13.6 C
Białystok
czwartek, 20 czerwca, 2024

Atrakcje w Białymstoku – top 15 miejsc, które warto zobaczyć!

Jakie atrakcje czekają nas w stolicy Podlasia? Zapraszamy na przegląd 10 miejsc, które warto odwiedzić na terenie Białegostoku!

Co warto zobaczyć w Białymstoku?

Co warto zobaczyć w Białymstoku?

Białystok jest jednym z niedocenianych miast w Polsce, przez co Białostockie ulice nie są oblegane przez turystów. Ma to swoje plusy – to szansa na swobodne zwiedzanie oraz odkrywanie tajemnic i ciekawostek miasta. Do stolicy Podlasia zdecydowanie warto się wybrać, by odkryć ciekawe miejsca i spędzić miło czas, chłonąc klimat miasta.

Białystok słynie z wielu interesujących lokalizacji, m.in. Rynku Kościuszki, imponującego Pałacu, który obecnie jest siedzibą Uniwersytetu Medycznego, czy nowoczesnej Filharmonii Podlaskiej. W Białymstoku Wasze zainteresowanie z pewnością przyciągną również ogrody i parki. Miasto słynie również z pewnej historycznej postaci. Otóż w Białymstoku urodził się Ludwik Zamenhof – twórca języka esperanto. Wiecie, co to za język? Esperanto to międzynarodowy język pomocniczy, znany na całym świecie. Przeznaczony do ułatwiania komunikacji, a jednocześnie niezastępujący języków narodowych. Stworzony przez Zamenhofa sposób komunikacji został wpisany na listę krajowego dziedzictwa kulturowego.

Co warto zobaczyć w Białymstoku?

Powyższe przykłady dobitnie pokazują, że w mieście jest co zwiedzać. Zapraszamy na listę ciekawych miejsc, które warto zobaczyć w Białymstoku! Ogrody, Pałac, budynek Filharmonii i wiele więcej!

Pałac Branickich BiałystokPałac Branickich Białystok

Obowiązkowy punkt na mapie miejsc do odwiedzenia w Białymstoku – Pałac Branickich. Określany jako jeden najpiękniejszych zabytków, które zachowały się z okresu rządów magnackich. Zespół pałacowo-ogrodowy Branickich przeniesie Cię do innej epoki.

Na terenie Białegostoku Pałac jest nazywany również Wersalem Podlasia lub Polskim Wersalem w nawiązaniu do zespołu pałacowego znajdującego się we Francji.

Historia Pałacu Branickich jest ciekawa i typowo dla naszego kraju pełna zwrotów akcji. Przyszły Pałac został wybudowany w XVI wieku jako zamek obronny, a było to za czasów, kiedy w Białymstoku panowali Wiesiołowscy. Kiedy Białystok został przejęty przez Branickich, z czasem przekształcono go w barokowy pałac. Prace rozpoczęte pod koniec XVII wieku przez Stefana Mikołaja Branickiego. Następnie przebudową zajął się jego syn – Jan Klemens Branicki, który prowadził remonty jeszcze przez 50 lat! Świetność Pałacu Branickich skończyła się w czasie zaborów.

Dzisiaj dawna siedziba Branickich jest własnością Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, a jego część jest otwarta dla zwiedzających, łącznie z ogrodami i dziedzińcem. Na terenie Pałacu Branickich w Białymstoku znajduje się również Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.

Muzeum Historii Medycyny i Farmacji

Pałac Branickich Białystok

Poczuj się jak aptekarz z przełomu XIX i XX wieku! Odkryj tajniki dawnej medycyny i farmacji oraz zobacz, jakie narzędzia medyczne wykorzystywano dawniej! Oprócz informacji, które warto wiedzieć, poznasz wyjątkowe sprzęty, jakimi dawniej się posługiwano.

Jak wspominaliśmy wyżej, muzeum znajduje się w budynku, który dawniej był posiadłością Branickich. Zwiedzanie Pałacu warto połączyć z wizytą w muzeum i poznać różne strony dawnej świetności kraju.

Zwiedzanie wszystkich sal reprezentacyjnych Pałacu Branickich oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji połączone z multimedialną wystawą w piwnicach pałacowych kosztuje 20 zł. Bilet ulgowy 12 zł. Jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie bez multimedialnej wystawy, bilet wstępu kosztuje 14 zł, a bilet ulgowy 8 zł.

Sobór Św. Mikołaja Białystok

Sobór Św. Mikołaja Białystok

Jak podaje Wikipedia, Cerkiew Św. Mikołaja to katedra prawosławna w Białymstoku. To także główna świątynia diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz siedziba białostockiej parafii św. Mikołaja. Imponujący sobór pod patronatem Św. Mikołaja wzbudza duże zainteresowanie nie tylko ze strony wiernych. Wszystko za sprawą budynku, który prezentuje się imponująco i ma ciekawą historię.

Cerkiew była początkowo drewnianą świątynią, która w 1839 została przemianowana na cerkiew prawosławną. Piękny budynek powstał w latach 1843-1846 i jego świetność możemy podziwiać do dzisiaj. Budynek utrzymany jest w stylu klasycyzmu rosyjskiego. Osoby wierzące zwrócą także szczególną uwagę na relikwie, które znajdują się wewnątrz katedry. Miasto posiada m.in. krzyż poświęcony u Grobu Pańskiego w Jerozolimie oraz relikwię Św. Męczennika Gabriela.

Rynek Kościuszki Białystok – dzieło Jana Klemensa BranickiegoRynek Kościuszki Białystok

W centrum miasta znajduje się reprezentacyjna promenada i plac nazywany sercem miasta. Rynek Kościuszki w Białymstoku to miejsce z historią, a o jego świetność zadbał sam ród Branickich. W centrum Białegostoku znajdują się liczne atrakcje, między innymi Muzeum Podlaskie z siedzibą w Ratuszu, czy zespół katedralny stanowiący zespół najstarszych budynków murowanych w Białymstoku.

Rynek Kościuszki zwraca również uwagę pięknymi kamienicami. Do atrakcji na Rynku Kościuszki można zaliczyć również restaurację Astoria, która mieści się w budynku dawnej karczmy miasta Białystok. W środku restauracji znajdziecie zarówno pyszne jedzenie, jak i wyjątkowy klimat.

Muzeum Podlaskie Białystok

Muzeum Podlaskie Białystok

Atrakcje Białegostoku uświetnia największa placówka muzealna na terenie miasta. Placówki należące do Muzeum Podlaskiego znajdują się na terenie Białegostoku i województwa podlaskiego. Główna siedziba mieści się w Ratuszu i także jest otwarta dla zwiedzających. Normalny bilet wstępu kosztuje 12 zł.

Jakie atrakcje Białegostoku kryje w sobie Ratusz? W środku znajduje się m.in. Galeria Malarstwa Polskiego, gdzie znajduje się również portret Jana Klemensa Branickiego i jego żony. Fajnie jest móc zobaczyć, jak wyglądał człowiek, który w tak dużej mierze przyczynił się do świetności Białegostoku. Warto również zauważyć, że z zewnątrz Ratusz również prezentuje się znakomicie. Szczególną uwagę zwraca wysoka wieża zegarowa.

Muzeum Historyczne Białystok

Muzeum Podlaskie Białystok

Przepiękny budynek w Białymstoku, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie. Kamienica muzealna znajduje się przy ulicy Warszawskiej 37 w Białymstoku. W jego wnętrzu aż roi się od atrakcji. Zwiedzający mogą podziwiać m.in. realistyczną, ogromną makietę Białegostoku z drugiej połowy XVIII wieku! Dodatkową atrakcję zapewnia pokaz multimedialny z udziałem makiety.

Niewątpliwą atrakcję w Białymstoku stanowi sama kamienica – wybudowana w latach 1910-1913, a w roku 1923 kupiona przez Samuela Hirsz Cytrona. Z tego względu kamienica nazywana jest kamienicą Cytronów. W jej wnętrzu znajdują się wyjątkowe miejsca. Zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądała dawna jadalnia, buduar, gabinet, czy salony do przyjmowania gości. Co ciekawe, przedmioty, które znajdziecie we wnętrzu kamienicy, były kiedyś używane przez zwykłych mieszkańców Białegostoku. To naprawdę ciekawa wycieczka w przeszłość!

Akcent ZOO Białystok

Akcent ZOO Białystok

Bezpłatne atrakcje w Białymstoku? Na przykład Akcent ZOO. Otwarte codziennie od 9 do 18. Mieszkańcy miasta oraz turyści mogą za darmo przejść się alejkami ogrodu zoologicznego, by poobserwować takie zwierzęta, jak konik polski, żubr, miś brunatny, lis, jenot, sarna, lama, czy osioł domowy. ZOO znajduje się przy ulicy Podleśnej 4 w Białymstoku.

Po zwiedzaniu pałacu, muzeów i kościołów warto udać się na taką luźniejszą wycieczkę i nacieszyć oczy pięknymi zwierzętami. Akcent ZOO otwarte jest cały rok, dlatego niezależnie od pory odwiedzin stolicy Podlasia, macie szansę zobaczyć wspaniałe zwierzaki!

Park Planty Białystok

Białostockie Planty to kolejna okazja do niezobowiązującej, relaksującej wycieczki. Planty zajmują ponad 14 ha w centrum miasta, znajdując się w pobliżu słynnego Pałacu Branickich. Teren został starannie zaprojektowany i naprawdę zapiera dech w piersiach, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.

Park Planty w jednej części ma imponujące rosaria, czyli dywany różane, przy których mieści się basen z rzeźbą Praczek pochodzącą z 1945 roku. Najbardziej reprezentacyjna jest główna aleja Plant, która łączy się z 2 innymi parkami miasta i pozostałością lasu z XVII wieku.

Najwięcej emocji z kolei wzbudza Aleja Zakochanych i podświetlane fontanny. To idealne miejsce w Polsce na romantyczną randkę! Planty słyną również ze zrekonstruowanej, zaginionej rzeźby Psa Kawelina. Bardzo polecamy wybrać się tam na spacer z rodziną lub romantyczną przechadzkę we dwoje.

Galeria Pod Aniołami Białystok

Galeria Pod Aniołami Białystok

Mały przystanek na pamiątki z miasta. Galeria Pod Aniołami to sklepik z rękodziełem i niecodziennymi pamiątkami, które od lat zachwycają turystów i mieszkańców Białegostoku. Sklepik mieści się przy ulicy Lipowej 15. Według opinii klientów obsługa jest bardzo miła, a sam sklepik klimatyczny i pełen zatrzymujących wzrok skarbów, które aż się proszą, by je zabrać do domu.

Zwykle jest tak, że nie ma zwiedzania bez pamiątek. Ten zwyczaj kultywują zwłaszcza dzieci, które nie przepuszczą żadnej okazji do zakupu drobnego magnesu na lodówkę lub kolorowej pocztówki. W Galerii Pod Aniołami możecie znaleźć jeszcze ciekawsze przedmioty!

Muzeum Pamięci Sybiru Białystok

Muzeum Pamięci Sybiru Białystok

Budynkiem, z którego słynie miasto, jest również miejsce poświęcone pamięci ludzi przez wieki zsyłanych na Sybir przez Rosjan. Umiejscowienie obiektu nie jest przypadkowe – dawny magazyn wojskowy przylegający do bocznicy kolejowej był miejscem, skąd wysyłano Polaków na Syberię. Z tego punktu Polaków wywozili również Niemcy do obozów zagłady w czasie II Wojny Światowej.

Tego wyjątkowego obiektu muzealnego raczej nie można określić mianem atrakcji, ale zdecydowanie jest to obowiązkowy punkt na mapie podróży po Białymstoku.

Centrum Handlowe Alfa Białystok

Centrum Handlowe Alfa Białystok

Największe centrum handlowe w Białymstoku i Podlasiu nie jest przedmiotem naszego polecenia z powodu sklepów znajdujących się wewnątrz (chociaż niektórzy również uznają zakupy za atrakcje Białegostoku). C.H. Alfa w Białymstoku mieści się w wyjątkowym budynku, który zasługuje na uwagę.

Alfa powstała w latach 2007 – 2008, a do jej budowy wykorzystano mury dawnej fabryki Beckera z 1895 roku. Z tego względu galeria handlowa w mieście wyróżnia się na tle innych tego typu miejsc. W tym miejscu możecie zrobić zakupy, zjeść lub napić się kawy.

Park Zwierzyniecki Białystok

Park Zwierzyniecki powstał na terenie dawnego lasu. Dzisiaj jest to także rezerwat przyrody i nosi inną nazwę – Park Konstytucji 3 Maja. Niedaleko znajduje się słynny Pałac. Las przetrzebiono w czasach I i II Wojny Światowej. Dzisiaj jest wspomnieniem dawnej świetności, ale wciąż warto spędzić czas w zielonym zakątku dawnego Parku Zwierzynieckiego, by odpocząć i nacieszyć oczy pięknym krajobrazem.

Na terenie dawnego lasu znajduje się pomnik Żołnierzy 42 Pułku Piechoty, przywrócono również pomnik Konstytucji 3 Maja. Do dawnego lasu Zwierzynieckiego traficie po wyjściu z białostockiego ZOO Akcent.

Kościół Św. Rocha Białystok

Rzymskokatolicki kościół Św. Rocha w Białymstoku ma ciekawą historię. To nie tylko miejsce kultu religijnego, ale również znakomite dzieło architektury. W 2018 roku papież Franciszek podjął decyzję o podniesieniu rangi kościoła do rangi bazyliki mniejszej. Jako że sam kościół powstał jako pamiątka po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w roku 2018 został dodatkowo wpisany na listę pomników historii. Warto zwiedzić to miejsce, by móc na żywo podziwiać piękno białych murów.

Opera i Filharmonia Białostocka i Ogrody Filharmonii Podlaskiej

Opera i Filharmonia Białostocka i Ogrody Filharmonii Podlaskiej

Największa instytucja artystyczna na terenie północno-wschodniej Polski i jedna z większych atrakcji miasta. Na terenie Opery i Filharmonii Podlaskiej odbywają się ważne koncerty i wydarzenia. W zależności od terminu urlopu możecie uczestniczyć w wybranych koncertach i imprezach w budynku filharmonii.

Filharmonia słynie również z wyjątkowego dachu, na którym znajdują się przepiękne ogrody pełne roślinności typowej dla rejonów Podlasia. Co roku latem otwierany jest również taras widokowy na szczycie malowniczego budynku. Ogrody robią wrażenie, a widok z tarasu wprost zachwyca oczy. Panorama obejmuje znaczną część miasta.

Słynne już ogrody nowoczesnego Europejskiego Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku dostępne są dla zwiedzających za niewielką opłatą (8 zł). Dzieci do lat 13 mogą oglądać zielony taras widokowy zupełnie za darmo.

Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP Białystok

Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP Białystok

Atrakcje Białegostoku kończymy w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia NMP, chociaż miasto ma jeszcze wiele podobnych miejsc wartych uwagi. To od Was zależy, które miejsca na Podlasiu postanowicie zwiedzić.

Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP w Białymstoku to połączenie dwóch kościołów. Jednym z nich jest Stary Kościół Farny zbudowany w latach w latach 1617–1625, w okresie późnego renesansu. Z kolei nowa, dużo większa część, to kościół neogotycki, zbudowany w latach 1900-1905. Wewnątrz bazyliki znajdują się wspaniałe pamiątki z okresu renesansu.

Nocleg w Białymstoku, ile kosztuje?

Nocleg w Białymstoku, ile kosztuje?

Ceny za nocleg w hotelach na terenie Białegostoku oscylują wokół 160-220 zł. Im bardziej luksusowy hotel, bliżej Rynku, gdzie znajduje się Ratusz i serce miasta, tym wyższa cena. Najdroższy nocleg zarejestrowaliśmy w czterogwiazdkowym hotelu Traugutta, gdzie za noc trzeba zapłacić 305 zł.

Z kolei najtańsze pokoje kosztują 90 zł za noc i znajdują się w hotelach oddalonych od centralnej części miasta o kilka kilometrów. Przeciętnie za noc w Białymstoku zapłacimy mimo wszystko około 160 zł.

Gdzie zjeść w Białymstoku?

Gdzie zjeść w Białymstoku?

O najlepszych restauracjach pisaliśmy w osobnym wpisie, ale warto wspomnieć o kilku tanich i dobrych białostockich restauracjach, gdzie można smacznie zjeść. Warta uwagi na pewno będzie restauracja Kwestia Czasu, czy Pawilon Towarzyski. Świetnymi opiniami cieszy się również Tokaj Restauracja Węgierska oraz Bistro Dobra Zmiana.

Białostockie Giełdy Staroci – jedyna taka okazja!

Białostockie Giełdy Staroci - jedyna taka okazja!

Białostocki Rynek w co trzecią niedzielę każdego miesiąca zamienia się w magiczny plac z rozmaitymi rzeczami! Białostocka Giełda Staroci to znakomita okazja, by upolować perełkę z dawnych lat. Szczęśliwcy z dobrym okiem mogą znaleźć nie tylko piękne, dobrej jakości meble, ale również biżuterię i inne pamiątki z minionych dziesięcioleci.

Rynek Staroci organizowany jest przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów w Białymstoku. Jeśli planujesz weekendową wycieczkę do Białegostoku, możesz wrócić z wyjątkową pamiątką. Giełdy Staroci organizowane są także co 2 i co 4 niedzielę miesiąca, ale w innej lokalizacji, przy ulicy Wierzbowej 6 w Białymstoku.

Ile czasu potrzeba na zwiedzenie miasta?

Ile czasu potrzeba na zwiedzenie miasta?

Według turystów, którzy byli w mieście na wycieczce, najciekawsze miejsca w mieście można obejrzeć w ciągu jednego dnia. Idealny czas wycieczki po terenach miasta wynosi zaś około 2-3 dni. Naszym zdaniem, im dłużej pozostaniesz na miejscu, tym więcej będziesz mieć czasu na rozkoszowanie się pięknem Białegostoku.

To prawda, że Pałac, Ratusz i część architektoniczna miasta to lokacje, które podczas pobytu odwiedza się raz. Tymczasem klimatyczny Rynek Kościuszki, ogrody i parki to okazja do zatrzymania się w tym miejscu na dłużej i spędzenia znakomitego, relaksującego urlopu.

Odkrywanie miast Polski stało się ostatnio modne i zdecydowanie podoba nam się ten nowy trend! W Polsce znajdziecie mnóstwo interesujących zabytków, atrakcji, hoteli etc. Plus podróżowania po kraju jest też taki, że tereny Białegostoku możecie szybko zamienić na rzecz innej podlaskiej miejscowości, w której także znajdziecie atrakcji wartych zobaczenia.

Zaletą zwiedzania Białegostoku są stosunkowo bliskie odległości między kolejnymi atrakcjami. Dzięki temu podróżowanie po mieście nie jest takie męczące, a na urlopie faktycznie można odpocząć. Nie musimy martwić się korkami, zgiełkiem i wiecznym pośpiechem, jakie są codziennością w wielkich miastach. Jeśli chcecie więc odpocząć od stresu i pośpiechu, a przy tym odwiedzić wspaniałe pałace, odkryć tajemnice miasta i świetnie się bawić, Białystok jest miejscem idealnym!

Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.com.

Roman Jaworski
Roman Jaworski
Tworzenie rankingów to moja specjalność. Mam nadzieje, że moje artykuły przypadły Ci do gustu :)
Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj