7 C
Gdańsk
poniedziałek, 4 marca, 2024

Wyjeżdżasz do pracy za granicę? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym!

Wielu Polaków podejmuje pracę za granicą. Wielka Brytania, Irlandia, Norwegia, Niemcy – to częste kierunki podróży zarobkowych. Nie są to zwykle wyjazdy tygodniowe czy dwutygodniowe, ale raczej dłuższe. W trakcie pobytu na obczyźnie wiele może się zdarzyć: zachorowanie, wypadek, wyrządzenie szkody osobie trzeciej, utrata własności podróżnego. W takich sytuacjach nieoceniona okaże się pomoc ubezpieczyciela. A żeby ją otrzymać, należy się ubezpieczyć jeszcze przed wyjazdem.

Na wyjazd do pracy za granicę też trzeba się ubezpieczyć

Wyjazd o charakterze zarobkowym jest pewnym rodzajem turystyki. Zatem, aby się ubezpieczyć na czas podjęcia pracy za granicą, należy wykupić ubezpieczenie turystyczne. Jednak zwykła polisa turystyczna nie wystarczy, aby zapewnić Ci ochronę również w czasie wykonywania pracy. Odpowiednie zabezpieczenie otrzymasz po rozszerzeniu ubezpieczenia podróżnego o ryzyko związane z wykonywaniem ciężkiej pracy fizycznej.

To, w jaki sposób ubezpieczyciele nazywają to ryzyko, zależy od danego towarzystwa. W Avivie jest to właśnie ochrona związana z podjęciem ciężkiej pracy fizycznej, w Generali określa się to mianem wyjazdu do pracy, Warta ubezpiecza na wypadek pracy w branżach o wysokim ryzyku, a Signal Iduna pyta po prostu o wykonywanie pracy fizycznej. Bez względu na to, jak nazywana jest ta opcja dodatkowa, zapewnia ochronę na wyjazd do pracy za granicę.

Oczywiście taka polisa zapewnia wszystkie niezbędne rodzaje ochrony, które są dostępne także na wyjazd rekreacyjny, tj.:

 • ubezpieczenie kosztów leczenia,
 • NNW,
 • assistance.

Może też zawierać dodatki w postaci:

 • ubezpieczenia OC,
 • ubezpieczenia bagażu,
 • ubezpieczenia od kradzieży,
 • ubezpieczenia na wypadek zaostrzenia chorób przewlekłych,
 • inne.

O tym, co zawiera i co powinno zawierać ubezpieczenia na wyjazd do pracy za granicę, przeczytasz na https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-do-pracy-za-granica/.

Ubezpieczyciel musi wiedzieć, że wyjazd wiąże się z podjęciem pracy w innym kraju

Jak już było wspomniane, sama polisa turystyczna, tj. bez odpowiedniego rozszerzenia ochrony o ryzyko związane z podjęciem pracy za granicą, może nie wystarczyć, aby zapewnić potrzebne usługi podczas pobytu w innym kraju. Kiedy ubezpieczenie turystyczne nie zadziała? Jeśli do szkody dojdzie w czasie wykonywania obowiązków służbowych, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania ze względu na to, że polisa nie obejmowała takiego rodzaju ryzyk. Przy zakupie polisy, np. poprzez kalkulator ubezpieczenia turystycznego, należy więc wskazać, że Twój wyjazd będzie się wiązał z pracą zarobkową i potrzebujesz rozszerzenia o tego rodzaju zagrożenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do pracy za granicą?

Ubezpieczenie podróżne na wyjazd do pracy za granicę może być nieco droższe niż zwykła polisa turystyczna na wakacje czy ferie. Taka podróż wiąże się bowiem z większym ryzykiem. Nie musisz jednak martwić się, że wydasz majątek za dodatkową ochronę. Koszt ubezpieczenia turystycznego zaczyna się zaledwie od kilku złotych za dzień ochrony.

To, ile zapłacisz, może być też uzależnione od kraju, do którego wyjeżdżasz, chociaż nie zawsze tak będzie. Sprawdźmy zatem, jaki będzie koszt wyjazdu do pracy podejmowanej w Niemczech, Norwegii, Irlandii i Wielkiej Brytanii, jeśli wyjazd będzie trwał 60 dni.

 

Większość ubezpieczycieli nie różnicuje cen, jeśli wyjazd w celu podjęcia pracy ma odbyć się do któregoś z krajów europejskich. Jedynie Generali obniżyło cenę polisy podróżnej na wyspy w stosunku do ceny ubezpieczenia do Niemiec czy Norwegii.

Jak wyglądają koszty ubezpieczenia w przeliczeniu na dzień ochrony?

 • W Avivie zapłacisz 7,08 zł,
 • w Generali zapłacisz od 6,67 zł do 6,93 zł,
 • w Warcie zapłacisz 14,20 zł,
 • w Signal Iduna zapłacisz 12,15 zł.
Przemysław Dąbrowski
Przemysław Dąbrowski
Uwielbiam szukać najlepszych firm w swoich branżach. Wszystkie artykuły piszę w oparciu o sprawdzone informacje, dzięki czemu łatwiej możesz podjąć swoje decyzje zakupowe.
Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj