7.6 C
Gdańsk
środa, 24 kwietnia, 2024

Jak odpowiednio myć zęby?

Troska o zdrowe i piękne zęby zaczyna się w warunkach domowych. Już od najmłodszych lat jesteśmy uczeni tego, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. W praktyce oznacza to przede wszystkim prawidłowe, codzienne szczotkowanie zębów. Warto też baczniej przyjrzeć się swojej diecie, stosowanym używkom i oczywiście regularnie odwiedzać stomatologa. Dowiedz się, co zrobić, aby zachować piękny uśmiech na długie lata.

Techniki mycia zębów

Codzienne czyszczenie zębów i całej jamy ustnej to podstawowa czynność, którą należy wykonywać przynajmniej dwukrotnie — rano i wieczorem. Idealnie byłoby myć zęby po każdym posiłku, zwłaszcza takim zawierającym cukier. Należy pamiętać o tym, że zabrudzenia i osady zbierają się nie tylko na powierzchni zębów, ale również między nimi. Tam, gdzie nie dociera szczoteczka, sprawdzi się nić dentystyczna z fluorem, utrudniająca rozwój bakterii.

Zalecane jest szczotkowanie zębów przez przynajmniej 2-3 minuty. Warto też pamiętać o oczyszczaniu powierzchni języka, na której również gromadzi się osad. W celu skutecznego usuwania płytki nazębnej konieczne jest posługiwanie się właściwą techniką. Najlepiej ustawiać szczoteczkę pod kątem 45° przy dziąśle i ruchem wymiatającym prowadzić szczoteczkę w kierunku brzegów zębów.

Środki do higieny jamy ustnej

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczoteczek i past do zębów. Ogromny wybór wcale nie ułatwia zadania. Czym kierować się przy zakupie? Priorytetem powinno być indywidualne dopasowanie środków czyszczących do konkretnych potrzeb.

Wybór szczoteczki do zębów

Wielkość główki szczoteczki powinna odpowiadać szerokości 2-3 zębów. Rekomendowana szerokość to 15 mm. Te wartości nie są przypadkowe — mniejsza powierzchnia szczoteczki sprawia, że łatwiej dotrzeć w trudno dostępne miejsca, by dokładnie je oczyścić.

Ważna jest również twardość szczoteczki. Osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów i dziąseł powinny pozostać przy wersji miękkiej, która nie powoduje krwawienia. Pozostali mogą wybierać modele twardsze, które skuteczniej usuwają osad. Dostępne są też wersje średnie, które są ciekawym kompromisem dla tych, którzy chcą dokładnie czyścić zęby, a przy tym chronić swoje dziąsła.

Do wyboru są szczoteczki tradycyjne (manualne) oraz elektryczne. Te drugie pozwalają na bardziej precyzyjne czyszczenie zębów w krótszym czasie. Niektóre modele wykonują nawet 5600 ruchów obrotowo-zwrotnych na minutę. Te wartości znacznie wzrastają w przypadku nowoczesnych modeli sonicznych.

Wybór pasty do zębów

Pasta do zębów może być uniwersalna lub dopasowana do konkretnych potrzeb, np. wybielająca, chroniąca szkliwo, łagodząca stany zapalne czy odświeżająca. W swoim składzie powinna mieć fluor, dobrze jeśli dodatkowo ma formułę wzbogaconą o naturalne składniki np. odpowiednią kompozycję ziół, olej czy węgiel.

Podsumowanie

Dowiedziałeś się, jak powinieneś samodzielnie troszczyć się o swoje zęby. Oprócz tego warto pamiętać o odwiedzaniu stomatologa raz na pół roku. W trakcie wizyt kontrolnych lekarz zbada Cię, aby zidentyfikować ewentualne problemy i rozpocząć niezbędne leczenie.

Partner artykułu: A-line.pl

Przemysław Dąbrowski
Przemysław Dąbrowski
Uwielbiam szukać najlepszych firm w swoich branżach. Wszystkie artykuły piszę w oparciu o sprawdzone informacje, dzięki czemu łatwiej możesz podjąć swoje decyzje zakupowe.
Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj