25.8 C
Województwo lubelskie
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Atrakcje Lublin: 28 miejsc, które warto zobaczyć!

Co warto zobaczyć w Lublinie? To klimatyczne miasto wbrew pozorom ma w sobie wiele magicznych zakątków i atrakcji, które każdego roku przyciągają mnóstwo turystów. Co warto zobaczyć w Lublinie? Stare Miasto, kamienice za Bramą Krakowską, centrum Lublina? Dowiedz się, gdzie koniecznie musisz się zatrzymać, odwiedzając Lublin!

Co zobaczyć w Lublinie? Największe atrakcje

Co zobaczyć w Lublinie? Największe atrakcje

Weekend w Lublinie? Jak najbardziej! To piękne miasto kryje w sobie wiele atrakcji, które są doceniane zarówno przez mieszkańców Lublina, jak i turystów. Malownicza stolica województwa lubelskiego to znakomity cel weekendowej wycieczki lub dłuższego urlopu. Jedno jest pewne, będziecie chcieli tu wrócić!

Jedno z największych miast na wschodzie i zdecydowanie jedno z najbardziej malowniczych miast województwa lubelskiego. Lublin jest bogaty w atrakcje, zabytki oraz pamiątki, które dzisiaj stanowią dowód tragicznych losów Polaków i polskich Żydów, których życie przerwała II Wojna Światowa.

W Lublinie możesz dobrze zjeść, możesz się rozerwać, a także odkrywać tajemnice i poznawać historię w sposób znacznie bardziej interesujący, niż w szkołach. Lublin to znakomity cel podróży dla par, singli, a także rodzin z dziećmi. Nikt nie będzie się tutaj nudzić! Piękne Stare Miasto, malownicze budynki za Bramą Krakowską, Zamek Lubelski, muzea i miejsca przepełnione magią legend – atrakcje Lublina wypełnią Wam dni niejednej wycieczki!

Muzeum Wsi Lubelskiej

Wyjątkowy skansen w Lublinie pełen drewnianych i murowanych zabytków architektury. Słowo zabytek zdecydowanie nie brzmi tak ciekawie, jak w istocie jest w Muzeum Wsi Lubelskiej. To znakomicie zagospodarowany teren – w jednej części znajdują się budynki otwarte do zwiedzania, a w drugiej zwiedzanie odbywa się na świeżym powietrzu.

Życie w Polsce w dawnych czasach było naprawdę interesujące, a każda pamiątka z minionych czasów jest warta zapamiętania. Jeśli lubicie architekturę wnętrz, a dawne aranżacje wzbudzają Wasze zainteresowanie, Dwór z Żyrzyna oraz Miasteczko znajdujące się na terenie muzeum na pewno wzbudzą Wasze zainteresowanie.

Tę znakomicie podaną historię regionu warto oglądać w okrsie wiosenno-letnim, kiedy natura pięknie rozkwita, a warunki pogodowe sprzyjają spacerom. Zdecydowanie jest co oglądać! Wstęp do tej atrakcji kosztuje niewiele – 12 zł za bilet normalny i 8 zł za ulgowy.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Lublin

Znajdując się w Lublinie, warto zobaczyć nie tylko zabytki, ale również tereny zielone. Na przykład przepiękny Ogród Botaniczny w Lublinie, który powstał na początku 1965 roku. Zanim jednak stał się atrakcją dla zwiedzających minęło wiele lat poświęconych na pracę nad uświetnieniem tego miejsca. Ostatczenie od 1970 roku zielony Ogród uświetnia liczne atrakcje miasta. Warto zatrzymać się tutaj chociaż na trochę!

W ogrodzie znajdziesz tysiące wyjątkowych gatunków drzew i roślin, jednak nie trzeba się znać na roślinach, by docenić piękno okolicy. Zwiedzanie ogrodu warto połączyć z oglądaniem Dworu Kościuszków, który także stanowi atrakcję. Wstęp na teren ogrodu jest płatny. Za normalny bilet połączony ze zwiedzaniem dworku zapłacisz 9 zł. Ulgowy bilet kosztuje tylko 5 zł. Jeśli zdecydujesz się na zwiedzanie samego ogrodu, zapłacisz 2 zł mniej za bilet, zatem opłaca się kupować od razu cały pakiet.

Brama Krakowska i Muzeum Historii Miasta Lublina

Muzeum Historii Miasta Lublina to jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w mieście. Siedzibą dla wyjątkowych pamiątek z historii miasta jest XIV-wieczna Brama Krakowska. Dawniej ta brama broniła dostępu do Lublina, a dzisiaj stanowi ciekawostkę.

Zwiedzający mają okazje poznać dzieje Lublina na przestrzeni różnych wieków, począwszy od wieku XIV po wiek XIX i XX. Na V, ostatniej kondygnacji Bramy Krakowskiej, znajduje się taras widokowy przedstawiający znakomity widok na panoramę miasta.

Atrakcje Bramy Krakowskiej polecamy zwłaszcza miłośnikom średniowiecznej ceramiki i pamiątek z poprzednich wieków. To także obowiązkowy przystanek w Lublinie dla mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości, ponieważ pamiątki znajdujące się w obiekcie dotyczą miejsc, w których dorastali.

Brama Krakowska z zewnątrz może być podziwiana bezpłatnie, natomiast za oglądanie eksponatów wewnątrz budynku należy zapłacić. Bilet wstępu kosztuje 6 zł, ulgowy 5 zł.

Państwowe Muzeum na Majdanku

W czasie II Wojny Światowej w Lublinie funkcjonował Niemiecki Nazistowski Obóz Koncentracyjny i Zagłady (1941-1944). To właśnie na jego terenie istnieje dzisiaj Państwowe Muzeum na Majdanku. To miejsce pamięci straszliwych nazistowskich zbrodni. Ciężko uznać je za atrakcję, ale zdecydowanie warto je odwiedzić, by mieć świadomość o straszliwych wydarzeniach, jakie miały miejsce na terenie całego kraju.

Teren dzisiejszego muzeum znajduje się na 90 ha dawnego obozu. Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. baraki, wieże, wartownie i krematorium. W sumie znajduje się tu aż 70 obiektów historycznych z tego krótkiego okresu istnienia obozu. I pomyśleć, że wystarczyły tylko 3 lata, by działania zbrodniarzy zebrały tak okrutne żniwo.

Zwiedzanie Państwowego Muzeum na Majdanku jest bezpłatne. Jeśli chcesz poznać historię tego miejsca i zwiedzać obiekty z przewodnikiem, koszt za grupę do 10 osób wynosi 100 zł. Płatny jest również parking – za postój samochodu osobowego zapłacisz 5 zł.

Stare Miasto Lublin

Stare Miasto Lublin

Wycieczki po muzeach w Lublinie warto pomieszać ze zwiedzaniem innych ciekawych zakątków miasta. Szczególnie po oglądaniu miejsc związanych z II Wojną Światową warto zobaczyć atrakcje miasta, które pozwolą się wyciszyć i rozluźnić. Doskonałym pomysłem będzie więc udanie się na Stare Miasto w Lublinie.

Chociaż Stare Miasto nie jest najstarszą częścią Lublina, jest jednym z najlepiej zachowanych zabytkowych terenów urbanistycznych w Polsce. To właśnie tutaj znajduje się wspomniana wcześniej Brama Krakowska, Zamek Lubelski oraz wiele innych atrakcji, o którycb będziemy jeszcze pisać. Mimo że starówka w Lublinie nie jest ogromna, to zdecydowanie jest tu mnóstwo ciekawych zabytków i miejsc wartych zobaczenia!

Jeśli zobaczycie już wybrane atrakcje, powinniście poznać Stare Miasto w Lublinie od współczesnej strony, do jakiej bez wątpienia należy nocne życie oraz klimatyczne restauracje i bary. Starówka tętni życiem i z pewnością będziecie chcieli tu wracać.

Wieża Trynitarska Lublin

Wieża Trynitarska Lublin

Lata świetności wieży Trynitarskiej rozpoczęły się po przebudowie w 1827 roku, kiedy wieża zyskała dodatkowe metry i piękną oprawę. Sięgająca na wysokość 60 m Wieża Trynitarska szybko zyskała popularność i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście. Co ciekawe, od tamtego czasu niewiele się zmieniło. Tak! To rzadko spotykane, jeśli chodzi o zabytki w Polsce, ale Wieża Trynitarska nie została bardzo zniszczona w czasie II Wojny Światowej, dzięki czemu możemy ją oglądać także dzisiaj.

Największą atrakcją mieszczącej się na Starym Mieście wieży jest taras widokowy na wysokości 40 m. To najwyższy punkt widokowy w Lublinie. Wspinając się po 207 schodkach możesz zobaczyć z góry Bramę Krakowską, Zamek Lubelski i inne wspaniałe obiekty na terenie starówki. Wspinanie się na szczyt wieży także jest atrakcją, ponieważ po drodze możesz oglądać znakomite rzeźby i ciekawe ekspozycje.

Odwiedzając Lublin, musicie pamiętać o tym wyjątkowym miejscu, które pozwala spojrzeć z góry na najpiękniejszą część miasta. Wstęp na wieżę jest płatny, a wewnątrz oprócz tarasu widokowego znajduje się także Muzeum Archidiecezjalne Sztuki Religijnej.

Zamek Lubelski

Zamek Lubelski

Odwiedzenie Zamku Lubelskiego to obowiązkowy punkt na mapie podróży po Lublinie. Początki zamku sięgają XIV wieku. W tym samym czasie powstał również kościół zamkowy – Kaplica Trójcy Świętej, która została uznana za wybitny zabytek w skali międzynarodowej. Sam zamek niestety uległ zniszczeniu w XVII wieku w wyniku działań wojennych. W latach 1831 – 1915 na terenie Zamku Lubelskiego mieściło się carskie więzienie. Z kolei w latach 1939-1944 mieściło się tutaj więzienie hitlerowskie. Znakomite zamkowe mury widziały w czasie II Wojny Światowej wiele okropieństw.

Więzienna historia Zamku Lubelskiego skończyła się w 1954 roku, kiedy budynek został oddany na cele kultury. Znajdujący się na Starym Mieście budynek odrestaurowano i zamieniono na główną siedzibę Muzeum Lubelskiego. Wizytę na Zamku Lubelskim warto połączyć ze zwiedzaniem Kaplicy Trójcy Świętej i Wieży Zamkowej (donżon). Na wszystkie atrakcje można otrzymać 1 bilet w cenie 40 zł. Bilet ulgowy kosztuje 30 zł. Poszczególne atrakcje dostępne są również osobno – sam decydujesz, co chcesz zobaczyć. Naszym zdaniem warto zobaczyć wszystko.

Kaplica Trójcy Świętej Lublin

Pozostańmy jeszcze chwilę przy Zamku Lubelskim. Słynna Kaplica Trójcy Świętej znajduje się na dziedzińcu zamku i stanowi część muzealną. A to oznacza, że jest otwarta dla zwiedzających. Jak wspomnieliśmy wcześniej, Kaplicę Trójcy Świętej można zwiedzać razem z Zamkiem Lubelskim lub osobno. Najkorzystniejszą opcją jest wykupienie 1 biletu na całą okolicę zamkową i skorzystanie ze wszystkich dostępnych atrakcji.

Co jest takiego szczególnego w Kaplicy Trójcy Świętej? Powstała w drugiej połowie XIV wieku budowla była kaplicą królewską, która służyła monarchom. To właśnie w tych murach Władysław Jagiełło został powołany, by zasiąć na polskim tronie. Dla nas, z perspektywy czasu, najistotniejszy jest wygląd dawnej kaplicy królewskiej, który jest znakomicie zachowany.

Wewnątrz budynku znajdują się imponujące malowidła bizantyńsko-ruskie, które w czasie przebudowy zamku zostały zakryte zaprawą i wapnem. Przepiękne polichromia w Kaplicy są obecnie bardzo ciekawą pamiątką z przeszłych wieków. Prace konserwatorskie cennych malowideł rozpoczęto w 1917 roku. Działania oczywiście przerwała wojna. Polichromie w nieco gorszym stanie, ale wciąż pełne świetności, zachowały się do obecnych czasów, a prace konserwatorskie ukończono ostatecznie w 1997 roku.

Dom Słów w Lublinie

Odejdźmy na chwilę od zabytków i obiektów muzealnych na rzecz interaktywnej zabawy w Lublinie. Znajdujący się w mieście Dom Słów to instytuacja edukacyjno-artystyczna. To także część Ośrodka Brama Grodzka – Teatr NN. W budynku organizowane są wydarzenia i warsztaty, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem dzieci i dorosłych.

Dom Słowa powstał na fundamentach istniejącej tu wcześniej Izby Drukarstwa. Obecnie wiele się tu dzieje. Warsztaty, wydarzenia i walka o wolność słowa – pracownicy Domu Słów są zaangażowani w życie społeczne miasta. Wykorzystują słowa, by zwiększać świadomość ludzi, angażują się w dyskusje polityczne i społeczne. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć na stronie Domu słów.

W ostatnim czasie Brama Grodzka – Teatr NN miała złą passę, podobnie jak inne instytucje kulturalne w Polsce. Pandemia Covid na długi czas zamknęła wystawy tego miejsca i ograniczyła wydarzenia kulturalne. Na stronie internetowej Domu Słów widnieje informacja o zamknięciu wystaw, jednak informacje prawdopodobnie nie zostały jeszcze zaktualizowane.

Dom Słów to miejsce, które warto zobaczyć w Lublinie. To coś innego, ciekawego i ważnego. Bilety wstępu na wystawę stałą są tanie – 7 zł za bilet normalny i 5 zł za ulgowy. Dom Słów znajduje się w śródmieściu Lublina.

Archikatedra Metropolitalna Św Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty Lublin

Archikatedra Metropolitalna

Największy kościół w Lublinie będący jednocześnie kościołem archikatedralnym Archidiecezji Lubelskiej. Archikatedra Metropolitalna Św Jana Chrzciciela powstała w XVI wieku i nazywana jest perłą baroku. To właśnie tutaj znajduje się opisana wcześniej Wieża Trynitarska.

Archikatedra Metropolitalna Św Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Lublinie robi wrażenie nie tylko ze względu na swoje rozmiary, ale również ozdobne wnętrze. Oprócz znakomitych pamiątek z okresu baroku i renesansu, na ścianach Katedry można podziwiać obraz Matki Boskiej Płaczącej, który w 1949 roku zapłakał krwawymi łzami. Łzy zostały zebrane i umieszczone w jednym z kamieni w koronie Maryi.

Do ciekawostek kościoła można zaliczyć także Zakrystię Akustyczną, w której można usłyszeć szept osoby znajdującej się w drugim rogu pomieszczenia. Wieść niesie, że ta funkcja została zaplanowana specjalnie do podsłuchiwania gości. Kto podsłuchiwał? Ówczesny biskup lubelski!

Zwiedzający mogą również zobaczyć kryptę, w której pochowani są zmarli biskupi lubelscy. Do wglądu zwiedzających są również portrety, a także ubrania i przedmioty, z którymi chowano zmarłych. Archikatedra Lubelska imponuje i zdecydowanie jest to obowiązkowy przystanek w Lublinie.

Zalew Zemborzycki Lublin

Jezioro Zemborzyckie/Zalew Zemborzycki to miejsce położone na granicy Lublina. To sztucznie wykreowany zbiornik wodny, który powstał w 1974 roku w ramach czynu społecznego. Przez dziesięciolata było to miejsce rozrywki i rekreacji nie tylko dla mieszkańców Lublina, ale także dla turystów.

Niestety, decyzje podejmowane przy budowie jeziora nie były najkorzystniejsze. Grunt nie został dobrze przygotowany, co później skutkowało częstym pojawianiem się sinicy w jeziorze. Wodna atrakcja w Lublinie nie była zgodna z oczekiwaniami. W 2020 roku podjęto decyzję o rewitalizacji jeziora. Prace potrwają kilka lat. Niemniej jednak ta okolica w Lublinie jest interesująca i warto ją obejrzeć.

Jarmark Jagielloński na Rynku Starego Miasta w Lublinie

Atrakcja, którą można zobaczyć w Lublinie i wielu innych miastach w Polsce. Jarmark jest wielkim wydarzeniem regionalnym, który co roku zrzesza artystów i rzemieślników z kraju i zagranicy. W tym roku, podobnie jak w roku 2020, wydarzenie musi zmierzyć się z wieloma ograniczeniami z uwagi na pandemię. Zabraknie więc wystawców spoza Polski. Mimo to Jarmark Jagielloński wciąż pozostaje świetnym wydarzeniem, w którym warto wziąć udział.

Słynny festiwal sztuki i kultury tradycjnej co roku odbywa się na terenie Starego Miasta w Lublinie. Jeśli chcesz wziąć udział w wydarzeniu, przygotuj się na urlop w drugiej połowie sierpnia. W 2021 jarmark na Starym Mieście rozpocznie się 20 sierpnia.

Udział w festiwalu jest bezpłatny. Na niektóre atrakcje trzeba się jednak zapisać wcześniej. Płatny udział obowiązuje w Letniej Szkole Rzemiosła Tradycyjnego. To kilkudniowe szkolenie, na które należy zapisać się około 1,5 miesiąca wcześniej przed wydarzeniem.

Jarmark Jagielloński w Lublinie jest świetną atrakcją dla dzieci i dorosłych. Miasto w tym czasie rozkwita, a uliczki Starego Miasta i okolica Zamku Lubelskiego są przepełnione wystawami artystów i rzemieślników. Jeśli będziesz w Lublinie w czasie festiwalu, koniecznie udaj się na rynek Starego Miasta!

Deptak na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie

Tętniąca życiem alejka w Lublinie, która dawniej była drogą prowadzącą do Krakowa. To tutaj odbywa się Jarmark Jagielloński. Znajduje się tutaj mnóstwo restauracji i barów, które sprawiają, że to miejsce cieszy się nieustannym zainteresowaniem, nawet jeśli atrakcje związane z jarmarkiem się zakończą. Klimatyczna uliczka cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców, jak i turystów. Deptak prowadzi również do słynnego placu fontann.

Plac Litewski w Lublinie

Jedno z ulubionych miejsc osób, które mieszkają w Lublinie na stałe. Zwłaszcza tych najmłodszych, szczególnie latem. Plac Litewski, znajdujący się na końcu deptaku na Krakowskim Przedmieściu, słynie z malowniczych fontann, które wieczorami mienią się dziesiątkami kolorów. Brzmi jak fantastyczna atrakcja dla dzieci, prawda? Dorśli także uwielbiają to miejsce i tłumnie przybywają w okoluce Placu Litewskiego w poszukiwaniu rozrywki bądź ochłody.

Do tego miejsca w Lublinie powinny udać się także osoby, które uwielbiają widok dawnych pałaców. Na znanym w Lublinie placu znajdują się aż 3 znakomite pałace: Pałac Czartoryskich, Pałac Lubomirskich i Pałac Gubernialny. Te dwa ostatnie budynki są ze sobą połączone galerią. Ze wszystkich zabytków to właśnie Pałac Czartoryskich jest miejscem najmniej okazałym. Swoje tragiczne piętno na budynku odcisnęła również II Wojna Światowa. Obecnie pałace znajdują się w rękach UMSC (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej), służą celom naukowo-dydaktycznym.

Trybunał Koronny Lublin

Budynek dawnego Trybunału Koronnego jest w Lublinie jedną z najbardziej znanych atrakcji. Warto wiedzieć, że kiedyś był okryty raczej złą sławą. Wszstko zaczęło się w 1578 roku, kiedy budynek ratusza został mianowany przez króla Stefana Batorego na Trybunał Koronny. Gmach znajdujący się w Lublinie szybko stał się miejscem, w którym szlachta rozstrzygała swoje spory. A jak to ze szlachtą bywało – sądy nie były do końca uczciwe. Niesprawiedliwe wyroki i bardzo przekupni sędziowe doprowadzili do ostatecznego rozwiązania Trybunału.

Obecnie w malowniczym budynku mieści się Pałac Ślubów. Trzeba przyznać, że ślub w takim miejscu w Lublinie wydaje się bardzo romantyczny! Warto wspomnieć, że w budynku jest również Wielka Sala, w której dzisiaj odbywają się koncerty i wydarzenia.

Lubelska Trasa Podziemna

Szukasz interesujących atrakcji z nutką tajemnicy? Z pewnością spodoba Ci wynosząca około 300 metrów Lubelska Trasa Podziemna! Klimatyczna trasa biegnie pod zabudowaniami Starego Miasta w Lublinie, a rozpoczyna się pod budynkiem dawnego Trybunału Koronnego.

Oryginalna trasa o charakterze turystyczno-edukacyjnym powstała w wyniku połączenia licznych piwnic na terenie Lublina. Zaskakujące, prawda? Wędrując przez podziemie Starego Miasta w Lublinie, masz okazję poznać lepiej historię tego malowniczego miasta w Polsce. Klimatyczne piwnice zostały wyposażone w ekspozycje i wystawy, które obrazują przeszłość regionu i stanowią prawdziwą atrakcję dla zwiedzających spoza Lublina.

Największą atrakcją tego miesca jest ruchoma makieta przedstawiająca pożar Lublina z 1719 roku. Może się to wydawać zaskakujące, ale Lublin bardzo często trawiły pożary. Pamiętny ogień z 1719 roku był jednak największą katastrofą na terenie miasta. Dowód tego zdarzenia znajduje się w kościele dominikanów, o którym powiemy więcej w dalszej części tekstu.

Pożar miasta cudem udało się ugasić i wielu wskazuje, że za ten cud odpowiadają właśnie dominikanie. Członkowie zakonu opuścili klasztor i wraz z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego (relikwie także znajdują się w Lublinie), udali się na procesję dookoła miasta. W tym czasie miał miejsce ów cud – miasto udało się ocalić.

Zwiedzanie trasy podziemnej z inscenizacją odbywa się w poniedziałki. W tym czasie bilet kosztuje 16 zł, ulgowy 14 zł. W pozostałe dni tygodnia możliwe jest zwiedzanie bez oglądania inscenizacji, przez co bilet jest tańszy o 2 zł. Normalny kosztuje 14 zł, a ulgowy 12 zł.

Rzeźba Sztukmistrz z Lublina

Wspominaliśmy, że Stare Miasto kryje w sobie wiele ciekawostek. Jedną z nich jest wisząca w powietrzu rzeźba Jaszy Mazura – bohatera powieści Sztukmistrz z Lublina. Książka została wydana w 1960 roku, a napisał ją noblista Isaac Bashevis Singer. Napisana w języku jidysz powieść odbiła się szerokim echem w Polsce i na świecie, została zekranizowana i do dzisiaj jest wystawiana w teatrach.

Mimo że akcja Sztukmistrza z Lublina dzieje się w roku 1880, historia jest bardzo ciekawa. Wiele osób utrzymuje, że powieść Isaaca Beshevis Singera odmienia życie. Zdecydowanie polecam się w nią zagłębić, a tymczasem warto zwrócić uwagę na znajdującą się w Lublinie rzeźbę głównego bohatera powieści.

Rzeźbę stworzył znany w naszym kraju artysta – Jerzy Kędziora, który umieszcza rzeźby w nietypowych miejscach. W przypadku Jaszy Mazura jest to lina rozpięta między kamienicami Starego Miasta w Lublinie. Wystarczy unieść do góry głowę, by spotkać dość niecodzienny i zarazem bardzo interesujący widok.

Bazylika pw. św. Stanisława i klasztor dominikanów Lublin

Sława klasztoru dominikanów w Lublinie związana jest z opisaną wyżej historią pożaru. Od wieków najwięcej emocji wzbudzają relikwie Drzewa Krzyża Św., które pojawiły sę w mieście za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Tak przynajmniej podają kroniki Jana Długosza.

Pochodzący z XIV wieku kościół i przylegający do niego klasztor dominikanów w Lublinie stanowią jedną z najstarszych instytucji miasta. Wokół świątyni znajduje się aż 11 kaplic, między innymi kaplica Ossolińskich, czy kaplica Tyszkiewiczów. Każda z 11 kaplic ma ciekawą historię, którą możesz poznać na miejscu.

Budynek bazyliki i klasztoru jest imponujący i na pewno warto się tutaj na chwilę zatrzymać. Wyjątkowy klimat i urok tego miejsca docenią także osoby wierzące. Kościół ma wyjątkową atmosferę, która sprzyja duchowym przemianom i modlitwie.

Plac po Farze Lublin

Plac po Farze Lublin

Stare Miasto w Lublinie kryje w sobie naprawdę rozmaite atrakcje, o czym wspominaliśmy wcześniej. Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Lublinie jest Plac po Farze. To oryginalny plac, który powstał po rozebraniu kościoła farnego pw. św. Michała Archanioła. Fundamenty kościoła odkopano w latach 1936–1938, jednak plac zagospodarowano dopiero w 2002 roku. W tamtym czasie pozostałości po kościele podświetlono, a między nimi ułożono równą kostkę brukową.

Być może wyda Ci się to zaskakujące, ale Plac po Farze jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańów Lublina. Na murach po kościele pw. św. Michała Archanioła chętnie przesiadują mieszkańcy miasta, spędzając czas wolny lub uczestnicząc w koncertach i wydarzeniach organizowanych w okolicy. Mury stanowią także prawdziwą atrakcję dla dzieci, które uwielbiają przechodzić wzdłuż granic całego terenu, który był dawniej kościołem.

Plac po Farze uważany jest za niezwykle klimatyczną część miasta Lublin, dlatego odiwedzając Stare Miasto warto zboczyć w tę oryginalną okolicę.

Muzeum Cebularza Lublin

Regionalne Muzeum Cebularza w Lublinie to idealne miejsce dla miłośników tego popularnego w całej Polsce przysmaku. Miękka bułka z cebulą i makiem – kto by pomyślał, że będzie to taki hit? Warto zwrócić uwagę, że oryginalny cebularz pochodzi właśnie z Lublina, a nazwa cebularz jest opatentowana. To oznacza, że takie nazewnictwo można stosować tylko w przypadku cebulowych przysmaków z Lublina. W innych częściach kraju obowiązują nazwy cebularzopodobne, co jest całkiem zabawne.

W tym wyjątkowym miejscu w Lublinie nie tylko poznasz historię cebularza, ale będziesz mieć także okazję przygotowania własnego wypieku pod czujnym okiem ekspertów. Polecam wizytę w tym miejscu, zwłaszcza z dziećmi, które uwielbiają wszelkiego rodzaju aktywności i atrakcje, które wymagają czynnego udziału.

Bilet wstępu kosztuje 18 zł od osoby dorosłej. Bilet ulgowy kosztuje 16 zł, a dzieci do lat 3 mają wstęp wolny. Budynek poświęcony historii cebularza znajdziesz przy ulicy Szewskiej 4 w Lublinie.

Ogród Saski Lublin

Ogród Saski Lublin

Kolejne zielone atrakcje w Lublinie, które znakomicie uzupełniają zwiedzanie Starego Miasta i zabytków. Ogród Saski, nazywany również Parkiem Saskim to przepiękny park miejski założony w 1837 roku. Dawniej wokół niego znajdowała się brama i charakterystyczny domek odźwiernego, który dzisiaj stanowi bramę wejściową do parku, a w jego wnętrzu mieści się piekarnia lub pizzeria.

Sam Park Saski ma około 12 ha powierzchni. Zielony ogród miejski wpisany jest również w rejestr zabytków. To najstarszy park w Lublinie, który powstał na wzór Ogrodu Saskiego w Warszawie. Przepiękny park Lublina przeszedł rewitalizację i gruntowną odnowę w 2012 roku, dzięki czemu dzisiaj prezentuje się naprawdę imponująco.

Centrum Spotkania Kultur Lublin

Znakomita instytucja kultury w Lublinie – Centrum Spotkania Kultur znajdujące się na Placu Teatralnym w mieście. Jedną z najbardziej szokujących informacji dotyczących tego budynku w Lublinie jest czas budowy. CSK zaczęto budować w 1974 roku, a uroczyste otwarcie odbyło się dopiero w roku 2015!

W imponującym budynku odbywają się przedstawienia i spektakle, koncerty i opera. To bardzo ważne miejsce na mapie kultury nie tylko w Lublinie, ale również w Polsce. Obecnie znajdują się tam sale teatralne, konferencyjne, galeria sztuki, biblioteka multimedialna, sale klubwe, restauracje i ogrody na dachu. CSK zdecydowanie należy do miejsc, które warto zobaczyć w Lublinie.

Bilety na spektakle i koncerty można kupować przez internet. Najlepiej robić to z dość dużym wyprzedzeniem, ponieważ szybko się wyprzedają. A jeśli nie załapiesz się na żadne wydarzenie, możesz także zwiedzić sam budynek lub zjeść obiad w jednej z restauracji.

Legenda Czarciej Łapy w Lublinie

Stare Miasto i znajdujące się tam kamienice kryją w sobie wiele tajemnic! Spostrzegawczy turyści mogą zobaczyć wiele ciekawostek, które odbiegają od tak zwanej normy. Jedną z nich jest Kamienica Czarciej Łapy i legenda z tym związana. Historia jest ciekawa, bo dotyczy sprawiedliwości. Znajdź kamienicę w Lublinie, która przedstawia malowidła związane z legendą Czarciej Łapy i rozkoszuj się nutą dreszczyku!

Legenda głosi, że w XVII wieku na terenie Lublina doszło do sporu między ubogą wdową, a bogatym magnatem. Z racji na wpływy, jakie miał magnat, sąd wydał wyrok przemawiający na korzyść bogacza. Wdowa po ogłoszeniu wyroku nieco rozpaczliwie krzyknęła: Gdyby czarci sądzili, wyrok byłby sprawiedliwszy. Zgadnijcie, co wydarzyło się w nocy? Po dziwnych wydarzeniach, które miały miejsce w sądzie nocą, pozostał tylko odcisk dziwnej dłoni, którą najprawdopodobniej przypieczętowano nowy wyrok. Stąd wzięła się legenda o Czarciej Łapie, którą dzisiaj na terenie Lublina można także…zjeść.

Smaczny przysmak nazywany Czarcią Łapą wygląda osobliwie, smakuje dobrze, ale nie jest bezpośrednio związany z legendą. To sprytny chwyt marketingowy, który się znakomicie przyjął. Czarcia Łapa nie jest regionalnym przysmakiem Lublina, jak na przykład cebularz. Zdecydowanie jednak warto jej spróbować.

Magiczne kamienice w Lublinie

Magiczne kamienice w Lublinie

Lublin to miasto idealne dla odkrywców. Uważnie przyglądaj się kamienicom w mieście, ponieważ wiele z nich ma w oknach fantastyczne negatywy z okresu międzywojnia w Polsce! Znakomicie zachowane negatywy, które dzisiaj możemy podziwiać w oknach kamienic w Lublinie, zostały znalezione w jednym z budynków w mieście.

Inną ciekawostką dotyczącą kamienic w Lublinie jest dom z kotami. Na fasadzie starej kamienicy widnieją ciekawe malunki przedstawiające koty. Ma to związek z pewnym artystą, a jednocześnie miłośnikiem kotów – Andrzejem Kotem. Artysta malował koty wszędzie, gdzie się dało. Niestety zmarł w 2015 roku, a zabawne, urocze i charakterystyczne koty na fasadzie kamienicy upamiętniają jego postać.

Jak możesz zauważyć, kamienice w Lublinie nie są zwykłymi kamienicami. Nawet tam ciągle się coś dzieje, można znaleźć jakiś smaczek dla żądnego przygód turysty.

Granice Getta w Lublinie

Lublin przed II Wojną Światową zamieszkiwało wielu przedstawicieli kultury żydowskiej. Ponad 30% mieszkańców w Lublinie to byli Żydzi. Jak zapewne się domyślasz, wojnę przetrwała zaledwie garstka. Większość żydowskich mieszkańców natychmiast umieszczono w getcie, które powstało na terenie Lublina.

Dzisiaj możemy zobaczyć miejsca upamiętniające Żydów, którzy mieli ogromny wkład w rozwój miejscowości. Niestety, nie było im dane zobaczyć, jak miasto pięknie się rozwinęło… Podczas spacerów po Lublinie znajdziesz upamiętnione granice dawnego getta. W Lublinie znajdziesz także fragmenty listów i wspomnieć zapisane na murach kamienic. Chwytają za serce i nie pozwalają zapomnieć o tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w całej Polsce.

Lublin posiada jeszcze jedną pamiątkę, a jest nią stara latarnia uliczna. Latarnia Pamięci znajduje się na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej w Lublinie. Dzisiaj po dawnych kamienicach i uliczkach nie ma śladu. Ale zachowała się latarnia. W 2004 roku, z inicjatywy instytucji kultury w Lublinie, latarnię wyposażono w elektryczne światło, dzięki czemu Latarnia Pamięci od tamtego czasu pali się nieustannie. Obok niej mieści się płyta upamiętniająca ludzi, którzy stanowili 1/3 społeczności Lublina.

Pomnik Unii Lubelskiej Lublin

Wyjątkowy pomnik z 1826 roku upamiętniający unię Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim, która odbyła się w 1569 roku. Zdajemy sobie sprawę, że pomniki nie dla każdego stanowią atrakcję, ale ten jest wyjątkowy.

Pomnik Unii Lubelskiej w Lublinie mieści się na Placu Litewskim na końcu Jagiellońskiego Szlaku Unii Lubelskiej, którego początkiem jest Zamek Lubelski. Warto wspomnieć, że pierwszy pomnik upamiętniający to wydarzenie powstał w 1569 roku, ale w XiX wieku podjęto plan wystawienia nowego pomnika, takiego badziej na miarę tamtych czasów. Pomnik przeszedł ostatnią renowację w 2008 roku i obecnie ma bardzo zbliżoną formę do tej, którą prezentował w 1826 roku.

Dawna Uczelnia Mędrców Lublina (Jesziwas Chachmej Lublin)

W miejscu Dawnej Uczelni Mędrców Lublina mieści się obecnie hotel, ale część budynku można zwiedzić, uprzednio kontaktując się z administracją hotelu. Cóż ciekawego możemy zobaczyć w tym miejscu?

Szkołę nazywano potocznie Jesziwą. Powstały w 1924 roku budynek był uważany za jeden z najnowocześniejszych i najbardziej reprezentatywnych budynków przedwojennej Polski. Szkoła posiadała swego czasu naprawdę imponującą bibliotekę, a uczniowe mieli dostęp do takich pomieszczeń, jak jadalnia, pralnia, czy kuchnia. Wszystko było doskonale zorganizowane. Znakomitą historię tego miejsca przerwała wojna, na szczęście część pamiątek udało się ocalić i dzisiaj możemy podziwiać je w znajdującym się w hotelu muzeum.

Dla zwiedzających czynna jest także Synagoga. Na zwiedzanie tego miejsca można wybrać się każdego dnia, ponieważ hotel czynny jest codziennie.

Kamień Nieszczęścia w Lublinie

Wśród ciekawostek przepełniających Lublin jest także historia o Kamieniu Nieszczęścia, który leży sobie spokojnie przy jednej z kamienic na Starym Mieście. Podobno za sprawą tego właśnie kamienia zginęło wiele osób – większość z nich zgubiły zapewne własne nieczyste zamiary. Kiedyś kamień przynosił pecha wylącznie złym ludziom, ale w momencie, gdy życie straciła niewinna osoba, niepozorny głaz stał się złym omenem omijanym szerokim łukiem. Przez wiele lat służył również katom jako podstawa… w wiadomym celu.

Na jak długo warto jechać do Lublina? Weekend czy urlop?

Naszym zdaniem Lublin to znakomite miejsce na dłuższy urlop. Miasto zyskuje coraz większą popularność wśród turystów z Polski i zagranicy, ale wciąż zachowuje swój klimat. W mieście nie jest na tyle tłoczno, by psuło to radość ze zwiedzania.

Zarówno mieszkańcy Lublina, jak i turyści, którzy mieli okazję być w Lublinie wiele lat temu, przyznają, że w mieście wiele się zmieniło w ciągu ostatnich lat. Miasto ogromnie się rozwinęło i jest jeszcze bardziej interesujące, niż kiedyś.

Roman Jaworski
Roman Jaworski
Tworzenie rankingów to moja specjalność. Mam nadzieje, że moje artykuły przypadły Ci do gustu :)
POPULARNE
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj