Atrakcje Kielce: miejsca, które musisz zobaczyć!

0
95
Atrakcje Kielce: miejsca, które musisz zobaczyć!

Jakie miasta w Polsce warto zobaczyć? Naszym zdaniem każde kryje w sobie coś wyjątkowego. Sporo atrakcji oferują również Kielce. Zainteresowani? Zapraszamy na listę miejsc w Kielcach, które warto odwiedzić!

Atrakcje w Kielcach, z czego słynie miasto?

Atrakcje w Kielcach, z czego słynie miasto

Kielce to oczywiście stolica województwa świętokrzyskiego. Historia miasta sięga XIII wieku. Pięknie położone Kielce posiadają również wiele interesujących zabytków, wśród których możemy wymienić kościoły, cerkwie, pałace i dworki, które zrobią wrażenie nawet na najbardziej wymagających turystach. Kielce oferują także nowoczesne atrakcje, które spodobają się przede wszystkim osobom aktywnym i lubiącym, kiedy dużo się dzieje.

Na uwagę zasługuje także legenda z jaką związane są Kielce. Podobno dawniej w tych rejonach znalazł się sam Mieszko, kóry zbłądził i opadł z sił. Wtedy ukazał mu się sam św. Wojciech, który przemienił się w strumień wody, która uzdrowiła syna Bolesława Szczodrego. Ten na pamiątkę tego wydarzenia zapowiedział budowę grodu z kościołem w tym miejscu. Tak rozpoczęła się historia miasta Kielce.

Pałac Biskupi Kielce

Właściwie dawny Pałac Biskupów Krakowskich. Obecnie mieści się tutaj oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Przepiękny, barokowy pałac jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to najlepiej zachowana budowla z okresu wczesnego baroku, a dokładniej z pierwszej połowy XVI wieku.

Pałac Biskupów Krakowskich sąsiaduje z Ogrodem Włoskim, który powstał na wzór modnych ówcześnie ogrodów zamkowych. Według informacji uzyskanych ze strony internetowej obiektu, Ogród Włoski jest obecnie w szczytowej formie i najbliższe miesiące stanowią idealny termin na odwiedzenie tej części miasta Kielce. Istotnie, Pałac Biskupów Krakowskich wraz z ogrodem robi ogromne wrażenie.

Bilet wstępu na wystawę stałą wnętrz pałacowych kosztuje 12 zł, ulgowy 8 zł. Część obiektów na terenie pałacu na razie nie jest dostępna dla zwiedzających. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Muzeum Narodowego w Kielcach.

Muzeum Zabawek Kielce

Obowiązkowe miejsce dla rodziców z dziećmi oraz dla miłośników zabawek w każdej postaci. Muzeum w Kielcach posiada ogromne zbiory zabawek pochodzące z minionych wieków i współczesności. Wystawy są naprawdę interesujące, a część z nich będzie jak podróż do przeszłości. Być może znajdziecie na wystawie zabawki, którymi sami bawiliście się w przeszłości.

Koszt zwiedzania Muzeum Zabawek w Kielcach sięga 15 zł za bilet normalny i 8 zł za bilet ulgowy.

Rezerwat Kadzielnia Kielce

Niesamowite miejsce pełen atrakcji – Kadzielnia należy do jednej z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych w Kielcach. Wcale nas to nie dziwi – znajdują się tu jaskinie, park linowy, amfiteatr i oczywiście przepiękne tereny, które obowiązkowo trzeba zobaczyć, przebywając w mieście.

Kadzielnia to także raj dla geologów i przedmiot wielu badań. Te tereny są dowodem na to, że w województwie świętokrzyskim dawniej panował klimat tropikalny! Dowodem na to są ślady życia stworzeń typowych dla ciepłego klimatu, jakich dzisiaj nie znajdziemy w Polsce. Kadzielnia zdecydowanie jest jednym z bardziej fascynujących miejsc w kraju.

Muzeum Henryka Sienkiewicza Kielce

Pałacyk Henryka Sienkiewicza to kolejny oddział, którym zajmuje się Muzeum Narodowe w Kielcach. Henryk Sienkiewicz jest w mieście popularną postacią historyczną. Znany w Polsce i na świecie pisarz miał swój letni domek w miejscowości pod Kielcami, w Oblęgorku. Dzisiaj tę posiadłość mogą oglądać turyści i miłośnicy historii.

Trzeba przyznać, że znakomicie urządzony gabinet pisarza, czy stylowy czerwony salon robią wrażenie. Wiele mebli znajdujących się w białym pałacyku istotnie należało do samego Henryka Sienkiewicza! Niektóre pomieszczenia, takie jak palarnia, zostały wyposażone w inne meble, ponieważ oryginalne nie przetrwały II Wojny Światowej.

Muzeum Henryka Sienkiewicza na terenie Kielc zachwyca i jest naprawdę ciekawe. Kolejną zaletą tego miejsca są tanie bilety – 10 zł normalny, 6 zł ulgowy.

Ulica Sienkiewicza w Kielcach

Ulica Sienkiewicza w Kielcach

Skoro o Henryku Sienkiewiczu mowa, przenieśmy się na chwilę na ulicę nazwaną na cześć pisarza. Ulica Sienkiewicza jest reprezentacyjną ulicą Kielc. To miejsce, gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością. Klimatyczne kamienice, zabytki i tętniący życiem deptak, który prowadzi wprost do centrum handlowego. Zwiedzanie zwiedzaniem, ale na drobne zakupy zawsze warto wpaść, prawda?

Ulica Sienkiewicza jest dumą Kielc i znajdziesz tu różne atrakcje. Kielce ogólnie wydają się niepozornym miastem, które jednak kryje w sobie naprawdę zachwycających miejsc. Ta słynna ulica doskonale oddaje klimat miasta. Trudno nie docenić jej wyglądu i atmosfery, jaka tutaj panuje.

Muzeum Wsi Kieleckiej

Dawniej tereny Kielc w większości należały do gospodarstw rolnych. Jeśli jesteście ciekawi, jak dawniej wyglądało życie na tych terenach, Muzeum Wsi Kieleckiej na pewno Wam się spodoba. Dużo się tutaj dzieje. Dla zwiedzających dostępne są m.in. Dworek Laszczyków w Kielcach, który jest jedynym drewnianym dworkiem z ponad 200-letnią historią, który ocalał burzliwe dzieje naszego kraju. To znakomita pamiątka! W Muzeum Wsi znajduje się także Park Etnograficzny w Tokarni, Zagroda Czernikiewiczów, czy Mauzoleum.

Bilety wstępu kosztują od 5 do 16 zł. W wybrane dni większość atrakcji jest dostępna bezpłatnie. Warto to sprawdzić wcześniej, planując wycieczkę, ponieważ można trafić na świetną okazję. Standardowo bilety są tańsze poza sezonem – późną jesienią i zimą.

Park edukacyjny na terenie Kielc. Brzmi zwyczajnie, ale to miejsce jest naprawdę warte odwiedzenia!

Jaskinia Raj Kielce

Znana jako najpiękniejsza jaskinia krasowa w Polsce – jaskinia Raj jest znaną atrakcją w Kielcach i Górach Świętokrzyskich. Warto wspomnieć, że jest to także cenny rezerwat przyrody, a dzienny limit osób zwiedzających jest ograniczony. Z tego względu bilety na tę atrakcję w Kielcach warto kupować wcześniej, na przykład online.

Oprócz zwiedzania wnętrza jaskini, można zobaczyć również Centrum Neandertalczyka, w którym znajduje się replika mamuta w skali 1:1. Zobaczyć 6-metrowego zwierzaka – bezcenne! Dzięki temu, że jaskinia jest połączona z nowoczesnym Centrum, atrakcja zachwyci nie tylko dorosłych, ale również dzieci.

Zwiedzanie jaskini Raj i Centrum Neandertalczyka kosztuje od 30 do 35 zł za osobę, w zależności od sezonu. To miejsce nie oferuje biletów ulgowych. Jeśli pojawicie się tu z dziećmi, obowiązuje Was cennik grupowy, który wypada korzystniej.

Rezerwat Kadzielnia Kielce

Kadzielnia to również znane miejsce na terenie Kielc. Rezerwat, wzgórze i znajdujące się tam jaskinie to atrakcja zarówno dla turystów, jak i mieszkańców miasta, którzy lubią spędzać czas w tej pięknej okolicy. Najwyższą część tego terenu stanowi tak zwana Skałka Geologów. To właśnie tam znajduje się rezerwat przyrody Kadzielnia.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że Kielce słyną z wielu jaskiń. Charakteryzują one nie tyle samo miasto, co cały region. Góry Świętokrzyskie są w końcu najstarsze w Polsce. Nic dziwnego zatem, że kryją w sobie wiele jaskiń i geologicznych skarbów, które są przedmiotem nieustannego zainteresowania.

Rezerwat Wietrznia i Centrum Geoedukacji Kielce

Geopark – tak dawniej nazywał się dzisiejszy park edukacyjny na terenie Kielc. Brzmi zwyczajnie, ale Geopark to miejsce naprawdę warte odwiedzenia! Centrum Geoedukacji znajduje się na terenie rezerwatu Wietrznia i zajmuje się promowaniem wiedzy na temat geologii i geografii, a także zwraca uwagę na piękne tereny Kielc w Polsce i za granicą.

Centrum Geoedukacji ma pod swoim patronatem różne rezerwaty w Kielcach, między innymi popularny rezerwat Wietrznia oraz inne, o których będziemy pisać w dalszej części tekstu.

Wietrznia to rezerwat przyrody nieożywionej, który znajduje się na terenie dawnego kamieniołomu. Zjawiając się na miejscu, macie okazję zobaczyć cenne odkrycia geologiczne.

Pałacyk Zielińskiego w Kielcach

Z malowniczych rezerwatów przenosimy się do centrum Kielc, gdzie znajduje się Pałac Tomasza Zielińskiego – zabytkowy budynek pochodzi z XIX wieku. Dawna rezydencja jest obecnie siedzibą Domu Środowisk Twórczych. Trzeba przyznać, że potencjał romantycznego pałacyku został doskonale wykorzystany. Zabytkowe mury tętnią życiem. To obowiązkowy punkt na mapie każdego miłośnika sztuki. Ponadto można tutaj dobrze zjeść i posiedzieć w wyjątkowej atmosferze. Wiosną i latem jest tutaj szczególnie pięknie, kiedy można posiedzieć w ogrodzie. Naszym zdaniem Pałacyk Zielińskiego należy do najbardziej klimatycznych miejsc w Kielcach.

Stary Rynek w Kielcach

Rynek w Kielcach nazywany jest potocznie kielecką starówką. Co ciekawe, miasto ma swój rynek już od drugiej połowy XII wieku – to fascynujące, że plan miasta nie zmienił się tak bardzo na przełomie wielu wieków!

Spacerując po kieleckim Rynku, z pewnością szybko dostrzeżecie ratusz miasta, który obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta Kielce. W pobliżu znajduje się obecna siedziba Gazety Wyborczej, która zajmuje pochodzącą z XIX wieku, ozdobną kamienicę. Na Rynku w Kielcach mieści się mnóstwo zabytkowych kamienic i przepięknych zakątków, na które warto zwrócić uwagę. Ciekawostkę mogą stanowić ruiny Starego Ratusza, które zostały odsłonięte przy demontażu fontanny, dawniej znajdującej się w centralnej części Rynku.

Oprócz zabytków w okolicy mieszczą się również ponadczasowe atrakcje, czyli restauracje i bary, w których można dobrze zjeść lub posiedzieć w gronie przyjaciół lub rodziny. Kielce mają piękną starówkę i koniecznie trzeba ją zobaczyć, będąc w Kielcach na wycieczce.

Park Miejski im. Stanisława Staszica Kielce

Na wycieczce w Kielcach warto odwiedzić jeden z najstarszych parków w Polsce. Park Miejski im. Stanisława Staszica powstał na początku XIX wieku. Oprócz znakomitych gatunków roślin i drzew w parku znajduje się mnóstwo ciekawostek w postaci pomników i rzeźb. W pobliżu mieści się wspomniany wcześniej Pałacyk Zielińskiego, a przy murach budynku mieści się ptaszarnia z wyjątkowymi okazami ptaków.

Alejki parku to doskonałe miejsce do spędzania wolnego czasu, zwłaszcza gdy jest ciepło. To znakomita atrakcja dla dzieci i dorosłych.

Ośrodek narciarski Telegraf Kielce

Miasto ma wiele ciekawych propozycji dla osób zainteresowanych aktywnym spędzaniem wolnego czasu. Park, jaskinia, spacery po starówce w Kielcach – kiedy będziesz mieć to za sobą, skorzystaj również z oferty popularnego w mieście ośrodka sportowego. Telegraf oferuje atrakcje w sezonie letnim i zimowym. To wyjątkowe miejsce na mapie województwa świętokrzyskiego. Znajdziesz tu strefę chillu, imprezy plenerowe, strefę dla dzieci i taras widokowy na górze Telegraf.

W celu rezerwacji wybranej aktywności skorzystaj ze strony internetowej Telegrafu. Cennik zależy od poszczególnych zajęć.

Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie

Atrakcje w Kielcach kończymy wspomnieniem o Górach Świętokrzyskich, które znane są praktycznie każdemu. Niskie pasmo górskie stanowi świetną atrakcję dla miłośników spacerów, zwłaszcza tych, którzy nie są zbyt doświadczeni w podróżowaniu po górach.

Znane szczyty na terenie województwa świętokrzyskiego to m.in. Łysa Góra ze znajdującymi się tam relikwiami drzewa Krzyża Świętego. Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich to Łysica, która mierzy 612 m n.p.m. Ze względu na swój wiek, Góry Świętokrzyskie to wymarzone miejsce dla geologów, którzy mogą dokonywać na tych terenach niezliczonych odkryć.

Kościół św. Karola Boromeusza na Karczówce w Kielcach

Kościoły w Polsce to bardzo często przykład znakomitej architektury – niektóre świątynie pochodzą z XIV wieku! Jedną z takich świątyń jest bez wątpienia kościół na Karczówce. Pochodzący z okresu wczesnego baroku kościół posiada jedną nawę i liczne pamiątki w postaci obrazów. Jeśli szukasz miejsca, które pozwoli Ci się wyciszyć i pomedytować w spokoju, Kościół św. Karola Boromeusza na Karczówce w Kielcach idealnie się sprawdzi w tym celu. Dzięki swoim skromnym wnętrzom i pięknym położeniu, sprzyja duchowym przemianom.

Zamek w Chęcinach

Jeśli podróżujecie samochodem, polecamy opuścić na chwilę Kielce i wybrać się około 15 km od miasta. Będziecie mieli okazję zobaczyć wyjątkowe ruiny, czyli Zamek w Chęcinach. To dawny zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku.

Imponujące mury zamku mają naprawdę bogatą historię. W XVII wieku zamek zaczął tracić swoją świetność, niszczony przez wojny i zaniedbanie, był przedmiotem żywego zainteresowania samego Henryka Sienkiewicza i innego znanego polskiego pisarza – Stefana Żeromskiego. Na szczęście chęciński zamek nie został opuszczony na zawsze. Ostatnie prace rewitalizacyjne miały miejsce w 2015 roku. Z tego względu Zamek w Chęcinach prezentuje się naprawdę imponująco!

Ogród Botaniczny Geonatura Kielce

Ogrody botaniczne możemy znaleźć w wielu miastach w naszym kraju. Kielce również mają swój własny ogród botaniczny, który oczywiście trzeba odwiedzić! To przepiękne miejsce ma ponad 50-letnią historię. Początki ogrodu nie były łatwe – mimo wielu prób władze miasta nie podejmowały inwestycji. A kiedy prace nad ogrodem w końcu się rozpoczęły, nastąpił przełomowy politycznie rok 1989 i prace wstrzymano. O projekcie ogrodu zapomniano na wiele lat, mimo że wiele osób niejednokrotnie występowało z inicjatywą utworzenia ogrodu. Ostatecznie Kielce doczekały się swojego ogrodu botanicznego w 2007 roku.

Na terenie ogrodu botanicznego znajdują się znakomite okazy roślin, które zajmują powierzchnię 11 ha. Miłośnicy kolorowych kwiatów będą zachwyceni! Wejście na teren ogrodu jest płatne. Normalny bilet kosztuje 9 zł, ulgowy 6 zł.

Atrakcje Kielce, ile czasu warto spędzić w mieście?

Zastanawiasz się, ile dni spędzić w Kielcach, by poznać wszystkie atrakcje miasta? To trudne pytanie, ponieważ miłośnicy natury, jaskiń, parków i gór mogą spędzać w Kielcach długie urlopy! Jeśli chcesz, możesz spędzić w Kielcach jeden dzień, weekend, a także cały tydzień lub dwa tygodnie urlopu. Dobrze jest dać sobie czas zarówno na zwiedzanie, jak i na odpoczynek i relaks, który w pięknych okolicach Kielc przychodzi z łatwością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj