3.3 C
Katowice
niedziela, 19 marca, 2023

Atrakcje Katowice: 20 miejsc, które warto zobaczyć!

Weekend w Katowicach? Czemu nie! Dowiedz się, jakie atrakcje w mieście warto zobaczyć!

Katowice, jakie miejsca warto odwiedzić?

Katowice, jakie miejsca warto odwiedzić?

My Polacy nie zawsze jesteśmy na czasie z pięknymi miejscami i atrakcjami na terenie Polski. Z tego względu wiele osób reaguje zdziwieniem, słysząc o atrakcjach na obszarze województwa śląskiego. Tymczasem naprawdę jest co zwiedzać!

Warto zauważyć, że Katowice cieszą się dość sprzecznymi opiniami wśród mieszkańców Polski. Dla jednych jest to interesujące miasto z historią, dla innych miastem brudu i zanieczyszczeń spowodowanych wysoko rozwiniętym przemysłem. Co jest prawdą, a co stereotypem? Prawdą na pewno jest fakt, jak bardzo Katowice zmieniły się w ciągu ostatnich lat. Remonty, renowacje i inicjatywy, które rozwijają kulturę regionu. Dowód na to znajdziesz na przykład w Muzeum Śląskim, budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej, czy Dolinie Stawów.

Pozostaje zadać sobie pytanie, czy Katowice są warte odwiedzenia? Naszym zdaniem tak! Warto udać się w te rejony na weekend, by odbyć przygodę z miastem, które ma niesamowitą historię, które wciąż się rozwija i ma dla zwiedzających wiele ciekawych zakątków! Katowice to miasto dla odkrywców!

Kopalnia Węgla Kamiennego Wujek Katowice

Kopalnia Węgla Kamiennego Wujek Katowice

W dawnej kopalni węgla kamiennego Wyjek mieści się muzeum pamięci prowadzone przez Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Miejsce poświęcone jest dramatycznym wydarzeniom z 1981 roku, kiedy Milicja Obywatelska i Wojsko strzelało do protestujących górników. W wyniku tych działań śmierć poniosło 9 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach dba o zachowanie pamięci tamtych wydarzeń, a oprócz tego pokazuje codzienność społeczno-gospodarczą w czasach PRL. Muzeum jest ciekawe i stanowi miejsce pamięci wydarzeń, o których nie powinniśmy zapominać. To obowiązkowy przystanek dla miłośników histroii oraz osób interesujących się czasami PRL.

Dolina Trzech Stawów Katowice

Doliny Trzech Stawów w Katowicach chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Malownicza część Katowickiego Parku Leśnego posiada 3 duże zbiorniki wodne, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Liczne atrakcje i piękna okolica przyciągają podróżujących.

Trasa rowerowo-rolkowa, kąpielisko, możliwość uprawiania sportów wodnych, a także muzyczne festiwale sprawiają, że na terenie Doliny Trzech Stawów nie sposób się nudzić. To znakomite miejsce do spędzania czasu z dziećmi, w parze lub w pojedynkę!

Muzeum Śląskie w Katowicach

Odnowione sotosunkowo niedawno, bardzo ciekawe muzeum na terenie Katowic z bogatą historią. Muzeum Śląskie zostało założone w 1929 roku i działało do II Wojny Światowej, podczas której zostało zniszczone. Śląskie muzeum ponownie otwarto w 1984 roku, umożliwiając mieszkańcom Sląska zwiedzanie dorobku regionu. Muzeum zwraca również uwagę na fascynującą wielokulturowość na Śląsku.

Muzeum Śląskie w Katowicach znajduje się na terenie dawnej kopalni przy ulicy ul. T. Dobrowolskiego 1 w Katowicach. Bilet wstępu na wszystkie wystawy stałe i czasowe kosztuje 24 zł. Ulgowy 16 zł. Dostępna jest również możliwość zakupu biletu rodzinnego w cenie 62 zł.

Centrum Katowic – Stary Rynek

Rynek w Katowicach znajduje się w ścisłym centrum miasta. W ostatnich latach rynek był odnawiany i remontowany, co było przedmiotem wielu kontrowersji. Niestety czasy PRL były katastrofalne w skutkach dla starych budynków miasta. Wiele kamienic zostało usuniętych, by zrobić miejsce nowoczesnym budynkom.

Tak czy inaczej, dzisiaj rynek w Katowicach wygląda całkiem przyjemnie. To także centralna część Katowic – stąd możesz udać się w kierunku innych atrakcji miasra. Na uwagę zasługuje sieć torów kolejowych przecinająca rynek w kilku miejscach i trzy główne place: Kwiatowy, Teatralny i Obrońców Katowic.

Muzeum Historii Katowic

Wydarzenia związane z Muzeum Historii Katowic pokazują, jak trudne potrafią być początki. Mimo że muzeum miało swoje burzliwe początki już w 1973 roku, pierwsze eksponaty zaczęły pojawiać się dopiero w 1983. Dzisiaj to miejsce zdecydowanie warto odwiedzić, choćby dla wnętrz mieszczańskich z przełomu XiX i XX wieku. Fajnie jest zobaczyć, jak się kiedyś żyło w Polsce! Przestronne wnętrza śląskiej kamienicy zachwycają.

Bilety wstępu do Muzeum Historii w Katowicach zależą od filii, do której zdecydujesz się udać. Nie są jednak drogie. Przeciętnie normalny bilet kosztuje 12 zł, ulgowy 8 zł. Więcej informacji dotyczących zwiedzania i oddziałów Muzeum Historii znajdziesz na stronie internetowej.

Ulica Stawowa w Katowicach

Miejsca, które koniecznie trzeba na terenie Katowic zobaczyć, warto uzupełnić o deptak ulicy Stawowej. To najstarsza ulica, a zarazem jedno z najdroższych miejsc handlowych na Śląsku i w Polsce. Wzdłuż Stawowej znajdują się zabytkowe kamienice, które zostały odnowione stosunkowo niedawno.

Na terenie ulicy Stawowej możemy sobie pospacerować między straganami, usiąść w klimatycznej kawiarni lub dobrze zjeść w eleganckiej restauracji. Podobnie jak wiele innych miejsc w Katowicach, również ta okolica wiąże się ze swego rodzaju kontrowersjami. Ulica naprawdę tętni życiem, co niektórzy poczytują sobie za brak elegancji i reprezentatywności, z której dawniej słynęły te strony.

Dawna Łaźnia Miejska w Katowicach

Imponujący budynek utrzymany w stylu eklektycznym i neogotyckim to najstarsza pamiątka po dawnej łaźni miejskiej. Dzisiaj co prawda nie można już z niej skorzystać, ale sam budynek jest wart zobaczenia. To perełka dla wszystkich miłośników architektury, pochodząca z XIX wieku. W 1997 roku budynek został wpisany na listę zabytków nieruchomych województwa śląskiego.

Budynek łaźni miejskiej możesz zobaczyć przy ulicy Adama Mickiewicza 5. Obecnie wewnątrz znajduje się siedziba PZU Życie SA. Szkoda, że wewnątrz nie znajdują się już żadne pamiątki z tamtego okresu, na szczęście ciekawe zabytki można zobaczyć na terenie innych budynków w Katowicach, gdzie dzisiaj znajdują się muzea.

Katowicki Spodek hala widowiskowo-sportowa

Katowicki Spodek hala widowiskowo-sportowa

Znajdująca się na terenie Katowic hala widowiskowo-sportowa jest jednym z najbardziej znanych elementów miasta. Spodek uznaje się także za jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Polsce. Nic w tym dziwnego, ponieważ tutaj odbywają się koncerty światowych sław, wydarzenia sportowe i gamingowe. Swoją nazwę zawdzięcza budowie, która do złudzenia przypomina statek kosmiczny – latający spodek.

Budowa katowickiego Spodka trwała 7 lat. W 1971 roku nastąpiło uroczyste otwarcie z udziałem Anny German – ówczesnej gwiazdy polskiej muzyki. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 12 tys. osób! Przez 50 lat istnienia Spodka stał się on obiektem, bez którego ciężko wyobrazić sobie Katowice. Dziesiątki wspaniałych koncertów i wydarzeń, a od 2016 roku także spotkań w gronie zapalonych graczy.

Na terenie Spodka znajduje się również basen, lodowisko i siłownia. To doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu na urlopie. Na pewno Ci się tam spodoba! Warto również wspomnieć, że hala widowiskowa także jest otwarta dla zwiedzających. W związku z obecną sytuacją epidemiczną w Polsce, na zwiedzanie hali należy się wcześniej zapisać. Możesz zrobić to online.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia Katowice

Katowice to miasto przemysłowe, które w ostatnich latach skupia się również na kulturze i sztuce, która znakomicie wypełnia pustkę po miejsach, gdzie dawniej znajdowały się tętniące życiem fabryki. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR), również zajmuje budynek dawnej fabryki, co sorawia, że jest niezwykłym miejscem uświetniającym miasto. Niedaleko NOSPR znajduje się Muzeum Śląskie, Centrum Kongresowe, a także wspomniany wcześniej katowicki Spodek.

NOSPR jest znakomitą atrakcją dla turystów zarówno ze względu na wspaniałe wydarzenia muzyczne, jak i ze względu na wyjątkowy wygląd. Budynek warto odwiedzić wewnątrz, ponieważ przepiękna sala muzyczna robi ogromne wrażenie. Aż chciałoby się zobaczyć te wszystkie miejsca, gdzie odbywają się próby i gdzie przechowywane są sprzęty muzyczne!

Zwiedzający powinni pamiętać o wcześniejszym zakupie biletów na wybrane wydarzenie. Możesz to zrobić za pośrednictwem strony internetowej.

Trójwymiarowy mural w Katowicach

Katowice to miasto, gdzie można trochę pospacerować i zobaczyć przy okazji wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest trójwymiarowy mural przy ulicy 1 Maja w Katowicach. Powstały w 2015 roku mural 3D przedstawia wodospad, sterowiec i mężczyznę wspinającego się po drabinie w kierunku znajdującej się na szczycie wodospadu kobiety. Poszczególne elementy tego street artowego dzieła zdają się wychodzić ze ściany, co sprawia niesamowite wrażenie.

Mural 3D w Katowicach bez wątpienia można zaliczyć do ciekawych atrakcji miasta. Niestety w 2020 roku ktoś postanowił go pomazać. Miejmy nadzieję, że szkody zostały naprawione, ponieważ mural znakomicie ozdobił starą i zniszczoną kamienicę. Co ciekawe, takich dzieł street artu jest na terenie Katowic więcej. Jeśli masz ochotę, możesz zobaczyć także inne dzieła, które pojawiają się w różnych częściach miasta.

Ulica Mariacka Katowice

Dzisiaj ulica Mariacka jest jedną z atrakcji dla turystów – elegancki deptak nazywany jest ulicą imprezową Katowic. Ponad 10 lat temu ulica ta była jedną z brzydszych części miasta – szara i zastawiona samochodami! Na szczęście te czasy już minęły. Obecnie ulica Mariacka jest obowiązkowym do zwiedzenia punktem na mapie miasta.

Słynną ulicę na terenie Katowic wieńczy kościół Mariacki. Okolice ulicy Mariackiej są niezwykle atrakcyjne zwłaszcza latem, kiedy czynne są ogródki restauracyjne, a miasto tętni życiem. Przy okazji warto wspomnieć, że ta okolica ma naprawdę ciekawą i burzliwą historię. Tuż przed remontem było to miejsce owiane złą sławą. To interesujące, jak wiele może zmienić zwyczajny remont ulicy, co prawda wart 12 milionów złotych, ale jednak zwykły remont.

Pałac Goldsteinów Katowice

Czy są tu miłośnicy neorenesansu? Jeśli tak, to wspaniale! Jeśli nie, to nie ma znaczenia, ponieważ Pałac Goldsteinów na pewno spodoba się każdemu. To znakomity przykład dawnych budynków rezydencjonalnych. Znakomita willa jest w Polsce już od 1875 roku. Właścicielami kamienicy byli Abraham i Josef Goldstein, którzy prowadzili w Polsce dochodowe biznesy. Sama willa nie miała jednak szczęścia – pożar budynku kilka lat po wybudowaniu sprawił, że bracia przenieśli swoją firmę do Wrocławia, wkrótce sprzedając swoją posiadłość na terenie Katowic.

Dawna sala balowa dzisiaj jest miejscem ślubów. Palac jest obecnie siedzibą Katowickiego Urzędu Stanu Cywilnego. Turyści mogą zobaczyć przepiękną, zdobną fasadę budynku, który jest swego rodzaju ozdobą miasta. Mieszkańcy Katowic mogą również wziąć tutaj ślub cywilny, co ma niewątpliwy urok.

Kopalnia Guido Katowice

Ciekawi Cię, jak wyglądają podziemne koncerty w dawnej kopalni węgla? Chcesz zwiedzić podziemne korytarze i zobaczyć, jak wyglądała praca górników w XIX wieku? Kopalnia Guido w Katowicach stanowi idealną okazję, by dowiedzieć się więcej na temat śląskiego przemysłu.

Szczególną atrakcję dla dorosłych turystów stanowi najgłębsza część kopalni. Zwiedzający udają się 355 m pod ziemię, do ostatniego odcinka, gdzie dawniej wydobywano węgiel. Zwiedzanie kończy się w Hali Pomp, czyli najgłębiej położonym pubie w Europie. Ta bez wątpienia atrakcyjna część wycieczki zarezerwowana jest dla osób powyżej 12 roku życia. Nie jest to miejsce dla małych dzieci, które mogą bać się ciemności i ciszy panującej tak głęboko pod ziemią. Warunkiem uczestnictwa w wycieczce jest także dobra kondycja. W kopalni na Śląsku można zmęczyć się jak na wycieczce w górach!

Łagodniejszą trasę kopalni Guido polecamy osobom mniej odpornym i rodzciom z dziećmi powyżej 6 roku życia. Jeśli podróżujesz z młodszymi dziećmi, udaj się na wycieczkę do Kopalni Królowa Luiza, gdzie trasa jest bardziej przystosowana dla dzieci.

Katowickie kopalnie zdecydowanie warto odwiedzić, przed zwiedzaniem atrakcji pamiętaj o zakupie biletów online. W dobie pandemii należy to robić wcześniej, by mieć pewność, że w śląskich muzeach i kopalniach nie zabraknie dla nas biletów. Wycieczka po podziemnych terenach Katowic kosztuje 50 zł od osoby dorosłej i 40 zl od dziecka. Dostępna możliwość zakupu biletu rodzinnego w cenie 40 zł.

Osiedle Nikiszowiec Katowice

W XX wieku w okolicach słynnego śląskiego osiedla wybudowano szyb kopalniany – Nickischschacht, który dał początek nazwie kompleksu budynków mieszkalnych dla pracujących w pobliskiej kopalni górników. Osiedle Nikiszowiec jest dzisiaj atrakcją turystyczną. W dawnej publicznej pralni i maglu znajduje się dzisiaj Oddział Muzeum Katowic – Dział Etnologii Miasta. Osiedle Nikiszowiec powstało w latach 1908-1918.

Dzisiaj na terenie osiedla możemy zobaczyć bardzo ciekawe wystawy stałe, między innymi tę przedstawiającą wnętrze nikiszowieckiego mieszkania, czy publicznej pralni i magla. Do atrakcji osiedla należą także: Kościół p. w św. Anny i mozaika na budynku poczty przy Placu Wyzwolenia. Sama konstrukcja i projekt aż 9 budynków wzbudza ogromne zainteresowanie. To wyjątkowe miejsce nie tylko w skali Śląska, ale również w całej Polsce.

Wstęp na słynne osiedle jest bezpłatny.

Park Kościuszki Katowice

Zajmujący powierzchnię 72 ha, największy park w mieście Katowice. Położony blisko śródmieścia, skąd jesteśmy w stanie szybko dostać się do pozostałych atrakcji turystycznych w mieście. Park im. Tadeusza Kościuszki jest zadbany, rozległy i stanowi znakomitą okazję do spędzenia przyjemnego czasu z rodziną, w parze lub w pojedynkę!

Kiedy zwiedzisz już szyb kopalni, odwiedzisz muzea i zobaczysz zabytki, na pewno zapragniesz trochę odpocząć na łonie natury. Zielone alejki parku to świetne miejsce relaksu! Warto wspomnieć, że na terenie parku mieści się wiele wspaniałych atrakcji, między innymi jedyna w Polsce wieża spadochronowa. Dzisiaj jest to jedynie atrakcja turystyczna, ale warto wiedzieć, że śląska wieża spadochronowa była wykorzystywana jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku.

W parku znajduje się także kościół św. Michała Archanioła z 1510 roku, teren do gry w bule oraz Wzgórze Beaty – mierzące 334,5 m n.p.m. wzniesienie, z którego rozpościera się malowniczy widok. Park Kościuszki i jego liczne atrakcje zapewnia prawdziwą frajdę dzieciom i podoba się dorosłym. Wstęp na teren parku jest darmowy.

Wesołe Miasteczko Legendia Katowice

Wygląda na to, że Katowice mają wiele atrakcji, które są najstarsze nie tylko w województwie śląskim, ale i na terenie całej Polski. Jedną z nich jest Wesołe Miasteczko Legendia – lunapark powstały w 1959 roku. Jeśli chcesz się trochę zabawić i rozerwać na pewno Ci się tutaj spodoba. Lunapark pełen jest atrakcji dla dorosłych i dzieci, ale trochę starszych. Jak mówią goście parku rozrywki – to świetne miejsce dla dzieci mierzących powyżej 100 cm.

Bilety wstępu na śląski lunapark można kupić online i warto wybrać tę opcję, ponieważ jest tańsza. Jak wynika z informacji na stronie, wystarczy kupić bilet jednodniowy lub bilet sezonowy, by mieć dostęp właściwie do wszystkich atrakcji.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe Katowice

Kongresowe Centrum Katowic mieści się w okolicy, którą mieszkańcy miasta nazywają Strefą Kultury. Okazały budynek jest usytuowany w sąsiedztwie Spodka, siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskiego. Nowoczesny budynek posiada uwielbiany przez mieszkańców miasta taras widokowy. Turyści mogą także zwiedzać przestronne wnętrza Centrum Kongresowego.

W MCK mieści się również restauracjo-kawiarnia. EMCEK meet&eat to restauracyjka, gdzie rano można napić się dobrej kawy, a po południu wpaść ze znajomymi. To także wygodny przystanek dla turystów zwiedzających Strefę Kultury w Katowicach.

Jumpcity Katowice

Największy park trampolin w województwie śląskim – Jumpcity. Po zwiedzaniu stałych wystaw, na przykład we wnętrzach Muzeum Śląskiego, warto odpocząć nieco od historii i dać się ponieść zabawie. Jumpcity wykorzystuje przestrzeń 3 000 m2 i umożliwia znakomitą zabawę dzieciom i dorosłym. Dzięki dużej przestrzeni nie trzeba obawiać się, że atrakcji będzie zbyt mało w stosunku do liczby zwiedzających.

Park Śląski

Ostatni punkt na mapie podróży po Katowicach co prawda jest kawałek dalej, bo w Chorzowie, ale z pewnością warto o nim wspomnieć. Otóż Park Śląski jest jednym z największych parków miejskich w całej Europie! Co więcej, nie jest to zjawisko naturalne – Park Śląski jest dziełem ludzkiej pracy. Powstał w 1951 roku na terenach zniszczonych przemysłem, nieużytkach rolnych i bagnach. Dzięki odpowiednim planom, obecnie teren jest bogaty w różne rodzaje roślin, stanowiąc prawdziwe Zielone Płuca Śląska.

Z czasem Park Śląski uzupełniono o dodatkowe atrakcje, między innymi Planetarium, Stadion Śląski, Ogród Zoologiczny, czy wspomniane wcześniej Wesołe Miasteczko Legendia.

Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.com.

Roman Jaworski
Roman Jaworski
Tworzenie rankingów to moja specjalność. Mam nadzieje, że moje artykuły przypadły Ci do gustu :)
Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj