11.1 C
Województwo opolskie
piątek, 12 kwietnia, 2024

Atrakcje Opole: ciekawe miejsca, które musisz zobaczyć!

Co można zwiedzać na terenie Opola? Jak się okazuje, miasto kryje w sobie mnóstwo atrakcji i ciekawych miejsc, które spodobają się turystom z całej Polski. Jeśli chcesz wiedzieć, z czego słynie Opole i co fajnego można robić w mieście, zapraszamy do czytania!

Co warto zobaczyć w Opolu?

Co warto zobaczyć w Opolu?

Opole, w porównaniu do najpopularniejszych miast w Polsce, jest stosunkowo nieduże, co pozytywnie wpływa na wygodę zwiedzania. Jeśli szukasz miejsca, gdzie urlop naprawdę będzie związany z odpoczynkiem, w Opolu z pewnością Ci się spodoba. Stolica województwa opolskiego jest klimatyczna, a z centrum miasta z łatwością dotrzesz do różnych atrakcji. To idealne miejsce do spędzenia czasu w atmosferze relaksu. Dzisiejszy wpis na naszym blogu pomoże Wam zaplanować idealny weekend w województwie opolskim, głównie w Opolu.

Najpopularniejsze miejsca w tej malowniczej miejscowości to m.in. Muzeum Polskiej Piosenki, Wzgórze Uniwersyteckie, punkt widokowy Wieży Piastowskiej, Opolska Wenecja i oczywiście Stare Miasto. Polecam odwiedzić także Wyspę Bolko, opolskie ZOO i zwiedzić klimatyczne restauracje i kawiarenki na opolskim Rynku. Zaciekawieni? Dowiedzcie się więcej o wspaniałych miejscach, które kryje w sobie Opole!

Muzeum Polskiej Piosenki – Amfiteatr Tysiąclecia w Opolu

Być może dzisiejsza polska muzyka radiowa nie jest najwyższych lotów, ale historia pokazuje, że w naszym kraju artystów z prawdziwego zdarzenia nigdy nie brakowało. Muzeum Polskiej Piosenki znajduje się w opolskim Amfiteatrze Tysiąclecia, który zapewne znasz ze słynnego festiwalu w Opolu.

Muzeum Polskiej Piosenki to świetne miejsce dla miłośników muzyki i dla osób, które pamiętają dawne festiwale w Polsce, które naprawdę miały w sobie coś wyjątkowego. Dobrze je sobie przypomnieć. Ciekawą atrakcją muzeum są kabiny do nagrywania piosenek i możliwość zaglądania przez specjalne soczewki, za którymi maluje się tło historyczne danej piosenki. Jeśli chodzi o same kabiny, jest to znakomita atrakcja nie tylko dla osób muzycznie uzdolnionych. Tę atrakcję z pewnością docenią najmłodsi. Oto każdy ma szansę zaśpiewać i nagrać własną piosenkę lub odtworzyć popularny utwór ulubionego artysty. Nagranie można przesłać sobie mailem i mieć znakomitą pamiątkę z pobytu w Opolu.

Bilet wstępu do Muzeum Polskiej Piosenki w Opolo kosztuje 25 zł (normalny), lub 18 zł (ulgowy).

Stare Miasto w Opolu

Opole to miasto, które sprzyja spacerom. Do większości atrakcji możesz dotrzeć na piechotę, przy okazji podziwiając piękne okolice. A jeśli mowa o Starym Mieście w Opolu – jest to najstarsza część miasta ze znakomicie zachowaną, średniowieczną architekturą.

Na Starym Mieście w Opolu znajdziesz pozostałości murów obronnych, przepiękne kościoły, synagogę oraz ratusz. Warto zobaczyć również opolski Rynek, który pełen jest ciekawych miejsc – kamienic, restauracji i barów. Na Rynku w Opolu znajduje się także Dom Towarowy.

Stare Miasto i opolski Rynek to idealne miejsce na spacer i miłe spędzenie popołudnia.

Pomnik Kazimierza I Opolskiego

Na Rynku w Opolu możecie zobaczyć ciekawy pomnik upamiętniający Kazimierza I Opolskiego. Kim był ten mężczyzna? Założycielem miasta Opole! Podświetlany pomnik stoi niedaleko ratusza i przedstawia dumnego założyciela miasta siedzącego na pięknym rumaku.

Książę Kazimierz I Opolski przyczynił się do świetności Opola. Zdecydowanie był pozytywną postacią w historii miasta i całej Polski.

Wyspa Pasieka Opole

Czy wiedzieliście, że Opole ma wyspy? Jeśli nie, to koniecznie musicie je zobaczyć! Jedną z nich jest Wyspa Pasieka – to tutaj znajduje się m.in. opisany wyżej Amfiteatr i wiele innych atrakcji, o których talże będziemy mówić. Co ciekawe, Wyspa Pasieka powstała w 1600 roku, kiedy rzeka Odra zmieniła swój bieg. Niektóre informacje podają, że w tamtym czasie tereny Opola nawiedziły powodzie, które były bezpośrednią przyczyną powstania malowniczej wyspy.

Wyspę Pasieka naprawdę warto odwiedzić, nie tylko ze względu na znajdujące się tam atrakcje i zabytki, ale także z uwagi na piękne zielone okolice. Spacer z rodziną lub romantyczna przechadzka we dwoje – spodoba Wam się.

Do największych atrakcji Pasieki w Opolu możemy zaliczyć Wieżę Piastowską, wspomniany wcześniej Amfiteatr z Muzeum Polskiej Piosenki, czy Domek Lodowy.

Staw Zamkowy Opole

Romantyczny staw w pobliżu terenów dawnego Zamku Piastowskiego jest pozostałością po fosie otaczejącej budowlę. Dawniej po stawie pływały łódki, a zimą znajdowało się na nim opolskie lodowisko. Dzisiaj jest podobnie – zimą staw także zamienia się w lodowisko. Z kolei latem rozbrzmiewa dźwiękami polskiej muzyki. Wieczorami Staw Zamkowy jest pięknie podświetlony, co dodaje miejscu wyjątkowości i romantycznego klimatu.

Wieża Piastowska w Opolu

Dawniej na terenach Opola znajdował się Zamek Piastowski, który powstał około XIV wieku, a w wieku XIX został wyburzony jako budowla zbyt droga w utrzymaniu i zbyt przestarzała. Szkoda. Ocalić udało się jedynie wieżę. Wieża Piastowska przez wiele lat służyła za wartownię, dzisiaj jest jednym z najstarszych zabytków architektury w Opolu.

Mierząca 42 m wysokości Wieża Piastowska jest swego rodzaju symbolem miasta. W latach 2013-2014 zabytkowa budowla została dokładnie odrestaurowana i wzbogacona o nowe ciekawostki, m.in. pokazy multimedialne. Dzięki nim możemy dowiedzieć się więcej o historii miasta, Wieży Piastowskiej i okoliczności, w jakich wyborzono Zamek Piastowski.

Wieża Piastowska w Opolu jest dostępna dla zwiedzających. Z racji swojej wysokości jest doskonałym punktem widokowym. Taras widokowy znajduje się na wysokości 35 m i prowadzą na niego 163 stopnie. Na szczycie wieży można również obejrzeć pokaz multimedialny, o którym wspominaliśmy wcześniej. Punkt widokowy z pewnością będzie atrakcją zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Wieża Piastowska jest dostępna do zwiedzania za niewielką opłatą. Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 6 zł.

Muzeum Wsi Opolskiej

Zostawmy na chwilę Wyspę Pasieka i jej atrakcje, a udajmy się do Muzeum Wsi Opolskiej. Skansen, który powstał w 1961 jest jedną z najciekawszych atrakcji w Opolu. W końcu kto nie jest ciekawy, jak dawniej żyło się na wsi w Polsce? Rekonstrukcje zagród pochodzących z różnych regionów, w tym regionu opolskiego, otwarto dla zwiedzających w 1970 roku.

Na terenie skansenu możemy zobaczyć 49 drewnianych budynków, które dawniej w Polsce były powszechne. Najstarsze z nich pochodzą z XVII wieku. Przechadzając się pomiędzy ekspozycjami, poznasz nie tylko domy mieszkalne, ale także kuźnię, kościół i wiele innych ciekawych miejsc.

To ciekawe miejsce i dowód historii. Skansen zdecydowanie warto zobaczyć, zwłaszcza że bilety mają korzystne ceny. Normalny bilet kosztuje 12 zł, a ulgowy 6 zł. Dzieci, które są w wieku przedszkolnym otrzymują bilet za 1 zł.

Wyspa Bolko Opole

Mieszkańcy Opola uwielbiają spędzać czas na Wyspie Bolko, która w granicach miasta jest dopiero od 1954 roku. Wyspa Bolko mieści się na Odrze i od lat zachwyca swoimi pięknymi, zielonymi alejkami. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu pokochają to miejsce, które naprawdę zachęca do spacerów. Latem Wyspa Bolko to idealne miejsce do jazdy na rolkach, czy rowerze.

Zielone okolice wyspy to idealna atrakcja na weekend. Na Wyspie Bolko znajduje się także opolskie ZOO i Polana, która jest miejscem spotkań lokalnej młodzieży. Naszym zdaniem można tu spędzić cały dzień. Co ciekawe, ten teren ma wygodne połączenie z Wyspą Pasieka – wystarczy przejść pieszo przez most na Odrze. Na Wyspę Bolko można się również dostać z dwóch innych kierunków – od strony Wójtowej Wsi lub od strony ulicy Parkowej.

Kamionka Bolko – kąpielisko miejskie

Na miejscu dzisiejszego kąpieliska miejskiego do 1997 roku mieściła się czynna kopalnia marglowa. W wyniku powodzi wyrobisko zostało zalane i obecnie jest bardzo popularnym miejscem wśród mieszkańców Opola. Co ciekawe, nie jest to jedyne kąpielisko w mieście.

Na uwagę zasługuje również Kamionka Silesia, która funkcję miejskiego kąpieliska pełni od 80 lat. Ciekawostkę stanowią zatopione budynki mieszczące się przy południowym brzegu kąpieliska. W kąpielisku Bolko znajdują się zatopione drzewa.

Warto wspomnieć również o Kamionce Piast, która zdecydowanie jest najatrakcyjniejszym miejscem tego rodzaju. Przede wszystkim to kąpielisko cieszy się o wiele większą przejrzystością wody, co umożliwa owocne nurkowanie. A jest co oglądać, ponieważ pod wodą mieści się zatopiony las. Kolejną ciekawostką tego akwenu wodnego jest zatopiony Fiat 126p. To doskonałe miejsce dla wszystkich miłośników nurkowania. Miejsce docenią także osoby ceniące sobie relaks w otoczeniu pięknej natury. Jeśli planujecie wizytę w Opolu latem, te okolice koniecznie trzeba zobaczyć.

Ogród Zoologiczny Opole

Skoro jesteśmy ma Wyspie Bolko, warto zobaczyć, co ciekawego kryje w sobie opolski ogród zoologiczny. Teren ogrodu jest duży – sięga ponad 30 ha i jest domeme dla około 1000 gatunków zwierząt. Ogród jest jednym z najbardziej interesujących miejsc dla dzieci. Miłośnicy zwierząt również będą usatysfakcjonowani. Teren jest pięknie zagospodarowany, zwierzęta są szczęśliwe, a wśród rezydentów ogrodu zoologicznego w Opolu są takie wyjątkowe okazy, jak kangur parma, pancernik włochaty, serwal, czy ryś karpacki.

Jedyne, co może nieco utrudnić zwiedzanie, to kolejki do kas. Ogród zoologiczny w Opolu to popularna atrakcja nie tylko dla przyjezdnych, ale również dla mieszkańców miasta. Bilet warto kupić online lub przygotować się na dłuższą kolejkę. Dobrym pomysłem jest również udanie się do ZOO w tygodniu, ponieważ w weekend cieszy się największą popularnością.

Bilet wstępu na teren ogordu kosztuje 27 zł, ulgowy 18 zł, a dzieci do 3 lat mają wstęp za darmo.

Opolska Wenecja

Opolska Wenecja

Opole słynie z pięknych terenów zielonych, ale warto zwrócić uwagę także na kamieniczki, które znajdują się nad brzegiem Kanału Młynówka. Kanał jest właściwie starym korytem Odry, które dzisiaj oddziela Stare Miasto i Rynek od Wyspy Pasieki. Znajdujące się przy ulicy Piastowskiej kamienice prezentują się tak pięknie, że zyskały miano Opolskiej Wenecji. Kamieniczki odbijają się w wodach Młynówki, tworząc malowniczy krajobraz.

Kilka lat temu piękno tego miejsca w Opolu zostało docenione. Budynki podświetlono, dzięki czemu okolica prezentuje się pięknie zarówno za dnia, jak i wieczorami. Opolska Wenecja jest najbardziej interesująca w okresie letnim, kiedy świeci mocne słońce. Wiele osób, w tym niejeden blog podróżniczy, uznaje Opolską Wenecję za jedno z najpiękniejszych miejsc w Opolu.

Opolska Wenecja istotnie jest pięknie zagospodarowana. Znajdują się tu także malownicze bulwary, które ciągną się przez długość 1,3 km. Wygodne zejścia nad wodę, ozdobne murki, kostka brukowa i ławeczki zachęcające do odpoczynku sprawiają, że Opolska Wenecja przyciąga zarówno w dzień, jak i wieczorami, kiedy okoliczne kamienice są pięknie podświetlone.

Muzeum Śląska Opolskiego

Regionalne muzeum, jedna z najważniejszych instytucji w województwie. Oddział muzeum w Opolu powstał w roku 1900 jako muzeum miejskie. Dzisiaj posiada bogate zbiory z 7 działów: Archeologia, Edukacja Muzealna, Etnografia, Historia, Przyroda, Sztuka i Pracownia Konserwacji Zabytków.

Wystawy Muzeum Śląska Opolskiego znajdują się w kilku budynkach na terenie Opola. Szczególnie polecam zobaczyć Gmach Główny, który znajduje się przy ul. św. Wojciecha oraz Kamienicę Czynszową, która znajduje się kilka budynków dalej. Kamienica Czynszowa prezentuje 5 mieszkań urządzonych w stylu XIX i XX wieku. W głównym budynku muzeum znajduje się kilka stałych ekspozycji, m.in. Galeria Malarstwa Polskiego XIX w., czy Opole – gród, miasto stolica regionu.

Bilet wstępu kosztuje od 6 do 20 zł w zależności od oddziału muzeum, który zdecydujemy się zwiedzić. Bilet ulgowy jest o kilka złotych tańszy. Ze względu na charakter eksponatów, to miejsce warto zobaczyć w towarzystwie osób dorosłych. Dzieci mogą się trochę nudzić, nie rozumiejąc, czego dotyczą eksponaty. Natomiast starsze dzieci jak najbardziej, docenią imponujące zbiory muzealne. Więcej informacji na temat eksponatów i godzin zwiedzania dostarczy Wam witryna internetowa muzeum.

Most Groszowy w Opolu

Most Groszowy w Opolu

Zwiedzanie Opola może być również wyjątkową przyjemnością dla zakochanych. Klimat miasta sprzyja romantycznym spacerom, a zabytkowe miejsca znakomicie komponują się z malowniczą okolicą na terenie Opola. Do opolskich atrakcji dla zakochanych bez wątpienia możemy zaliczyć Most Groszowy.

Mostek znajdujący się nad Kanałem Młynówka nazywany jest również Mostem Zakochanych, czy Zielonym Mostkiem, ponieważ ma zielony kolor. Początki mostu sięgają 1858 roku. Według historii, nazwa Most Groszowy wzięła się z opłat, które dawniej były pobierane za przekroczenie mostu. Osoby, które chciały przeprawić się na drugą stronę Kanały Młynówka, musiały zapłacić 1 grosz.

Co ciekawe, piękny Zielony Most został wykonany ręcznie, co dodaje mu uroku. Obecnie klimatyczny mostek jest elegancko podświetlony, dzięki czemu przechadzanie się po nim jest jeszcze przyjemniejsze. Na mostku można zauważyć miłosne kłódki pozostawione przez zakochanych, dla których Most Groszowy okazał się idealnym miejscem do upamiętnienia swojej miłości.

Wzgórze Uniwersyteckie Opole

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Opolu, jest bez wątpienia Wzgórze Uniwersyteckie w Opolu. W malowniczym zakątku Opola znajdują się pięknie wykonane rzeźby gwiazd i artystów związanych z miastem. Na spacerze po zielonych alejkach możemy spotkać m.in. Marka Grechutę, Czesława Niemena i Agnieszkę Osiecką. Wstęp do tego ciekawego miejsca jest darmowy i zdecydowanie warto udać się tutaj na spacer. Wzgórze Uniwersyteckie jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Opolu. Idealnym do odpoczynku na popołudniowym spacerze.

Park Nadodrzański Opole

Wspominaliśmy wcześniej, że w mieście nie brakuje zielonych miejsc. Trzeba to przyznać – Opole to po prostu ładne miasto! Trochę zazdrościmy mieszkańcom Opola, którzy mają niezliczone ilości terenów do biegania, jazdy na rowerze i miłego spędzania czasu z rodziną, we dwoje lub nawet w pojedynkę. Jednym z takich miejsc w Opolu jest Park Nadodrzański – popularne miejsce wśróc mieszkańców Opola.

Na szczególną uwagę zasługuje ścianka wspinaczkowa i scena plenerowa, która latem zachęca do uczestnictwa w imprezach miejskich na terenie parku. Park Nadodrzański ma również miejsca atrakcyjne dla dzieci – mowa oczywiście o świetnym placu zabaw, na którym najmłodsi potrafią spędzać wiele godzin.

Na terenie parku znajduje się także wyjątkowe popiersie Junony. Rzeźba została wykonana z opolskiego cementu i cieszyła się ogromną popularnością na wystawie w Paryżu. Zastanawiacie się pewnie, o co chodzi z tą rzeźbą? Junona z Opola została stworzona na potrzeby promocji opolskiej cementowni Friedricha Grundmanna w 1857 roku. To kopia marmurowego posągu stojącego w Villi Ludovisi w Rzymie. Wybierając się na spacer po Parku Nadodrzańskim, możecie ją zobaczyć.

Opolski Teatr Lalki i Aktora

Jeden z najstarszych polskich teatrów lalek – Opolski Teatr Lalki i Aktora – jest zarazem jednym z najlepszych teatrów lalek w Polsce. Jak podaje witryna interentowa teatru, wystawiane są tutaj znakomite przedstawienia dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych.

Na scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora przedstawienia odbywają się w każdym tygodniu i zdecydowanie warto zobaczyć wybrany spektakl. Tymbardziej, że bilety są dostępne w naprawdę korzystnych cenach. Normalny bilet za obecnie wystawiane sztuki nie przekracza 35 zł.

Teatr im. Jana Kochanowskiego Opole

Skoro mówiliśmy o teatrze lalek w Opolu, warto wspomnieć również o teatrze klasycznym. Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu mieści się na Placu Teatralnym, w budynku, który powstał w 1975 roku. Spektakle wystawiane na deskach opolskiego teatru są naprawdę ciekawe. Zwiedzanie miasta, spacery po klimatycznych uliczkach i wizty w muzeach warto urozmaicić wieczornym spektaklem.

Informacje na temat aktualnego repertuaru publikuje witryna internetowa teatru. Ze względu na spore zainteresowanie spektaklami, bilety warto rezerwować online, z większym wyprzedzeniem.

Zamek Górny Opole

Dzisiaj w Opolu możemy podziwiać jedynie pozostałości Zamku Górnego w Opolu. Gotycka wieża pochodzi z XIV wieku i dzisiaj jest częścią szkoły. Ciekawość wzbudza sama historia tego miejsca. Według niektórych źródeł…zamek nigdy nie istniał. Powodem takich sądów jest brak konkretnych informacji i materiałów dokumentujących istnienie zamku.

Mimo wszystko przyjmuje się, że Zamek Górny został wybudowany w drugiej połowie XIV wieku i rozebrany w wieku XVII. Był to jeden z dwóch zamków znajdujących się na terenie Opola. Niestety żadne z nich nie przetrwał do obecnych czasów.

Katedra Opolska

Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu została wpisana do rejestru zabytków w 1964 roku. Kościół był wielokrotnie przebudowywany, a jego początki sięgają XV wieku. Wcześniej w tym miejscu w Opolu również znajdowały się kościoły.

Katedra Opolska posiada 2 wieże o wysokoci 73 m. Z powodu wież katedra jest najwyższym budynkiem na terenie miasta. Ciekawostką tego miejsca jest sprowadzony do Opola w 1702 roku obraz Matki Boskiej Opolskiej. To imponujące, że tak stary obraz przetrwał burzliwe dzieje Polski i dzisiaj możemy go podziwiać w opolskiej świątyni.

Obraz Matki Boskiej Opolskiej został odnaleziony przez pewnego śląskiego proboszcza w 1659 roku. Nie wiadomo, skąd tajemniczy obraz pojawił się w bazylice Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich. Ksiądz uznał obraz za święty znak, a władze oskarżyły go o herezje. Od tej pory rozpoczyna się długa droga, jaką obraz Matki Boskiej Opolskiej przebył, zanim znalazł się w Opolu w Katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego. Wyjątkowy obraz należy do pamiątek, które naprawdę warto zobaczyć w Opolu, chociażby ze względu na jego bogatą historię. Sam kościół, który dzisiaj jest Katedrą Opolską również jest wart dłuższej kontemplacji.

Klubokawiarnia Laba Opole

Przenosimy się teraz do części rozrywkowej miasta. Klubokawiarnia Laba jest w Opolu bardzo znanym i lubianym miejscem, gdzie można dobrze zjeść, napić się i zażyć sporo rozrywki. Oprócz tego kawiarnia oferuje ciekawe urozmaicenia, na przykład kino pod gołym niebem, koncerty, eventy muzyczne i pokazy. Wszystko dzięki wyjątkowemu położeniu kawiarni, która mieści się na Wyspie Bolko.

Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki Opole

Naprzeciwko wejścia do Raturza w Opolu mieści się wyjątkowa aleja, tworzona od 2004 roku. W tym miejscu znajdują się odlane z brązu gwiazdy, obok których widnieją autografy gwiazd polskiej muzyki. Dotychczas udało się zgromadzić ponad 50 autografów. Spacerując Aleją Gwiazd Polskiej Piosenki w Opolu możesz zobaczyć autografy takich sław i zespołów, jak TSA, Dżem, Edyta Górniak, Maryla Rodowicz, czy Irena Santor.

Zakon Braci Mniejszych Opole

Kościół Świętej Trójcy w Opolu i klasztor Franciszkanów w Opolu to część Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. Początki tego miejsca sięgają pierwszej połowy XIII wieku, sam kościół powstał w wieku XIV. To znakomita pamiątka historii Opola. Niestety, pożary i II Wojna Światowa bardzo zniszczyły tę piękne zabytki. Oddane w ręce Zakonu Franciszkanów zostały odnowione, natomiast prace renowacyjne trwają do dzisiaj!

Papugarnia Opole

W 2020 roku w województwie opolskim pojawiła się nowa atrakcja – Papugarnia! Miejsce jest naprawdę wyjątkowe, ponieważ kolorowe papużki różnej wielkości są oswojone i swobodnie fruwają sobie po terenie Papugarni. Co więcej, bardzo często siadają sobie na zwiedzających, zagadują, zaczepiają lub… ucinają sobie drzemki.

Właściciele Papugarni udostępniają do zakupu specjalne ziarenka, którymi można karmić ptaki, tym samym zachęcając papugi do nawiązania z nami kontaktu. Ciekawskie ptaki są naprawdę nieskrępowane i czasami trzeba uważać, by nie porwały naszych prywatnych rzeczy, m.in. biżuterii, która kusi również zwierzęta. Takie kuszące drobiazgi warto zdąć, zanim rozpoczniemy zwiedzanie tego miejsca.

Bilet wstępu do Papugarni kosztuje 19 zł. Ulgowy 15 zł. Warto również zarezerwować sobie 2 zł na zakup ziarenek dla papug.

Ślady stóp Św. Wojciecha w Opolu i kościół Na górce

Ciekawostką miasta jest tajemniczy kamień, w którym widnieją odciśnięte stopy św. Wojciecha, który z tego miejsca wygłaszał kazania – tak przynajmniej głosi historia. Kamień znajdziecie na Placu Kopernika. Istotnie, w kamieniu są widoczne niewyraźne, ale łatwe do rozpoznania ślady.

Pamiątkowy kamień jest częścią kościoła Na Górce. To najstarsza świątynia w regionie i według legendy została wybudowana właśnie z powodu tego kamienia i miejsca, gdzie św. Wojciech wygłaszał kazania. Z tym miejscem wiąże się jeszcze jedna legenda. Kiedy przejdziecie kawałek dalej, na wzgórze, zobaczycie studnię św. Wojciecha. Jak mówi historia, kiedy zabrakło wody do chrztu, Wojciech uderzył laską w skałę, skąd natychmiast wytrysnęła woda. Studnia jest pamiatką tego wydarzenia, którą możemy podziwiać do dziś.

Góra św. Anny Opole

Opuścimy na chwilę centrum miasta, by udać się do wsi położonej nieopodal. Jeśli podróżujecie autem, koniecznie odwiedźcie okolice Góry św. Anny. Mierzące 408 m wzniesienie jest największym szczytem Chełma. Pięknie położona okolica zachęca, by zatrzymać się tutaj na dłużej.

Największe ciekawostki Góry św. Anny w wojeództwie opolskim możecie zwiedzić w jeden dzień. Miłośnicy pięknych zieloncych terenów z pewnością będą chcieli zostać w tym malowniczym zakątku na dłużej. Jak podają informatory turystyczne, w tej okolicy można zostać nawet na kilka dni. Miejscowe pensjonaty z chęcią ugoszczą wszystkich gości.

Co tak wyjątkowego ma do zaoferowania opolska Góra św. Anny? Wyjątkowe Sanktuarium z około trzydziestoma kapliczkami rozrzuconymi po całej okolicy. Do tego amfiteatr z czasów hitlerowskich Niemiec i letni tor saneczkowy. To jeszcze nie wszystko! Okolica posiada mnóstwo ścieżek rowerowych i szlaków pieszych. Polecam to miejsce na przykład na relaksujący weekend.

Cała trasa z centrum miasta na Górę św. Anny obejmuje 79,2 km. Droga prezentuje się pięknie, malowniczo, jak z bajki! Zachęcamy do włączenia do wycieczki po Opolu jednego dnia w tej okolicy.

Master Truck w Polskiej Nowej Wsi

Na koniec ponownie opuścimy Opole, by udać się na południowy zachód od miasta. W Polskiej Nowej Wsi co roku organizowany jest zjazd tuningowanych samochodów ciężarowych. W roku 2021 taki zjazd odbędzie się w 2 połowie lipca.

Ja podaje strona internetowa wydarzenia: To trzy dni extremalnych emocji, motoryzacyjnego show, gier, konkursów, pokazów, targów, wystaw oraz nawiązywania relacji koleżeńskich i biznesowych. Master Truck to istotnie niewątpliwa atrakcja dla najmłodszych i dorosłych miłośników motoryzacji. Ciekawie ozdobione pojazdy robią niesamowite wrażenie, a oprócz nich czynne są także punkty gastronomiczne i Wesołe Miasteczko.

Master Truck jest jedyną taką imprezą w Polsce. Co roku przyciąga ludzi z Polski i zagranicy.

Opole na weekend, czy na dłużej?

Opole na weekend, czy na dłużej?

Opole nie jest dużym miastem, a ciekawe miejsca można poznać w ciągu kilku dni. Dobrze zorganizowana wycieczka pozwoli na szybkie przejście przez popularne obiekty na terenie miasta. Niejeden blog podróżniczy oferuje plan zwiedzania Opola na weekend. Naszym zdaniem warto zatrzymać się w mieście na dłużej. Miejsca, które warto zobaczyć w Opolu można oglądać wielokronie, a podczas urlopu liczy się również relaks, odpoczynek i miłe spędzanie czasu, a Opole jest wręcz idealnym miastem.

Nocleg w centrum miasta, ile kosztuje?

Noclegi w Opolu, zwłaszcza w centrum miasta, są stosunkowo drogie. Noc od osoby kosztuje przeciętnie między 130 a 150 zł. Tańsze noclegi wiążą się z większą odległością od ciekawych miejsc, chociaż dla osób podróżujących własnym samochodem nie stanowi to większego problemu.

Tanie miejsce na nocleg w Opolu można również znaleźć w kwaterach pracowniczych, których mieści się tutaj sporo. Bez trudu znajdziecie także tanie hostele.

Gdzie dobrze zjeść w Opolu?

O najlepszych restauracjach w Opolu mówią nasze poprzednie wpisy na blogu, jednak warto tutaj przypomnieć kilka ciekawych kawiarni i restauracji znajdujących się w centrum Opola. Oczywiście najbardziej interesujące punkty gastronomiczne mieszczą się w okolicy Starego Rynku. Na uwagę zasługuje restauracja Piano, czy restauracja Starka. Pierwsza z nich jest malowniczo położona nad brzegiem Odry – świetnie nadaje się na miejsce na romantyczną kolację.

Roman Jaworski
Roman Jaworski
Tworzenie rankingów to moja specjalność. Mam nadzieje, że moje artykuły przypadły Ci do gustu :)
Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj