13.2 C
Toruń
czwartek, 21 września, 2023

Atrakcje Toruń: top 20 atrakcji w mieście!

Czy masz ochotę spróbować toruńskich pierniczków? Najlepsze na świecie! Romantyczne miasto Toruń ma znacznie więcej atrakcji i zdecydowanie warto zatrzymać się tutaj na weekend lub dłużej. Zobacz, jakie miejsca w Toruniu warto zobaczyć!

Jakie miejsca warto zobaczyć w Toruniu?

Miasto, które dawniej było stolicą Pomorza, dzisiaj jest trochę pomijane w zestawieniach najpopularniejszych miast turystycznych w Polsce. Tymczasem okazuje się, że Toruń jest szalenie interesującym miastem! Jakby tego było mało, atrakcje znajdują się blisko siebie, co pozytywnie wpływa na komfort zwiedzania.

Miasto rodzinne Mikołaja Kopernika posiada znakomicie zachowane zabytki, spacery uliczkami Starego Miasta pozwalają się przenieść w czasie. W mieście nawet Biedronka jest zabytkowa! Miasto czaruje i zachęca, by spędzić tu kilka dni. Toruń czaruje i z pewnością będziecie chcieli tu wracać.

Muzeum Toruńskiego Piernika Toruń

Muzeum Toruńskiego Piernika Toruń

Zaczniemy od klasyki. Toruń kojarzony jest z pysznymi piernikami, ale czy zastanawialiście się, dlaczego tak się stało? Radni miejscy udawali się na obrady hanzeatyckiego sejmu, zabierając ze sobą pierniki, by zademonstrować bogactwo i potęgę miasta. Tak. Pierniki znakiem bogactwa. Zastanawiacie się pewnie, co mieszkańcy Torunia mieli w głowach. Uspokajamy – w czasach średniowiecza przyprawy były droższe od złota. A przecież wyjątkowy smak pierników opiera się na przyprawach. Zabranie ze sobą przysmaku pełnego drogich przypraw było prostym i nienachalnym sposobem pokazania grubości swojego portfela.

Muzeum Toruńskiego Piernika jest jednym z oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu i mieści się w pięknej, zabytkowej fabryce Weesego. Wewnątrz mieszczą się ciekawe ekspozycje i liczne atrakcje, które czynią to miejsce naprawdę wyjątkowym. Bilet wstępu do Muzeum Toruńskiego Piernika kosztuje 18 zł, bilet ulgowy 13 zł.

Żywe Muzeum Piernika Toruń

Podobne miejsce do opisanego wyżej Muzeum Piernika, ale jednak inne, bo interaktywne. Żywe Muzeum Piernika mieści się w zabytkowej piekarni pochodzącej z XVI wieku. Zwiedzający mają okazję poznać historię piernika w Polsce, a także samemu wziąć udział w pieczeniu pierniczków według dawnej receptury. Wszystko to ze szczyptą dobrego humoru – właściciele, a zarazem przewodnicy obiektu mają dużą wiedzę, pasję i humor.

Żywe Muzeum Piernika zbiera praktycznie same pozytywne opinie i dotychczas uzyskało wiele nagród i wyróżnień. Szczerze polecamy to miejsce. Zwiedzanie Torunia bez skosztowania tradycyjnego piernika to nie to samo!

Stare Miasto Toruń

Atrakcje turystyczne i największa ilość zabytków Torunia znajduje się na Starym Mieście, którego początki sięgają XIII wieku. Dzięki temu zwiedzanie Torunia jest wygodne i umożliwia indywidualne odkrywanie interesujących miejsc. O zabytkach i arakcjach będziemy pisać osobno, warto natomiast wspomnieć, że Stare Miasto znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rynek Staromiejski w Toruniu

Stare Miasto w Toruniu posiada również malowniczy Rynek Staromiejski, gdzie znajdują się m.in. Ratusz, Dwór Artusa i zabytkowe kamienice. Znajdujący się w rejestrze zabytków Rynek nazywany jest często sercem miasta. Dawniej było to główne miejsce handlu i rozrywki. Na placu odbywały się koncerty i imprezy okolicznościowe w Toruniu.

Nowe Miasto Toruń

Nowe Miasto Toruń

Stare Miasto, Zamek Krzyżacki i Nowe Miasto tworzą tak zwany Zespół Staromiejski. Nowe Miasto to jego najmłodsza część. Mieszkańcami Nowego Miasta byli głównie rzemieślnicy. Była to część Torunia, w której przygotowywano towary sprzedawane następnie na toruńskiej starówce. Okolice nie są tak okazałe, ale mimo tego mieści się tutaj sporo atrakcji i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Toruniu.

Dwór Artusa Toruń

Miłośnicy pięknych wnętrz łączmy się! Obecnie w zabytkowej kamienicy mieści się Centrum Kultury. Możemy wziąć udział w wystawach, koncertach, a także zorganizować swój własny event. Oprócz tego wnętrza pięknego Dworu Artusa są otwarte dla zwiedzających. Bilety normalne kosztują 10 zł, ulgowe 5 zł.

Ratusz Staromiejski w Toruniu

Ratusz obecnie jest siedzibą Muzeum Okręgowego, które przygotowało dla zwiedzających mnóstwo atrakcji, m.in. wspaniały punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na uliczki Torunia. Zobaczyć miasto z góry – bezcenne. Napomkniemy również o tym, że drugi punkt widokowy w Toruniu znajduje się po drugiej stronie Wisły, przy Kępie Bazarowej.

Sam Ratusz stojący na Rynku Staromiejskim pochodzi z XIII wieku. To jeden z najwspanialszych przykładów średniowiecznej architektury – w całej Polsce i Europie.

Zamek Krzyżacki Toruń

Zamek Krzyżacki Toruń

Właściwie do dzisiaj przetrwały tylko ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu. Niemniej jednak jest to miejsce warte uwagi. Z ruinami wiąże się ciekawa historia. Imponujący Zamek Krzyżacki został ukończony w XIV wieku. W 1454 mieszkańcy Torunia byli członkami Związku Pruskiego i nie chcieli uznawać zwierzchnictwa ani Polaków, ani Krzyżaków. W związku z tym Rada Miasta zdecydowała o wyburzeniu zamku tuż po poddaniu się krzyżaków. Polacy poparli Związek Pruski w walce z Krzyżakami, co zapoczątkowało wojnę Trzynastoletnią.

Wyburzony zamek przez wiele lat nie należał do największych toruńskich atrakcji – ruiny zostały uporządkowane dopiero w 1966 roku. Z dawnego zamczyska ocalała jedynie wieża ustępowa (Gdanisko), a także budynki związane z zamkiem, m.in. młyn i szpital. Obecnie największą atrakcją ruin są piwnice, które kryją w sobie mnóstwo ciekawych eksponatów.

Jeśli chcesz zobaczyć ruiny Zamku Krzyżackiego, musisz kupić bilet – normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 6 zł. Zdecydowanie jest to miejsce, które warto zobaczyć w Toruniu.

Toruński Bulwar Filadelfijski

Atrakcje Torunia koncentrują się również nad brzegiem Wisły. Bulwar Filadelfijski to klimatyczne nabrzeże na prawym brzegu rzeki. Już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że jest to jedne z ulubionych miejsc mieszkańców miasta i turystów. Oczywiście mówimy o sezonie letnim, kiedy każda woda stanowi prawdziwą atrakcję.

Bulwar od początków istnienia Torunia pełnił funkcje portowe i handlowe. Dzisiaj jest przede wszystkim atrakcją turystyczną i przyjemnym miejscem do spędzenia wolnego czasu. Bulwar wyremontowano w 2005 roku, a w 2015 dokonano ostatnich renowacji. Dzięki temu w tym miejscu odbywają się liczne wydarzenia i atrakcje, m. in. Dni Torunia, czy Festiwal Wisły. Statystyki dowodzą, że jest to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na terenie całego miasta.

Dom Mikołaja Kopernika Toruń

Toruń to rodzinne miasto Mikołaja Kopernika, słynnego astronoma, który zmienił poglądy całego świata. Zabytkowa gotycka kamienica na terenie miasta należała do rodziny Kopernika w drugiej połowie XV wieku. Uważa się, że to właśnie tutaj urodził się Mikołaj Kopernik. Przyznajcie, że ta historia wzbudza ciekawość! Możecie ją zaspokoić, odwiedzając muzeum mieszczące się w dawnym domu Mikołaja Kopernika.

Ekspozycje w kamienicy Kopernika są w całości poświęcone życiu i dokonaniom słynnego astronoma. Bilety normalne kosztują 18 zł, ulgowe 13 zł. Wystawy są naprawdę ciekawe, a samo wnętrze kamienicy piękne. Zwłaszcza te ekspozycje, które przedstawiają pomieszczenia mieszkalne.

Kościół św. Jakuba Toruń

Przenosimy się do dawnej fary Nowego Miasta. Kościół Świętych Apostołów Jakuba i Filipa w Toruniu jest dzisiaj przepięknym zabytkiem. Kościół św. Jakuba po prostu trzeba zobaczyć. To znakomite dzieło architektury gotyckiej z doskonale zachowanym wnętrzem, m.in. Czarnym Krucyfiksem z XV wieku, czy licznymi malowidłami ściennymi z tamtego okresu. Na uwagę zasługuje także późnogotycki obraz Pasja Toruńska.

Krzywa wieża w Toruniu

Kolejna bardzo znana atrakcja na terenie Torunia – Krzywa Wieża. Średniowieczna baszta obronna jest charakterystycznie odchylona, co doskonale widać gołym okiem. Atrakcję stanowi nie tylko sama budowla, ale również legenda z nią związana. Takie połączenie tworzy atrakcję interesującą dla każdego, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi.

Według legendy Krzywa Wieża stała się Krzywą Wieżą z powodu pewnego krzyżaka, który złamał śluby czystości. Inne doniesienie mówią o tym, że krzywizna baszty jest karą za bluźniercze odkrycia Mikołaja Kopernika. Zwiedzanie baszty można połączyć ze sprawdzeniem swojej prawości. Podobno Ci, którzy nie tracą równowagi, opierając się o ścianę wieży, to ludzie prawi, uczciwi i wierni. A te osoby, które nie utrzymają równowagi, według legendy noszą w sobie grzechy cięższe niż wina krzyżaka będącego bohaterem legendy.

Bilet wstępu do Krzywej Wieży kosztuje 5 zł. Ulgowy jest jeszcze tańszy – kosztuje zaledwie 2 zł.

Planetarium Toruń

Rodzinne miasto Mikołaja Kopernika musi mieć swoje Planetarium! Otwarte w 1994 roku Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu cieszy się dużą popularnością w mieście. W ciągu wszystkich lat działalności zyskiwało nowe elementy i ciekawostki.

Dzisiaj do dyspozycji zwiedzających oddano wystawy stałe i interaktywne. Dodatkowo puszczane są ciekawe seanse, które są w stanie zainteresować nawet najmłodszych wycieczkowiczów. Jeśli chodzi o bilety wstępu, to Planetarium podzielone jest na 3 strefy i na każdą kupuje się osobne bilety. W sumie wychodzi nieco ponad 40 zł za osobę dorosłą i około 30 zł za osobę, której przysługuje ulga.

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika Toruń

Przenosimy się do kolejnego oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu. Muzeum Podróżników znajduje się zaraz obok Planetarium, przy ulicy przy ulicy Franciszkańskiej 9/11. Muzeum powstało dzięki podróżniczce – Elżbiecie Dzikowskiej, która podarowała miastu znakomite artefakty przywiezione z zagranicznych podróży z mężem – Tonym Halikiem.

Dzięki wyjątkowym ekspozycjom mamy okazję poznać namiastkę świata innych kultur. Toruńskie Muzeum spodoba się zarówno wielbicielom podróży, jak i osobom, które mają małą wiedzę na ten temat.

Wstęp do tego miejsca kosztuje 15 zł. Bilety ulgowe kosztują 12 zł.

Dom Legend Toruńskich

Jeśli interesują Was atrakcje angażujące uczestnika, to Dom Legend Toruńskich na pewno Wam się spodoba. Interaktywna atrakcja na mapie Torunia skradło serca niemal wszystkich dotychczasowych uczestników – małych i dużych. Znakomicie opowiedziane legendy Torunia same w sobie są ciekawe, a kiedy publiczność bierze aktywny udział w opowieści, stają się one jeszcze bardziej zajmujące.

Bilety dla dorosłych kosztują 19 zł, dla dzieci i uczniów 14 zł. Zniżkę mają również seniorzy, którzy za wstęp płacą 16 zł.

Fontanna Cosmopolis Toruń

Mikołaj Kopernik zasłynął ze swojego dzieła O obrotach Sfer Niebieskich, w którym dowiódł, że to Ziemia kręci się wokół słońca, a nie na odwrót. To w dużym skrócie. Dlaczego wspominamy o tym teraz? Bo piękna Fontanna Cosmopolis w Toruniu nawiązuje właśnie do tego dzieła. Oprócz tego swoim wyglądem nawiązuje również do budowy Układu Słonecznego.

Jak się pewnie domyślacie, jest to fontanna multimedialna, która wieczorami mieni się barwami i czaruje dźwiękiem. Zwiedzanie Torunia nie może obejść się bez zatrzymania się przy tym miejscu i podziwiania przyjemnej dla oka fontanny.

Zabytkowe kamienice w Toruniu

Toruń jest pełen przepięknych kamienic, które znakomicie uzupełniają atrakcje turystyczne miasta. Na szczególną uwagę zasługuje kamienica Pod Aniołem, w której obecnie znajdują się mieszkania i restauracja, do której warto wstąpić. A jeśli macie ochotę pooglądać sobie zabytkowe wnętrza, udajcie się do kamienicy Pod Gwiazdą – mieści się tam Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu. Obie kamienice usytuowane są przy Rynku Starego Miasta.

Kościół Najświętszej Marii Panny w Toruniu

Toruń posiada kilka dobrze zachowanych świątyń, które stanowią wspaniałe pamiątki historii. My powiemy kilka słów o kościele znajdującym się przy ulicy Panny Marii 2. Kościół Najświętszej Marii Panny w Toruniu znajduje się blisko wyżej opisanych atrakcji. Polecamy zajrzeć do świątyni, by zobaczyć znakomicie zachowane elementy gotyckiego wyposażenia.

Na szczególną uwagę zasługują drewniane stalle w prezbiterium kościoła, sarkofag Anny Wazówny, rzeźba Chrystusa z XIV wieku, czy fragmenty witraży.

Pomniki w Toruniu

Polska posiada wiele pomników, które są ciekawostką niemal wszystkich miast kraju. Jakie ciekawe pomniki możemy znaleźć w Toruniu? Na pewno pomnik Mikołaja Kopernika, który znajduje się na Starym Mieście w okolicy Rynku. Warto go zobaczyć, ponieważ jest to drugi tak stary pomnik astronoma w kraju. Na uwagę bez wątpienia zasługuje również uroczy pomnik psa Filusia – bohatera znanych komiksów. Ta niewielka rzeźba bardzo podoba się turystom i mieszkańcom Torunia. Nic w tym dziwnego – piesek jest naprawdę słodki! Równie ciekawy jest pomnik Piernikarki Toruńskiej, który stoi sobie jak gdyby nigdy nic przy ul. Królowej Jadwigi w Toruniu.

Toruński Rynek, starówka, a także inne okolice miasta kryją w sobie sporo ciekawostek tego typu. Pomniki są świetną okazją do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia. Dodatkowo stanowią interesujący symbol miast – w przypadku Torunia jest to bez wątpienia słynny astronom i toruński piernik.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy Toruń

Na koniec przeniesiemy się do pierwszego w województwe centrum nauki, które jest jedną z ciekawszych atrakcji w Toruniu. Szczerze mówiąc, nam podobają się wszystkie opisane tutaj toruńskie atrakcje i zdecydowanie warto zobaczyć je wszystkie. Wracając jednak do Centrum Nowoczesności – to świetna opcja także dla rodzin z małymi dziećmi.

Aktywne uczestnictwo w wystawach, dotykanie ekspozycji i eksperymentowanie pozwala na szybkie przyswajanie wiedzy i świetną zabawę. Zwiedzający mogą dowiedzieć się wiele ciekawostek na teat kultury, historii, przyrody i wielu innych dziedzin.

Atrakcje Centrum Nowocześci zbierają świetne opinie. Wiele osób zwraca uwagę na niektóre sprzęty wymagające naprawy, jednak nie jest to przeszkodą w świetnej zabawie podczas zwiedzania i eksperymentów. Zwracamy uwagę, że tak popularne miejsca są żywym dowodem na to, że gdyby w tradycyjnych muzeach ludzie dotykali eksponatów – dzisiaj nic by z nich nie zostało.

Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Torunia?

Toruń to idealne miasto na weekend lub dłużej. Toruńskie atrakcje znajdują się blisko siebie, dzięki czemu łatwo jest znaleźć punkt orientacyjny i spokojnie zwiedzać interesujące miejsca na piechotę. Pierniki, piękny Ratusz na Starym Rynku, świetnie zachowane zabytki, znakomite muzea i ciekawostki – zdecydowanie polecamy zobaczyć je wszystkie!

Toruń jest jednym z piękniejszych miast w Polsce, a do tego wyróżnia się niepowtarzalnym klimatem i świetną atmosferą. Doskonały do zwiedzania w pojedynkę, w parze lub w gronie rodziny. Kiedy już raz posmakujesz toruńskiego pierniczka, będziesz chciał tu wracać!

Roman Jaworski
Roman Jaworski
Tworzenie rankingów to moja specjalność. Mam nadzieje, że moje artykuły przypadły Ci do gustu :)
Ostatnio dodane
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj