• Home
  • Poznań
  • Ćwiczenia na tricepsy – o czym trzeba pamiętać?

Ćwiczenia na tricepsy – o czym trzeba pamiętać?

Budowa masy mięśniowej jest możliwa dzięki zrównoważonej diecie i regularnym treningom. Ramiona są częścią ciała, nad którą najwięcej pracujemy. Jednocześnie popełniamy pewne błędy, które prowadzą do braku satysfakcjonujących efektów. Na czym one polegają i jak poprawnie wykonywać ćwiczenia na mięsień trójgłowy, aby zwiększyć objętość ramion?

Triceps – istota mięśnia trójgłowego

Kulturystyka jest popularna wśród młodych mężczyzn, którzy chcą wyglądać dobrze. Adepci sportów siłowych chętnie skupiają się na ramionach. Chwalą się rozmiarami bicepsa i wydaje się, że przywiązują do niego czasami zbyt wielką wagę. To najczęściej spotykany błąd wśród osób niedoświadczonych. Najważniejszym z mięśni, który odpowiada między innymi za przyrost objętości tkanki mięśniowej ramion, jest triceps, zwany również mięśniem trójgłowym. To jeden z największych mięśni w ludzkim organizmie – odpowiedzialny jest za prostowanie stawu łokciowego. Ze względu na swoje rozmiary związany jest z faktycznym przyrostem masy mięśniowej ramion. Oczywiście czynnikami wpływającymi na uzyskanie przyzwoitego efektu są budowa ciała (ektomorficzna, endomorficzna lub mezomorficzna), codzienna dieta, częstotliwości ćwiczeń i ich jakość. Nie wystarczy podnosić hantle, aby uzyskać zadowalający efekt. Należy robić to prawidłowo, ażeby pobudzić mięśnie do rozrostu.

Ćwiczenia na tricepsy – przykłady

Mięśnie trójgłowe ramion ćwiczy się przeważnie za pomocą francuskiej sztangi łamanej. O czym należy pamiętać w trakcie wyciskania? Rzeczą, o której się zapomina, jest ułożenie odcinka lędźwiowego w trakcie wykonywania ćwiczenia. Przepisem na wyeliminowanie tego problemu jest oparcie nóg na siedzisku ławki. Wyciskanie za pomocą sztangi francuskiej jest istotne z tego powodu, że angażuje mięsień trójgłowy po obu stronach i czyni to w tym samym czasie. Za większą aktywność głowy długiej tricepsów odpowiada podnoszenie sztangi w określony sposób. Głowa powinna leżeć na wysokości klatki piersiowej. Wzrost aktywności tych mięśni przyczynia się do zjawiska hipertrofii, czyli rozrostu tkanki mięśniowej. Ćwiczenie to dobrze jest przeprowadzać na odpowiednich urządzeniach – np. na atlasie do ćwiczeń. O roli tego mięśnia poczytać można na wielu blogach, np. tutaj: https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-triceps. Doświadczeni kulturyści zdają sobie sprawę z charakteru ćwiczenia mięśnia trójgłowego w procesie budowy objętości ramion. Jakie jeszcze ćwiczenia można podać za stosowne w kontekście pracy nad tricepsem?

Polecamy  Wybieramy gabinet psychoterapii

Pompki na poręczach są ćwiczeniem, które powinno znaleźć się w repertuarze ludzi pracujących nad przyrostem masy ramion. Angażują one wszystkie mięśnie ramion w tym samym czasie (mięśnie trójgłowe, biceps, mięśnie grzbietu) oraz klatkę piersiową. Kluczem poprawnego wykonywania tego ćwiczenia jest prawidłowa pozycja ciała. Powinno być lekko odchylone, a łokcie nieco powyżej barków. Ćwiczeniami, które nastręczają problemów, są te wykorzystujące ściąganie drążka z wyciągu górnego. Brak siły potrzebnej do ściągnięcia go kompensowany jest manipulacjami dłonią i ruchami tułowiem. Pozostałe mięśnie powinny być izolowane w trakcie realizacji tego ćwiczenia. Najważniejsze są mięśnie tricepsu. Prostowanie ramienia to kolejny sposób na ćwiczenie mięśni trójgłowych. Poprawne wykonywanie tego ćwiczenia wymaga jedynie zwykłego oddalenia hantli w tył, a nie unoszenia ich w górę.

Ćwiczenia na tricepsy – podsumowanie

Triceps jest mięśniem ulokowanym w tylnej części ramion. Jego przyrost znacznie powiększa objętość ramion. Mięsień trójgłowy odpowiada za proces zginania stawu łokciowego. Ćwiczeniami zalecanymi dla osób uprawiających kulturystykę są wyciskanie sztang francuskich, pompki na poręczach, ściąganie drążka z wyciągu górnego i prostowanie ramion z hantlami w tył. Wszystkie wymienione ćwiczenia, jeśli mają przynieść określony skutek, muszą być wykonywane starannie. Powyższa rada nie brzmi jakość specjalnie odkrywczo, ale chcąc przyczynić się do rozrostu tkanki mięśniowej w obrębie ramion, trzeba rzetelnie podchodzić do wykonywanych ćwiczeń.