2.7 C
Toruń
piątek, 26 kwietnia, 2024

Czym jest soczewka trójogniskowa?

Konieczność korzystania z okularów lub soczewek korekcyjnych dla niektórych pacjentów może okazać się uciążliwa. Wówczas zaleca się skorzystanie z zabiegu wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej. Soczewka trójogniskowa jest aktualnie jednym z najnowocześniejszych rodzajów soczewek wewnątrzgałkowych. Zapewnia ona wyraźne widzenie w pełnym zakresie odległości. Jak zaprojektowane zostały soczewki trójogniskowe i dla kogo są przeznaczone?

Czym jest soczewka trójogniskowa?

Soczewka trójogniskowa to obecnie najbardziej zaawansowany rodzaj soczewki wewnątrzgałkowej (IOL). Jej szczególną zaletą jest umożliwienie wyraźnego widzenia na krótkim, średnim oraz dużym dystansie. Soczewki te zostały opracowane w celu zapewnienia wysokiego stopnia niezależności od okularów, przede wszystkim z myślą o pacjentach prowadzących aktywny styl życia.

Działanie soczewki trójogniskowej jest możliwe poprzez wykorzystanie załamywania światła, które dociera do oka i skupianie go w jednym ognisku na siatkówce. Soczewka umożliwia jednoczesne skupianie wzroku na różnych dystansach. Tego typu nowoczesne rozwiązanie stwarza możliwość ograniczenia lub nawet całkowitego wyeliminowania potrzeby korzystania z okularów lub też soczewek kontaktowych. Soczewki trójogniskowe są dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Na czym polega wszczepienie soczewki trójogniskowej?

Zabieg wszczepienia soczewki trójogniskowej to refrakcyjna wymiana soczewki (RLE). Jest to najpopularniejsza metoda korekcji wad wzroku, stosowana najczęściej u pacjentów powyżej 45 roku życia. Podstawowym elementem tego zabiegu jest usunięcie naturalnej soczewki oka, a następnie zastąpienie jej implantem. Cały proces trwa natomiast bardzo krótko bo zazwyczaj około 30 minut. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu kropelkowym, co zapewnia pełną świadomość pacjenta podczas jego trwania. Po zabiegu nie jest wymagana dalsza hospitalizacja pacjenta.

Korzyści wynikające z wszczepienia soczewki trójogniskowej

Do najważniejszych korzyści wynikających z zastosowania tego rozwiązania należy możliwość uzyskania doskonałych efektów, takich jak wyraźne widzenie z każdej odległości. Możliwe jest więc całkowite wyeliminowanie konieczności korzystania z okularów lub soczewek kontaktowych. Kolejną zaletą tego typu soczewek jest korekcja wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Szczególne zastosowanie soczewki trójogniskowe znajdują wśród osób po 45 roku życia, które zmagają się z zaburzeniami wzroku związanymi z wiekiem. Należą do nich między innymi prezbiopia czy zaćma.

Co warto wiedzieć przed zabiegiem?

Zabiegi okulistyczne wykonywane są przez specjalistów. Poradnia okulistyczna po konsultacji i wykonanym badaniu może skierować pacjenta na zabieg wszczepienia soczewki. Bardzo ważne jest, aby rodzaj soczewki dopasowany był indywidualnie do potrzeb i sytuacji zdrowotnej pacjenta. Do podstawowych czynników, które mają wpływ na rodzaj soczewki, są aktywność fizyczna pacjenta i uprawiane przez niego sporty, częstotliwość korzystania z komputera lub podobnych urządzeń, inne wykonywane na co dzień czynności oraz to, czy pacjent chce całkowicie zrezygnować z okularów korekcyjnych czy może tylko ograniczyć korzystanie z nich.

Soczewki trójogniskowe to nowoczesne i bardzo skuteczne rozwiązanie. Poprawa wzroku na każdym dystansie daje możliwość całkowitego zrezygnowania z okularów i uzyskanie pełnej sprawności. I choć najczęściej zabieg zalecany jest osobom po 45 roku życia, to jest to rozwiązanie korzystne dla pacjentów w każdym wieku. Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź www.citomed.pl

 

 

Ostatnio dodane
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj