14.1 C
Bydgoszcz
piątek, 12 kwietnia, 2024

Wypadki z udziałem motocyklistów – podsumowanie 2021 roku!

W pierwszej połowie każdego roku Komenda Główna Policji publikuje raport na temat wypadków drogowych. To dobry moment, aby przyjrzeć się statystykom zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów – w końcu od kwietnia do października trwa sezon motocyklowy!

W 2021 roku doszło na polskich drogach do 22 816 wypadków. Zginęło w nich 2 245 osób, a 26 415 zostało rannych. Wszyscy poszkodowani otrzymali odszkodowanie z ubezpieczenia OC samochodu, motocykla bądź innego pojazdu sprawcy zdarzenia lub ewentualnie z UFG, jeśli pojazd sprawcy nie miał obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. 

Mniej wypadków, mniej ofiar śmiertelnych

Według danych Urzędu Statystycznego w Szczecinie pod koniec 2021 roku w Polsce było zarejestrowanych 1 749 697 motocykli, czyli aż 58% więcej niż w 2012 roku. Tylko w przeciągu roku między 2020 a 2021 rokiem liczba motocykli zwiększyła się w naszym kraju o ponad 70 tys. maszyn. A jak wyglądały statystyki wypadków z udziałem motocyklistów w zeszłym roku?

Dane KGP wskazują, że w 2021 roku doszło do 2 050 wypadków, w których brali udział motocykliści. Zginęło w nich 207 kierujących jednośladem oraz 8 ich pasażerów. W wypadkach tych zostało rannych 1 706 motocyklistów i 178 pasażerów. Liczba takich zdarzeń drogowych zmniejszyła się jedynie o 1,2%, ale już liczba ofiar śmiertelnych spadła o 11,9% – to bardzo dobra informacja! 

Najniebezpieczniejszy czas dla motocyklistów

Większość motocyklistów odstawia swoje maszyny na zimę do garaży. Ponownie wyjeżdżają na drogi zależnie od pogody w marcu bądź kwietniu. Statystyki wypadków w poszczególnych miesiącach wyraźnie pokazują, kiedy jest sezon motocyklowy w Polsce. 

Do największej liczby wypadków z udziałem motocyklistów dochodzi w miesiącach letnich: w czerwcu 405, lipcu 367, sierpniu 295 i wrześniu 285. Również w tych miesiącach ginie i zostaje rannych najwięcej kierowców motocykli. Z kolei w sezonie zimowym, gdzie ruch motocyklowy zdecydowanie się zmniejsza, doszło w 2021 roku tylko do pojedynczych wypadków: w styczniu 6, lutym 16, a w grudniu 6 – zginęła tylko jedna osoba.

Liczba wypadków w poszczególnych jest zbliżona w dni robocze. Wzrasta natomiast w weekendy – najwięcej wypadków z udziałem motocyklistów w 2021 roku doszło w niedzielę. Łatwo to wytłumaczyć. Wielu motocyklistów jeździ dla przyjemności, a weekend to idealny czas na przejażdżkę. 

Przyczyny wypadków

Nie będzie tajemnicą, że do wypadków z udziałem motocyklistów dochodzi z dwóch głównych powodów. Jeśli sprawcą jest kierujący innym pojazdem, to przyczyną zdecydowanej większości zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – aż 670 wypadków, w których zginęło 43 motocyklistów, a 652 zostało rannych. Drugą najczęstszą przyczyną był nieprawidłowo wykonany manewr skrętu kierowcy innego pojazdu, co skończyło się 110 wypadkami z 9 ofiarami i 103 rannymi.

Przyczyny wypadków spowodowane przez kierowców innych pojazdów, w których ucierpieli motocykliści:

  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 670 wypadków,
  • nieprawidłowy manewr skrętu – 110 wypadków,
  • nieprawidłowa zmiana pasa ruchu – 80,
  • nieprawidłowe wyprzedzanie – 59.

Źródło: Raport KGP Wypadki drogowe w Polsce w 2021 roku.

Jeśli do wypadku doszło z winy motocyklisty, to przyczyną takiego zdarzenia było niedostosowanie prędkości – 490 zdarzeń, w których zginęło 88 osób, a 456 zostało rannych. Drugą przyczyną było nieprawidłowe wyprzedzanie, jednak takich zdarzeń było zdecydowanie mniej, bo 114 – zostało rannych 109 osób, a 209 zginęło.

Przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów:

  • niedostosowanie prędkości – 490, 
  • nieprawidłowe wyprzedzanie – 114,
  • niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami – 87,
  • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu – 43.

Źródło: Raport KGP Wypadki drogowe w Polsce w 2021 roku.

Podsumowując, najwięcej motocyklistów zginęło w wyniku niedostosowania przez nich prędkości – aż 88. Z kolei 43 zmarło na skutek wypadku spowodowanego przez innego kierowcę, który nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu. 

Ubezpieczenie motocykla może być tanie

Podobnie jak w przypadku samochodów, również motocykle muszą być ubezpieczone, a brak OC może nieść ze sobą poważne konsekwencje finansowe. Czy obowiązkowe ubezpieczenie motocykla kosztuje tyle samo, co auta?

Statystyki wskazują, że średnia cena OC motocykli wyniosła w marcu 2022 roku 529 zł, czyli była niższa od średniej ubezpieczenia samochodu o 267 zł. Warto także podkreślić, że wielu motocyklistów otrzymywało oferty ubezpieczenia na 100 zł, choć oczywiście tak niska składka związana jest z bogatą historią ubezpieczenia, zniżkami i korzystnymi danymi, które biorą pod uwagę ubezpieczyciele przy kalkulacji składki – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl. 

Jeśli szukasz dodatkowych informacji o ubezpieczeniu motocykla, to znajdziesz je w poradniku: https://mubi.pl/poradniki/ile-kosztuje-ubezpieczenie-motocykla/. Z kolei w porównywarce ubezpieczeń sprawdzisz ceny OC na swoją maszynę! 

Przemysław Dąbrowski
Przemysław Dąbrowski
Uwielbiam szukać najlepszych firm w swoich branżach. Wszystkie artykuły piszę w oparciu o sprawdzone informacje, dzięki czemu łatwiej możesz podjąć swoje decyzje zakupowe.
OSTATNIO DODANE
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj