• Home
  • Gdańsk
  • Jak powstaje cellulit i w jaki sposób mu zaradzić?
Jak powstaje cellulit i w jaki sposób mu zaradzić?

Jak powstaje cellulit i w jaki sposób mu zaradzić?

„Pomarańczowa skórka” czyli cellulit to zmora wielu kobiet. Problem ten dotyczy pań o każdej wadze i wzroście. Cellulit najczęściej występuje u kobiet na obszarach takich jak uda, pośladki, brzuch. Niewątpliwie jest to duży problem estetyczny. Skąd się w ogóle cellulit bierze i jakie są metody na pozbycie się go?

Cellulit – co to jest i jak powstaje?

Cellulit jest to zaburzenie w budowie skóry, głównie tkanki podskórnej prowadzące do zmiany w wyglądzie skóry. Jego rozmiar oraz wygląd zależą od stopnia zaawansowania. Na powierzchni skóry pojawiają się guzki i zagłębienia przypominające skórkę pomarańczy. Z medycznego punktu widzenia cellulit to nierównomierne rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, gdzie grudki tłuszczu modelują między sobą puste przestrzenie, w których zbiera się woda oraz produkty przemiany materii. Następnie w danym miejscu pojawia się obrzęk prowadzący do powikłań z ukrwieniem.

Przyczyny i rodzaje cellulitu

Przyczyną cellulitu jest nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej lub wody tuż pod skórą na skutek zbyt małej aktywności fizycznej, prowadzenia siedzącego trybu życia, spożywania za dużej ilości soli i cukru, problemów z krążeniem, zaburzonej równowagi hormonalnej, noszenie zbyt obcisłych ubrań, palenie papierosów lub zmagania się z wadami postawy mającymi wpływ na zaburzenie krążenia w nogach.

Występują dwa rodzaje cellulitu – wodny i tłuszczowy. W przypadku wodnej odmiany, w tkankach zaczynają gromadzić się duże ilości wody i toksyn, co z kolei prowadzi do rozrostu i nierównomiernej lokalizacji lipidów (komórek tłuszczowych) w obrębie tkanki tłuszczowej. Natomiast w przypadku cellulitu tłuszczowego, mamy do czynienia z nadmiernym rozrostem komórek tłuszczowych, które przybierają postać grudek. Te z kolei wywierają duży nacisk na naczynka, utrudniając swobodne usuwanie nadmiaru wody i toksyn z organizmu

Metody walki z cellulitem

Przeciwdziałać powstawaniu cellulitu pomaga odpowiedni poziom kolagenu i kwasu hialuronowego w organizmie. Substancje wspomagają odnowę komórek skóry oraz posiadają właściwości silnie nawilżające. Ważna jest zbilansowana dieta. Należy bezwzględnie wyeliminować niezdrową żywność. Codzienne posiłki powinny składać się z wartościowych produktów bogatych w błonnik, dobre tłuszcze i witaminy – pełnoziarnistego pieczywa, chudych ryb, warzyw, owoców, różnego rodzaju kaszy. Bardzo ważne jest również nawadnianie organizmu – woda usuwa z niego toksyny. Skuteczny jest również tzw. masaż limfatyczny przy pomocy ostrej szczotki, rękawicy lub masażera ze specjalnymi wypustkami. Wspomaga on prawidłowe funkcjonowanie skóry, która staje się jędrniejsza i szybciej usuwa toksyny. Jeśli „domowe” sposoby zawiodą, warto udać się do specjalistycznych gabinetów i tam zasięgnąć profesjonalnej porady. Obecnie dostępnych jest kilka skutecznych metod walki z cellulitem i należą do nich zarówno zabiegi minimalnie inwazyjne (mezoterapia igłowa, lipoliza iniekcyjna, jonoforeza), jak i nieinwazyjne (mezoterapia bezigłowa, velashape, endermologia).

Polecamy  Najlepsi Dermatolodzy w Krakowie [TOP 10] Ranking 2023

Chcesz wykonać profesjonalny zabieg usuwania cellulitu? Odwiedź https://drmarcinnowak.pl/.