21.1 C
Rzeszów
wtorek, 16 lipca, 2024

TOP 6 ośrodków narciarskich w Szwajcarii. Sposób na niezapomniane ferie zimowe 2023 w górach

- Advertisement -spot_imgspot_img

Co powiesz na zimowy wyjazd z kraju? Ferie to idealny czas na rodzinny wypad w góry. Znakomite warunki do szusowania po ośnieżonych stokach zapewniają szwajcarskie Alpy. Do wyboru jest 350 ośrodków narciarskich, ponad 7 000 km tras zjazdowych i przeszło 1 800 wyciągów. Poza tym to miejsce oferuje szlaki do górskich wędrówek czy inne formy aktywnego spędzania czasu.

Na wyjazd do Szwajcarii zabierz ze sobą ubezpieczenie turystyczne. W zależności od tego, czy planujesz wypoczynek, jazdę na nartach lub snowboardzie, czy uprawianie innych dyscyplin sportu, odpowiedni wariant ochrony bez problemu znajdziesz w porównywarce ubezpieczeń Mubi.

Ferie zimowe w województwie lubuskim

Ferie w regionie w tym roku zaczynają się 30 stycznia i potrwają do 12 lutego. 2-tygodniowa przerwa to upragnione wytchnienie od nauki dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Wtedy mogą więcej czasu spędzić z rodziną, znajomymi, oddać się całkowicie swojej pasji lub pojechać w góry. Nie brakuje małoletnich miłośników narciarstwa, którzy wyczekują tylko idealnych warunków, aby ruszyć na stok.

Z myślą o amatorach zimowego szaleństwa ośrodki wypoczynkowe po szwajcarskiej stronie Alp przygotowały szeroką ofertę na sezon narciarski na rok 2023. Przydatne wskazówki, jak przygotować się na taki wyjazd, znajdziesz na:  https://mubi.pl/poradniki/narty-w-szwajcarii/.

Zimowy wypoczynek w Alpach szwajcarskich

Szwajcaria swojemu położeniu zawdzięcza niesamowitą atrakcyjność turystyczną. Stanowi prawdziwy raj dla alpinistów, narciarzy i zwykłych wędrowców. Trasy prowadzą między dziesiątkami szczytów dominującymi krajobraz, a niektóre znajdują się na wysokości powyżej 3 000 m n.p.m. To wszystko sprawia, że turyści wyjeżdżają stamtąd zawsze z walizką pełną wspomnień.

Największe kurorty narciarskie w Szwajcarii

Na terenie Szwajcarii znajduje się wiele znanych i polecanych ośrodków sportów zimowych. W sezonie odwiedza je ogromna liczba turystów, więc na spokój i ciszę oraz niskie ceny nie ma co liczyć.

6 największych ośrodków narciarskich w Alpach szwajcarskich:

  1. Les Portes du Soleil

Jeden z największych terenów narciarskich na świecie, zlokalizowany na granicy szwajcarsko-francuskiej. Składa się z 13 ośrodków po obu stronach Alp – po stronie szwajcarskiej m.in.: Champéry, Champoussin, Les Crosets, Morgins, i Torgon o przewyższeniach rzędu 1 269 m. Działa od ponad 50 lat i oferuje narciarzom blisko 600 km tras zjazdowych z 165 wyciągami. Po wykupieniu skipass’a można korzystać ze wszystkich tras w rejonie Les Portes du Soleil, którego nazwę tłumaczy się jako „drzwi słońca”.

  1. 4 Vallées

Drugi pod względem wielkości obszar narciarski w Szwajcarii. Obejmuje miejscowości: Verbier, La Tzoumaz, Nendaz, Veysonnaz, Bruson i Thyon w południowym kantonie Valais/Wallis. To 412 km tras o przewyższeniach sięgających ponad 2 500 m.

  1. Zermatt/Breuil–Cervinia/Valtournenche–Matterhorn

Na granicy szwajcarsko-włoskiej leży trzeci największy teren, gdzie narciarzy można spotkać praktycznie na każdym kroku. Jego charakterystycznym punktem jest ikoniczna góra Matterhorn (Monte Cervino). Region ten oferuje 322 km tras zjazdowych z 52 wyciągami. Przewyższenia z racji umieszczenia stoków na wysokości blisko 4 000 m są największe – wynoszą 2 337 m.

  1. Arosa–Lenzerheide

Ten obszar narciarski leżący we wschodnim kantonie Gryzonia obejmuje 225 km tras zjazdowych. Dostęp do nich gwarantują 43 wyciągi. Przywyższenia mają średnią wartość 1 636 m. Oprócz narciarstwa i snowboardingu teren idealnie nadaje się do freestyle’u oraz wycieczek górskich.

  1. Laax–Flims–Falera

W skład tego rejonu również zlokalizowanego w Gryzonii wchodzą takie kurorty narciarskie, jak: Laax, Flims i Falera. Łączny dystans, jaki można pokonać na wyznaczonych trasach zjazdowych to 188 km. Przewyższenia wynoszą 1 918 m. Idealne miejsce dla początkujących miłośników białego szaleństwa zapewnia transport na stok przy pomocy 28 wyciągów. Dodatkowym atutem są snowparki z przeszkodami dla miłośników jazdy na desce.

  1. St. Moritz–Corviglia

To najsłynniejszy i najbardziej prestiżowy region szwajcarskich Alp. Leży w tym samym kantonie, co 2 poprzednie propozycje. Narciarzom daje do dyspozycji 155 km tras zjazdowych, na które dostęp zapewniają 23 wyciągi. Dla wprawionych jest trasa olimpijska oraz odcinek specjalny 7. W St. Moritz. Przewyższenia, jak na tamtejsze normy, są niewielkie – wynoszą raptem ok. 1 300 m. Ze względu na popularność i oferowane luksusy jest to najdroższe miejsce w Szwajcarii.

Ubezpieczenie narciarskie na wyjazd do Szwajcarii

Szusowanie po alpejskim stoku czy wędrówka po górskim szlaku wiąże się z podwyższonym ryzykiem wypadku. Specjalnie przygotowaną ochronę na tę okoliczność obejmującą koszty leczenia za granicą oferuje ubezpieczenie turystyczne w wariancie dla narciarzy i snowboardzistów.

Chwila nieuwagi na stoku, a konsekwencje zderzenia z innym narciarzem lub zaczepienia nartą o barierkę mogą być długotrwałe i kosztowne. Szwajcaria to drogi kraj z niemałymi cenami produktów i usług. Podobnie jest z kosztami wizyty lekarskiej czy akcji ratowniczej. Suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna wynosić więcej niż 40 000 euro. Assistance turystyczne powinno obejmować także transport i pobyt osoby towarzyszącej lub dziecka.

W skład pakietu ubezpieczenia narciarskiego wchodzi również: OC w życiu prywatnym, OC sportowe i podróżne NNW. Ochrona może być rozszerzona dodatkowo o: ubezpieczenie bagażu (w tym sprzętu sportowego), zdarzenia spowodowane pod wpływem alkoholu.

Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj