2.7 C
Toruń
piątek, 26 kwietnia, 2024

Czy trudno dostać się do szkoły dwujęzycznej? Rekrutacja i wymogi

Lata spędzone w szkole kształtują miliony młodych ludzi i determinują to, jakimi ludźmi zostaną w przyszłości. Wybór odpowiedniej placówki może być trudnym zadaniem dla rodziców, którzy pragną zapewnić swoim dzieciom jak najlepsze warunki edukacyjne. Jednym z ciekawych i atrakcyjnych wyborów są szkoły dwujęzyczne, które oferują naukę w dwóch językach jednocześnie. Czy trudno jest dostać się do takiej placówki? Jakie są wymogi rekrutacyjne? Odpowiadamy!

Dostanie się do szkoły dwujęzycznej – czy to trudne?

Dostanie się do szkoły dwujęzycznej może być trudniejsze niż do tradycyjnej placówki edukacyjnej. Wynika to z ograniczonej liczby miejsc oraz rosnącego zainteresowania tego rodzaju edukacją. Ostatecznie wszystko zależy od zainteresowania w danym regionie i ilości miejsc w placówce. Trzeba jednak wiedzieć, że każda szkoła ma też własne wymogi rekrutacyjne i może np. decydować o przyjęciu dziecka na podstawie wyników testu czy rozmowy.

Wymogi rekrutacyjne

Wymogi rekrutacyjne do szkół dwujęzycznych różnią się w zależności od placówki, jednak zazwyczaj osoby decyzyjne chcą dowiedzieć się więcej o dziecku i jego znajomości języka obcego. Dlatego weryfikują następujące aspekty:

  • znajomość języka obcego – jednym z podstawowych wymogów jest zazwyczaj znajomość języka obcego, który będzie używany w szkole. Uczniowie powinni posiadać odpowiednią znajomość języka, aby mogli uczestniczyć aktywnie w zajęciach. Oczywiście w szkole podstawowej kompetencje nie muszą stać na wysokim poziomie, dziecko powinno mieć już jednak jakieś przygotowanie oraz wiedzę, którą potwierdzą testy kompetencji językowych,

  • oceny i wyniki z poprzednich lat – szkoły mogą również badać wyniki uczniów z poprzednich lat nauki. Dobre oceny i zaangażowanie w naukę mogą zwiększyć szanse na przyjęcie, jednak dotyczy to starszych klas, a nie pierwszoroczniaków,

  • wywiad z rodzicami – w niektórych przypadkach szkoły mogą przeprowadzać wywiady z rodzicami kandydatów, aby dowiedzieć się więcej o ich motywacjach i oczekiwaniach.

Bywa, że z powodu ograniczonej ilości miejsc szkoły zastrzegają sobie rekrutację na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”. Warto z wyprzedzeniem (nawet rok wcześniej) dowiedzieć się, jakie zasady panują w wybranej przez Ciebie placówce.

Jak przygotować się do rekrutacji do szkoły dwujęzycznej?

Czasem trzeba poświęcić nieco energii na przygotowanie do rekrutacji do szkoły dwujęzycznej. Na czym warto się skupić? Na pewno na doskonaleniu języka obcego, a przynajmniej zadbaniu i to, aby dziecko miało z nim dużo do czynienia, „osłuchało się”. To pomoże mu nie tylko w czasie naboru, ale też w pierwszych tygodniach i miesiącach edukacji. Konieczne jest też zebranie wszystkich dokumentów i wypełnienie formularzy ze zdjęciami, np. kwestionariuszy osobowych czy wniosków.

Dostanie się do szkoły dwujęzycznej może być trudne, ale to znakomita okazja dla dzieci do zdobycia biegłości w obcym języku i rozwinięcia swoich umiejętności lingwistycznych oraz społecznych.

Partner artykułu: Wielojęzyczna szkoła Butterfly School

Ostatnio dodane
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj