4 C
Kraków
piątek, 19 kwietnia, 2024

Dofinansowana do fotowoltaiki – kiedy można z nich korzystać?

Wraz z coraz silniejszą koniecznością wdrażania ekologicznych rozwiązań i korzystania ze źródeł energii odnawialnej, umacnia się trend na montaż instalacji PV w prywatnych gospodarstwach domowych. Dostępne są różne programy dofinansowań, które umożliwiają pomniejszenie kosztów zakupu oraz montażu paneli fotowoltaicznych. Do kogo skierowane są te formy wsparcia finansowego i kiedy można z nich skorzystać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Ekologiczny i oszczędny dom

Zamontowane na dachu domu panele fotowoltaiczne umożliwiają wytwarzanie własnej, darmowej energii elektrycznej dla całego budynku. Można ją wykorzystać do oświetlenia, zasilania różnych domowych urządzeń, sprzętu AGD czy klimatyzacji. Wraz z pompą ciepła, instalacja PV tworzy niezawodny duet zapewniający tanie ogrzewanie domu. Biorąc pod uwagę coraz wyższe ceny za energię elektryczną, fotowoltaika Kraków stanowi przyszłościowe i ekonomiczne rozwiązanie pozwalające znacznie zaoszczędzić.

Kiedy można skorzystać z dofinansowania?

Dotacje na fotowoltaikę wzbudzają wiele emocji, warto jednak wiedzieć, że nie każdy może z nich skorzystać. Najwięcej słyszy się o programie „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”, któe są dostępne już od kilku lat. Zdążyły już z nich skorzystać tysiące osób, którym zależało na uczynieniu swojego domu bardziej ekologicznym i zarazem ekonomicznym.  Należy mieć na uwadze, że z dofinansowania nie mogą skorzystać osoby, które chciałyby zmodernizować lub rozbudować istniejącą już instalację PV. Wsparcie finansowe w ramach wymienionych programów udzielane jest wyłącznie osobom fizycznym, które kupiły i zamontowały nowe panele fotowoltaiczne. Dotacje z programu „Mój Prąd” oraz „Czysta Energia” udzielane są dla instalacji o mocy co najmniej 2 kW i nie przekraczającej 10 kW. 

O dotacje do fotowoltaiki mogą starać się także rolnicy, ale tylko w sytuacji, jeśli posiadają oni lub dzierżawią gospoadarstwo rolne o powierzchni 1-300 ha i czynnie użytkują je minimum przez rok. Rolnicy mogą starać się o otrzymanie wsparcia finansowego w ramach programu „Agroenergia” w wysokości do 20% refundacji kosztów w przypadku instalacji o mocy 10-30 kW (max. 15 tys. zł) oraz do 13% dofinansowania w przypadku instalacji o mocy 30-50 kW (maksymalnie 25 tys zł). Dotację z programu „Agroenergia” można połączyć z ulgą termomodernizacyjną.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać dotację na fotowoltaikę?

W elu uzyskania dofinansowania, w pierwszej kolejności musisz sprawdzić, do jakiego programu wsparcia się kwalifikujesz. Pomoc w tym zakresie, jak również w wypełnieniu oraz złożeniu odpowiednich dokumentów, zapewnia dobry sprzedawca instalacji fotowoltaicznych. Taką firmą jest House Solutions, który od lat wspiera swoich Klientów i pomaga im uzyskać atrakcyjne dofinansowania do zamontowanej instalacji PV. House Solutions jest sprawdzonym specjalistą w zakresie OZE, a z jego oferty skorzystało już tysiące Klientów z Krakowa oraz okolicznych miejscowości.

Przemysław Dąbrowski
Przemysław Dąbrowski
Uwielbiam szukać najlepszych firm w swoich branżach. Wszystkie artykuły piszę w oparciu o sprawdzone informacje, dzięki czemu łatwiej możesz podjąć swoje decyzje zakupowe.
Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj