12 C
Warszawa
piątek, 12 kwietnia, 2024

Ortodoncja dla dzieci

Ortodonta dziecięcy to dentysta specjalizujący się w leczeniu wad zgryzu u dzieci i młodzieży do 15 roku życia.

Warto się do niego udać ze swoją pociechą od razu po wyrżnięciu się jej wszystkich zębów mlecznych i jeśli kontrola nie wykaże żadnych nieprawidłowości, powtórzyć tę wizytę po wykształceniu się zębów stałych. Pamiętajmy, że wcześnie wykryte wady zgryzu są dużo łatwiejsze w leczeniu, taka profilaktyka oszczędzi więc zarówno nam, jak i naszemu dziecku mnóstwa niepotrzebnego stresu. 

Czym się różni ortodoncja dla dzieci od ortodoncji dla dorosłych? 

Ortodonta dziecięcy traktuje swoich pacjentów zupełnie inaczej niż ortodonta pracujący z dorosłymi. Nie chodzi wyłącznie o podejście – choć oczywiście dentysta dla dzieci stara się być dużo milszy i delikatniejszy, mając świadomość, że maluchy, zwłaszcza kilkuletnie, panicznie boją się fotela stomatologicznego – ale też sposób leczenia. Utrwalone wady zgryzu wymagają intensywnej, długotrwałej i bardzo kosztownej terapii. W takich przypadkach stosuje się wyłącznie stałe aparaty ortodontyczne: klasyczne, samoligaturujące i nakładkowe, gdyż tylko one są w stanie uporać się z niewłaściwym ustawieniem zębów u osoby dorosłej, nawet jeśli odchylenie od normy jest u niej minimalne. Dentysta dla dzieci ma znacznie większe pole manewru. Poza wspomnianymi aparatami stałymi, może zaoferować małemu pacjentowi także dostępne w bardzo szerokim wyborze aparaty zdejmowane, które bez problemu poradzą sobie z doskwierającą mu niewielką wadą zgryzu.

Jak znaleźć dobrego ortodontę dla dziecka?

Rozglądając się za dobrym ortodontą dziecięcym warto zwrócić szczególną uwagę na nowoczesne kliniki stomatologiczne, których oferta obejmuje nie tylko leczenie ortodontyczne, ale też zachowawcze – w takim miejscu maluch będzie objęty kompleksową opieką. Dobrze byłoby, gdyby klinika oferowała również tzw. wizyty adaptacyjne dla małych pacjentów. Taka wizyta adaptacyjna pozwoli dziecku oswoić się z fotelem dentystycznym i narzędziami stomatologicznymi, a także zapoznać się i zaprzyjaźnić z ortodontą, dzięki czemu rozpoczęcie leczenia będzie dla niego całkowicie bezstresowe, a nawet może okazać się fajną przygodą. Sprawdź jak to wygląda w Declinic.pl.

Najnowsze
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj