8 C
Rzeszów
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Atrakcje Rzeszów: 20 miejsc, które musisz zobaczyć!

- Advertisement -spot_imgspot_img

Urlop w południowo-wschodniej Polsce? Czemu nie! Polecamu udać się do Rzeszowa – stolicy województwa podkarpackiego. Miejscowe atrakcje zaskakują!

Co warto zobaczyć w Rzeszowie?

Jakie atrakcje kryje w sobie stolica województwa podkarpackiego? Co warto zobaczyć w Rzeszowie, jakie są najpopularniejsze miejsca i jaka jest historia tego miasta? Zapraszamy na listę najpopoularniejszych i zarazem bardzo ciekawych atrakcji, które możecie zobaczyć, odwiedzając Rzeszów! Jedno jest pewne – to miasto zaskakuje!

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie

Historia rzeszowskiego zamku sięga XVI wieku, jednak pierwotna budowla musiała zostać wyburzona na początku XX wieku ze względu na bardzo zły stan. Na szczęście Zamek Lubomirskich nie odszedł w zapomnienie. Kilka lat po wyburzeniu starej konstrukcji można było podziwiać nowy zamek, który wiernie odwzorowuje swojego poprzednika.

Przepiękny zamek w Rzeszowie pamięta czasy świetności miasta, ale był również świadkiem wielu tragedii ludzkich. W czasach II Wojny Światowej był miejscem kaźni. Zamkowe mury widziały egzekucje tysięcy Polaków. Niestety, w czasach PRL sytuacja niewiele się poprawiła. Zamek w Rzeszowie stał się miejscem egzekucji dla więźniów politycznyc i osób niewygodnych dla ówczesnego ustroju.

Wszystko wskazuje na to, że obecnie nastały lepsze czasy dla tego pięknego zabytku. Obecnie co prawda mieści się tam sąd, ale od wielu lat prowadzone są starania, by na teren zamku przenieść Muzeum Okręgowe. Warto również zaznaczyć, że mimo trudnych dziejów, obecny wygląd zamku jest zupełnie zgodny z jego wyglądem z 1906 roku. Zabytkowa wieża, wieżyczki bastionów i resztki fosy przetrwały wojnę, dzięki czemu dawny Zamek Lubomirskich jest dzisiaj niezwykle ważnym zabytkiem Rzeszowa.

Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie

Letni Pałac Lubomirskich w Rzeszowie

Rzeszów ma sporo pamiątek po dawnej arystokracji. W dawnych czasach arystokratyczne rody mieszkały w przepięknych dworkach i pałacach, a jakby tego było mało, miały do dyspozycji także letnie rezydencje. Lubomirscy są tego idealnym przykładem. Letni Pałac Lubomirskich był takim dawnym centrum rozrywek dla jego właścicieli i ich gości. To były czasy! Nie dość, że mieszkało się w przestronnych zamkowych wnętrzach, to jeszcze posiadało się pałac letni.

Dzisiaj możemy podziwiać pozostałości dawnego życia polskiej arystokracji. Letni Pałac w Rzeszowie znajduje się tuż obok znakomitej siedziby Lubomirskich. Koniecznie musisz zobaczyć oba te miejsca!

Ogrody Bernardyńskie Rzeszów

Znakomicie zagospodarowany teren przy Bazylice Ojców Bernardynów zyskał miano Ogrodów Bernardyńskich. To nowa inicjatywa i atrakcja Rzeszowa. Plac powstał w 2013 roku i mieści się w samym centrum miasta. To znakomita okazja do krótkiego spaceru lub odpoczynku na pobliskiej ławce lub przy fontannie.

Ogrody Bernardyńskie zebrały różne opinie. Dla jednych jest to po prostu skwer z odrobiną zieleni, natomiast i tak warto odwiedzić tę okolicę. To bardzo urokliwe miejsce.

Stary Rynek Rzeszów

Rzeszów posiada swoją starówkę i jej centralne miejsce – dawny rynek. Rzeszowski Rynek otaczają klimatyczne kamieniczki i budynek ratusza, o którym powiemy sobie niżej. Obecnie to miejsce rozrywki i spotkań – znajdują się tu świetne restauracje i kawiarnie.

Podziemna Trasa Turystyczna Rzeszów

Miłośnicy tajemnic i oryginalnych atrakcji koniecznie muszą zobaczyć Podziemną Trasę Turystyczną w Rzeszowie. Wyjątkowa trasa powstała w wyniku połączenia dawnych piwnic. Jeśli zwiedzasz Stary Rynek, do trasy masz kilka kroków. Wejście do podziemi znajduje się przy Ratuszu. Wyjście mieści się przy Ruynku 12.

Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Ciekawe eksponaty i adekwatne opowieści przewodnika sprawiają, że trasa jest jedną z ciekawszych atrakcji w mieście. Niestety zwiedzający w roku 2021 nie mogą skorzystać z tej ciekawej trasy, gdyż piwnice są w trakcie renowacji. Wiele wskazuje na to, że po remoncie będą jeszcze ciekawsze.

Rzeszowski Ratusz

Wiele miast w Polsce może pochwalić się zabytkowym ratuszem, ale trzeba przyznać, że Rzeszowski Ratusz wyróżnia się na tle innych. Pochodzący z końca XVI wieku budynek jest przyjemny dla oka i znakomicie oddaje ozdobny styl dawnej architektury. Konkretnie jest to styl neogotycki i neorenesansowy – budynek został odnowiony pod koniec XIX wieku. Ratusz sąsiaduje ze studnią, która pochodzi z XVII wieku.

Obecnie w Ratuszu mieści się siedziba Urzędu Miasta i Prezydenta. Z wnętrza budynku daje się również słyszeć hejnał miasta, który rozbrzmiewa o każdej pełnej godzinie, codziennie.

Deptak przy ulicy 3 Maja Rzeszów

Ulica 3 Maja w Rzeszowie jest reprezentacyjnym kawałkiem miasta. Ulica należy do najważniejszych i najstarszych ulic w mieście. Początki ulicy sięgają XIV wieku, kiedy w Rzeszowie wybudowano Kościół Farny i Zamek Lubomirskich. W tamtym czasie ulica 3 Maja była ważnym traktem handlowym i tranzytowym. W XIX wieku stała się również głównym miejscem spotkań mieszkańców.

Obecnie ulica 3 Maja w Rzeszowie jest tak popularna, że doczekała się własnej uroczystości – święta Paniagi. Deptak jest klimatycznym i wesołym miejscem, gdzie można pospacerować, zrobić zakupy, czy zatrzymać się na obiad lub kawę.

Muzeum Dobranocek Rzeszów

Mówi się, że Muzeum Dobranocek to świetna atrakcja dla dzieci, a przecież wszyscy dorośli także pamiętają słynne Dobranocki nadawane w telewizji przez wiele lat! Rzeszowskie muzeum to jedyne takie miejsce w całej Polsce. Znakomite zbiory są prawdziwą atrakcją i dla wielu również powrotem do przeszłości. Wśród eksponatów znajduje się m.in. Reksio, Bolek i Lolek, Miś Uszatek i wiele innych przyjaciół naszego dzieciństwa.

Dobranocki były nadawane od 1962 roku nieprzerwanie do roku 2013. Dzisiaj możemy je wspominać w muzeum w Rzeszowie. Bilet wstępu kosztuje 8 zł, ulgowy 4 zł.

Synagoga staromiejska Rzeszów

Smutna historia Żydów polskich widoczna jest na terenie całego kraju. Synagoga Staromiejska jest dzisiaj najstarszą świątynią żydowską w województwie podkarpackim. Niestety nie miała łatwej historii. Zniszczona w czasie II Wojny Światowej, po zakończeniu walk niszczała dalej.

Odrestaurowanie Synagogi nastąpiło w latach 1953-1963. Dzisiaj wewnątrz Synagogi znajduje się archiwum, przez co nie jest dostępna dla turystów. Niemniej jednak warto zobaczyć wygląd Synagogi z zewnątrz. Świątynia bywa nazywana również Starą Szkołą lub Małą ze względu na swoje niewielkie rozmiary i położenie.

Synagoga Nowomiejska Rzeszów

Synagoga Nowomiejska w Rzeszowie również jest najstarszym tego rodzaju zabytkiem w mieście. Nazywana Nowomiejską ze względu na położenie – znajduje się w okolicy Nowego Rynku w Rzeszowie, podczas gdy Synagoga Staromiejska mieści się na Starym Rynku. Świątynia z Nowego Rynku nazywa się również Nową Szkołą i Dużą, ponieważ jest znacznie większa niż druga świątynia w Rzeszowie.

W obecnych czasach Synagoga należy do artystów. Niestety niewiele zachowało się z wnętrza żydowskiej świątyni, która została zrujnowana w czasie wojny.

Fontanna Multimedialna Ostoya Rzeszów

Obowiązkowym miejscem do zobaczenia w Rzeszowie jest Aleja Pod Kasztanami. Ten piękny zakątek miasta zachwyci najbardziej wymagające osoby. W okolicy mieści się również całkiem nowoczesna atrakcja: Fontanna Multimedialna.

Elektronicznie sterowana Fontanna Multimedialna zapewnia znakomite pokazy multimedialne od 2013 roku. Miasto może się poszczycić jedną z największych i najnowocześniejszych fontann w Polsce i w Europie. Zwiedzanie Rzeszowa warto połączyć z wieczornym spacerem przy fontannie.

Secesyjne wille przy Alei Pod Kasztanami w Rzeszowie

Rzeszów Was zaskoczy! W jaki sposób? Wrócimy jeszcze na chwilę do ciekawostek związanych z przepięknym budownictwem dawnych czasów. Przechadzając się po Alei Pod Kasztanami można stracić oddech – znajdujące się tam secesyjne wille aż się proszą, by w nich zamieszkać! Jeśli jesteście miłośnikami architektury lub po prostu uwielbiacie romantyczne powieści z XIX wieku, musicie to miejsce zobaczyć. Mieszkańcy Rzeszowa doceniają też nie same wille secesyjne, ale również samą okolicę, która jest bardzo klimatyczna.

Kościół Farny w Rzeszowie

Kościół Farny, a właściwie kościół pw. Św. Wojciecha i Św. Stanisława mieści się w centrum Starego Miasta, przy ulicy 3 Maja. Początki tej świątyni sięgają XIV wieku, dlatego jest to jeden z najstarszych budynków, z jakich słynie Rzeszów. Wewnątrz znajdują się znakomicie zachowane, bogate ozdoby pochodzące z XVIII wieku.

Schron przeciwatomowy MARYSIEŃKA Rzeszów

Zwiedzanie Rzeszowa warto połączyć z nowoczesnymi atrakcjami. Do takich należy schron przeciwatomowy MARYSIEŃKA pochodzący z czasów PRL. Stary schron kryje w sobie aż kilkanaście interesujących pomieszczeń udostępnionych dla zwiedzających.

Rzeszów jest jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie możemy oglądać tego typu pozostałości. W całym kraju jest około 4 miejsc tego typu. Będąc w Rzeszowie zdecydowanie warto zobaczyć tę atrakcję.

Galeria Szajna z dziełami Józefa Szajny w Rzeszowie

Rzeszów posiada wyjątkową galerię w całości poświęconą dziełom Józefa Szajny – polskiego artysty, który tworzył w XX wieku. Zebrane prace pochodzą od samego artysty, który sprezentował je miastu. Siedzibą dla przykuwających uwagę prac artysty jest teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Kąpielisko miejskie ŻWIROWNIA Rzeszów

Rzeszów ma swoją plażę miejską, która powstała na terenie żwirowni na terenie Rzeszowa. Okoliczne atrakcje są cekawe zwłaszcza latem, kiedy jest ciepło i człowiek garnie się do każdej wody, jaką widzi. Mieszkańcy Rzeszowa trochę narzekają na czystość wody w kąpielisku, mimo to ŻWIROWNIA jest jednym z najpopularniejszych miejsc, jakimi może pochwalić się miasto.

Mural – Rzeszów w 1762 roku

Wiele miast w kraju ma swój najsłynniejszy mural. Także w Rzeszowie znajdują się ciekawe dzieła street artu. Najbardziej interesujący mural na terenie Rzeszowa to ten przedstawiający Rzeszów z 1762 roku. Murale są w Rzeszowie tak popularne, że dostępna jest mapa z najsłynniejszymi dziełami street artu w mieście!

Rezerwat Przyrody Lisia Góra Rzeszów

Lisia Góra to element rezerwatu przyrody w Rzeszowie, który został utworzony w 1998 roku. Podczas zwiedzania rezerwatu można trafić na stary cmentarz, zaporę na rzece Wisłok, skarpę lessową i wiele innych. Warto wybrać się w te strony na spacer, by odpocząć trochę od miejskiego zgiełku. Tereny nad Wisłokiem robią wrażenie, a rezerwat jest jednym z piękniejszych terenów zielonych w województwie.

Pomniki w Rzeszowie

Pomniki w Rzeszowie

Zwiedzając różne strony Rzeszowa, z pewnością traficie na pomniki upamiętniające różne wydarzenia bądź osoby ważne z perspektywy dziejów tego regionu. Na szczególną uwagę zasługuje pomnik Czynu Rewolucyjnego, który mieści się w samym centrum Rzeszowa. Monument warto zobaczyć, również dlatego, że wzbudza sporo kontrowersji wśród lokalnej społeczności. Dlaczego? Jeśli odwiedzisz Rzeszów, będziesz mieć okazję przekonać się o tym.

Warto zwrócić również uwagę na pomnik Ofiar Terroru w Rzeszowie oraz na pomnik Kazimierza Górskiego. Zwłaszcza ten ostatni przedstawia bardzo ciekawą koncepcję, a niedaleko znajduje się fontanna. Zwiedzanie można połączyć z odpoczynkiem w pięknej okolicy. Sam pomnik nie stanowi takiej atrakcji jak muzeum, Stary Rynek, czy zabytkowe budynki, jednak jest to fajna ciekawostka, przy której można się zatrzymać podczas zwiedzania.

Okrągła kładka dla pieszych w Rzeszowie

Rzeszów imponuje nowoczesnością! Być może ciężko uznać kładkę dla pieszych za lokalną atrakcję, ale z pewnością jest to ciekawe miejsce i ładnie się prezentuje z lotu ptaka. Nowoczesna, okrągła kładka zlikwidowała problemy z przejściem dla pieszych, przez które w godzinach szczytu przechodziło grubo ponad 1000 osób. Pięknie podświetlana, praktyczna i nowoczesna kładka stanowi ozdobę miasta.

Atrakcje Rzeszowa, czy to miasto na weekend?

Naszym zdaniem Rzeszów jest jednym z najbardziej klimatycznych polskich miast. Stary Rynek, zabytkowe kamieniczki z XVII wieku, piękny zamek, a do tego interesujące restauracje i kawiarenki, gdzie można posiedzieć w miłej atmosferze, dobrze zjeść i napić się kawy. Rzeszów to miasto doskonałe na kilkudniową wycieczkę lub wyjazd na weekend.

Roman Jaworski
Roman Jaworski
Tworzenie rankingów to moja specjalność. Mam nadzieje, że moje artykuły przypadły Ci do gustu :)
Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj