10.1 C
Poznań
środa, 24 kwietnia, 2024

Jaki terminal płatniczy sprawdzi się w Twojej firmie?

Terminal stacjonarny, mobilny, a może PIN pad kasowy lub terminal w telefonie? Wybór odpowiedniego terminala płatniczego dla firmy nie jest prostą sprawą – podpowiadamy, na jakie aspekty zwrócić uwagę, by urządzenie faktycznie usprawniło codzienne prowadzenie biznesu!

Prowadzenie firmy wymaga podejmowania wielu ważnych dla jej funkcjonowania decyzji – i to bez względu na to, czy mamy do czynienia z osiedlowym warzywniakiem, serwisem komputerowym czy salonem fryzjerskim. Dla wielu przedsiębiorstw bardzo ważnym krokiem w rozwoju staje się obsługa transakcji bezgotówkowych – do tego jednak potrzebny jest terminal do płatności kartą.

Terminal płatniczy – jaki wybrać do firmy?

Wybór terminala płatniczego jest bardzo ważną decyzją biznesową, choć w pierwszej chwili może się to nie wydawać aż tak istotne. Firmy działają przecież w różnych branżach i na różnych rynkach, mają odmienną specyfikę funkcjonowania, a ich właściciele i klienci rozmaite potrzeby. Tymczasem do dyspozycji przedsiębiorców pozostaje kilka rodzajów terminali płatniczych, z których każdy ma swoje charakterystyczne cechy.

  • Terminal stacjonarny – sprawdza się w firmach, w których płatności przyjmuje się w jednym, stałym miejscu, np. w recepcji albo biurze. Wymaga on ciągłego podłączenia do źródła zasilania, dzięki czemu jest stale gotowy do pracy. Terminal stacjonarny można zintegrować ze stosowanym w danej firmie systemem kasowym lub kasą fiskalną, co pozwala wyeliminować konieczność ręcznego wpisywania sumy transakcji, a tym samym ograniczyć potencjalne pomyłki oraz skrócić czas obsługi klienta.
  • Terminal przenośny – tego typu urządzenie wyposażone jest w baterię, która po pełnym naładowaniu może pracować nawet do 12 godzin. Jest on mniejszy, bardziej poręczny i lżejszy niż terminal stacjonarny. Poleca się go m.in. właścicielom restauracji, barów i kawiarni, w handlu obwoźnym oraz branży transportowej.
  • PINpad kasowy – to rodzaj niewielkiego urządzenia , które podłącza się do kasy fiskalnej lub systemu kasowego. Dzięki integracji      nie ma już konieczności ręcznego wpisywania kwoty transakcji przez kasjera, co eliminuje ryzyko pomyłki oraz skraca czas obsługi klienta. Ze względu na swoją kompaktowość, PIN pad kasowy sprawdza się również w niewielkich sklepach i punktach handlowych, gdzie powierzchnia na ladzie jest mocno ograniczona.
  • Telefon jako terminal – to nic innego jak aplikacja mobilna typu softpos, przy pomocy której można przyjmować płatności bezgotówkowe. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i innowacyjne. Dzięki takiej aplikacji terminal ma się zawsze w kieszeni – w telefonie. Można akceptować płatności i zarabiać wszędzie tam, gdzie chce płacić klient, czyli np. w jego domu. To rozwiązanie sprawdza się m.in. w przypadku przedstawicieli wolnych zawodów (lekarze, architekci, prawnicy), osób prowadzących działalność kreatywną oraz tzw. freelancerów.

Program Polska Bezgotówkowa – wybierz darmowy terminal dla Twojej firmy!

Kilka lat temu – z inicjatywy agentów rozliczeniowych oraz operatorów kart płatniczych we współpracy ze Związkiem Banków Polskich oraz sektorem publicznym – uruchomiony został Program Polska Bezgotówkowa. Jego głównym celem jest popularyzacja obrotu bezgotówkowego w naszym kraju oraz edukowanie przedsiębiorców i klientów z zakresu korzyści, jakie niosą ze sobą nowoczesne metody płatności.

W ramach programu małe i średnie firmy mogą otrzymać dopasowany do potrzeb terminal płatniczy za 0 zł i korzystać z niego bez dodatkowych opłat przez rok lub do momentu osiągnięcia 100 tys. zł obrotu. Program cieszy się ogromną popularnością wśród przedsiębiorców – według ostatnich danych do końca 2022 r. dołączyło do niego ponad 408 tys. firm, które otrzymały ponad 560 tys. urządzeń*.

Z punktu widzenia przedsiębiorców ważne jest to, że uczestnictwo w programie nie jest skomplikowane pod względem formalnym. Wystarczy wejść na stronę PolCard.pl, wypełnić formularz kontaktowy lub zadzwonić pod znajdujący się tam numer. Podczas rozmowy ekspert PolCard from Fiserv wytłumaczy warunki udziału w programie i pomoże wybrać model terminala najlepiej pasujący do potrzeb danego biznesu. Gdy już dopełnisz formalności, urządzenie zostanie zainstalowane w Twojej firmie w ciągu dwóch dni roboczych.

Pamiętaj, że obsługa transakcji bezgotówkowych jest dla każdego przedsiębiorstwa szansą na rozwój – odpowiednio dobrany terminal płatniczy w dużym stopniu w tym pomaga.

* Polska Bezgotówkowa kończy 2022 rok miliardową transakcją. Online: https://polskabezgotowkowa.pl/aktualnosci/polska-bezgotowkowa-konczy-rok-2022-miliardowa-transakcja. Dostęp: 25.07.2023.

Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj