• Home
  • Wrocław
  • Terapia manualna leczenia bólu kręgosłupa. Co należy wiedzieć o chiropraktyce?

Terapia manualna leczenia bólu kręgosłupa. Co należy wiedzieć o chiropraktyce?

Chiropraktyka, nazywana także terapią manualną, to nieinwazyjna forma leczenia niekonwencjonalnego schorzeń kręgosłupa i narządów ruchu. Zabiegi chiropraktyki cechują się dużą skutecznością, ponieważ pozwalają nie tylko na usunięcie bólu, ucisku lub napięcia mięśniowego, ale przede wszystkim usunięcia ich przyczyny. Chiropraktyka to metoda terapii, którą powinien wykonywać tylko wykwalifikowany terapeuta, czyli chiropraktyk.

Czym dokładnie jest chiropraktyka i jakie ma zastosowanie? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego typu zabiegów? I gdzie można znaleźć profesjonalnego chiropraktyka? Poszukajmy wspólnie odpowiedzi na te pytania.

Zastosowanie chiropraktyki

Chiropraktyka to grecki termin, który kryje w sobie dwa słowa: „cheiro”, czyli dłoń oraz „practos” – robić. Nazwa ta dobrze oddaje charakterystykę i sposób wykonywania tej terapii. Nieodzownymi elementami chiropraktyki są zebranie wnikliwego wywiadu w celu postawienia diagnozy, zastosowanie odpowiedniej terapii, a następnie pouczenie pacjenta o zaleceniach, które utrwalą efekty i pozwolą je utrzymać. W chiropraktyce wykorzystuje się dwie techniki – technikę manipulacji oraz mobilizacji.

Na początku terapeuta wykonuje badanie kręgosłupa w kilku pozycjach ciała. W ramach badania sprawdza napięcie mięśni, ułożenie kręgów w kręgosłupie, długość kończyn, a czasami wykonuje także prześwietlenie. W ten sposób lekarz ustala, z jakim problemem zdrowotnym zmaga się jego pacjent. Po ustaleniu, w czym tkwi problem, lekarz dobiera zabiegi terapii manualnej dostosowane do potrzeb pacjenta, jego wieku oraz budowy ciała.

Terapia ma za zadanie przywrócenie sprawności narządów ruchu, zniwelowanie bólu stawów kręgosłupa oraz usunięcie napięcia mięśniowego. Czasami wystarczy jedno spotkanie z chiropraktykiem, by poczuć wyraźną poprawę, a czasem tych spotkań musi być kilka, by zobaczyć efekty. Wszystko zależy od rodzaju problemu, z jakim zmaga się pacjent.

Polecamy  Psycholog Toruń: top 10 specjalistów w mieście

Ważnym elementem chiropraktyki jest także edukacja pacjenta co do właściwego postępowania, aby dolegliwości nie powróciły. Dotyczy to przede wszystkim regularnego wykonywania pewnych ćwiczeń, ale także zmian w diecie czy trybie życia.

Celem zabiegów chiropraktycznych jest przywrócenie prawidłowych warunków fizjologicznych oraz biomechanicznych leczonych kończyn, głównie kręgosłupa. Dlatego chiropraktyka ma zastosowanie w leczeniu bólów kręgosłupa, głowy, szyi i karku oraz ramion, dyskopatii, rwy kulszowej, ucisku na nerwy, bólów stawów i innych dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego.

Bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów chiropraktyki

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zabiegi chiropraktyki są bezbolesne i bezpieczne, ale tylko wtedy, gdy wykonywane są w odpowiedni sposób i przez osobę z odpowiednim przygotowaniem. Fizjoterapeuci współpracujący z Villa Medica posiadają kwalifikacje do przeprowadzania zabiegów chiropraktyki, dlatego można im w pełni zaufać! (tu dowiesz się więcej o ofercie chiropraktyki we Wrocławiu https://www.villamedica.pl/chiropraktyka/ )

A co można powiedzieć o skuteczności tej metody leczenia układu ruchu? Zarówno manipulacja kręgosłupa, jak i technika mobilizacji poprzedzone są wnikliwym badaniem w celu postawienia diagnozy, dzięki czemu zabiegi są dokładnie dopasowane do potrzeb pacjenta. To pozwala zminimalizować ewentualne skutki uboczne oraz uzyskać szybką poprawę.

Niemniej na skuteczność zabiegów wpływ ma także ogólny stan kliniczny pacjenta, a także zakres wiedzy o diagnostyce różnicowej i doświadczenie fizjoterapeuty. Praktyka pokazała, że zabiegi odznaczają się wysoką skutecznością, a efekty są trwałe, jeżeli pacjent ściśle stosuje się do zaleceń i o siebie dba.

Zarówno liczba, jak i częstotliwość zabiegów zależy od zmieniającego się stanu zdrowia pacjenta. Jedni odzyskują sprawność szybciej, drudzy wolniej, dlatego jest to kwestia bardzo indywidualna, o której na bieżąco decyduje fizjoterapeuta prowadzący zabiegi.

Kto może wykonywać zabiegi chiropraktyki?

Chiropraktyka to profesja, która wymaga odpowiednich kwalifikacji oraz uprawnień. Chiropraktyk często bywa mylony z tak zwanym kręgarzem, który zajmuje się nastawianiem kręgosłupa. To błąd – kręgarze na ogół nie posiadają odpowiednich kwalifikacji do przeprowadzania terapii manualnej. Dlatego lekarz lub fizjoterapeuta może zostać chiropraktykiem jedynie po ukończeniu odpowiedniej szkoły podyplomowej.

Polecamy  🏆 TOP 10 - Ranking Gdzie Powiększyć Usta w Warszawie?

Istnieje również wiele kursów i szkoleń, z których mogą korzystać osoby bez wykształcenia medycznego. Nie brakuje osób, które bez wiedzy medycznej, po ukończeniu jednego czy dwóch kursów, otwierają swoją działalność, oferując zabiegi z zakresu terapii manualnej.

Szukając odpowiedniego specjalisty zwracajmy więc dużą uwagę na jego wykształcenie, posiadane uprawnienia i doświadczenie. Samo ukończenie kursu z chiropraktyki nie czyni z takiej osoby specjalisty w swoim fachu. Co gorsza, nieumiejętnie przeprowadzone zabiegi mogą nawet zaszkodzić!

Najlepiej poszukiwać specjalistów fizjoterapeutów, którzy współpracują z renomowaną kliniką zajmującą się kompleksowymi usługami z zakresu fizjoterapii, fizykoterapii, rehabilitacji oraz chiropraktyki. Takim miejscem jest na przykład Villa Medica – centrum medycyny i rehabilitacji, gdzie terapią manualną zajmują się wykwalifikowani fizjoterapeuci.

Wskazania do manualnej terapii kręgosłupa

Wskazaniami do przeprowadzenia manualnej terapii kręgosłupa są przede wszystkim:

  • zespoły bólowe kręgosłupa w odcinkach szyjnym, piersiowym i lędźwiowym;
  • rwa ramienna i kulszowa;
  • objawy korzeniowe;
  • bóle między żebrami;
  • promieniowy ból w okolicach kończyny górnej lub dolnej;
  • bóle głowy szyjnopochodne;
  • zawroty głowy pochodzenia szyjnego;
  • inne objawy ograniczające ruchomość z każdego segmentu kręgosłupa.

Czy istnieją przeciwwskazania do chiropraktyki?

Choć chiropraktyka to terapia bezpieczna i bezbolesna, istnieje kilka przeciwwskazań do jej przeprowadzenia:

  • wszelkiego rodzaju przebyte operacje na kręgosłupie;
  • poważne zaburzenia neurologiczne – zespół ogona końskiego, ucisk na rdzeń kręgowy;
  • zaburzenia struktury układu kostnego wynikające z przebytej infekcji, nowotworu, stanu zapalnego, choroby metabolicznej czy urazu;
  • znaczne ubytki neurologiczne w korzeniu nerwowym;
  • zaburzenia naczyniowe – tętniak, skłonności do krwawienia wewnątrzstawowego;
  • pogarszanie stanu pacjenta po 2-3 spotkaniach z chiropraktykiem;
  • brak pełnej diagnostyki;
  • brak zgody pacjenta na leczenie;
  • brak współpracy pacjenta z lekarzem, niechęć do wprowadzenia zaleconych zmian w trybie życia.