12.9 C
Toruń
niedziela, 2 października, 2022

Samochód od rodziców dla dziecka, czyli słów kilka o darowiźnie

Kiedy córka lub syn zrobi prawo jazdy, to od razu chce jeździć samochodem. Część rodziców decyduje się wtedy na podarowanie swojego starszego auta, by młoda czy młody nabrali szlifów za kierownicą. Jak spisać umowę darowizny? Czy jest ona zawsze zwolniona z podatku? Co dzieje się z OC po podarowaniu samochodu? Podpowiadamy!

Z przekazaniem samochodu wiąże się kilka formalności. Przede wszystkim trzeba zawrzeć umowę darowizny, przerejestrować auto w wydziale komunikacji i zgłosić zmianę właściciela ubezpieczycielowi. Obdarowany może kontynuować ubezpieczenie OC do końca trwania umowy lub wypowiedzieć ją i zawrzeć nową – przed podjęciem decyzji warto zajrzeć na https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/

Darowizna – co to jest?

Postanowiłeś przekazać dziecku samochód. Niedawno otrzymało prawo jazdy i koniecznie chce jeździć autem. W końcu wiadomo, że jak po otrzymaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów, ktoś przez dłuższy czas nie korzysta z nich, to bardzo trudno jest mu potem wrócić do jeżdżenia autem. Dlatego zgodziłeś na przekazanie dziecku starszego samochodu, by nabierało doświadczenia. Tylko czy wiesz, co to jest darowizna?

To w Kodeksie cywilnym znajdują się zapisy mówiące o umowie darowizny (art. 888-902). Jednak już pierwszy artykuł tego rozdziału wskazuje, że:

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Dalsze przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące darowizny mówią, że powinna być ona złożona w formie aktu notarialnego. Brzmi poważnie i wiąże się z opłaceniem notariusza! Na szczęście nie musisz dochowywać formy aktu notarialnego, gdyż nawet bez niego umowa darowizny staje się ważna, gdy dane świadczenie zostanie spełnione. Co to oznacza w kontekście samochodu dla dziecka?

W przypadku, gdy zdecydujesz się na podarowanie dziecku auta, wystarczy, że sporządzisz umowę darowizny, a następnie przekażesz samochód dziecku. Oczywiście umowę darowizny można sporządzić także na inne osoby. Pamiętaj jednak, że to, kto zostanie obdarowanym, wpływa na obowiązek podatkowy!

Czy darowizna coś kosztuje?

W Ustawie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn zostały zawarte przepisy wskazujące na kwestie podatkowe związane z darowizną. I tak wysokość podatku naliczana jest od rzeczy:

 • 9637 zł – gdy nabywca należy do I grupy podatkowej,
 • 7276 zł – gdy nabywca należy do II grupy podatkowej 
 • 4902 zł – gdy nabywca należy do III grupy podatkowej.

Powyżej podano kwoty wolne od podatku. Rodzi się jednak pytanie, do której grupy zalicza się dzieci? Do pierwszej, a nawet do “0 grupy podatkowej” w ramach tej I grupy. O co w tym chodzi? Ta podgrupa w ogóle nie musi płacić podatku, jeśli w ciągu 6 miesięcy od otrzymania darowizny zgłosi ten fakt w Urzędzie Skarbowym. Oczywiście niedochowanie tego obowiązku wiązać się będzie z zapłaceniem podatku, gdy wartość samochodu będzie wyższa niż kwota wolna od podatku. Kto należy do podgrupy 0?

 • Małżonek, małżonka, dzieci, ojciec, matka, dziadek, babcia, pasierb, pasierbica, siostra, brat, macocha i ojczym.

Natomiast do I grupy podatkowej zalicza się także pradziadków, wnuków, prawnuków, teściów, zięcia i synową. Więcej informacji na temat grup podatkowych, przykładową umowę darowizny oraz wysokości podatków, a także przykładowe ich wyliczenia, znajdziesz w artykule Darowizna samochodu – co należy wiedzieć?

Umowa darowizny samochodu 

W umowie darowizny powinno znaleźć się kilka informacji:

 • data zawarcia umowy darowizny,
 • dane osobowe stron umowy,
 • określenie relacji między stronami umowy (na przykład matka i syn),
 • przedmiot darowizny (w przypadku auta jego marka, model, rok produkcji, nr rejestracyjny, VIN, przebieg, pojemność silnia i rok produkcji),
 • wartość samochodu,
 • oświadczenie, że auto jest wolne od praw innych osób,
 • oświadczenie darczyńcy, że daruje samochód i obdarowanego, że go przyjmuje,
 • data przekazania,
 • podpisy.

Pamiętaj, że podarowania samochodu wiąże się ze zmianą jego właściciela – można podarować także udziały w aucie. W obu tych przypadkach należy udać się do wydziału komunikacji, aby dokonać przerejestrowania auta. 

OC auta a darowizna

Zmianę właściciela należy zgłosić ubezpieczycielowi, u które masz wykupione OC. Obdarowany może wypowiedzieć umowę lub ją kontynuować do jej wygaśnięcia. O czym warto jeszcze pamiętać w kontekście ubezpieczenia auta?

W przypadku kontynuowania umowy OC przez obdarowanego nie przedłuża się ona automatycznie. Należy na to uważać, by nie przegapić terminu i nie zapłacić kary za brak ciągłości ubezpieczeniowej. Są one wielokrotnie wyższa niż średnie ceny OC – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Dobrym rozwiązaniem w przypadku pierwszego samochodu jest podarowanie dziecku tylko części udziałów w aucie, by razem z nim opłacać OC. Średnie ceny ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla młodych kierowców są bardzo wysokie ze względu na brak wypracowanych zniżek i brak historii ubezpieczenia. 

Przemysław Dąbrowski
Uwielbiam szukać najlepszych firm w swoich branżach. Wszystkie artykuły piszę w oparciu o sprawdzone informacje, dzięki czemu łatwiej możesz podjąć swoje decyzje zakupowe.
Ostatnio dodane
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here