• Home
  • Turystyka
  • Do jakich awarii w samochodzie dochodzi zimą najczęściej? Z każdej z nich uratuje Cię pomoc drogowa

Do jakich awarii w samochodzie dochodzi zimą najczęściej? Z każdej z nich uratuje Cię pomoc drogowa

W samochodzie znajduje się wiele bardzo drogich elementów mechanicznych, które są również bardzo wrażliwe na warunki atmosferyczne w zimę i które w przypadku awarii mogą zagrozić naszemu bezpieczeństwu na drodze. Według danych zimą liczba awarii samochodów wzrasta o 14,2% w porównaniu z resztą roku, a najczęstsze problemy to te związane z komponentami takimi jak akumulator, czy opony.

Z drugiej strony, wraz ze spadkiem temperatury wzrasta również ryzyko wypadków drogowych. Statystyki wypadków samochodowych pokazują, że około 30% z nich w ciągu roku ma właśnie miejsce zimą. W związku z tym przygotowaliśmy obszerny przewodnik wyjaśniający najczęstsze awarie w tym okresie w roku, z informacjami jak im zapobiegać.

1. Pęknięcie rur i węży w silniku

Jedną z najbardziej kosztownych awarii w sezonie zimowym, szczególnie jeśli samochód nie jest garażowany, jest pęknięcie rur i węży w silniku podczas uruchamiania zimnego silnika. Dlatego w takim przypadku zaleca się rozgrzanie silnika na biegu jałowym podczas uruchamiania silnika, aby płyny mogły się stopniowo rozgrzewać, a smary mogły wykonać swoją pracę. Niemniej jednak w razie awarii na drodze spowodowanej pęknięciami w silniku, oraz w jakiejkolwiek innej sytuacji, możesz liczyć na pomoc drogową Hol-Max – szybko uporamy się z problemem.

2. Awarie układu elektrycznego i akumulatora

W niskich temperaturach musimy szczególnie uważać na elementy układu elektrycznego naszego samochodu, takie jak akumulatory, nagrzewnice, alternatory i rozruszniki. W niskich zimowych temperaturach akumulatory mają tendencję do utraty pewnego procenta swojej pojemności ładowania, w zależności od wieku akumulatora. W przypadku nowych akumulatorów problem nie jest zwykle zauważalny poza nieco dłuższym rozruchem po przekręceniu kluczyka.

Polecamy  Restauracje Kraków, gdzie dobrze zjeść? Top 10 najlepszych restauracji!

W przypadku starszych akumulatorów, mających około 4-5 lat, to właśnie zimą się one całkowicie wyczerpują, ponieważ jeśli są już zużyte, zimno po prostu je wykańcza. Zimą jest także wyższe zużycie energii elektrycznej w samochodzie.  Najlepszym sposobem, aby zapobiec niespodziewanej awarii, zalecane jest sprawdzenie akumulatora przed sezonem zimowym i jego ewentualna wymiana.

3. Płyny w samochodzie – jak wpływa na nie zimno?

Niskie temperatury z łatwością zmieniają stany płynów i olejów w samochodzie. Zwróć uwagę na płyn chłodniczy, olej w silniku i płyn do spryskiwaczy. Zimą zaleca się wymianę płynu do spryskiwaczy na płyn niezamarzający, aby zapobiec jego zamarzaniu, w najzimniejsze noce. To samo dotyczy płynu chłodniczego – należy go wymienić na niezamarzający, jest to szczególnie ważne, ponieważ pełni on ważną funkcję chłodzenia silnika. Zimą zaleca się również stosowanie olejów syntetycznych, które  są oparte na formułach o niskiej lepkości i niskim tarciu, co pozwala olejowi zachować płynność nawet w chłodne dni.

4. Hamulce – kolejna część samochodu podatna na awarię zimą

To jak ważne są hamulce w samochodzie, wie każdy. Układ hamulcowy jest jednym z podzespołów, który na co dzień ulegają największemu zużyciu. Z tego powodu ważne jest, aby zapewnić ich dobrą konserwację. Gdy robi się chłodniej, tracą one swoją skuteczność, a ich zły stan oznacza dłuższy czas hamowania i zwiększone ryzyko wypadku. Częstotliwość wymiany klocków hamulcowych zależy od rodzaju posiadanego pojazdu, sposobu jazdy, rodzaju zamontowanych klocków hamulcowych i liczby przejechanych kilometrów, dlatego najlepiej jeśli przejrzy je doświadczony mechanik.

5. Awarie opon w sezonie zimowym

Opony są jednym z najważniejszych elementów naszego pojazdu, ponieważ mają kluczowy wpływ bezpieczeństwo, jako że są w bezpośrednim kontakcie z drogą. Zimą, opony jednak tracą swoje osiągi, zmniejszając przyczepność do drogi i zdolność hamowania. Sytuacja pogarsza się w przypadku opadów deszczu, śniegu i/lub lodu. Ponadto zimno zwykle powoduje utratę ciśnienia w oponach, dlatego należy je uważnie monitorować, aby uniknąć nieszczęśliwych wypadków.

Polecamy  Habibi Doner – Opinie, Godziny otwarcia, Menu, Dostawa

Jak zapobiec wypadkom? Regularnie sprawdzaj opony i ich ciśnienie, upewniając się, że głębokość bieżnika jest większa niż 1,6 mm (ustalony limit prawny). Nie zalecamy jednak, aby schodzić poniżej 3 mm.

6. Awarie świateł

Dobra widoczność podczas jazdy jest zawsze ważna, ale jeszcze bardziej zimą, ponieważ o tej porze roku dnie są wyjątkowo krótkie i pochmurne. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić, czy wszystkie reflektory w aucie działają prawidłowo: tylne światła, światła hamowania, światła cofania, światła pozycyjne i kierunkowskazy. Zwróć także uwagę na światła przeciwmgielne, które są bardzo często używane w tych miesiącach. W przypadku konieczności wymiany któregokolwiek ze świateł zaleca się wymianę zarówno lewego, jak i prawego światła, aby oba miał takie same właściwości i moc świecenia.

7. Wycieraczki przedniej szyby – zimą zużywają się one szybciej

Wycieraczki przedniej szyby mogą wydawać się drobnym elementem, ale są bardzo ważne dla zapewnienia dobrej widoczności, szczególnie podczas często niesfornej, zimowej pogody. Lód, śnieg i deszcz sprawiają, że pióra wycieraczek błyskawicznie się zużywają i przestają spełniać swoją funkcję, gdy są najbardziej potrzebne.

Wynika to z tego, że pióra wycieraczek przechodzą przez spory obszar przedniej szyby, i jest to szybsza, na której gromadzi się najwięcej brudu. Uszkodzona wycieraczka pozostawi irytujące smugi, które ograniczą nasze pole widzenia. Dlatego, jeśli tylko zauważysz pierwsze tego oznaki, koniecznie wymień wycieraczki.

8. Korozje i uszkodzenia nadwozia samochodu

Powszechną praktyką przy spadających temperaturach jest posypywanie dróg solą, aby zapobiec tworzeniu się bloków lodu lub zaleganiu śniegu. Chociaż ułatwia to ruch drogowy, ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze samochody. Sól jest bardzo żrąca dla metalu, zarówno dla karoserii  lakieru, przez co widoczne stają się zardzewiałe obszary, jak i dla mechaniki, co nie jest tak widoczne, ale równie szkodliwa i kosztowne do naprawy. Dlatego o tej porze roku, nawet jeśli nie pada śnieg, zaleca się częste mycie samochodu – lepiej za pomocą pistoletu na wodę pod ciśnieniem niż w myjni samochodowej, ponieważ w ten sposób możesz skierować strumień wody na spód samochodu, aby usunąć pozostałości soli.

Polecamy  Restauracje Wrocław: miejsca, które warto odwiedzić!

9. Awarie zamków i uszczelek samochodowych

Zimą często dochodzi do pękania zamków i wkładek bębenkowych w drzwiach. Wynika to z tego, że wilgoć przedostaje się do każdego zakamarka, a jeśli temperatura spadnie poniżej zera, wilgoć ta zamienia się w szron lub lód. Powoduje to zamarzanie zamków i cylindrów, które pękają pod wpływem sił fizycznych.

10. Ogrzewanie – najczęściej psuje się zimą

Ogrzewanie to jedna z tych funkcji wyposażenia samochodu, który jest niezbędna o tej porze roku – w końcu nikt nie chciałby przesiadywać w zimnym aucie. Niemniej jednak awarie ogrzewanie są częstsze zimą zasadniczo dlatego, że jest ono właśnie wtedy eksploatowane. Innym częstym powodem, jest zablokowaniem przewodów ogrzewania. W takim przypadku konieczne jest opróżnienie, wyczyszczenie i naładowanie układu przez profesjonalny warsztat.

Oczywiście najlepiej jest zapobiegać wszystkim wymienionym w artykule awariom, ale nie zawsze jest to możliwe, z powodu tak wielu komponentów składających się na samochód i surowych zimowych warunków. Nie musisz się jednak obawiać, w razie awarii na drodze możesz liczyć na nasz zespół pomocy drogowej Hol-Max – pomożemy, doradzimy i znajdziemy najlepsze rozwiązanie.

P.H.U. HOL-MAX
ul. Przyjaźni 4e/7
53-030 Wrocław

Tel./fax. +48 889-333-111

Home