Temat badań profilaktycznych u zdrowych osób to bardzo ważna kwestia. Co jakiś czas lekarze i inne autorytety przypominają o tym, by wzmocnić w społeczeństwie świadomość potrzeby wykonywania regularnych badań. O czym powinni pamiętać mężczyźni, by na bieżąco monitorować swój stan zdrowia?
Spis treści
Podstawowe badania przesiewowe u mężczyzn
Do najważniejszych badań, które należy wykonywać co najmniej raz w roku, należy morfologia, badanie ogólne moczu, profil lipidowy oraz badanie poziomu cukru we krwi. Wyniki mogą wskazać obszary zdrowia, w których niezbędna jest dalsza opieka lekarska.
Pogorszona kondycja układu krwionośnego, problemy ze strony układu moczowego, obecność tzw. złego cholesterolu we krwi i stany przedcukrzycowe to częste przypadłości mężczyzn. Dlatego warto na bieżąco monitorować parametry swojego organizmu i szybko reagować na zachodzące zmiany. Daje to realną szansę na wychwycenie niepokojących zjawisk, zanim zaczną stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.
Profilaktyczna wizyta u urologa
Panowie w każdym wieku powinni zwracać uwagę na swój układ moczowo-płciowy. Wizyty u urologa warto przeprowadzać raz na 3 lata lub częściej. Jest to związane z ryzykiem wystąpienia schorzeń nerek, pęcherza, prostaty i jąder, w tym chorób onkologicznych, które niestety nie są rzadkością wśród mężczyzn. Dlatego warto zadbać o planowanie regularnych wizyt u urologa. Badanie per rectum, USG, sprawdzenie poziomu testosteronu i inne badania zlecane przez specjalistę mogą okazać się bardzo przydatne w profilaktyce chorób układu moczowo-płciowego.
Badania dla mężczyzn – kontrola okulistyczna
Równie ważne są kontrole u okulisty, gdyż z wiekiem wzrasta ryzyko pogorszenia wzroku i wystąpienia chorób takich jak jaskra. Dzięki regularnemu badaniu wzroku można wdrożyć odpowiednie postępowanie, by spowolnić tempo zachodzących zmian i poprawić komfort życia. Prawidłowe funkcjonowanie oczu przekłada się na bezpieczeństwo za kierownicą, wydajniejszą pracę i możliwość udziału w wielu aktywnościach. Dlatego wizyty u okulisty należy odbywać co najmniej raz na 4 lata.
Gastroskopia i kolonoskopia dla mężczyzn
Schorzenia przewodu pokarmowego, w tym choroby onkologiczne to bardzo poważne stany, które mogą powodować przykre dolegliwości. Na częstotliwość ich występowania wpływają takie czynniki jak styl życia, sposób odżywiania i predyspozycje genetyczne. Nieleczone mogą spowodować poważne spustoszenie w organizmie. Niekiedy nawet bezpośrednio zagrażają życiu pacjenta.
Dlatego w trosce o swoje zdrowie warto regularnie, raz na 5 lat wykonywać gastroskopię i kolonoskopię. Badania te charakteryzują się dużą wartością diagnostyczną. Wykrycie zmian na wczesnym etapie zaawansowania choroby pozwala na wdrożenie leczenia.
Regularne kontrole lekarskie i wykonywanie badań profilaktycznych to sposób na szybką weryfikację aktualnego stanu zdrowia. Zwiększa to szanse na wykrycie problemu, zanim choroba rozwinie się w niekontrolowany sposób. Zaleca się wykonywanie badań krwi, moczu i wzroku nawet wtedy, gdy pacjent dobrze się czuje i nie doświadcza żadnych niepokojących objawów.