7.3 C
Bydgoszcz
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Atrakcje Bydgoszcz: 15 miejsc, które warto zobaczyć!

Planujesz urlop w Bydgoszczy? A może jesteś w mieście przejazdem? Dowiedz się, jakie miejsca warto odwiedzić.

Co warto zobaczyć w Bydgoszczy?

Co warto zobaczyć w Bydgoszczy?

Bydgoszcz to klimatyczne miasto doskonałe do zwiedzania w weekend. W mieście znajduje się naprawdę mnóstwo ciekawych miejsc, co potwierdzi niejeden blog podróżniczy. Poznaj przykładowe atrakcje turystyczne miasta i zdecyduj, które chcesz zobaczyć. Jedno jest pewne, w Bydgoszczy naprawdę jest co oglądać! Z przyjemnością prezentujemy znakomite atrakcje takie jak Wyspa Młyńska, zbiory archeologiczne w muzeach, Bydgoską Wenecję i wiele innych!

Wyspa Młyńska Bydgoszcz

Zabytkowa wyspa rzeczna w Bydgoszczy to jedno z najbardziej czarujących miejsc w mieście. Klimatyczną wysepkę opływa rzeka Młynówka, a nabrzeża, jazy wodne i kaskady Międzywodzia – kanału przepływającego przez Wyspę Młyńską – tworzą ucztę dla oczu.

Na terenie Wyspy Młyńskiej znajdują się liczne zabytki i atrakcje turystyczne. Na uwagę zasługują między innymi Wenecja Bydgoska, Czerwony Spichrz, Dom Leona Wyściółkowskiego, czy Stary Rynek.

Bez względu na to, które atrakcje zdecydujesz się zobaczyć, wiedz, że Wyspa Młyńska tworzy doskonałą okolicę do spędzenia wolnego czasu z rodziną lub we dwoje z nutką romantyzmu.

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Jedyne w swoim rodzaju Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy oczaruje każdego. To obowiązkowy punkt dla dzieci i dorosłych, ponieważ ilość historycznych ciekawostek w tym miejscu zachwyca! Uczestnicy wycieczki mogą wyprodukować własne mydło, zrobić pranie ręczne z użyciem specjalnej tary i mydła, a także wejść do bali, w której dawniej zażywano kąpieli.

Muzeum posiada znakomite eksponaty. Prezentuje historię higieny ze starożytności, średniowiecza i czasów PRL. Co ciekawe, zbiory muzealne uświetnia prywatna kolekcja prosto z Ameryki! Pan Lee, który gromadził swoją kolekcję mydełek hotelowych przez 35 lat, sam wybrał miejsce, któremu podaruje swój zbiór. Trzeba przyznać, że to wyjątkowo miłe. Jednak, patrząc na wspaniałość Muzeum Mydła i Historii Brudu, wcale nas to nie dziwi!

Europejskie Centrum Pieniądza w Bydgoszczy

Któż z nas nie lubi pieniędzy? W końcu nie da się bez nich żyć. Jeśli chcesz poznać historię pieniądza, wizyta w Europejskie Centrum Pieniądza w Bydgoszczy to miejsce dla Ciebie. Wiedza została połączona ze znakomitą ekspozycją obejmująca monety i zbiory ikonograficzne. Solidna dawka historii regionalnej w ciekawej oprawie to świetna propozycja także dla rodzin z dziećmi.

Koszt wizyty wynosi zaledwie 8 złotych, a bilet ulgowy kosztuje jeszcze mniej – 5 złotych. Europejskie Centrum Pieniądza ma również ofertę dopasowaną dla wycieczek szkolnych. Dostępna jest także możliwość zwiedzania z przewodnikiem.

Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy

Spichrze nad Brdą w Bydgoszczy

Zabytkowe magazyny nad Brdą w Bydgoszczy to perełka dawnej architektury użytkowej. Spichrze są znakiem rozpoznawczym Bydgoszczy, a mieszkańcy miasta są niezwykle dumni z obecności charakterystycznych budynków. Warto wiedzieć, że dawniej w tym miejscy krzyżowały się ważne szlaki handlowe. Ach te dawne czasy!

Obecnie wewnątrz zabytkowych spichrzy mieszczą się eksponaty Muzeum Okręgowego. Bydgoszcz posiada kilka spichrzy i każdy jest wyjątkowy z inną historią. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, koniecznie odwiedź miasto i zobacz zabytkowe spichrze na własne oczy!

Kanał Bydgoski

Kanał łączący dorzecze Wisły z dorzeczem Odry to sztucznie wykonany zbiornik wodny powstały w latach 1773-1774. Po kanale można żeglować i chociaż dzisiaj nie pełni już tak istotnej roli transportowej, to nadal jest wykorzystywany. O wiele bardziej znana jest rola rekreacyjna Kanału Bydgoskiego, który jest znakomitą ozdobą miasta. Został także wpisany na listę zabytków.

Jeśli chcesz popłynąć Kanałem Bydgoskim, koniecznie sprawdź ofertę turystyczną miasta. Bydgoszcz posiada 2 przystanie. Jedna z nich znajduje się na Wyspie Młyńskiej przy ulicy Tamka 2 w centrum miasta (Przystań Bydgoszcz). Druga mieści się w zachodniej części Bydgoszczy przy ulicy Bronikowskiego 45 (Przystań Gwiazda).

Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova w Bydgoszczy

Opera Nova to jedyny tego typu teatr na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Cóż w nim tak szczególnego? Wiele! Teatr operowy i muzyczny powstał w 1956 roku, a więc stosunkowo niedawno, jeśli porównamy go do zabytków w Bydgoszczy pochodzących z XiX wieku. Oczywiście w latach swoich początków budynek opery nie był tak świetny jak obecnie, ale kiełkująca instytucja artystyczna szybko zyskała popularność i uznanie.

Budynek opery Nova w Bydgoszczy sąsiaduje z rynkiem Starego Miasta i położony jest w malowniczym zakolu Brdy. Wspaniały budynek przyciąga uwagę miłośników opery i muzyki, a także wielbicieli znakomitej architektury. Siedziba bydgoskiej opery jest jednym z symboli miasta.

Repertuar opery możesz podejrzeć na stronie internetowej. Dostępna jest również możliwość zakupu biletów online. Jeśli zainteresuje Cię uczestnictwo w wybranym wydarzeniu, pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji biletów. Spontaniczny zakup biletów tuż przed wydarzeniem może się nie udać!

Exploseum – wybuchowe muzeum Bydgoszcz

Muzeum o charakterystycznej nazwie – Exploseum to pochodząca z czasów II Wojny Światowej niemiecka fabryka materiałów wybuchowych (Centrum Techniki Wojennej DAG Fabrik Bromberg). Jeśli interesują Cię wyłącznie ciekawe miejsca, ten wybuchowy zakątek miasta musisz koniecznie odwiedzić. DAG znajduje się przy ulicy Alfreda Nobla w Bydgoszczy.

Cała trasa udostępniona turystom biegnie między 8 budynkami – częściowo pod powierzchnią, częściowo na zewnątrz zabudowań, co stanowi naprawdę ciekawe urozmaicenie. Szlak biegnący przez doskonale zachowane mury to świetna przygoda dla miłośników militariów. W przepastnych wnętrzach grozy odnajdą się również dzieci.

Bilet wstępu do Exploseum kosztuje 15 złotych, ulgowy 12 złotych. Na zwiedzanie warto zabrać ze sobą duże ilości wody, szczególnie latem. Na miejsce można dojechać samochodem, ale parking znajduje się około kilometra od budynku, co zmusza do spaceru. Jeśli chcesz aktywnie spędzić weekend, wizyta w Exploseum to świetny pomysł.

Wieża Ciśnień – Muzeum Wodociągów

Muzeum Wodociągów składa się z 2 obiektów: Hali Pomp przy ul. Gdańskiej 242 oraz Wieży Ciśnień przy ul. Filareckiej 2. Na terenie muzeum eksponowane są zabytki związane z architekturą przemysłową przełomu XIX i XX wieku. Bogate zbiory archeologiczne dotyczą okolicznej wody, przemysłu i rzemiosła. Stare urządzenia, zdjęcia, dokumenty i makiety tworzą wyjątkowe pamiątki.

Najwięcej emocji wzbudza oczywiście sama Wieża Ciśnień i znajdujący się na jej szczycie taras widokowy. Wieża Ciśnień ma wysokość 45 metrów, więc widok na Bydgoszcz z góry jest całkiem imponujący.

Warto wiedzieć, że w Muzeum odbywają się również koncerty, wydarzenia i spotkania naukowe. Bilet wstępu dla zwiedzających kosztuje 10 zł, ulgowy 5 zł.

Wenecja BydgoskaWenecja Bydgoska

Zwiedzenie tego miejsca spodoba się wszystkim romantykom! Bydgoska Wenecja to kompleks budynków zbudowanych wzdłuż rzeki Młynówka od zachodniej i południowej strony Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy. Mimo że Bydgoska Wenecja prezentuje się wyjątkowo i wspaniale, zabudowa została wykonana z zupełnie praktycznych powodów – bliskiego dostępu do rzeki. Pierwsze budynki nad Brdą powstawały w XIX wieku, a wraz z rozwojem miasta pojawiało się ich coraz więcej. Z czasem zabudowa stała się bardziej świadoma i szybko znalazła się na liście największych atrakcji województwa kujawsko-pomorskiego.

Muzeum Legend Szyperskich Barka Lemara Bydgoszcz

Wycieczka w przeszłość, prosto do bydgoskiego portu za czasów swojej największej świetności. Barka Lemara powstała w 1937 roku i przez wiele lat uczestniczyła w tętniącej życiem codzienności miasta Bydgoszcz. Port Bydgoski był w tamtych czasach jednym z najważniejszych punktów!

Po burzliwej historii, wojnie i po rządach komunistycznych, Barka Lemara miała iść na złom. Na szczęście odkupiono ją i przeznaczono na rzecz kultury. Jeśli interesują Cię ciekawe miejsca z historią, ta klimatyczna barka na pewno przykuje Twoją uwagę.

Katedra Św. Marcina i Mikołaja Bydgoszcz

Dzieje bydgoskiej katedry są mocno powiązane z dziejami rozwoju miasta. Dzisiaj ten przepiękny kościół jest najważniejszym miejscem kultu religijnego dla mieszkańców Bydgoszczy. Imponujący, piękny budynek powstał w talach 1266-1502, a w 2004 roku papież JP II, pochodzący z Polski, mianował kościół do rangi katedry nowopowołanej Diecezji Bydgoskiej.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego

Jakie atrakcje kryje w sobie Bydgoszcz? Naprawdę mnóstwo! Jedną z nich jest bez wątpienia Tajemniczy Ogród, czyli Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Ogród Bydgoski powstał w 1930 roku i od tamtej pory uświetnia miasto swoją zielenią. A powód założenia ogrodu był właściwie mało romantyczny – początkowo był on szkolnym ogródkiem, który stopniowo się rozrastał. W 1937 roku stał się prawdziwym Ogrodem Botanicznym, ale jego piękno oczywiście zniszczyła wojna. Na szczęście nie pozwolono mu zniszczeć do końca. W 1977 roku Bydgoszcz uzyskała nowy Ogród Botaniczny, a ten stał się parkiem otwartym dla zwiedzających. Od 1995 roku jest również pomnikiem przyrody.

Park ma 2,3 ha powierzchni i położony jest w centrum miasta. Służy nie tylko do zwiedzania, ale pełni także funkcje naukowo-badawcze i dydaktyczne. Zwiedzanie parku podoba się zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Romantyczny wypad na weekend do Bydgoszczy nie może obejść się bez wizyty w Ogrodzie Botanicznym!

Plac Wolności Bydgoszcz

Znajdujący się w Śródmieściu Plac Wolności uświetnia miasto od 1859 roku. Cóż tak szczególnego znajduje się na placu, że Bydgoszcz wspomina o nim jako o atrakcji? Wspaniałe zabytki architektury! Zwiedzając miasto i zatrzymując się na Placu Wolności, możesz zobaczyć, jak świetnie wyglądały dawne kamienice. Neorenesans, neobarok, klasycyzm, neogotyk, secesja i modernizm – Plac Wolności jest jak park dobrego stylu. Udając się w kierunku Starego Rynku, czy w drodze po pozostałe atrakcje, warto zatrzymać się na chwilę w tym miejscu i podziwiać okolicę.

Rynek Starego Miasta Bydgoszcz

Rynek Starego Miasta Bydgoszcz

Każde miasto z historią ma swój Stary Rynek. Bydgoszcz nie jest wyjątkiem, a atrakcje Starego Rynku zdecydowanie warto zobaczyć. Najstarsza część miasta pełna jest pamiątek z dawnych czasów. Podczas spaceru zobaczysz liczne pomniki i klimatyczne budynki, których charakterystyczny wygląd pozwala na podróż w czasie za pomocą własnej wyobraźni.

Ze Starego Rynku wiodą romantyczne szlaki, na których końcu znajdują się kolejne atrakcje warte zobaczenia. Bydgoszcz ma ich naprawdę wiele, znacznie więcej niż w naszym zestawieniu. Na Starym Mieście warto zatrzymać się dłużej, znaleźć dobrą restaurację i smacznie zjeść, ciesząc oczy znakomitą okolicą.

Przechodzący przez Rzekę – wyjątkowa rzeźba w Bydgoszczy

Przechodzący przez Rzekę

Opisując ciekawe miejsca, nie można zapomnieć o zakątkach typowych dla danego miasta. Bydgoszcz może pochwalić się wyjątkową rzeźbą, która powstała jako upamiętnienie wejścia Polski do UE. Rzeźba wykonana przez Jerzego Kędziora została w niesamowity sposób zaaranżowana. Przechodzący przez Rzekę istotne znajduje się nad wodami Brdy, ale wsparty na linie rozciągniętej między brzegami. Wieść niesie, że rzeźba ma wiele wspólnego z posągiem Łuczniczki, pochodzącym z XIX wieku.

Naszym zdaniem weekend to za mało, by odkryć wszystkie ciekawostki i tajemnice, jakie skrywa przed nami Bydgoszcz. Jeśli już raz tu przyjedziesz, na pewno będziesz wracać przy każdej możliwej okazji. I chociaż zbiory archeologiczne i pamiątki z dawnych czasów bez wątpienia są prawdziwą zaletą Bydgoszczy i tworzą wspaniałe atrakcje, to uwagę przyciąga przede wszystkim niezwykły klimat, jakim Bydgoszcz emanuje. Wizytę w mieście polecamy każdemu!

Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.com.

Roman Jaworski
Roman Jaworski
Tworzenie rankingów to moja specjalność. Mam nadzieje, że moje artykuły przypadły Ci do gustu :)
OSTATNIO DODANE
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj