14.4 C
Kraków
czwartek, 20 czerwca, 2024

Atrakcje Kraków: 20 miejsc, które musisz zobaczyć

Kraków to piękne polskie miasto, którego klimatyczne uliczki pokochały tysiące osób. Zapraszamy na listę najciekawszych miejsc, które trzeba zobaczyć w Krakowie!

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Liczne atrakcje w Krakowie związane są z historią i wyjątkowością tego miasta. Nie chcemy, by inne miasta Polski czuły się urażone, ale musicie przyznać, że Kraków od dawna wybija się przed szereg. Dlaczego tak jest? Od wielu lat mówi się, że Kraków ma wyjątkowy klimat. Zabytkowe miejsca, a także wspaniała atmosfera pięknych uliczek w Krakowie co roku przyciągają polskich i zagranicznych turystów.

Stare Miasto Kraków

Atrakcje w Krakowie rozpoczniemy od Starego Miasta, które każdego roku przyciąga tłumy turystów. W 1994 roku zostało wpisanę na listę światowego dziedzictwa UNESCO i uznane za Pomnik Historii. Początki Krakowa sięgają IX wieku, możecie sobie więc wyobrazić, jak bogatą historię ma krakowskie Stare Miasto.

Cóż takiego wyjątkowego jest w centralnej części Krakowa? Liczne zabytki, m.in. kościół Mariacki, czy Sukiennice, o których opowiemy sobie w dalszej części tego tekstu. Liczne atrakcje w Krakowie znajdują się właśnie na starówce. Rynek główny pełen jest restauracji, barów i kawiarni, które mają wyjątkowy klimat. W Krakowie możesz dobrze zjeść i poczuć się jak prawdziwy podróżnik. Kraków to idealne miasto do podróżowania w pojedynkę, w parze lub z rodziną. Nie sposób się tutaj nudzić!

Rynek Główny w Krakowie

Na Starym Mieście w Krakowie znajduje się Rynek. Szybko zorientujesz się, kiedy znajdziesz się na Rynku Głównym, ponieważ ma on idealnie kwadratowy kształt. Co ciekawe, Rynek Główny jest największym placem w Krakowie i jednym z największych rynków w Europie. W Polsce możemy wyróżnić tylko dwa przykłady rynku o większej powierzchni – w Olecku i Latowiczu.

Podziemia Starego Rynku w Krakowie

Skoro mówimy o Starym Mieście i Rynku w Krakowie, warto wspomnieć również o podziemiach tego miejsca. Podziemia Rynku Głównego w Krakowie kryją w sobie Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. To stosunkowo nowa atrakcja, ponieważ pierwsze prace rozpoczęto w 2005 roku.

Pod ulicami Rynku znajdują się zbiory archeologiczne bezpośrednio związane z historią Krakowa. Miejsce jest naprawdę ciekawe i klimatyczne. Bilet wstępu na podziemną trasę kosztuje 28 zł, ulgowy 24 zł.

Ulica Floriańska Kraków

Słynna ulica w Krakowie biegnie od Rynku Głównego do Bramy Floriańskiej, od której ulica Floriańska wzięła swoją nazwę. Początek ulicy sięga XIII wieku i przez wszystkie te lata nie zmieniła się ani nazwa, ani znaczenie krakowskiej ulicy. Upływ czasu da się zauważyć podczas analizy budynków znajdujących się przy Floriańskiej. Dzisiaj są to znakomite kamienice, z których najstarsze pochodzą z XVI wieku.

Zabytkowe kamieniczki pozytywnie wpływają na atmosferę, jaka panuje na ulicy Floriańskiej. Dawniej biegła tędy również trasa kolejowa, ale od wielu lat mieści się tu wyłącznie deptak. Warto wspomnieć, że ulica Floriańska jest częścią tak zwanej Drogi Królewskiej w Krakowie. Tak nazwano ulice miasta, które dawniej służyły do uroczystych wjazdów monarchów, których przybycie do Krakowa zawsze było wielkim wydarzeniem.

Wawel Kraków

Wawel Kraków

Właściwie Zamek Królewski na Wawelu. Któż o nim nie słyszał! Atrakcje w Krakowie nie będą kompletne, kiedy nie udasz się na Wawel. Dawniej był to zamek rezydencyjno-obronny. Dzisiaj niezaprzeczalnie jest to jedna z największych atrakcji na terenie Krakowa.

Zamek na Wawelu należy do najcenniejszych zabytków w Polsce. Zwiedzający mają okazję zobaczyć imponujące komnaty królewskie, zbrojownię oraz wiele innych znakomitych wystaw stałych. Legendy i historie związane z tym miejscem są naprawdę fascynujące, a sam Wawel jest na tyle interesujący, że można zwiedzać go podczas każdego pobytu w Krakowie. Ciekawe miejsca jak to zdarzają się stosunkowo rzadko, dlatego nie przegapcie okazji!

Cennik Zamku Królewskiego na Wawelu znajduje się na stronie internetowej muzeum. Cena biletu zależy od wystaw, jakie chcecie zobaczyć. W niektóre dni wstęp na wybrane wystawy jest bezpłatny.

Smocza Jama Kraków

Atrakcje w mieście znajdują się nie w samych budynkach, ale również poza nimi. Wokół Zamku Królewskiego na Wawelu znajdują się przepiękne wzgórza. Właśnie tam mieści się Smocza Jama, z którą związana jest legenda o smoku wawelskim. Smocza Jama jest piękną jaskinią krasową, która według legendy, była kryjówką legendarnego smoka wawelskiego.

Wstęp do Smoczej Jamy kosztuje 7 zł. Jaskinię warto zwiedzić po zapoznaniu się ze wspaniałościami Zamku Wawelskiego.

Kościół Mariacki Kraków

Kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny nazywany jest najczęściej Bazyliką Mariacką lub Kościołem Mariackim w Krakowie. Honorowy tytuł bazyliki mniejszej kościół uzyskał w 1962 roku. Historia tego miejsca sięga XIII wieku. To właśnie w tej świątyni znajduje się wysoka na 82 m wieża z charakterystycznym dachem hełmowym i ze złoconą koroną na iglicy. Wieża słynie przede wszystkim z granego co godzinę Hejnału Mariackiego, który jest symbolem Krakowa.

Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie

Znajdujący się w kościele Mariackim ołtarz Wita Stwosza to znakomite dzieło pochodzące z XV wieku. Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny został wykonany przez słynnego norymberskiego rzeźbiarza Wita Stwosza. Nastawa jest naprawdę duża – największe figury mają 2,8 m wysokości! Uznaje się, że ołtarz jest największą w Europie gotycką nastawą ołtarzową. Ten widok robi wrażenie!

Muzeum Narodowe w Krakowie

Muzeum stworzone w 1879 roku, dzięki czemu jest najstarszym muzeum narodowym w całym kraju. Obecnie posiada 12 oddziałów, które rozmieszczone są na terenie całego miasta. Obiekty należące do muzeum stanowią prawdziwe atrakcje w Krakowie.

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się przy al. 3 Maja 1. W eleganckim budynku znajdują się 3 wystawy stałe, a także organizowane są wystawy czasowe. Do wystaw stałych możemy zaliczyć:

  • Broń i Barwa w Polsce,
  • Galeria Rzemiosła Artystycznego,
  • Galeria Sztuki Polskiej XX wieku.

Bilet wstępu kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł.

Kopalnia soli Wieliczka

Wpisana do krajowego rejestru zabytków kopalnia soli w Wieliczce stanowi prawdziwą atrakcję Krakowa. Jeśli chcesz zobaczyć znajdujące się pod ziemią jeziora solankowe, kaplicę św. Kingi, czy dawne narzędzia i maszyny górnicze, koniecznie udaj się do słynnej Wieliczki.

Kopalnia była znana już w średniowieczu, a pierwszy szyb wydrążono w XIII wieku. Kopalnia Wieliczka szybko stała się głównym źródłem dochodów Krakowa. Dzięki temu król Kazimierz III mógł zastać Polskę drewnianą, a zostawić murowaną. Był pomysł, były pieniądze i oto efekty! Obecnie kopalnia w Krakowie nie jest już obiektem przemysłowym, a turystycznym. Znakomicie uzupełnia największe atrakcje Krakowa!

Kopalnię Wieliczka z całą pewnością można zaliczyć do ciekawych miejsc w Krakowie. Takich, które warto zobaczyć, ponieważ są zaskakujące, wyjątkowe i piękne.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie – Collegium Maius

Collegium Maius to najstarszy budynek Akademii Krakowskiej. Jego początki sięgają XIV wieku. Przepiękna, neogotycka budowla została budynkiem Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w 1947 roku. Prace nad umieszczeniem muzeum w budynku Collegium Maius w Krakowie trwały już od XIX w.

Wewnątrz muzeum znajdują się zbiory związane z dziejami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ciekawą ekspozycję stanowią na przykład przyrządy astronomiczne, z których korzystał sam Mikołaj Kopernik. Wrażenie robi także Aula Jagiellońska i Pokoje Profesorskie. Wystaw i sal jest sporo i prezentują się imponująco! Bilet wstępu do muzeum na ekspozycje stałe kosztuje 12 zł w wersji normalnej i 6 zł ulgowej.

Auschwitz Birkenau

Dawnego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu na pewno nie można zaliczyć do atrakcji. Mimo to zwiedzanie Krakowa wiąże się również z wizytą w Auschwitz Birkenau, strasznym miejscu, które pamięta zagładę Polaków i Żydów. To cenna lekcja historii i możliwość oddania hołdu niewinnym ludziom.

Muzeum Pamięci jest obecnie czynne 7 dni w tygodniu i funkcjonuje od 1947 roku. Dawny niemiecki obóz zagłady w Oświęcimiu był największym obozem śmierci w Polsce. Zginęło tu ponad 1,1 mln ludzi. Administratorzy obiektu polecają zwiedzanie Auschwitz Birkenau z przewodnikiem. Dzięki temu eksponaty nabierają znaczenia, a zwiedzający mogą poznać szczegóły tragicznej historii, która jest nieodłączoną częścią naszego kraju.

Odwiedzając Kraków, warto udać się również w miejsce rekonstrukcji obozu w Płaszowie, która została wykonana na potrzeby filmu Lista Schindlera. Rekonstrukcja została wykonana na terenie dawnego kamieniołomu Liban, gdzie w czasie II Wojny Światowej także znajdował się prawdziwy obóz niemiecki.

Synagoga Tempel Kraków

W Krakowie znajdują się 4 czynne synagogi, ale to właśnie Tempel jest tą, o której mówi się najwięcej. Uwagę zwraca jej bogate wnętrze, dość nietpowe jak na tego rodzaju świątynię. Okazały wystrój ma związek z tym, iż synagoga Tempel miała być świątynią postępową, co przejawiało się również w kazaniach wygłaszanych w języku polskim i niemieckim, czy obecności kobiecego chóru.

Ciekawe miejsca w Polsce przeważnie doszczętnie niszczały w czasie II Wojny Światowej, ale krakowska synagoga miała szczęście. Mimo że w latach wojny w świątyni była stajnia, zachowało się wiele cennych pamiątek, między innymi witraże synagogalne, galerie dla kobiet, dekoracje na ścianach i szafa ołtarzowa.

Synagoga Tempel w Krakowie naprawdę robi wrażenie. Co jakiś czas odbywają się tutaj uroczystości religijne, na które przybywają Żydzi z całego świata. Od czasu do czasu w synagodze organizowane są także koncerty religijne.

Kopiec Kościuszki Kraków

Trudno wyobrazić sobie atrakcje w Krakowie bez Kopca Kościuszki. Ze szczytu Kopca rozciąga się najpiękniejsza panorama na Kraków. Dużą atrakcję stanowi także wystawa poświęcona Tadeuszowi Kościuszce. Wystawa urządzona została w nowoczesny sposób, dzięki czemu jest atrakcyjna nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci i młodzieży.

W pobliżu Kopca Kościuszki możesz również zobaczyć ekspozycje stałe w pochodzącym z XIX w. forcie obronnym. Na uwagę zwraca chociażby wystawa figur woskowych, dzięki której możesz zobaczyć wierne woskowe kopie wybitnych Polaków.

Kopiec Kościuszki w Krakowie to obowiązkowa pozycja na liście ciekawych miejsc na terenie miasta. Podobnie jak Wawel, kryje w sobie znakomite ciekawostki i atrakcje, które podobają się wszystkim. Jeśli odwiedzisz to miejsce raz, z pewnością będziesz chciał wracać!

Kościół św. Wojciecha Kraków

Romańska świątynia z początku XII w. Kościół św. Wojciecha, według legendy, powstał w miejscu, gdzie dawniej kazania głosił sam święty Wojciech. Wnętrze świątyni prezentuje styl barokowy. To stosunkowo nieduży kościół, ale jego wystrój robi wrażenie. Miejscem, gdzie znajduje się kościół św. jest Rynek w Krakowie.

Sukiennice Kraków

Sukiennice Kraków

Kolejny zabytek i miejsce, które po prostu trzeba wymienić, opisują największe atrakcje w Krakowie. Sukiennice, dzisiaj oddział Muzeum Narodowego, a dawniej najważniejsze miejsce handlowe w mieście, to perełka architektury renesansowej. To jedno z tych ciekawych miejsc, które nie tracą swojego charakteru i przeznaczenia. Mimo tego, że Sukiennice miały gorszy czas w minionych wiekach, obecnie są prawdziwą ozdobą miasta Kraków. Odnowiony budynek częściowo zajmują sklepiki z pamiątkami. W zabytkowych murach znajduje się także Galeria Malarstwa Polskiego. Najstarszy zabytek w Krakowie czasami określany jest jako najstarsze centrum handlowe w mieście.

Park Planty w Krakowie

Chcąc odpocząć od zwiedzania zabytków i atrakcji Krakowa, warto udać się na spacer klimatycznymi alejkami parku miejskiego Planty. Zajmujący powierzchnię 21 ha park to ulubione miejsce odpoczynku dla mieszkańców Krakowa oraz dla turystów.

Jak wiele wyjątkowych krakowskich atrakcji (jak i na terenie całej Polski), również Planty zostały poważnie zniszczone w czasie II Wojny światowej, a jego odnową zajęto się dopiero u schyłku PRL. Wśród ciekawych miejsc w parku możemy wyróżnić aż 6 ogrodów. To właśnie tutaj znajdują się takie atrakcje, jak Wawel, Pałac Biskupi, czy Barbakan – część fortyfikacji miejskich.

Spacer po Plantach jest interesujący zarówno latem, jak i zimą. Park zalicza się do bezpłatnych atrakcji miasta.

Atrakcje na Kazimierzu w Krakowie

Kazimierz to dawna dzielnica żydowska, która dzisiaj jest artystyczną stroną miasta. Dawniej była to część miasta niezwykle istotna dla polskich Żydów – stąd pochodziły najbardziej utalentowane jednostki. Niestety wojna zniszczyła kulturę obecną na Kazimierzu. Po latach zapomnienia dzielnica odrodziła się w imponujący sposób. Statystyki podają, że Kazimierz jest odwiedzany równie chętnie co Stary Rynek w Krakowie. Liczne kluby, restauracje i bary, a także wyjątkowy klimat i miejsca upamiętniające wyjątkową kulturę żydowską sprawiają, że ludzie wracają w te okolice bardzo chętnie.

Warto również zatrzymać się na Placu Nowym, nazywanym również Placem Żydowskim. Plac Nowy obecniej funkcjonuje jako targ handlowy, gdzie można zakupić antyki i pamiątki. Warto zajrzeć do tego miejsca w poszukiwaniu interesujących pamiątek i przespacerować się ulicą Józefa.

Dom Jana Matejki Kraków

Ciekawe miejsca w Krakowie są naprawdę liczne i ciężko zdecydować, które są interesujące najbardziej. Wśród atrakcji bez wątpienia możemy wymienić także Dom Jana Matejki w Krakowie. W rodzinnym domu wybitnego malarza z Polski znajduje się wyjątkowa stała ekspozycja, dostępna do zwiedzania za 15 zł (bilet normalny), lub 12 zł w przypadku biletu ulgowego.

Beernarium Piwne Spa w Krakowie

Na koniec naszej listy zostawmy najbardziej interesujące zabytki w Krakowie, opuśćmy centrum miasta i jego atrakcje. Do wyjątkowych miejsc w Krakowie możemy zaliczyć również ciekawe miejsca powstałe współcześnie, na przykład Piwne Spa Beernarium. To miejsce jest bogate w prawdziwe atrakcje dla osób dorosłych. Będziecie chcieli tu wracać niejeden raz!

Dlaczego Kraków przyciąga turystów z całego świata?

Kraków cieszy się niezwykłą popularnością nie tylko za sprawą licznych atrakcji, ale także z powodu zabytków o znaczeniu światowym. Każdy chce zobaczyć Wawel, kościół Mariacki i inne wspaniałe miejsca w Krakowie przynajmniej raz. Nie sposób nie wspomnieć również o tragicznej części historii, o której przypomina chociażby kręcona w Krakowie Lista Schindlera.

Atrakcje w Krakowie, na jak długo przyjechać do miasta?

Ciekawe miejsca w Krakowie to atrakcje będące w stanie zapełnić nam wiele dni. Weekend to zdecydowanie za krótko, by zwiedzić cały Kraków. Atrakcje na jeden wyjazd warto sobie planować wcześniej, by na spokojnie móc je zwiedzić i poznać.

Kraków zdecydowanie jest miastem, które przyciąga. Z pewnością będziecie chcieli tu wracać!

Roman Jaworski
Roman Jaworski
Tworzenie rankingów to moja specjalność. Mam nadzieje, że moje artykuły przypadły Ci do gustu :)
Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj