• Home
  • Opole
  • Planujesz wyjazd na narty w ferie zimowe 2023? Oto 8 najczęstszych błędów w wyborze ubezpieczenia turystycznego

Planujesz wyjazd na narty w ferie zimowe 2023? Oto 8 najczęstszych błędów w wyborze ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie na zimowy wyjazd w góry może być bardzo pomocne. Jego wybór jest niezwykle ważny. Jeśli ulegniesz wypadkowi na stoku narciarskim lub górskim szlaku, możesz partycypować w kosztach akcji ratunkowej, leczenia czy transportu. Uchroni Cię przed tym polisa turystyczna z odpowiednio dobranym zakresem ochrony.

Wpadki się zdarzają, a wypadki chodzą po ludziach! Niedopatrzenia w wyborze polisy mogą słono kosztować. Właściwego wyboru dokonasz za pomocą kalkulatora turystycznego na https://mubi.pl/. A jakie są najczęściej popełniane pomyłki w tym zakresie?

Wybór ubezpieczenia na wyjazd na narty – od czego zacząć?

Dokonując zakupu polisy ubezpieczeniowej, kierujemy się różnymi przesłankami. Cześć z nich zdaje się słuszna, niektóre zaś nie znajdują logicznego uzasadnienia i należy się ich wystrzegać. Aby uniknąć brutalnego zderzenia z rzeczywistością, należy poznać kilka sposobów działania ubezpieczających, które zostały szeroko opisane na https://mubi.pl/poradniki/bledy-przy-kupnie-ubezpieczenia-na-narty/.

8 błędnych założeń przy zakupie ubezpieczenia na narty/snowboard:

  1. EKUZ zapewnia wystarczającą ochronę w każdym przypadku

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest bezpłatna dla osób odprowadzających składki zdrowotne w kraju. Uzyskasz ją we właściwym oddziale NFZ. Daje obywatelom Unii Europejskiej dostęp do niezbędnej opieki medycznej w przypadku nagłej sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia podczas pobytu za granicą. Nie zapewnia jednak pokrycia kosztów akcji ratunkowej w górach, transportu śmigłowcem do szpitala czy specjalistycznej interwencji lekarskiej. To wchodzi już w zakres ubezpieczenia dobrowolnego.

  1. Podstawowa suma ubezpieczenia kosztów leczenia powinna być wystarczająca

Suma ubezpieczenia kosztów leczenia jest różna w zależności od wybranego wariantu ochrony. W standardzie występuje stosunkowo niska kwota, która może okazać się niewystarczająca na pokrycie całości akcji ratunkowej, przetransportowania do szpitala i opieki medycznej. Ochrona ta jest niezwykle istotna zwłaszcza w krajach spoza UE, gdzie nie działa EKUZ – powinna wtedy wynieść min. 50 000 euro. Nieraz za granicą za podstawowe usługi z zakresu medycyny czy stomatologii wystawiane są rachunki na bajońskie sumy. Jeśli jednak kwota przekracza górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela, wystarczy dopłacić brakującą część.

  1. Rozszerzenie ochrony o jazdę na nartach czy snowboardzie nie jest konieczne
Polecamy  Wyjeżdżasz do pracy za granicę? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym!

Jeśli jedziesz w góry i choć raz w ciągu całego wyjazdu planujesz udać się na stok, wykup ubezpieczenie od dodatkowych ryzyk. Chwila nieuwagi na stoku wystarczy, aby spowodować poważny w skutkach wypadek. Ubezpieczyciel obejmie to zdarzenie swoją odpowiedzialnością. Dodatkowo może zaoferować także: zwrot kosztów karnetu czy wypożyczonego sprzętu, pokrycie pobytu po zejściu lawiny czy rekompensatę w przypadku zamknięcia tras.

  1. Nie potrzebuję OC w życiu prywatnym

Ubezpieczenie narciarskie przeważnie od razu zawiera OC w życiu prywatnym. Jeśli jednak go nie ma, lepiej je dokupić. Bez niego nie obejdziesz się we Włoszech, gdzie jest ono obowiązkowe. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zapewnia pokrycie szkód wyrządzonych na stoku i poza nim, np. zniszczenie infrastruktury obiektu, koszty leczenia i rehabilitacji poszkodowanych przez Ciebie narciarzy.

  1. Polisa turystyczna standardowo obejmuje zdarzenia po alkoholu

Zdarzenia spowodowane pod wpływem alkoholu przeważnie nie wchodzą w zakres podstawowego ubezpieczenie podróży. Takie ryzyko występuje często na wyjazdach all inclusive z open barem. Ochrona przed tym ryzykiem wymaga dopłaty kilku złotych za dzień ochrony, ale w przypadku zatrucia alkoholowego ubezpieczyciel zapewni świadczenie.

  1. Ubezpieczenie sprzętu narciarskiego jest zbędne

Sprzęt sportowy do szusowania po stoku nie należy do najtańszych. Warto więc ubezpieczyć własny lub wypożyczony ekwipunek. Czasem ta ochrona jest w ramach opcjonalnego ubezpieczenia bagażu, a w pozostałych przypadkach jako osobna opcja. Warto jednak ją nabyć. W ten sposób zyskasz pewność, że jeśli coś się przydarzy się w jego transporcie i dojdzie do uszkodzenia, zniszczenia, kradzieży lub opóźnienia w dostarczeniu, możesz liczyć na świadczenie pieniężne.

  1. Nie muszę rozszerzać ochrony o sporty ekstremalne

Jeśli zamierzasz jeździć na nartach lub snowboardzie poza wyznaczonymi trasami, musisz nabyć dodatkową ochronę obejmującą sporty o podwyższonym ryzyku. Do takich aktywności, które wymagają odpowiedniego doświadczenia i odwagi, zaliczana jest także jazda na skuterze śnieżnym. Aby polisa działała również po wypadku, do którego doszło w wyniku uprawiania którejś z dyscyplin wymienionych w OWU jako sporty ekstremalne, musisz mieć wykupione takie rozszerzenie.

  1. Zaznaczę wszystkie dostępne opcje i rozszerzenia ochrony
Polecamy  Dobry dermatolog w Opolu: ranking

Nie ma konieczności rozszerzać standardowej ochrony o ryzyka, które nie wystąpią w podróży. Jeśli twoim celem jest tylko i wyłącznie relaks w ośrodku SPA, nie ma sensu dopłacać za pozostałe aktywności. Gdy natomiast rozważasz spróbowanie swoich sił na stoku narciarskim, koniecznie oprócz wypoczynku zadeklaruj narty/snowboard jako drugi cel wyprawy. Będzie to wiązało się z nieznaczną dopłatą, ale zagwarantuje Ci pomoc w każdej możliwej sytuacji.

Jeśli zgadzasz przynajmniej z jednym z powyżej wymienionych twierdzeń, następnym razem dwa razy przemyśl wybór polisy na zimowy wyjazd na narty, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Najczęstsze przyczyny nietrafionego wyboru polisy to: pochopność decyzji, pozorna oszczędność pieniędzy i brak wiedzy o dokładnych warunkach ochrony.

W razie wątpliwości masz do pomocy rzetelne materiały o ubezpieczeniach na stronie Mubi. Zapoznaj się także z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU) albo skorzystaj z fachowej porady doradcy porównywarki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *