Zbliża się lato, ale tak naprawdę każda pora roku jest dobra, by zobaczyć ciekawe miejsca w polskich miastach. Dzisiaj zaprezentujemy Wam 20 miejsc w Warszawie, które warto odwiedzić!
Spis treści
Warszawa: co warto zobaczyć?
Czy Warszawa to dobre miasto na spędzenie urlopu? Zdecydowanie tak! Spacery wzdłuż najpopularniejszych ulic Warszawy, Stary Rynek, na którym zawsze coś się dzieje, muzea, pałace, parki i centra handlowe – Warszawa ma w swojej ofercie coś dla każdego.
Stolica Polski łączy w sobie szybkość metropolii z klimatem i zielenią mniejszych miast. Wystarczy, że zejdziesz z głównej ulicy w centrum miasta, by za jakiś czas znaleźć się w spokojnej dzielnicy mieszkalnej lub odkryć klimatyczne restauracje rodem z Paryża. Ten różnorodny klimat przyciąga i hipnotyzuje.
Warszawa to także swoisty pomnik historii. Pamięć wojennych tragedii jest w mieście wiecznie żywa. Historia przeplata się ze współczesnością. Znakiem nowoczesności Warszawy jest Śródmieście i Wola, gdzie znajdują się imponujące wieżowce. Między wysokimi budynkami mieści się otwarty w 2016 roku Plac Europejski, który od tamtej pory przyciąga ogromną uwagę mieszkańców i turystów.
Pałac Kultury i Nauki Warszawa – taras widokowy
Na początek klasyk. Jedni kochają, inni nienawidzą – to oczywiście słynny Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, zbudowany w latach 50. Trzeba przyznać, że ta ogromna i nietypowa jak na dzisiejsze czasy budowla ma coś w sobie. Wyróżnia się i przyciąga wzrok, a plac przed Pałacem jest idealnym miejscem na pamiątkowe zdjęcia.
Jeśli Pałac Kultury i Nauki Cię nie przekonuje, być może zrobi to taras widokowy, który znajduje się na jego szczycie. Z góry rozciąga się znakomity widok na całą Warszawę, z każdej strony! To niesamowite wrażenie, porównać zieloną Pragę z pełną nowoczesnych wieżowców Wolą. Na tarasie znajduje się także kawiarnia, gdzie można zakupić pyszną kawę z ekspresu i wypić ją, spoglądając na stolicę.
Jedyną wadą tarasu na szczycie Pałacu Kultury i Nauki są kolejki. Jeśli więc planujesz odwiedzić to miejsce, kup bilety przez internet, nawet na kilka minut przed wejściem do środka. W ten sposób ominie Cię długa kolejka do kasy.
Łazienki Królewskie Warszawa
Łazienki Królewskie w Warszawie to połączenie ogromnego ogrodu z zapierającymi dech w piersiach pałacami. W Łazienkach nieustannie prowadzone są prace renowacyjne, które czynią to miejsce z roku na rok jeszcze atrakcyjniejszym dla zwiedzających.
Łazienki Królewskie to dawna letnia rezydencja króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pełne zabytków i historycznych ogrodów. Na terenie Łazienek znajdują się następujące budynki do zwiedzania:
- Pałac na Wyspie z królewską galerią obrazów.
- Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim, kopiami starożytnych rzeźb i pracami najsłynniejszych polskich artystów.
- Pałac Myślewicki z oryginalnymi polichromiami Jana Bogumiła Plerscha.
- Biały Dom – zabytek XVIII-wiecznej architektury rezydencjonalnej.
- Wodozbiór, nazywany inaczej Rezerwuarem.
W okresie wakacyjnym w każdą niedzielę letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego rozbrzmiewa wspaniałymi dźwiękami. Spacerowicze mogą słuchać znakomitych koncertów Chopinowskich.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Warszawa
Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. To doskonała okazja, by poznać historię i kulturę Żydów, a także zmierzyć się ze stereotypami.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to efekt dziesiątek lat pracy setek osób. Do jego powstania przyczyniły się osoby prywatne, rząd, a także zagraniczni sponsorzy. Dzięki temu dzisiaj możemy oglądać naprawdę wyjątkowe muzeum znajdujące się w stolicy.
Muzeum Powstania Warszawskiego – pamiątki z II Wojny Światowej
Do lokalizacji na mapie Warszawy, które zdecydowanie warto zwiedzić, należy Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest jednym z najpiękniejszych i najciekawszych muzeów na świecie. Muzeum gromadzi pamiątki i wspomnienia z tragicznych dziejów II Wojny Światowej, m.in. z Powstania Warszawskiego. Powstało w 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Sposób aranżacji budynku i przedstawienia historii porywa i chwyta za serce. I chociaż przedstawia trudną tematykę, nie będziesz w stanie oderwać się od odkrywania nowych zakamarków, w których ukryto historię zwykłych ludzi.
Muzeum Powstania Warszawskiego jest ciekawe dla dorosłych i dzieci, dla Polaków i osób z zagranicy. Jedna wizyta to za mało, by dokładnie poznać każdą pamiątkę.
Muzeum Narodowe Warszawa
Muzeum Narodowe w Warszawie to jedno z najstarszych muzeów sztuki w kraju. Siedzibę zbudowano w latach 1927–1938. Obecnie Muzeum posiada około 830 tysięcy dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności. Muzeum Sztuki dopasowuje program do dzieci, młodzieży i dorosłych.
Budynek Muzeum Narodowego znajduje się blisko centrum miasta, co pozwala na wygodny dojazd. Budynek gromadzi w sobie historyczne dzieła sztuki i pamiątki, które warto podziwiać.
Centrum Nauki Kopernik Warszawa- nauka i zabawa
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie to wyjątkowy budynek, który pozwala na aktywne zwiedzanie. Eksperymentuj. Konstruuj. Obudź swoją ciekawość – tak brzmi wizytówka Centrum. Oprócz stałej wystawy w Centrum Nauki znajduje się również imponujące Planetarium. W tym miejscu odbywają się koncerty, filmy i pokazy, które pozwalają zwiedzającym na swobodne poznawanie Wszechświata. Oprócz tego w budynku regularnie organizowane są wydarzenia i imprezy cykliczne. Nie sposób się tutaj nudzić!
Podobnie jak pozostałe najbardziej popularne atrakcje w Warszawie, również Centrum Nauki Kopernik cieszy się dużą ilością zwiedzających. Bilety należy kupować więc z wyprzedzeniem, najlepiej online. Spontaniczna wycieczka do tego wyjątkowego miejsca może się nie udać z braku wolnych miejsc.
Warszawskie ZOO – atrakcja na cały dzień
Ogromne ZOO w Warszawie to miejsce, które spodoba się dzieciom i dorosłym. Wielka przestrzeń dla zwierząt łączy się z kawiarenkami i placami zabaw dla dzieci. Na zwiedzenie całego ZOO w tempie ekspresowym potrzeba co najmniej 2 godzin, a jeśli chcesz, możesz posiedzieć tam cały dzień.
Wiele osób neguje odwiedzanie ZOO, argumentując to niewolą dzikich zwierząt. Niestety działalność człowieka doprowadziła do tego, że wiele dzikich gatunków wyginęło na wolności i ZOO to wyłączny ratunek dla jedynych żywych okazów. Oczywiście chcielibyśmy, by wszystkie zwierzęta żyły swobodnie na wolności, ale realia są brutalne. Warto przy tym zaznaczyć, że zwierzaki z ZOO w stolicy mają mnóstwo miejsca, fantastyczną opiekę, a my odwiedzając ZOO, pomagamy zapewniać zwierzętom jak najlepsze warunki.
Stare Miasto Warszawa
Na Stare Miasto w Warszawie prowadzi Krakowskie Przedmieście, które pełne jest ciekawostek. Na Krakowskim Przedmieściu zobaczysz m.in. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i Świętego Józefa, Kościół Świętego Krzyża, Kościół Akademicki św. Anny, czy Kościół Sióstr Wizytek. Zobacz ich wyjątkową architekturę!
Po krótkim spacerze znajdziesz się na Placu Zamkowym, który jest częścią rynku Starego Miasta. Wyjątkowy Plac Zamkowy powstał w XVIII wieku! W centralnej części Placu Zamkowego stoi słynna Kolumna Zygmunta, a kawałek dalej można zobaczyć Zamek Królewski, który znakomicie komponuje się z klimatem Starego Miasta. Warto wspomnieć, że Starówka w Warszawie wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego.
Muzeum Polskiej Wódki Warszawa
Lokalizacja na mapie Warszawy, w której dużo się dzieje! Muzeum polskiego trunku to stosunkowo nowe przedsięwzięcie wzbogacające miasto o nowe, ciekawe atrakcje. Mieści się w zabytkowym budynku Zakładu Rektyfikacji na terenie Centrum Praskiego Koneser przy ulicy Plac Konesera 1. Trzeba przyznać, że to jedno z najbardziej oryginalnych przedsięwzięć w stolicy. Zobacz historię słynnego napoju wysokoprocentowego, skosztuj eksponatów i udaj się do profesjonalnego baru, by kupić pyszne drinki!
Zamek Królewski Warszawa
Zamek Królewski również jest otwarty dla zwiedzających i zdecydowanie jest co zwiedzać. Początki Zamku Królewskiego sięgają XIV wieku – okazała budowla przez wiele lat była siedzibą Książąt Mazowieckich. W XVI wieku Zamek Królewski stał się siedzibą dla władz Rzeczypospolitej.
Świetność budynku trwała do II WŚ, kiedy Zamek Królewski został zbombardowany i zniszczony. Prace nad odbudową po wojnie rozpoczęto w 1971 roku i stało się to wyłącznie dzięki funduszom społecznym, gdyż komunistyczne władze Polski nie spieszyły z inicjatywą.
Multimedialny Park Fontann
Atrakcje Starówki wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego warto zakończyć przy Multimedialnym Parku Fontann. Wieczorem park zamienia się w magiczne miejsce za sprawą pokazów. Tego rodzaju atrakcje miasta co roku przyciągają tłumy ludzi!
Warszawa Nowy Świat
Ulica Nowy Świat to barwna droga prowadząca na Krakowskie Przedmieście i Rynek Starego Miasta. Znajdują się tu sklepy, kluby, restauracje i kawiarnie. To obowiązkowe miejsce dla wszystkich zwiedzających Warszawę. Mimo że jest dość zatłoczone, to bez wątpienia ma swój urok.
Na Nowy Świat prowadzi ulica Chmielna, w którą możesz skręcić między budynkami z Centrum Handlowego Wars i Sawa. Na Chmielnej znajduje się mała cukiernia z przepysznymi pączkami. Drogę wyznaczy Ci zapach i ludzie spacerujący z białymi torebkami. Tym pączkom ciężko się oprzeć – są ciepłe, pyszne i robione na miejscu!
Stadion Narodowy w Warszawie
Obecnie Stadion Narodowy w stolicy zamieniony został na szpital tymczasowy w związku z pandemią – nie jest otwarty dla zwiedzających. Mimo to wciąż stanowi wyróżniający się punkt na mapie Warszawy, przy którym warto sobie zrobić zdjęcie.
Pałac Prezydencki Warszawa
Pałac Prezydencki znajdujący się przy ulicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 46/48, jest jedną z atrakcji turystycznych mijanych w drodze na Stary Rynek. Okazały budynek także należy do zabytków Polski i jest największym pałacem Warszawy. W latach 1918–1939 Pałac był oficjalną siedzibą Rady Ministrów. W Pałac Prezydencki został zamieniony w 1994 roku.
Pałac Prezydenta położony jest w niedalekiej odległości od placu, gdzie mieści się Pomnik Nieznanego Żołnierza, a także Pomnik Smoleński. Okazały plac jest jednym z miejsc Warszawy, gdzie odbywają się ważne uroczystości. Codziennie o stałych porach następuje zmiana warty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Jeśli masz okazję, zobacz ją w niedzielę o 12, kiedy ma miejsce uroczysta zmiana warty.
Warszawa Ogród Saski
Jeśli chcesz uciec na chwilę od tłocznego centrum Warszawy i skryć się w cieniu zielonych drzew, Ogród Saski z pewnością Ci się spodoba. Stan Ogrodu Saskiego, jaki znamy dzisiaj, powstał oczywiście po wojnie, w 1948 roku. Lata największej świetności tego magicznego zakątka przypadły na wiek XVIII, w 1816 roku rozpoczęto przekształcanie Ogrodu w imponujący Park Krajobrazowy.
Mimo że podczas wojny w dużej mierze zniszczono Ogród Saski, który stracił mnóstwo drzew i stracił pawilony ogrodowe, to dzisiaj również zachwyca swoim urokiem i zielenią.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Warszawa
Jedna z najpiękniejszych atrakcji w Warszawie – Pałac w Wilanowie to uczta dla zmysłów. Ogród otaczający piękny budynek szczególnie zachwyca wiosną i latem, kiedy wszystkie rośliny kwitną. Przekraczając bramy dawnej posiadłości Króla, możemy poczuć się jak podróżnicy w czasie.
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie jest świetnie zarządzane – realizowane inwestycje są widoczne gołym okiem. Nawet stali mieszkańcy Warszawy mogą odwiedzać to miejsce często i nigdy nie będą się nudzić. Muzeum można zwiedzać, jednocześnie uczestnicząc w wydarzeniach, które są regularnie organizowane przez administratorów Pałacu.
Be Happy Museum Warszawa – dla miłośników social media
Jeśli jesteś wielbicielem oryginalnych zdjęć na profile społecznościowe, lub podróżujesz z nastolatkami, Be Happy Museum w Warszawie to obowiązkowy punkt na mapie Twojej wycieczki. To świetne miejsce, w którym zrobicie sobie masę kolorowych, pamiątkowych zdjęć.
Bulwary Wiślane Warszawa
Kawka na wynos i odpoczynek nad Wisłą! Osoby pochodzące znad morza śmieją się z tego zwyczaju przesiadywania nad Wisłą, kiedy tylko zrobi się ciepło. Wisła z morzem nie może się równać, ale przyjemnie jest posiedzieć nad jej brzegiem.
Bulwary Wiślane znajdują się całkiem blisko ZOO, więc fajnie udać się w to miejsce, by trochę odpocząć od chodzenia. Wzdłuż odnowionego odcinka Bulwarów znajdują się bary i kluby, gdzie za dnia można kupić coś chłodnego do picia.
Kluby na Mazowieckiej Warszawa
Wycieczka po Warszawie to świetna okazja, by zahaczyć o nocne życie stolicy. Jeśli masz ochotę, możesz odwiedzić słynną ulicę Mazowiecką w Warszawie. Każdy ma prawo od czasu do czasu zakręcić nogą w rytm głośnej muzyki. W stolicy jest wiele klubów, ale Mazowiecka, znajdująca się w samym centrum miasta, ma ich sporo. Co więcej, z centrum miasta jest bardzo dobra komunikacja do innych części Warszawy. Baw się dobrze i nie martw się powrotem!
Pole Mokotowskie Warszawa
Czas na kolejny spacer pośród zieleni! Jeśli zmęczyłeś się zwiedzaniem muzeum, pałaców, czy przemieszczaniem się po terenie Warszawy, zatrzymaj się na Polach Mokotowskich. Park należy do jednych z najbardziej ulubionych miejsc mieszkańców miasta. Nic dziwnego, jest bardzo zielony, piękny i ma właściwości relaksujące. To świetne miejsce do odwiedzenia pod koniec wycieczki, kiedy chcesz trochę odpocząć.
Poruszanie się po Warszawie i odwiedzanie wszystkich miejsc, które warto zwiedzić, jest dość męczące ze względu na odległości. Najbardziej wyczerpujący jest dojazd do atrakcji, które znajdują się w różnych dzielnicach. Dlatego postaraj się zrobić plan zwiedzania nieco wcześniej, by nie robić dodatkowych kilometrów i by zmęczenie nie przesłoniło Ci radości z urlopu.
Zdjęcia pochodzą z serwisu Pixabay.com