-1.5 C
Szczecin
czwartek, 2 lutego, 2023

Atrakcje Szczecin: najlepsze miejsca w mieście!

Co warto zobaczyć w Szczecinie? Stolica zachodniopomorskiego ma sporo ciekawych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. Zapraszamy na listę przedstawiającą najlepsze atrakcje na terenie miasta – 15 miejsc w Szczecinie, które trzeba zobaczyć.

Co warto zobaczyć w Szczecinie?

Stolica Pomorza Zachodniego – Szczecin, to miasto, które znajduje się blisko morza. Liczne atrakcje na świeżym powietrzu czynią tę miejscowość interesującą, jednak bliskie sąsiedztwo wody to niejedyna atrakcja, jaką możemy znaleźć w Szczecinie. Jak się okazuje, jest tutaj co robić. Szukasz pomysłu na weekend, a może chcesz dowiedzieć się więcej o historii Szczecina? Miejsca z naszej listy pomogą Ci zaplanować idealną wycieczkę po mieście.

Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie

Przenieśmy się prosto do dawnej siedziby rodu Gryfitów. Renesansowy Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest jedną z najciekawszych atrakcji w mieście. Pięknie położony na Wzgórzu Zamkowym. Najlepsze są jednak wnętrza zamku. Dla zwiedzających udostępnione zostały znakomite ekspozycje, m.in. Cela Czarownic, czy Gabinet Lubinusa.

Początki Zamku Książąt Pomorskich sięgają XIV wieku, przez co z budynkiem związane są liczne legendy i ciekawe historie, o których można posłuchać na miejscu.

Ratusz Staromiejski Szczecin

Ratusz Staromiejski Szczecin

Szczecin nie ma Starego Miasta z prawdziwego zdarzenia. Starówka szczecińska składa się z kilku kamienic, ratusza i wielu wartych uwagi restauracji i kawiarenek. Stare Miasto w Szczecinie jest za małe na spacer, ale z pewnością warto tutaj zajrzeć i zatrzymać się przy budynku Ratusza.

Budynek pochodzi z XV wieku i w latach 1879, oraz 1938-1939 pełnił funkcję ratusza miasta. Zniszczony przez wojnę i odrestaurowany w latach 70. Dzisiaj jest to siedziba Muzeum Narodowego – oddział historii miasta. Atrakcje tego miejsca uzupełnia restauracja mieszcząca się w gotyckiej piwnicy. Budynek sprawia ciekawe wrażenie, koniecznie trzeba go zobaczyć!

Bazylika Archikatedralna św. Jakuba Szczecin

Stare Miasto w Szczecinie może również pochwalić się drugą co do wysokości bazylikę w Polsce. Bazylika Archikatedralna św. Jakuba powstała w drugiej połowie XIII wieku. Oczywiście od tamtej pory świątynia była poddawana licznym renowacjom, a imponująca wysokość (110,18 m) została uzyskana dopiero po odbudowie hełmu na wieży w 2008 roku. Obecnie mieści się tu także punkt widokowy. Widok z wieży zapiera dech!

Wały Chrobrego w Szczecinie

Jeśli będziecie w Szczecinie, szybko zorientujecie się, że Wały Chrobrego to jedno z najpopularniejszych miejsc wśród mieszkańców miasta. Taras widokowy wzdłuż Odry to miejsce spotkań Szczecinian, a ze względu na swój rozmiar – także idealne miejsce do organizowania koncertów, czy imprez w mieście odbywających się na świeżym powietrzu.

Wały Chrobrego i taras widokowy pochodzą z początków XIX wieku. Razem z budynkiem Muzeum Narodowego, Zamkiem Książąt Pomorskich oraz katedrą św. Jakuba są tworzą charakterystyczną pocztówkę – są widoczne z wielu tras dojazdowych ze strony wschodniej.

Taras widokowy na Wałąch Chrobrego i ta część Szczecina są dodatkowo interesujące z tego względu, że niewiele ucierpiały w czasie wojny. Obecnie jest jednym z zabytków nieruchomych w Polsce.

Muzeum Techniki i Komunikacji i Szczecin

Czy są tu jacyś wielbiciele techniki i motoryzacji? To dobrze, ponieważ Szczecin ma jedno z największych muzeów technicznych w kraju. Szczecińska komunikacja, motoryzacja, polskie prototypy samochodów – to i znacznie więcej atrakcji znajdziecie we wnętrzu tego niepozornego budynku. Stare motocykle, jednoślady, wozy służb mundurowych, a nawet rowery – to wszystko robi niesamowite wrażenie.

Fantastyczne wystawy są udostępnione w bardzo korzystnej cenie. Bilet normalny kosztuje 12 zł, a ulgowy 6 zł. Niestety Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie jest tymczasowo zamknięte z powodu remontu. Miejmy nadzieję, że otwrzą je wkrótce!

Brama Portowa Szczecin

Wśród mieszkańców Szczecina i okolic można czasami usłyszeć takie powiedzonko: Stary, jak Brama Portowa. Co prawda z punktu widzenia historyków szczecińska Brama Portowa nie jest aż taka stara, pochodzi bowiem z pierwszej połowy XVIII w. Przed II Wojną Światową była nazywana Bramą Berlińską, ponieważ przez nią prowadziła droga do Berlina.

Ciekawostką tego miejsca jest napis w górnej części elewacji. Informuje on, że Brandenburgia ma prawo do Pomorza i Szczecina, ponieważ ten teren został zakupiony od Szwedów za 2 miliony talarów. Kto tak się wykosztował? Fryderyk Wilhelm – książę pruski.

Brama Królewska Szczecin

Miasto posiada tylko 2 bramy będące pozostałością dawnych fortyfikacji pruskich. Brama Królewska znajduje się na placy Hołd Pruskiego i jest pamiątką po zajęciu Szczecina przez Prusy. Tę bramę warto zobaczyć ze względu na zdobienia znajdujące się w jej górnej części. Mieszczą się tu znakomite rzeźby Marsa i Herkulesa. Możecie także zobaczyć herb pruski umieszczony w tak zwanym panoplium z tarczą otoczoną Orderem Czarnego Orła.

Aby ta pamiątka przetrwała wojnę, zdobienia zdemontowano i ukryto w lesie Arkońskim na terenie Szczecina. Samą bramę przykryto bluszczem. Dzięki temu możemy ją podziwiać w świetnie zachowanym stanie.

Muzeum Narodowe w Szczecinie

Podobnie jak Muzea Narodowe w pozostałych miastach Polski, również to w Szczecinie ma kilka oddziałów i gromadzi znakomite pamiątki z różnych obszarów historii i sztuki. Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie znajduje się przy Wałach Chrobrego w przepięknym budynku. Powstał on w 1913 roku i do czasów II Wojny Światowej był gmachem Muzeum Miejskiego w Szczecinie. W czasie II W. Ś. znakomite zbiory zostały przetrzebione i rozkradzione. Na szczęście dzisiaj również możemy podziwiać imponujące wystawy, a wszystko dzięki pracy wielu ludzi na przestrzeni dziesięcioleci. W muzeum wciąż pojawiają się nowe eksponaty!

Muzeum Narodowe ma następujące odddziały: Tradycji Regionalnych, Sztuki Współczesnej, Historii Szczecina oraz Centrum Dialogu Przełomy, o którym więcej powiemy sobie w dalszej części wpisu. Wstęp na poszczególne wystawy kosztuję od kilku do kilkunastu złotych. Można również zakupić bilet łączony. Atrakcje Muzeum są czynne w godzinach 12-18. Zwiedzanie jest możliwe od czwartku do piątku.

Diabelski Młyn Wheel of Szczecin

Przenieśmy się na chwilę do rozrywek, które nie są związane ze zwiedzaniem miasta. Wheel of Szczecin to miejsce, które docenią miłośnicy adrenaliny. Warto wiedzieć, że diabelski młyn na terenie Szczecina przewyższa wszystkie tego typu atrakcje w Polsce. Mierzy blisko 60 metrów!

Z diabelskiego młyna prezentuje się znakomity widok na Szczecin. W dodatku taka przejażdżka jest świetną rozrywką dla każdego, chyba, że ktoś cierpli na lęk wysokości. Za przejażdzkę dorosłej osoby należy zapłącić 35 zł. Bilet ulgowy kosztuje 25 zł.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza Szczecin

Wracamy do zakątków kultury i sztuki w Szczecinie. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza mieści się w nowoczesnym budynku, który powstał w 2014 roku. Wewnątrz znajdziemy 2 sale koncertowe, a także galerię i kawiarnię. Sam budynek otrzymał wiele nagród, a w jego murach odbywają się znakomite koncerty. Warto udać się chociaż na jeden z nich. Aktualny repertuar oraz ceny biletów znajdziecie na stronie internetowej Filharmonii.

Park Krajobrazowy Puszcza Bukowa Szczecin

Najlepsze dla relaksu na urlopie są tereny zielone i czas spędzony na świeżym powietrzu. Z tego względu warto odpocząć nieco od zgiełku miasta i udać się na spacer po lesie. Puszcza Bukowa w Szczecinie to część Parku Krajobrazowego powstała w latach PRL w Polsce. Popularna ze względu na ciekawe miejsca i liczne gatunki roślin i zwierząt. Słynie również z Jeziora Szmaragdowego.

Jezioro Szmaragdowe Szczecin

Na terenie Puszczy Bukowej znajduje się przepiękne Jezioro Szmaragdowe. Sztuczny zbiornik wodny jest prawdziwą atrakcją dla turystów z Polski, a także dla mieszkańców miasta. Nic w tym dziwnego, okolice jeziora są naprawdę piękne!

To miejsce związane jest z ciekawą historią i legendą. Dawniej mieściła się tutaj kopalnia kredy i margla, która w latach 80. została zalana wodą. Nie przez człowieka, a przez naturę. Przez południową ścianę wyrobiska zaczęła przedostawać się woda, która zalała miejsca pracy robotników. Na szczęście wszyscy zdołali się uratować, ale pod wodą pozostało wiele maszyn i narzędzi pracy mężczyzn.

Legenda związana z jeziorem na terenie Parku Krajobrazowego w Szczecinie opowiada o złośliwym duchu, który od początków istnienia kopalni (około XIV wieku), gromadził liczne skarby, które zakopywał pod ziemią. Gdy jeden z robotników przypadkowo odkrył cudowne kosztowności, duch zalał te tereny wodą, by nikt nie mógł tego skarbu zabrać. Ciekawe, prawda?

Cmentarz Centralny Szczecin

Cmentarz Centralny Szczecin

Ciężko zaliczyć cmentarz do atrakcji miasta, ale zdecydowanie jest to miejsce, o którym warto wiedzieć. Znajdujący się na ziemiach Szczecina Cmentarz Centralny to 3 co do wielkości cmentarz w Europie i największy, jaki ma Polska. To także jedna z największych nekropolii na świecie.

Cmentarz na terenie miasta powstał na końcu XIX i początku XX wieku. Od tego czasu pochowano tam ponad 300 tys. osób, a jego powierzchnia sięga ponad 172 ha. Cmentarz jest naprawdę pięknie zagospodarowany, a na jego terenach znajdują się liczne pomniki i pamiątki historii. Na uwagę zasługuje m.in. Kaplica i malownicza ścieżka botaniczna oraz fontanna. Niejeden park w mieście nie jest tak piękny, jak nekropolia, którą posiada Szczecin. Warto się udać tutaj na spacer, aby zobaczyć część historyczną cmentarza.

Jezioro Dąbie Szczecin

Znajdujące się w Dolinie Dolnej Odry jezioro Dąbie to kolejny powód do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Szczecin posiada całkiem liczne zbiorniki wodne i wszystkie cieszą się dużą popularnością. O tym miejscu należy szczególnie pamiętać podczas wycieczki, ponieważ jezioro Dąbie jest największym jeziorem w województwie zachodniopomorskim i 4 co do wielkości w Polsce.

Kino Pionier Szczecin

Wydaje się, że kino w mieście jest rzeczą oczywistą i nie ma sensu go wymieniać, opisując atrakcje danego miasta. To prawda, ale kino Pionier zasługuje na wyróżnienie, ponieważ jest najstarszym kinem… świata! Działające od ponad wieku kino mieści się w centrum miasta.

Najlepsze atrakcje w Szczecinie, ile czasu przeznaczyć na zwiedzanie?

Ciekawe miejsca w Szczecinie z powodzeniem będą w stanie zapełnić nam cały weekend. Dzieła sztuki, pamiątki historyczne w znakomitych muzeach spokojnie wystarczyłyby na kilka dni spokojnego zwiedzania. Z racji, że Szczecin znajduje się blisko morza i ma fantastyczne kąpieliska, warto zatrzymać się tutaj na dłużej, zwłaszcza w okresie letnim. W mieście jest co robić i na pewno nie będziecie się tutaj nudzić!

Najlepsze atrakcje w Szczecinie

Najlepsze noclegi obejmują centrum miasta, ponieważ dzięki temu mamy blisko wszelkie atrakcje, jakie ma dla nas Szczecin. Noclegi mieszczą się w granicach 40 zł-150 zł. W okolicy znajdują się również przyjemne hostele, gdzie można otrzymać nocleg za około 20 zł. Najlepsze hostele i hotele mają swoje strony w internecie, gdzie łatwo możesz zarezerwować pokoje w wybranym przez Ciebie terminie.

Roman Jaworski
Roman Jaworski
Tworzenie rankingów to moja specjalność. Mam nadzieje, że moje artykuły przypadły Ci do gustu :)
POPULARNE
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj