Współczesny świat wnętrzarskich trendów to niezwykle zróżnicowana gama stylów, które odpowiadają na różne potrzeby i preferencje użytkowników przestrzeni.
Spis treści
Wprowadzenie do stylów wnętrzarskich
Każde wnętrze powinno być odzwierciedleniem indywidualnych gustów, upodobań i stylu życia. Dlatego świadomość na temat tego co oferują poszczególne stylistyki pozwala na wybór odpowiedniego stylu wnętrza nie tylko w kontekście estetyki, ale także funkcjonalności, komfortu i emocji, które przestrzeń ma budzić w swoich mieszkańcach.
Trafny wybór stylu wnętrzarskiego, uwzględniający nie tylko aspekty wizualne, ale także psychologiczne i praktyczne może znacząco wpływać na jakość codziennego życia.
Czym są style wnętrzarskie?
Styl wnętrzarski to zbiór charakterystycznych cech, które definiują wygląd i atmosferę danej przestrzeni. W kontekście aranżacji wnętrz, styl obejmuje zarówno elementy wizualne, jak kolorystyka, meble, materiały, jak i sposób, w jaki te elementy są ze sobą zestawione tworząc spójną całość.
Każdy styl wnętrzarski ma swoje własne unikalne cechy, które mogą pomóc w wyborze stylu do własnego domu.
Stylizacje wnętrz
Jednak zdradliwe może się okazać przyjęcie założenia, że tak samo dobrze jak w stylistyce wnętrza ulubionej restauracji, czy hotelu, w którym spędziło się ostatnio wymarzony weekend, będę się czuć w codziennym życiu.
Jak wybrać odpowiedni styl dla swojego domu?
Zastanawiając się nad wyborem wystroju wnętrz do własnej przestrzeni należy rozważyć takie czynniki jak wielkość pomieszczenia, rodzaj mebli i dekoracji, a także osobiste upodobania.
Ale kluczowa jest świadomość, że wybór stylu wnętrzarskiego zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.
Oto przegląd stylów najczęściej spotykanych w architekturze wnętrz.
Farmhouse – styl rustykalny
Styl rustykalny, często wymiennie nazywany „Farmhouse”, charakteryzuje się użyciem naturalnych materiałów, takich jak drewniane belki i kamienne ściany.
Wnętrza urządzone w tym klimacie są często ozdobione elementami wiejskimi, takimi jak klimatyczne dekoracje i stare meble wykonane z drewna i ozdobione rzeźbieniami.

Styl klasyczny
Klasyka w architekturze wnętrz jest pojęciem pojemnym i zawiera w sobie zarówno wnętrza w stylu prowansalskim, czy w stylu angielskim, jak i tak zwany „Modern Classic„, w którym ponadczasowe piękno harmonijnie łączy się z nowoczesnymi akcentami.
Klasyczne wnętrze zawiera elementy, które odwołują się do tradycji, takie jak symetria, proporcje, eleganckie meble i dekoracyjne detale (np. gzymsy, pilastry, kolumny), a także szlachetne materiały, w tym drewno, marmur czy wysokiej jakości tkaniny.
Charakterystyczne są również stonowane, pastelowe odcienie , subtelne zdobienia oraz dbałość o równowagę przestrzeni, które tworzą atmosferę harmonii i komfortu.
Styl skandynawski
W Polsce od lat w czołówce najbardziej lubianych jest styl skandynawski. Z pewnością wpływają na to podobne warunki klimatyczne, ale także fakt, że „skandi” jest praktyczny i bezpretensjonalny.
Aranżacje w tej stylistyce charakteryzuje się prostotą i minimalizmem. Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są często ozdobione białymi ścianami, z którymi dobrze współgrają elementy naturalne, takie jak drewniane podłogi, meble i rośliny.
Wnętrza skandynawskie współtworzy także charakterystyczny skandynawski design dekoracji ściennych oraz prostych, a niezwykle funkcjonalnych lamp czy chodników i dywanów z naturalnych włókien.
Styl japandi
W tym miejscu warto wspomnieć o stylu japandi, który powstał na styku ciepła stylu skandynawskiego i prostoty japońskiego minimalizmu. Od poprzednika różni się między innymi większym udziałem ciemnych barw i obecnością akcentów takich jak geometryczne wzory i podziały, które przechylają aranżację w kierunku dalekiego wschodu.
Styl nadmorski
Atmosfera wakacyjnego luzu, morza i plaży jest częstą inspiracją dla aranżacji wnętrz mieszkań i domów.
Na przykład charakterystyczne cechy stawiającego na przestronność, prostotę i swobodę stylu nadmorskiego to świeże, jasne kolory, z dominacją odcieni błękitu, turkusu, piaskowego beżu, bieli i subtelnych pasteli, które nawiązują do naturalnych barw plaży i wody. W tym stylu często stosowane są materiały takie jak drewno (zwłaszcza bielone lub postarzone), len, bawełna czy rattan, które nadają wnętrzom lekkości i naturalnego charakteru.
W dekoracjach można spotkać elementy związane z morzem, takie jak muszle czy fotografie plażowe.
Inne stylistyki, które inspirują się wakacjami i wypoczynkiem przywołując klimat nadmorskiego i plażowego relaksu to choćby styl marynistyczny z dekoracjami takimi jak liny, busole czy mapy. Z kolei w stylu hamptons dominują jasne kolory, drewno i szlachetne, naturalne tkaniny z dodatkiem eleganckich dodatków w rodzaju klasycznych lamp z abażurami nastrojowo rozpraszającymi światło.
Styl shabby chic
Osoby dobrze czujące się we wnętrzach, w których czuje się atmosferę dawnych lat dobrze odnajdą się we wnętrzach w stylu shabby chic.
Styl ten charakteryzuje się rustykalnym, romantycznym wyglądem, w którym dominują meble o delikatnych, postarzanych lub lekko zniszczonych powierzchniach. Wnętrza w tym stylu często łączą pastelowe kolory, kwiatowe wzory, delikatne tkaniny (np. koronki, len) oraz vintage’owe dodatki, tworząc przytulną, ciepłą atmosferę. Styl ten przyciąga nonszalanckim urokiem, podkreślając klimat i indywidualność przedmiotów.

Wabi-sabi
Kolejny styl, wabi-sabi, również wykorzystuje naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy ceramikę i na pierwszy rzut oka można mieć kłopot ze wskazaniem odmienności od poprzedniego. Ale w przeciwieństwie do shabby chic, który przy użyciu delikatnych, postarzanych elementów tworzy romantyzm i nostalgię, wabi-sabi stawia na surowość i minimalizm budowane na bazie naturalnych materiałów, które noszą ślady czasu.
Styl minimalistyczny
Brak ozdób i prostota są pomostem, który pozwala na przejście do kolejnego stylu.
Styl minimalistyczny charakteryzuje się brakiem ozdób, skupiając się na funkcjonalności, prostych formach, neutralnych kolorach oraz przestronności, co pozwala na stworzenie uporządkowanej i spokojnej atmosfery.
Wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym miewają niekiedy klimat surowy, ascetyczny, wynikający z często wykorzystywanej w tej stylistyce faktury betonu i cementowych szarości, ale równocześnie zwykle są pełne powietrza i światła, które w połączeniu z brakiem ozdób dla wielu osób są otoczeniem sprzyjającym odpoczynkowi od nadmiaru bodźców.
„Od lat obserwujemy, że obok stylistyk pojawiających się na sezon, dwa, jest kilka takich, które towarzyszą nam od lat.” – mówi Magdalena Kozieł – Krzyżanowska z INNA Projekt Architekt Wnętrz Gdańsk. „Jedną z nich jest minimalizm, będący dla wielu osób idealnym tłem do odpoczynku, pracy czy medytacji, ponieważ panujący tu porządek i prostota sprzyjają harmonii i zrównoważeniu emocjonalnemu.”

Styl vintage
Wnętrza w stylu vintage to ciepłe, przytulne przestrzenie, które wykorzystują meble i akcesoria z przeszłości, takie jak klasyczne fotele czy drewniane biurka. Meble te mają często wyraźne ślady użytkowania, delikatną patynę lub odpryski farby, co dodaje im autentyczności i unikalnego charakteru.
Swoje inspiracje styl ten czerpie z różnych minionych lat, dlatego jedna osoba zobaczy go we wnętrzach z akcentami stylu art déco, a kto inny w przestrzeni wykorzystującej detale z lat 70-tych lub nawet meble w stylu kolonialnym.
Vintage często stawia na ciepłe, stonowane barwy, takie jak brązy, beże, musztardowe żółcie czy butelkową zieleń. Wykorzystują również naturalne materiały, na przykład drewno, skórę, len, bawełnę lub wełnę. Te charakterystyczne kolory i materiały wykończeniowe nadają wnętrzom przytulności i nostalgicznej nuty.
Styl eklektyczny
To stylistyka bardzo wygodna, będąca idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią w fantazyjny sposób łączyć elementy modnych stylów wnętrzarskich zdawałoby się odległych od siebie w czasie i w charakterze.
We wnętrzach eklektycznych nic nie stoi na przeszkodzie, by obok siebie zaistniały wyraziste kolory współczesnych tapet jako tło dla kolekcji mebli z różnych epok – od ciężkich, drewnianych komód występujących w stylu angielskim po lekkie, nowoczesne sofy. Także połączenie dystyngowanego nastroju stylu hampton ze współczesnym designem w postaci energetycznego obrazu na ścianie, czy zabawnego kolorowego mebla może przynieść efekt dobrej, wesołej energii wciąż tworząc przytulne, harmonijne połączenie . W tego rodzaju przestrzeniach spotkać można także kontrastujące ze sobą materiały, jak surowy beton i delikatne drewno, czy eleganckie, stylizowane dodatki obok prostych, loftowych lamp.
Eklektyczny styl czerpie inspirację z dowolnych stylistyk, byleby skontrastowanych ze sobą. Gipsowe sztukaterie kiedyś zarezerwowane dla stylu retro mogą więc być tu dobrym tłem dla minimalistycznej sofy i industrialnego stolika.

Styl eklektyczny pozwala na swobodę i kreatywność, w której nie ma sztywnych reguł, a każdy element wnętrza może być wyrazem indywidualnego gustu, gdzie różne style aranżacji wnętrz tworzą jednocześnie zaskakującą harmonię i unikalną atmosferę. Styl klasyczny będzie tu dobrym towarzystwem dla detali w stylu etno czy akcentów w stylu modern tworząc bezpretensjonalne, harmonijne wnętrze.
Styl industrialny – styl loftowy
W aranżacji wnętrz loftowy styl to często przestronne wnętrza inspirowane surowymi, przemysłowymi budynkami, takimi jak fabryki czy magazyny, które zostały przekształcone w mieszkania. Charakteryzuje się otwartymi, przestronnymi założeniami z widocznymi elementami konstrukcyjnymi, takimi jak stalowe belki, schody czy podciągi. Bez zbędnych upiększeń eksponuje surowe materiały budowlane: cegłę czy beton oraz metal, nie wstydząc się przy tym malowniczej rdzy.
Styl techno
Wnętrza urządzone w stylu techno są często ozdobione detalami przemysłowymi, takimi jak rury i maszyny. Częstym elementem jest tu stal nierdzewna w różnych fakturach, ale także sporo połysku frontów meblowych i detali mebli.
Styl glamour
Kontrastem dla klimatów loftowych i techno może być stylistyka glamour.

Charakterystyczne cechy stylu glamour to elegancja i luksusowe detalami, takie jak błyszczące powierzchnie, kryształowe żyrandole, złote akcenty oraz bogato zdobione meble.
Oprócz atłasowych i aksamitnych beży i szarości często występują tu głębokie kolory, takie jak czerń, granat czy bordo, które w połączeniu z lustrzanymi i metalicznymi elementami tworzą efektowy i pełen przepychu wygląd.
Aranżacje wnętrz dla każdego
Aby zaplanować aranżację wnętrz własnego domu czy mieszkania należy rozważyć swoje indywidualne potrzeby i preferencje oraz takie czynniki jak wielkość pomieszczenia, rodzaj mebli i ulubionych dekoracji.
Najlepsze style wnętrz dla Twojego domu
Aby stworzyć własny styl wnętrzarski, należy zacząć od wyboru kilku podstawowych elementów i rozważyć użycie elementów naturalnych, które są ponadczasowe i sprzyjają dobremu samopoczuciu.
Warto przy tym pamiętać, że styl wnętrza powinien odzwierciedlać osobowość domowników, tworząc przestrzeń, w której czują się komfortowo i swobodnie.
Łączenie różnych stylów z umiarem pozwala na stworzenie unikalnego, funkcjonalnego i estetycznego wnętrza, które będzie odpowiednie do codziennego życia