0.7 C
Warszawa
czwartek, 2 lutego, 2023

Mci Capital TFI wszystko o spółce!

Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych MCI Capital to jeden z liderów inwestycyjnych w obszarze technologii. Siedzibą grupy jest biuro w Warszawie i właśnie stamtąd wychodzą wszystkie działania inwestorów. MCI Capital działa na rynku od ponad 20 lat i ma obecnie wypracowaną pozycję w Polsce i na świecie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o spółce i jej notowaniach, zapraszamy do czytania!

MCI Capital S.A. historia powstania

Spółka MCI, obecnie MCI Capital powstała w 1999 roku, a więc blisko 21 lat temu. Pomysłodawcą i właścicielem spółki jest Tomasz Czechowicz. Inwestor od tamtego czasu jest czynnym pracownikiem MCI Capital TFI i odpowiada za dokonywanie korzystnych inwestycji i rozwój firmy. Swój początek na GPW spółka miała już w 2001 roku. Od tamtego czasu MCI Capital było członkiem ponad 100 inwestycji. Korzystne lokowanie funduszy pozwoliło grupie inwestycyjnej na wypracowanie przodującej pozycji na rynku inwestorów w Polsce. Od lat MCI jest również inwestorem na rynku międzynarodowym i wszystko wskazuje na to, że to nie koniec.

MCI Capital S.A. obszar inwestycji

MCI prowadzi działalność na wielu obszarach. Sytuacja na rynku inwestycyjnym zawsze jest dynamiczna, stąd dane inwestycji często się zmieniają. Ogólnie spółka zajmuje się inwestowaniem w gospodarkę cyfrową. Wszystkie aktualności na temat funduszy i inwestycji znajdziemy na stronie internetowej MCI. Idąc tym tropem, możemy dowiedzieć się o następujących inwestycjach.

  • MCI działa głównie w obszarze Private Equity Managers. Za strategię inwestycyjną Private Equity odpowiada subfundusz spółki, a mianowicie subfundusz MCI.EuroVentures. Kapitał inwestycyjny na rzecz Private Equity sięga 100 mln euro. Ten dział inwestycji obejmuje znane powszechnie firmy, np. WP i Dotpay.
  • Kolejnym obszarem inwestycji jest Private Debt. W tym wypadku funduszami inwestycji dowodzi MCI.CreditVentures. Na ten cel idzie znacznie mniej funduszy MCI, ponieważ około 20 mln euro. Ten obszar współpracuje między innymi z Allegro.
  • Informacje na stronie traktują również o inwestycjach w dziedzinie VC&Growth. Obecnie MCI jest posiadaczem akcji i papierów wartościowych związanych między innymi z Venture Capital. Obecnie fundusze te nie angażują się w nowe inwestycje. Subfundusz w tej dziedzinie stanowił MCI.Techventures.

Jednym z zajęć MCI są tak zwane Case Studies. Case Study można przetłumaczyć na polski jako studium przypadku. MCI prowadzi obecnie case studies na temat takich marek jak: WP, Ebroker, Bankier, Spearhead, Frisco, Telematics. Grupa zajmuje się dokładną analizą spółek. Taka analiza pozwala na zdobycie szczegółowych danych na temat każdej spółki. Na tej podstawie:

  • Możliwe jest zbadanie przyczyn i rezultatów działania firmy.
  • Case study pozwala poznać dokładnie model biznesowy przedsiębiorstwa lub firmy.
  • Szczegółowa analiza cech rynkowych, uwarunkowań kulturowych, technicznych pozwala na poznanie możliwości i ograniczeń każdej firmy.
  • Dogłębna analiza umożliwia ostatecznie wskazanie słabych i mocnych cech firmy. W związku z tym proponowane są działania przedsiębiorstwa, które warto, a wręcz należy kontynuować oraz te działania, które muszą zostać zmodernizowane.

Dzięki case study możliwe jest wzniesienie każdej firmy na nowy poziom działalności. Szczególnie przydatne jest to w przypadku firm, które tracą na wartości i coraz gorzej radzą sobie w zestawieniu z konkurencją.

MCI zespół inwestorów

Stałym członkiem zespołu MCI jest oczywiście Tomasz Czechowicz: założyciel. W MCI zajmuje stanowisko managing partner oraz chief investment officer. Można powiedzieć, że jest to główny dowodzący całego zespołu. Za jego stanowiskiem stoją lata doświadczenia, wykształcenie polskie i zagraniczne oraz aktywny rozwój nie tylko swojej firmy, ale również samego siebie. Inwestor niewątpliwie osiągnął sukces, a teraz pomaga także innym inwestorom rozwijać się na rynku inwestycji. W 2015 roku został laureatem zestawienia Top Menadżerów 2015.

Spółka MCI składa się obecnie z 15 aktywnych i zdolnych młodych ludzi. Każdy z nich odpowiada za inny obszar działania w firmie. Zaszczytne stanowiska zajmują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, co dowodzi temu, że w obszarze inwestycji liczą się umiejętności. Co więcej, również Ty masz szansę stać się członkiem wykwalifikowanego zespołu MCI. W związku z rozwojem firmy od czasu do czasu pojawiają się ogłoszenia o pracę. Jeżeli temat akcji i obligacji jest przedmiotem Twoich studiów, zainteresowań i masz w tej dziedzinie odpowiednie umiejętności, być może praca w MCI jest dla Ciebie. Obecnie na stronie nie ma nowych ogłoszeń, ale warto aktualizować stronę co jakiś czas.

Aktualne notowania MCI Capital S.A.

Aktualne dane inwestycyjne MCI wskazują na spadek przychodów. W 2018 roku zanotowano wzrost przychodów aż o 30%. Obecnie stopa zwrotu 1R wynosi – 12,47%. Nie jest to jeszcze bardzo niepokojąca informacja. Ujemna stopa zwrotu na tym poziomie nie będzie trudna do odrobienia. Aktualności donoszą, że w inwestycjach MCI zaszły zmiany związane z wykupowaniem przez inwestorów certyfikatów inwestycyjnych. Spółka zniosła obecność inwestorów uprzywilejowanych, planując działania, które miały być korzystne dla inwestorów. W 2019 roku wszczęto niestety działania prokuratury, które miały zbadać ewentualne nieprawidłowości przy sprzedaży certyfikatów inwestycyjnych.

Roman Jaworski
Roman Jaworski
Tworzenie rankingów to moja specjalność. Mam nadzieje, że moje artykuły przypadły Ci do gustu :)
Najnowsze
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj