14 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024

Atrakcje Olsztyn, co warto zobaczyć w mieście?

Czas odkryć stolicę województwa warmińsko-mazurskiego i jej ciekawe miejsca! Jakie atrakcje kryje w sobie Olsztyn? Jakie miejsca warto odwiedzić, które zakątki Olsztyna kryją w sobie największe atrakcje? Zapraszamy na listę 10 miejsc, które trzeba zobaczyć w Olsztynie!

Muzeum Warmii i Mazur Olsztyn

Nasz przewodnik po atrakcjach Olsztyna zaczniemy od największego muzeum w województwie warmińsko-mazurskim. Jak to możliwe? Wystarczy wykorzystać zabytkowy Zamek Kapituły Warmińskiej! Jakie atrakcje znajdziemy wewnątrz budynku?

Jak możemy dowiedzieć się ze strony muzeum – gromadzi pamiątki przeszłości regionu z zakresu archeologii, historii i numizmatyki, sztuki dawnej i współczesnej, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa, kultury ludowej. To obowiązkowe miejsce dla miłośników tego rodzaju perełek dawnej sztuki.

Normalny bilet wstępu kosztuje 15 zł, ulgowy 10 zł. Dostępna możliwość zakupu biletu rodzinnego, który kosztuje 32 zł albo 42 zł w zależności od wielkości rodziny.

Zamek Kapituły Warmińskiej

Znakomity zamek w Olsztynie zasługuje na osobną wzmiankę. Czy wiedzieliście, że dawniej było to miejsce pracy Mikołaja Kopernika? Zamek Kapituły Warmińskiej do dzisiaj nosi ślad bytności słynnego astronoma – wyrzeźbioną przez niego tablicę astronomiczną.

W latach 1516-1521 Mikołaj Kopernik był administratorem Kapituły Warmińskiej. Sam zamek gotycki powstał w tym samym czasie w celu zapewnienia siedziby administratorowi. Zamek jest piękny i posiada wspaniałą wieżę, która prawdopodobnie jest już czynna dla zwiedzających. Na uwagę zasługują także zbiory muzealne znajdujące się wewnątrz zamku i sam dziedziniec. Wszystko to stanowi wspaniałą pamiątkę po dawnych czasach, która spodoba się każdemu.

Warto wspomnieć, że tuż przy olsztyńskim Zamku mieści się popularna restauracja Browar Warmia. Restauracje w Olsztynie także stanowią ciekawe miejsca, które warto odwiedzić, zwiedzając Olsztyn.

Stare Miasto w Olsztynie

Najstarsza część administracyjna Olsztyna, nazywana dzisiaj Starym Miastem, przywileje lokacyjne uzyskała w XIV wieku. Będąc na terenie Starego Miasta warto sobie uświadomić, że aż do XIX wieku był to cały Olsztyn.

W pobliżu znajduje się Rynek Starego Miasta z zabytkowymi kamienicami, które niestety zostały poważnie zniszczone przez radzieckich żołnierzy w 1945 roku. Samo Stare Miasto także posiada mnóstwo ciekawych miejsc i zabytków, o których będziemy pisać w dalszej części tego wpisu. Słynny Zamek Kapituły także znajduje się na Starym Mieście w Olsztynie.

Odwiedzając Olsztyn obowiązkowo trzeba znaleźć się na Starym Mieście, by na żywo zobaczyć niewątpliwy urok zabudować, zjeść coś w dobrej restauracji, czy napić się kawy i zjeść deser w którejś z wielu klimatycznych kawiarni.

Jezioro Ukiel Olsztyn

Przenosimy się do północno-zachodniej części Olsztyna, gdzie znajduje się jezioro Ukiel – największe jezioro w mieście. Imponująca powierzchia 412 ha i piękne okolice sprawiają, że to miejsce trzeba dodać do mapy punktów, które koniecznie trzeba zobaczyć w Olsztynie.

Jezioro Ukiel ma dość ciekawą budowę – składa się z 4 basenów połączonych ze sobą cieśninami. Całość wygląda malowniczo i znakomicie się prezentuje zwłaszcza wiosną i latem, kiedy można wygodnie posiedzieć nad brzegiem wody. A jeśli macie ochotę, możecie odwiedzić także Centrum Rekreacyjno-Sportowe „Ukiel” w Olsztynie, które czynne jest cały rok.

Na uznanie zasługuje także plaża miejska znajdująca się nieopodal jeziora. Niedaleko jeziora znajduje się również popularna restauracja Słoneczna Polana.

Arboretum Warmii i Mazur Olsztyn

Zostańmy jeszcze chwilę przy olsztyńskich cudach natury. Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Olsztynie także jest warte Twojej uwagi. Co prawda Arboretum znajduje się w Kudypach, czyli jakieś 4 km od Olsztyna, ale również można je uznać za miejską atrakcję.

Ogród Botaniczny w Kudypach to idealne miejsce dla miłośników roślin. Historia tego miejsca zaczęła się od niszczycielskich huraganów w 1983 roku. Silne wiatry zniszczyły drzewostan terenu, który zaczął się zmieniać. Tym samym okoliczni leśnicy zainteresowali się ochroną i możliwością wykorzystania tego wyjątkowego miejsca do celów społecznych. W ten sposób, w 1990 roku, posadzono pierwsze drzewa i krzewy, rozpoczynając tworzenie prawdziwej lokalnej atrakcji.

Dzisiaj na terenie Arboretum mieści się Dział flory polskiej, Część kolekcyjna i Las naturalny, który uznawany jest za najciekawszą część parku.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne Olsztyn

W tym miejscu każdy może poczuć się jak słynny Mikołaj Kopernik. Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Olsztynie możemy zaliczyć do prawdziwych atrakcji miasta. Warto zaznaczyć, że jest to 2 co do wielkości planetarium w Polsce. To miejsce z pewnością spodoba się dzieciom i dorosłym.

Wyjątkowe olsztyńskie Planetraium zostało wybudowane w XX wieku w pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. To znakomite miejsce zwłaszcza dla mieszkańców centrum miast, gdzie ciężko o zobaczenie piękna nieba. W Planetarium, niezależnie od pogody, możecie zobaczyć zachwycającą wyjątkowość nieba. To także doskonałe połączenie edukacji i zabawy.

Bilet normalny do Plantarium kosztuje 16 zł, ulgowy 11 zł. Dostępne są także bilet na poszczególne seanse i pokazy dla dzieci i dorosłych.

Pomnik Mikołaja Kopernika Olsztyn

Przenosimy się ponownie na Stare Miasto. Spacerując uliczkami Olsztyna z pewnością traficie na Ławeczkę Mikołaja Kopernika. Wyjątkowa rzeźba jest dziełem olsztyńskiej rzeźbiarki Urszuli Szmyt. Pomnik mieści się przy zbiegu ulic: Okopowej i Zamkowej. Mieszkańcy Olsztyna i turyści mogą sobie posiedzieć z Mikołajem Kopernikiem od 2003 roku.

Wysoka Brama Olsztyn

Omawiając olsztyńskie zabytki nie sposób pominąć Wysokiej Bramy, która jest jedyną ocalałą Bramą z 3 znajdujących się niegdyś w murach obronnych miasta. Wysoka Brama znana jest również jako Brama Górna. Powstała w XIV wieku ma bogatą historię. W czasie swojego istnienia była zbrojownią, więzieniem i komisariatem policji.

Słynna Brama została odrestaurowana w 2003 roku. Obecnie znana jest z wizerunku Matki Bożej Królowej Pokoju. Obraz ten został podarowany Olsztynowi przez papieża Jana Pawła II. Wokół Bramy znajdują się także ruiny dawnego muru obronnego.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie

Przepiękna świątynia w stylu neogotyckim, powstały na początku XIX wieku. Budynek kościoła zaprojektował znany w Prusach Wschodnich artysta Fritz Heitmann. Obecnie w budynku mieści się parafia rzymskokatolicka. Świątynia funkcjonuje od 1903 roku, a jego punkty charakterystyczne to 3 wieże. Dwie mniejsze wieże sięgają ponad 47 m wysokości, a trzecia, najwyższa, mierzy 82,5 m wysokości.

Stary Ratusz Olsztyn

Wracamy na Stare Miasto w Olsztynie, by podziwiać Stary Ratusz miejski. Budynek stanął na rynku miasta w 1500 roku, tym samym całkowicie zmieniając charakter tego miejsca, które wcześniej służyło wyłącznie w celach handlowych. Siedziba władz miejskich została wykonana w stylu późnego gotyku, ale w 1620 roku została strawiona przez pożar. Odbudowany 4 lata później Stary Ratusz miał już inny styl – zgodny z aktualną modą. Niestety – spłonął doszczętnie w roku 1945.

Stary Ratusz zrekonstruowano i dzisiaj stanowi on prawdziwą ozdobę Starego Miasta i przy okazji jest siedzibą miejskiej bliblioteki w Olsztynie.

Dom Gazety Olsztyńskiej

Oddział omawianego na początku Muzeum Warmii i Mazur. Uroczy budynek z czerwonej cegły znajdujący się na Starym Mieście to efekt szczegółowej rekonstrukcji. Oryginalny Dom został zrównany z ziemią na początku II Wojny Światowej w 1939 roku.

Obecnie Dom Gazety Olsztyńskiej zawiera znakomite zbiory związane z historią Olsztyna. Dawniej mieściła się tutaj drukarnia i redakcja Gazety Olsztyńskiej, która działała w latach 1920-1939. Obecnie możecie również zajrzeć do znajdującej się w budynku księgarni.

Kościół ewangelicko-augsburski Chrystusa Zbawiciela

Neogotycka świątynia znajdująca się na Starym Mieście. Kościół ewangelicko-augsburski Chrystusa Zbawiciela wyróżnia się na tle innych budynków 43-metrową wieżą zegarową. Kościół powstał w latach 1876-1899 i już od 1908 roku wyposażony był w centralne ogrzewanie i podłączenie do prądu. Ciekawostkę stanowią dzwony kościoła, które mają na sobie inskrypcje pochodzące z lat 20 XX wieku.

Bazylika Konkatedralna św. Jakuba w Olsztynie

Dlaczego warto wspomnieć o Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba? Ponieważ jest to świątynia pochodząca z drugiej połowy XIV wieku. Wewnątrz bazyliki znajdują się pamiątki z okresu renesansu, baroku i gotyku. Niestety, wyposażenie świątyni jest dość skromne, ponieważ cenne zabytki zostały spalone przez rosyjskich jeńców.

Latem w bazylice odbywają się koncerty organowe. Za atrakcję tego miejsca można również uznać tryptyk pochodzący z XVI wieku.

Park Centralny Olsztyn

Zaprojektowany w stylu angielskim Park Centralny w Olsztynie ma powierzchnię 13 ha i położony jest w centrum miasta, wzdłuż rzeki Łyny. Nie brakuje tu miejsca na rozrywkę – wewnątrz parku znajdują się ścieżk rowerowe, spacerowe, romantyczne mostki nad rzeką, plac zabaw dla dzieci i mały amfiteatr.

Park Centralny w Olsztynie ma jeszcze jedną wyjątkową atrakcję, a jest nią podświetlana fontanna z półkulami imitującymi układ słoneczny. To swego rodzaju pomnik na cześć znanego w całej Polsce i na świecie astronoma – Mikołaja Kopernika.

Podobnie jak plaża miejska nad jeziorem Ukiel oraz malownicze Arboretum, również Park Centralny jest znakomitym miejscem do spędzenia czasu na świeżym powietrzu – z rodziną, w parze lub w pojedynkę.

Zwierzyniec Warmiński Olsztyn

Ciekawe miejsca w Olsztynie kończymy w Zwierzyńcu Warmińskim. Mini ZOO co prawda znajduje się nie w samym Olsztynie, ale w położonej niedaleko miejscowości Nikielkowo. Na miejscu znajdują się liczbe atrakcje dla dzieci i co najważniejsze, są zwierzęta, które można oglądać z bardzo bliska!

Ciekawe miejsca w Olsztynie, czy warto?

Warmia i Mazury to przepiękne okolice na terenie Polski. Olsztyn to malownicze miasto, w którym warto zatrzymać się chociaż na kilka dni i zobaczyć najbardziej znane atrakcje, m.in. Park Centralny, Jezioro Ukiel, wnętrza Zamku Kapituły Warmińskiej, czy Planetarium. Obowiązkowe miejsce przy zwiedzaniu Olsztyna to także Plac Starego Miasta. Liczne atrakcje spodobają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Roman Jaworski
Roman Jaworski
Tworzenie rankingów to moja specjalność. Mam nadzieje, że moje artykuły przypadły Ci do gustu :)
NAJNOWSZE
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj