• Home
  • Białystok
  • Ubezpieczenie GAP ratunkiem po szkodzie całkowitej auta w leasingu. Gdzie je kupić?
Ubezpieczenie GAP ratunkiem po szkodzie całkowitej auta w leasingu. Gdzie je kupić?

Ubezpieczenie GAP ratunkiem po szkodzie całkowitej auta w leasingu. Gdzie je kupić?

Niestety, biorąc samochód w leasing i dopełniając wszelkich formalności z tym związanych, należy założyć najczarniejszy scenariusz. W czasie trwania umowy leasingowej pojazd może przecież zostać skradziony lub doznać szkody całkowitej. Czy po takiej szkodzie pozostałe raty nadal trzeba spłacać? A może pokryje je odszkodowanie z ubezpieczenia komunikacyjnego?

Jakie ubezpieczenie trzeba kupić na samochód w leasingu?

Na początku należy zaznaczyć, że pojazd wzięty w leasing pozostaje własnością leasingodawcy, a leasingobiorca jest jedynie jego użytkownikiem. Zatem firma leasingowa może niejako ingerować w to, jaką formą ochrony powinien zostać objęty samochód. Zwykle samo OC nie wystarcza i leasingodawcy wymagają, aby ich klient wykupił także autocasco, a czasem też ubezpieczenie NNW.

Szkoda całkowita lub kradzież pojazdu – czy zwalnia z konieczności spłacania pozostałych rat?

Konieczność wykupienia ubezpieczenia autocasco wraz z obowiązkowym OC to zabezpieczenie zarówno dla leasingobiorcy, jak i dla leasingodawcy. Jeśli w czasie trwania umowy leasingowej dojdzie do szkody, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za doznane straty. Jeśli szkoda zostanie zakwalifikowana jako całkowita lub dojdzie do kradzieży pojazdu, odszkodowanie otrzyma przede wszystkim leasingodawca. Pieniądze z firmy ubezpieczeniowej zostaną przeznaczone na pokrycie pozostałych rat, których leasingobiorca nie zdążył spłacić.

Czy odszkodowanie z AC wystarczy na pokrycie zobowiązań wobec leasingodawcy?

Nie zawsze odszkodowanie z AC wystarczy na pokrycie wszystkich zobowiązań wobec firmy leasingowej. Wartość samochodów, zwłaszcza w pierwszych latach, czyli samochodów nowych, szybko maleje. Suma odszkodowania może odpowiadać wartości auta z dnia szkody, a ta będzie się znacząco różniła od wartości pojazdu z dnia podpisania umowy. Odszkodowanie pokryje zatem tylko część rat, które zostały do spłaty od momentu stłuczki. Pozostałą ich część leasingobiorca będzie musiał zapłacić z własnych środków.

Polecamy  Atrakcje w Białymstoku - top 15 miejsc, które warto zobaczyć!

Jak zabezpieczyć się przed dopłacaniem po szkodzie z własnej kieszeni?

Żeby uniknąć sytuacji, w której odszkodowanie nie wystarczy na spłatę rat leasingowych, warto zaopatrzyć się dodatkowo w tzw. ubezpieczenie GAP. To polisa, która chroni przed spadkiem wartości ubezpieczonego pojazdu. Jeśli odszkodowanie po szkodzie całkowitej będzie niższe niż wartość pojazdu z dnia podpisania umowy, firma, w której kierowca wykupił ubezpieczenie GAP, wypłaci wyrównanie. Drugi ubezpieczyciel wyrówna różnicę między wartością pojazdu z dnia podpisania umowy a wypłaconym odszkodowaniem.

O tym, czym jest ubezpieczenie GAP i kto powinien się w nie zaopatrzyć, można przeczytać w artykule: Ubezpieczenie GAP – komu się przyda?.

W Polsce pojawiła się firma Defend Insurance, która jest przedstawicielem międzynarodowego koncernu Fortegra. To m.in. w tym towarzystwie ubezpieczeniowym można nabyć ubezpieczenie GAP.

Czym jest leasing samochodowy?

Leasing samochodowy to alternatywa dla nabywania pojazdu za gotówkę, na kredyt lub dla wynajmu długoterminowego. Polega na przekazaniu przez firmę leasingową samochodu w użytkowanie leasingobiorcy, w zamian za które leasingobiorca będzie płacił leasingodawcy comiesięczne raty, wniesie wkład własny, a po okresie objętym umową będzie mógł wykupić pojazd (jest to opcjonalne).

Do niedawna leasing był przeznaczony jedynie dla przedsiębiorców. Nabyć samochód w ten sposób mogły tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą, a także spółki. Od 2011 roku funkcjonuje tzw. leasing konsumencki, który cieszy się coraz większą popularnością, chociaż nie ma tak wielu zalet, jak leasing dla firm.

Więcej o leasingu samochodu można przeczytać na: https://mubi.pl/poradniki/leasing-samochodu/