14.2 C
Katowice
czwartek, 20 czerwca, 2024

Co ma wspólnego dziecko w samochodzie z ubezpieczeniem OC?

Jesteś zmotoryzowanym rodzicem? Wiesz zatem na pewno, że przewożenie dziecka w samochodzie wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, jak choćby zakupem fotelika. A czy zdajesz sobie sprawę, że z tego samego powodu możesz płacić tańsze OC? Sprawdźmy dlaczego!

Aby przedstawić Ci ofertę ubezpieczenia samochodu, towarzystwo ubezpieczeniowe musi się trochę dowiedzieć zarówno o Twoim pojeździe, jak i o Tobie. Przede wszystkim chodzi oczywiście o to, jakim jesteś kierowcą, ale nie tylko. Wśród pytań, z jakimi spotkasz się u agenta lub w porównywarce online, znajdzie się też takie o Twój stan cywilny i liczbę dzieci. Jak wyjaśnia artykuł “Dzieci a ubezpieczenia komunikacyjne – czy rodzice płacą mniej za OC i AC?”, są ku temu istotne powody.

Czy rodzice jeżdżą bezpieczniej?

Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących polisy, trzeba się zastanowić nad wspomnianym wyżej pytaniem: czy rodzice jeżdżą bezpieczniej? Odpowiedź nie może być oczywiście jednoznaczna w absolutnie każdym przypadku, ale nieco uogólniając, nawet zdrowy rozsądek podpowiada, że tak – kierowcy przewożący dzieci są z reguły ostrożniejsi i bardziej odpowiedzialni na drodze. W końcu odpowiadają za bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale też najbliższych, więc nic dziwnego, że mniej u nich skłonności do ryzyka.

To jednak tylko teoria, na której potwierdzenie przydałyby się dowody. Tych można poszukać w statystykach policyjnych, zgodnie z którymi z w 2020 roku na polskich drogach doszło do 854 wypadków samochodowych z udziałem dzieci w wieku do 14 lat. W co czterdziestym z nich zginęła osoba przewożona, podczas gdy biorąc pod uwagę wszystkie zdarzenia z udziałem pasażerów, ofiary śmiertelne odnotowywano w co czternastym. Różnica jest zatem znacząca.

A to jeszcze nie wszystko. Zerknijmy na liczby dotyczące rannych i ofiar wypadków na milion populacji w poszczególnych grupach wiekowych.

  • W grupie dzieci do 6 lat jest 177 osób rannych i 5 zabitych.
  • W grupie dzieci od 7 do 14 lat są 352 osoby ranne i 10 zabitych.
  • W grupie dzieci od 15 do 17 lat  jest 914 rannych i 49 zabitych.

Jak widać, tragiczne liczby wzrastają wraz z wiekiem pasażerów, ale i tak są one niewielkie, w porównaniu do grupy osób w wieku 18-24 lata – 1462 rannych i 136 zabitych! Związek między wiekiem przewożonych osób, a większą ostrożnością kierujących pojazdami jest więc faktem. Ale co właściwie z tego wynika?

Tańsze ubezpieczenie samochodu dla rodziców to fakt

Informacja o tym, że przewożenie nieletnich pasażerów sprawia, że kierowcy jeżdżą bezpieczniej, nie umknęła oczywiście firmom ubezpieczeniowym. Stąd właśnie w formularzach przy zakupie OC zawsze znajduje się pytanie najpierw o to, czy jesteś rodzicem osoby poniżej 26. roku życia, a jeśli odpowiesz tak, to w jakim jest ona wieku. A co w tym najistotniejsze – nie pozostaje to bez wpływu na cenę polisy!

Zgodnie ze statystykami porównywarki Mubi, osoby deklarujące bycie rodzicem płacą średnio niższe składki ubezpieczeniowe od bezdzietnych kierowców. Oczywiście taka sytuacja nie musi wynikać wyłącznie z faktu posiadania dzieci. O kosztach OC oraz innych ubezpieczeń decyduje mnóstwo czynników, która nieraz mocniej wpływają na cenę (m.in. doświadczenie i historia ubezpieczeniowa kierowcy), ale nie da się zaprzeczyć, że obecność nieletnich jest atutem po stronie klientów.

A ma on znaczenie tym bardziej, że jako rodzice często chcemy zabezpieczyć siebie i bliskich w najlepszy możliwy sposób, przez co podstawowa ochrona nam nie wystarcza. Tańsze OC pozwala zainwestować w inne polisy. NNW czy ubezpieczenie assistance można kupić przez mubi.pl w pakiecie, zapewniając sobie i pasażerom odszkodowanie po wypadku, czy np. opiekę nad dziećmi w razie problemów podczas wyjazdu.

Czy osoby bezdzietne zawsze zapłacą więcej za OC?

Jak już wspomnieliśmy, posiadanie dzieci to tylko jeden z czynników wpływających na cenę ubezpieczenia – bynajmniej nie najważniejszy. I o ile można powiedzieć, że rodzice małych pociech mogą na tym skorzystać przy kupowaniu polisy, to wcale nie znaczy, że brak dzieci skazuje Cię na drogą polisę.

Wykonując kalkulacje na mubi.pl, można sprawdzić, jakie koszty ubezpieczenia ponieślibyśmy przy różnych konfiguracjach. Zrobiliśmy wyliczenia dla przykładowego kierowcy i okazało się, że:

  • w przypadku 30-latka z prawem jazdy od 3 lat i jedną szkodą w historii ubezpieczenia, który jest rodzicem dwuletniego dziecka, najtańsza oferta OC samochodu wyniosła 571 zł;
  • ten sam kierowca, ale bez dzieci i bez szkód w historii ubezpieczenia, zapłaciłby za OC mniej – 531 zł;
  • z kolei najtańsze okazało się ubezpieczenie dla kierowcy bez dzieci, który prawo jazdy ma już od ponad 10 lat i w tym czasie nie spowodował żadnego wypadku – zapłaciłby za nie tylko 404 zł.

Wniosek z tego taki, że choć posiadanie dzieci może obniżyć cenę OC, nie jest ono czynnikiem decydującym o niej w największym stopniu. Nie musisz się zatem martwić, że brak pociech będzie Cię drogo kosztował – wejdź na mubi.pl i przekonaj się sam, jak tania może być Twoja polisa!

Przemysław Dąbrowski
Przemysław Dąbrowski
Uwielbiam szukać najlepszych firm w swoich branżach. Wszystkie artykuły piszę w oparciu o sprawdzone informacje, dzięki czemu łatwiej możesz podjąć swoje decyzje zakupowe.
Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj