0.6 C
Toruń
czwartek, 2 lutego, 2023

Czyszczenie i pranie wykładzin przemysłowych w dużych obiektach.

Profesjonalnie pranie wykładzin i dywanów w dużych obiektach takich jak biura, magazyny czy szkoły odbywa się przy wykorzystaniu odkurzaczy piorących oraz płynów do prania wykładzin. To, jaki odkurzacz dobrać do danego obiektu zależy przede wszystkim od powierzchni wykładziny i jak bardzo jest ona eksploatowana. Można zdecydować się na kompaktowy odkurzacz z funkcją prania, który sprawdzi się na węższych powierzchniach lub do prania tapicerek i dywanów, lub na duży, prowadzony odkurzacz do większych powierzchni.

Jak przeprowadzić pranie wykładziny w firmie?

Pierwszym, podstawowym krokiem, o którym nie można zapomnieć, jest odkurzanie wykładziny na sucho. Niezależenie czy jest to wykładzina o dużej powierzchni czy mniejszy dywan, usunięcie suchych zabrudzeń sprawi, że pranie dywanu będzie wydajniejsze a efekt końcowy bardziej widoczny. Następnie należy przygotować odkurzacz piorący do funkcji prania, jeśli posiadamy odkurzacz na mokro-sucho należy wyjąć filtr na suche odpady i umieścić w tym miejscu zbiornik na brudną wodę. Kolejną kwestią jest przygotowanie roztworu do „czystego” zbiornika nie wlewamy samego płynu, lecz odpowiedni roztwór. Im brudniejszy dywan lub wykładzina, tym mocniejszy roztwór przygotowujemy. Szczegółowe informacje są zawsze zawarte w opisie produktu lub karty charakterystyki. Dywan możemy prać na dwa różne sposoby.

Pierwszą metodą prania dywanu jest metoda kapsułkowa, która sprawdza się przede wszystkim do regularnego odświeżania wykładzin. Jest to najszybsza metoda czyszczenia wykładzin i dywanów. Maszyna do prania dywanów rozpyla niewielką ilość środka czyszczącego na powierzchnię wykładziny i delikatnie wciera roztwór. Zabrudzenia zbierają się w mikro kapsułki, które następnie zostają wciągnięte. Metoda kapsulacji służy jako metoda odświeżania wykładziny. Jest bardziej ekonomiczna i regularnie stosowana pozwala na rzadsze wykonywanie gruntownego prania metodą ekstrakcyjną.

Drugą, bardziej wymagającą metodą jest metoda ekstrakcyjna, która bardzo dokładnie oczyszcza tkaninę wykładziny, w najgłębszych miejscach. Polega na rozprowadzeniu roztworu wody i dobrego płynu do prania na wykładzinę, a następnie odessaniu go wraz z brudem. Brud pod wpływem środka rozpuszcza się i odrywa od wykładziny, która zostaje lekko wilgotna i wysycha w ciągu paru godzin.

Jak działa odkurzacz piorący?

Odkurzacze piorące pracują oczywiście na mokro, przy wykorzystaniu dobrych płynów do prania czyszczą wykładzinę z najtrudniejszych do usunięcia plam, jak np. plam organicznych po napojach czy zaschniętych zabrudzeń. Rozprowadzają roztwór wody z płynem, po czym  odsysają środek wraz z rozpuszczonym brudem. Warto pamiętać, że przed użyciem odkurzacza piorącego musimy potraktować wykładzinę odkurzaczem zwykłym. Odkurzacze piorące dzielimy na te ze szczotką na rurze jak np. Taski Aquamat 20 oraz na te większe, pchane, bez rury jak np. Taski Procarpet 45. Najlepsze odkurzacze piorące służą przez długie lata, nie są urządzeniami awaryjnymi, a zakup ich i odpowiednie dbanie o wykładziny uchroni przed ich wymianą ze względu na niemożliwy do usunięcia brud i niehigieniczny wygląd.

Standardowo, odkurzacze takie jak Taski Procarpet 45 czy Taski Procarpet  30 wykorzystywane są w największych obiektach, natomiast te ze szczotką na rurze (przypominają zwykły odkurzacz) sprawdzą się do prania dywanów czy wykładzin o mniejszej powierzchni np. w placówkach oświatowych.

Jakie parametry odkurzacza piorącego są najważniejsze?

  • Moc – nie od wagi, nie od wielkości, ale to właśnie od mocy urządzenia zależy to, w jaki sposób będzie działał odkurzacz. Im trudniejsze do usunięcia zabrudzenia i czym większa powierzchnia, tym większej mocy potrzebujemy. Im większa moc, tym większa wydajność odkurzacza oraz krótszy czas czyszczenia – jeśli wykładziny w naszym obiekcie zajmują dużą powierzchnię, nie ma sensu kupować odkurzacza, którego moc jest niższa niż 1000W. Moc oczywiście ma związek z wyższą ceną.
  • Siła ssania – to parametr, który określa, z jaką siłą zabrudzenia są odsysane z dywanu czy wykładziny. Za mała siła ssania sprawi, że odkurzacz nie będzie w stanie odessać zaschniętych zabrudzeń znajdujących się w głębszych strukturach. Siła ssania podawana jest w watach lub w paskalach. Siła ssania profesjonalnych, najlepszych odkurzaczy przemysłowych to wartość między 15 kPa do nawet 25 kPa.
  • Pojemność zbiorników – odkurzacze z funkcją prania posiadają zbiorniki na roztwór czysty oraz na zanieczyszczenia. Im większe zbiorniki, tym rzadziej konieczna będzie uzupełnianie roztworu. Dla mniejszych obiektów wystarczą zbiorniki o pojemności 10 L, natomiast jeśli będziemy prać wykładziny w dużych obiektach takich jak zakłady produkcyjne, szkoły, duże sale konferencyjne czy też korytarze wyłożone wykładziną w większych hotelach, warto zakupić w odkurzacz piorący o zbiornikach większych niż 20 L. Najlepszym, polecanym odkurzaczem piorącym o dużym zbiorniku jest odkurzacz piorący Storm.

Płyny do prania dywanów odkurzaczem piorącym.

Sukcesem w dbaniu o dywan czy wykładzinę przemysłową oprócz zakupu odpowiedniego odkurzacza piorącego jest dobranie dobrego płynu do prania dywanów. Warto zdecydować się na preparat popularnych i pewnych marek jak np. marka Taski, która jest profesjonalnym producentem specjalistycznych preparatów o mocnym działaniu. Do każdego profesjonalnego preparatu dołączona jest karta charakterystyki oraz opis produktu. To właśnie tam należy szukać informacji na temat tego, czy preparat sprawdzi się podczas maszynowego prania wykładziny czy dywanu. Po pierwsze, preparat do odkurzania piorącego powinien być sklasyfikowany jako środek przeznaczony do stosowania automatycznego lub półautomatycznego. Po drugie, do prania maszynowego potrzebujemy koncentratu, czyli płynu wysoko skoncentrowanego, który jest rozwadniany odpowiednio na potrzeby czyszczenia. Kolejną kwestią jest technologia O.N.T, która będzie neutralizować nieprzyjemne zapachy. Jest to o tyle ważne, że niektóre produkty owszem sprawdzają się podczas czyszczenia, jednak nie usuwają wydobywających się ze struktury wykładziny zapachów. Należy zwrócić uwagę na to czy środek do czyszczenia dywanów jest bezpieczny dla wszystkich rodzajów tkanin, szczególnie jeśli będziemy wykorzystywać go do prania wełny (wiele preparatów tego typu może źle oddziaływać na wełnę). W składzie powinny być zawarte środki powierzchniowo-czynne. Polecanym, bardzo wydajnym płynem do mechanicznego prania dywanów jest Taski Tapi Shampoo, który czyści wykładzinę przy pomocy piany, która rozpuszcza zabrudzenia oraz szybko wysycha.

Nie warto oszczędzać na czyszczeniu i pielęgnacji wykładzin i dywanów w firmie.

Włókna wykładzin, nawet tych przemysłowych są delikatne oraz podatne na zabrudzenia. Brak regularnego prania wykładziny w firmie sprawi, że bardzo szybko straci ona swój pierwotny kolor, będzie wyglądać nieestetyczne, a co najgorsze, będzie nieprzyjemnie pachnieć. W konsekwencji, wykładzinę trzeba będzie wymienić w krótkim czasie. Regularne pranie włókien chroni wykładzinę przed niszczeniem, a wykorzystanie w tym celu dobrego odkurzacza piorącego i profesjonalnego środka czystości pozwala na szybkie przeprowadzenie czyszczenia, bez wzmożonego wysiłku fizycznego. Chcesz się dowiedzieć więcej sprawdź sklep.cleanway.pl

Przemysław Dąbrowski
Przemysław Dąbrowski
Uwielbiam szukać najlepszych firm w swoich branżach. Wszystkie artykuły piszę w oparciu o sprawdzone informacje, dzięki czemu łatwiej możesz podjąć swoje decyzje zakupowe.
Ostatnio dodane
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj