstetica w sercu Krakowa podkreślamy, że laser to nie jest magiczna różdżka, ale narzędzie, które świetnie sprawdza się przy odpowiednich wskazaniach. Zabiegi są rekomendowane przede wszystkim osobom, które:
• Chcą pozbyć się niechcianego tatuażu lub makijażu permanentnego.
• Mają trwałe ślady na skórze po przebytych operacjach lub urazach.
• Zmagają się z rozstępami powstałymi np. w ciąży czy w efekcie gwałtownego przyrostu masy ciała.
• Zależy im na nieinwazyjnym, a przy tym skutecznym sposobie na poprawę kondycji skóry.
Końcowe spostrzeżenia
Laserowe usuwanie tatuaży, makijażu permanentnego, blizn czy rozstępów to coraz powszechniejsza metoda, która potrafi dać bardzo wyraźne efekty przy stosunkowo niewielkim obciążeniu dla organizmu. Wbrew obiegowym opiniom nie jest to zabieg zarezerwowany wyłącznie dla celebrytów czy osób z zasobnym portfelem – profesjonalne i sprawdzone kliniki oferują różne opcje cenowe i rozkładają zabiegi w czasie, tak aby były możliwie najbardziej dostępne.
Naszym zdaniem najważniejsze jest to, byś miała pełną świadomość, co czeka cię po drodze: od możliwego dyskomfortu, przez wymóg cierpliwości przy oczekiwaniu na efekty, aż po niezbędną pielęgnację skóry między sesjami. Dzięki temu świadomie podejmiesz decyzję i będziesz z niej zadowolona przez długie lata.