12.2 C
Łódź
czwartek, 20 czerwca, 2024

Otwieranie działalności gospodarczej, a wybór formy opodatkowania.

Prowadzenie działalności gospodarczej jest wyzwaniem wielotorowym. Przyszły właściciel firmy już na samym starcie boryka się z problemami księgowymi dotyczącymi wyboru formy opodatkowania i późniejszym prowadzeniem rozrachunków. Dlatego korzystanie z usług specjalistów już od momentu planowanego otworzenia firmy jest jednym z najlepszych rozwiązań. Wysoko wyspecjalizowani księgowi mogą bowiem już przy otwieraniu działalności pomóc w wyborze optymalnej formy rozliczeń w US. Jakie zatem są formy opodatkowania działalności gospodarczej w naszym kraju po wprowadzeniu Polskiego Ładu?

Możliwe alternatywy w wyborze opodatkowania   

Dla jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych istnieją W Polsce trzy zasadnicze formy opodatkowania. Należą do nich: 

 • opodatkowanie na zasadach ogólnych, 
 • podatek liniowy, 
 • ryczał od przychodów ewidencjonowanych.   

Zasady ogólne   

Wybór opodatkowania na zasadach ogólnych wiąże się z dwoma stawkami podatku zależnymi od wysokości osiąganych dochodów. Stawki te wynoszą 12% w przypadku dochodów, które nie przekraczają rocznie kwoty 120 tys. zł oraz 32% dla dochodów powyżej wymienionej kwoty. 

Zaletą tej formy opodatkowania jest możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku, która wynosi obecnie 30 tys. zł rocznie. Jest to alternatywa często wykorzystywana przez osoby rozpoczynające działalność gospodarczą, ponieważ w przypadku rocznych dochodów, które nie przekroczą powyższej kwoty, przedsiębiorca nie zapłaci podatku. Dodatkowym pozytywem jest też możliwość skorzystania ze wspólnego rocznego rozliczenia z małżonkiem.   

Skala podatkowa jest opłacalną formą opodatkowania w przypadku prowadzenia działalności handlowej, ponieważ umożliwia wliczenie wydatków na zakup materiałów i towarów w koszty uzyskania przychodów. Ponadto pozwala na wliczenie w koszty uzyskania przychodów między innymi takich wydatków jak: 

 • utrzymanie biura lub sklepu, w tym kosztów utrzymania czystości i zakup wyposażenia, 
 • opłaty związane z utrzymaniem telefonów, drukarek, dostępu do Internetu czy rachunków za prąd i czynsz, 

  Koszty te obejmują również płatności związane z: 

 • prowadzeniem księgowości, 
 • utrzymaniem pracowników oraz ich doszkalaniem, 
 • kosztami związanymi z wydatkami na reklamę, 
 • utrzymaniem samochodu, 
 • amortyzacją środków trwałych.   

Natomiast w przypadku przedsiębiorców, których roczne dochody przekraczają kwotę 120.000 zł, skala podatkowa bezsprzecznie nie jest opłacalną formą opodatkowania.   

Podatek liniowy.   

W przypadku wyboru podatku liniowego przedsiębiorcy podobnie jak przy skali podatkowej regulują podatek, od dochodu, czyli od kwoty, która jest różnicą między przychodami, a kosztami ich uzyskania. Jednakże w podatku liniowym zobowiązanie podatkowe jest na stałym poziomie 19% bez względu na osiągane dochody. 

Do wad tej formy opodatkowania należą: 

 • brak kwoty wolnej od podatku, 
 • brak możliwości wspólnego rozliczania z małżonkiem.   

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.   

Jest to uproszczona forma opodatkowania, w której stawki podatku wynoszą od 2% do 17% w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Jednakże wybór tej formy opodatkowania uniemożliwia odliczanie kosztów uzyskania przychodów. Podatek natomiast należy uiszczać od przychodu.   

Z ryczałtu nie mogą skorzystać nowi przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi na rzecz pracodawcy, u którego byli zatrudnieni na umowę o pracę w obecnym lub poprzednim roku podatkowym. Ryczałt nie przysługuje również, gdy zakres wykonywanych usług jest taki sam jak zakres wykonywanych obowiązków w trakcie trwania zatrudnienia. Ponadto z ryczałtu wykluczone są kantory, apteki oraz kupno i sprzedaż części samochodowych.   

Profesjonaliści ekspertami od trudnych decyzji.   

Wybór formy opodatkowania jest bardzo ważną decyzją, która wpływa na funkcjonowanie młodego przedsiębiorstwa. Przy braku sprofilowanej wiedzy związanej z metodyką rozliczeń, samodzielny i świadomy wybór najlepszej formy opodatkowania jest wręcz niemożliwy. Tym bardziej dotyczy to późniejszego prowadzenia prawidłowych rozliczeń zgodnych z aktualnymi przepisami prawa. Dlatego już na samym początku warto podjąć decyzję o skorzystaniu z profesjonalnej pomocy, jaką świadczą księgowi zatrudnieni w wyspecjalizowanych biurach takich jak, biuro rachunkowe w Zgierzu. Ci wysoko wykwalifikowani specjaliści zapewniają swoim klientom szereg korzyści związanych m.in. z: 

 • wszechstronnym doradztwem w zakresie doboru formy opodatkowania i prowadzonej działalności gospodarczej oraz problematyki finansowej, 
 • prowadzeniem księgowości firmy, a także płac i spraw kadrowych. 
Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj