16.8 C
Gdańsk
niedziela, 26 maja, 2024

Kto ma prawo wglądu do testamentu?

Niedawno zmarła bliska Ci osoba, jednak nadal nie poznałeś treści testamentu? A może chcesz dowiedzieć się, jaka była ostatnia wola Twojego wspólnika, ponieważ zależy Ci na interesie wspólnej firmy? Sprawdź, kto ma prawo wglądu do testamentu.

Jak dowiedzieć się, czy ktoś zostawił testament?

Nie wiesz, czy bliska Ci osoba sporządziła testament? Nie każdy wie, że istnieje system NORT. Jest to Notarialny Rejestr Testamentów, w którym znajdują się informacje na temat testamentów sporządzonych własnoręcznie oraz tych, które zostały sporządzone przed notariuszem. Podstawowym celem takiego systemu jest zapewnienie ochrony – zarówno spadkobiercom, jak i testatorom – na przykład przed zniszczeniem czy zagubieniem takiego dokumentu. 

Aby dowiedzieć się, czy ktoś zostawił testament, należy udać się do dowolnego notariusza i dowiedzieć się, czy dana osoba pozostawiła taki dokument. Można również uzyskać informację na temat tego, w jakiej kancelarii zgłoszony został testament. Informacje z systemu NORT nie są dostępne dla każdego. Uzyska je osoba, która przedstawi notariuszowi akt zgonu testatora. 

Sprawdź, w jaki sposób można unieważnić testament: https://kancelaria-temida.com/spadki/uniewaznienie-testamentu/ 

Kto ma prawo wglądu do testamentu? 

Po śmierci testatora dostęp do testamentu będzie miała wyłącznie ta osoba, która została do tego uprawniona przez zmarłego. Notariusz nie ma prawa do udostępnienia testamentu innej osobie – nawet jeśli będzie to wspólnik lub bliski członek rodziny. 

Oczywiście najczęściej po śmierci testatora notariusz informuje członków rodziny o wszystkich zapisach w tymże testamencie, ponieważ to właśnie te osoby są spadkobiercami. Z reguły też nikt inny nie ma potrzeby, aby uzyskać wgląd do takiego testamentu. Zdarzają się jednak sytuacje – na przykład wtedy, kiedy zmarły był wspólnikiem w firmie – że przedstawiciele spółki chcą poznać treść testamentu, ponieważ ma to duże znaczenie dla interesu firmy. 

W tym miejscu należy podkreślić, że notariusz nie jest uprawniony do oceny interesu prawnego i nie może samodzielnie podejmować decyzji, aby okazywać testament osobie nieuprawnionej. 

Jak uzyskać wgląd do testamentu?

Istnieją jednak rozwiązania prawne, które pozwalają na uzyskanie wglądu do testamentu. Osoba, która chce zapoznać się z treścią takiego dokumentu, może skierować do sądu specjalny wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Jest to jedyny sposób na to, aby osoba, która nie została wskazana w testamencie, mogła uzyskać wgląd do dokumentu. 

Oczywiście rozwiązanie to jest nie jest dostępne dla każdego Jeśli jednak wnioskodawca wykaże, że posiada interes prawny lub że działa w trosce o dobro interesów zmarłego, będzie mógł uzyskać dostęp do informacji zawartych w testamencie. Jeśli sąd na podstawie uzyskanych dowodów wyda takie postanowienie, notariusz będzie wówczas zobowiązany do złożenia testamentu w sądzie. To samo dotyczy członków rodziny, którzy chcieliby zapoznać się z treścią testamentu.

Pomoc w uzyskaniu wglądu do testamentu – Gdańsk i okolice

Nie bez powodu kwestie prawne, które związane są z wolą osoby zmarłej, budzą tak wiele emocji. Zdarza się, że spadkobiercy nie ufają sobie nawzajem – w takim przypadku może pojawić się pytanie, jak uzyskać wgląd do testamentu. Warto skorzystać z pomocy prawnej, szczególnie jeśli konieczne będzie skierowanie do sądu wniosku o nabycie spadku. 

Więcej informacji na temat kwestii związanych z testamentem znajdziesz tutaj: https://kancelaria-temida.com/

Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj