Niepłodność, ze względu na szeroką skalę tego zjawiska, jest już problemem społecznym. Statystyki pokazują, że dotyka ona nawet 15-20% populacji w wieku rozrodczym. Dla wielu z tych par jedyną nadzieją na spełnienie marzeń o rodzicielstwie jest in vitro. Niestety, koszty związane z tą metodą leczenia często przekraczają ich możliwości finansowe. Samorządy lokalne wspierają jednak niepłodne pary starające się o potomstwo, częściowo pokrywając koszty procedury. Dodatkowe źródło finansowania ma stanowić rządowy program in vitro, który z dużym prawdopodobieństwem wejdzie w życie już w czerwcu 2024 roku. Jak wpłynie to na sytuację niepłodnych par w Polsce? Sprawdź!
Spis treści
Dofinansowanie in vitro zazwyczaj obejmuje pojedynczą procedurę
W ramach miejskiego programu in vitro para, która się do niego zakwalifikowała, zazwyczaj otrzymuje dofinansowanie na pojedynczy cykl IVF. Taki cykl składa się natomiast z kilku kroków:
-
KROK 1: punkcja jajników
-
KROK 2: pozyskanie i przygotowanie nasienia do zapłodnienia
-
KROK 3: zapłodnienie pozaustrojowe wraz z monitoringiem zarodków
-
KROK 4: Transfer gotowego zarodka do macicy pacjentki
-
KROK 5: Witryfikacja, czyli zamrożenie niewykorzystanych zarodków
In vitro Warszawa – czy warszawiacy także mogą liczyć na wsparcie finansowe?
Klinika Gyncentrum jest realizatorem programów in vitro w wielu polskich miastach, w których osiąga bardzo wysoką skuteczność, sięgającą nawet 80% – i to już w pierwszym cyklu!
O dofinansowanie in vitro w klinice Gyncentrum mogą ubiegać się mieszkańcy takich miast, jak: Wrocław, Kraków, Mysłowice, Zawiercie, Sosnowiec, Częstochowa, Radom, Radomsko, Lublin oraz Pyskowice. Istnieje również szansa, że klinika Gyncentrum będzie wykonywała procedurę zapłodnienia pozaustrojowego w ramach programu miejskiego in vitro w Warszawie.
Program in vitro dofinansowanie – jakie warunki musi spełniać para, aby się zakwalifikować?
Jak nietrudno się domyśleć, budżet samorządu na dofinansowanie in vitro jest ograniczony. Dlatego nie każda para składająca wniosek zakwalifikuje się do programu. Dofinansowanie in vitro należy się jedynie parom spełniającym określone wymogi. Warunki te mogą się różnić w zależności od miasta, dlatego przed złożeniem wszystkich dokumentów, warto zapoznać się z kryteriami włączenia do programu, w lokalizacji, która nas interesuje. Pomimo indywidualnych kryteriów, część zasad jest jednakowa dla wszystkich programów. Dotyczą one:
-
Wieku: do programu nie wejdzie kobieta niemieszcząca się w przedziale wiekowym 20-42 lata (zazwyczaj).
-
Status związku: programy nie są dedykowane singlom. Kobieta musi być albo w związku partnerskim, albo małżeńskim.
-
Kwalifikacji medycznej: aby zakwalifikować się do programu kobieta musi mieć m.in. odpowiedni poziom AMH.
-
Miejsca zamieszkania: para ubiegająca się o dofinansowanie in vitro w danym mieście, musi mieszkać w tym mieście.
Czy rządowy program dofinansowania do in vitro zwiększy dostępność procedury?
Tak, a przynajmniej taki jest jego cel. Mimo iż miejskie programy in vitro pomogły już wielu polskim parom spełnić marzenie o dziecku, to w obliczu rosnącego problemu niepłodności, nawet i one nie są w stanie pokryć całego zapotrzebowania na procedurę. Nowelizacja ustawy dotycząca finansowania in vitro z budżetu państwa, zawieszonego w 2016 roku, ma wesprzeć niepłodne pary na ich drodze do rodzicielstwa, poprzez pokrycie znacznej części kosztów związanych z zapłodnieniem pozaustrojowym. Zgodnie z nowelizacją, minister zdrowia ma opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym właśnie zapłodnienie pozaustrojowe. Rząd ma przeznaczyć na ten cel kwotę nie mniejszą niż 500 mln złotych.
Reasumując, in vitro często okazuje się ostatnią deską ratunku dla par bezskutecznie starających się o dziecko. Niestety jest też poza zasięgiem wielu z nich, ponieważ to dość kosztowna metoda leczenia. Choć niektóre samorządy oferują dofinansowanie do in vitro, to aby z niego skorzystać, trzeba spełniać określone warunki. Rządowy program dofinansowania in vitro ma sprawić, że więcej par marzących o dziecku będzie mogło skorzystać z dobrodziejstw tej procedury.