14.2 C
Katowice
czwartek, 20 czerwca, 2024

Psychoterapia kryzysu u dorosłych – jak radzić sobie z traumą i zaburzeniami relacji?

Temat podejmowania terapii i dbania o własne zdrowie psychiczne powoli zaczyna być czymś ważnym i oczywistym, a nie wstydliwym. Głównie dlatego, że depresja staje się obecnie jedną z najczęściej występujących chorób na świecie – jak podaje WHO, dotyka ona aż 5% populacji. Warto jednak pamiętać o tym, że terapeuta to osoba, która może pomóc nie tylko w przypadku choroby lub znaczącego pogorszenia nastroju. To nieocenione wsparcie w kryzysie, ale też możliwość spojrzenia na swoje życie i uczynienia go lepszym.

Trauma, zaburzenia w relacjach, problemy – jak sobie z tym radzić?

Wiele osób, które doświadczają trudnych emocji, zastanawia się, czy to już odpowiedni moment, by sięgnąć po pomoc z zewnątrz. Często jest tak, że osoby z najbliższego otoczenia – rodzina, przyjaciele, partner lub partnerka – nie są w stanie pomóc. Problemy, pytania, przeżycia zaczynają się piętrzyć, a przez to codzienne funkcjonowanie i podejmowanie decyzji staje się wyzwaniem.

Trzeba wiedzieć, że z pomocy terapeuty może skorzystać każda osoba, w każdym punkcie życia. Bez względu na to, czy ktoś chce pochylić się nad przeszłością (na przykład nad dzieciństwem), czy rozmawiać o tym, co wydarzyło się niedawno, lub co dzieje się teraz – terapeuta będzie kimś, kto pomoże lepiej zrozumieć siebie, przejść przez traumę, wesprzeć proces zdrowienia w przypadku chorób (nie tylko związanych z psychiką).

Jak znaleźć terapeutę dla siebie?

Bardzo ważne, aby był to specjalista z odpowiednim wykształceniem, który działa zgodnie z Kodeksem Zasad Etycznych Psychoterapeuty. Dobrym przykładem będzie psychoterapeuta Katowice – Barbara Kunert Gabinety Psychoterapii na Rymera. To miejsce, w którym pacjenci mogą skorzystać zarówno z sesji indywidualnych, jak i sesji dla par, małżeństw, rodzin, dzieci i młodzieży.

Terapia to proces, który wymaga czasu. Standardowa sesja powinna trwać 50 minut, a spotkania muszą odbywać się regularnie. W dzisiejszych czasach to o tyle łatwiejsze, że istnieje możliwość spotkania online lub stacjonarnie.

Czym jeszcze się kierować? Opiniami innych pacjentów. Gabinety Psychoterapii na Rymera to poradnia, która znalazła się w naszym zestawieniu Top 10 top najlepszych specjalistów w mieście! Dzięki temu o wiele łatwiej wybrać miejsce, gdzie osoba poczuje się bezpiecznie i uzyska potrzebną pomoc.

Czy psychoterapia naprawdę jest potrzebna?

Zdecydowanie tak! Dla kogoś, kto boryka się na przykład z problemami emocjonalnymi, zaburzeniami snu, odżywiania, kto doświadcza trudności w relacji romantycznej, kto cierpi na zaburzenia koncentracji, walczy z poczuciem smutku i osamotnienia – gabinet psychoterapeuty będzie miejscem, w którym można realnie się nad tymi problemami pochylić.

Nie należy się również niczego obawiać – podczas pierwszej sesji terapeuta przeprowadzi rozmowę i ustali szczegóły dalszej współpracy. Odpowie także na wszystkie pytania i do niczego nie będzie zmuszał. Cały proces opiera się na dobrowolnej współpracy, dzięki której pacjent zyska szansę, by lepiej radzić sobie z problemami, otoczeniem, emocjami.

Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj