2.3 C
Wrocław
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Nie pozwól, aby Twoje życie zniszczył mobbing. Jak może Ci pomóc psycholog?

Mobbing to nękanie i zastraszanie, którego dopuszcza się pracodawca lub współpracownik. Ma negatywny wpływ na psychikę ofiary. Sprawdź, jak może Ci pomóc psycholog w tej sytuacji.

Czy to mobbing, czy zwykła nieuprzejmość w miejscu pracy?

Nie każde nieprzyjemne zachowanie pracodawcy czy współpracownika nosi znamiona mobbingu. Z tym przestępstwem mamy do czynienia, gdy nękanie lub zastraszanie ma charakter uporczywy i długotrwały. Prowadzi do spadku poczucia własnej wartości u ofiary i utraty wiary w posiadane kompetencje zawodowe. Psycholodzy z Empatio pomogą Ci ocenić sytuację, zadając odpowiednie pytania, które naprowadzą Cię na właściwą interpretację zaistniałych zdarzeń. Konsultacja z nimi przebiega w bezpiecznej i empatycznej atmosferze.

Mobbing to długotrwałe i uporczywe nękanie i/lub zastraszanie przez przełożonego lub współpracownika.

Jak wygląda mobbing?

Ustawodawca celowo nie wskazuje konkretnych zachowań mobbera, ponieważ trudno przewidzieć wszystkie formy nękania i zastraszania. Osoby, które dopuszczają się tego przestępstwa, ogranicza wyłącznie ich wyobraźnia. Poniżej przedstawiono przykładowe działania, które mogą zostać uznane za mobbing.

  1. Zwierzchnik wyznacza pracownikowi zadania poniżej jego kompetencji zawodowych, które nie znajdują się w zakresie jego obowiązków. Np. żąda od dziennikarki, aby odkurzyła całe biuro.
  2. Szef codziennie żąda od pracownika tego samego – przygotowania tabelki z hasłami dostępu do poszczególnych maili firmowych. Gdy podwładny zwraca uwagę, że wczoraj ją oddał do dyspozycji przełożonego, ten ignoruje jego odpowiedź i po godzinie znów każe sporządzić dokument.
  3. Pracodawca straszy pracownika, że jeśli ten nie spełni jego żądań, które wykraczają poza podpisaną umowę, zwolni go w trybie dyscyplinarnym. Np. oczekuje od swojej księgowej, że zrobi mu zakupy i zawiezie je do domu.
  4. Kierownik naśmiewa się z pracownicy podczas zebrania z zespołem, krytykując jej inteligencję i wygląd.
  5. Szef dzwoni do pracownika w niedzielę lub święto, po czym robi awanturę, że ten nie odbiera telefonu.

Skutki mobbingu, które odczuwa pracownik

Mobbing w pracy stanowi przestępstwo, które wywiera znaczący wpływ na samopoczucie i stan zdrowia  ofiary. Jeśli doświadczamy go, skarżymy się na wiele dokuczliwych dolegliwości. Objawy nasilają się w miarę upływu czasu, jednocześnie dochodzą kolejne symptomy. Im dłużej trwa nękanie i/lub zastraszanie w miejscu pracy, tym poważniejsze szkody wyrządza naszej psychice. Skutki mobbingu obejmują m.in.:

  • spadek samooceny,
  • utratę wiary we własne kompetencje zawodowe,
  • depresję,
  • stany lękowe,
  • myśli samobójcze,
  • przewlekły stres, który jest szkodliwy dla zdrowia. Powoduje takie objawy psychosomatyczne jak ból kręgosłupa, drżenie mięśni, ból głowy, ból brzucha, nadmierne wypadanie włosów, przetłuszczanie cery i spadek odporności,
  • uczucie emocjonalnego rozedrgania,
  • ogólne rozdrażnienie,
  • trudności z koncentracją,
  • problemy z zasypianiem,
  • utratę lub nasilenie apetytu,
  • wyczerpanie emocjonalne.

Mobbing wpływa negatywnie na poczucie własnej wartości pracownika i sprawia, że ten nisko ocenia swoje kompetencje zawodowe.

Kim jest mobber?

Mobber to często osoba, która demonstruje nadmierną pewność siebie. Uważa, że posiada uprzywilejowaną pozycję, której chętnie nadużywa, krzywdząc innych. Często ma na tyle rozwiniętą inteligencję i spryt, że znęca się nad innymi w białych rękawiczkach. Pilnuje, aby nie pozostawiać po sobie śladów, bo wie, że mobbing jest karalny. Może dzwonić do pracownika, aby mu ubliżać i wydawać polecenia, a następnie wypominać mu błędy w wykonanej pracy. Często świadomie żąda jednej rzeczy, a na żywo wypiera się tego i twierdzi, że podwładny źle go zrozumiał. Stosuje techniki manipulacji, w tym gaslighting, poddając w wątpliwość percepcję swojej ofiary. Mobber często przygotowuje dla siebie usprawiedliwienie. “Zapomniałem, że już to dla mnie zrobiłeś.”, “Dlaczego mi o tym nie powiedziałeś?”, “Przepraszam, jestem zabiegany i dlatego zapomniałem o naszym spotkaniu (nieważne, że przypominałem o nim 5 minut przed)”.

Osoby, które stosują mobbing w pracy, mogą cierpieć na zaburzenie osobowości. Przedstawiciele mrocznej triady chętnie dopuszczają się nadużyć, bo czerpią satysfakcję i przyjemność z krzywdzenia innych. Brakuje im empatii emocjonalnej, ale dysponują empatią poznawczą, przez co wiedzą, jak zaprezentować się z dobrej strony i zyskać przychylność otoczenia. Do przedstawicieli mrocznej triady zaliczamy narcyza, psychopatę i makiawelistę (manipulatora).

Dlaczego ciężko udowodnić mobbing?

Choć mobbing w pracy jest przestępstwem, które podlega karze, to bardzo trudno udowodnić, że w ogóle do niego doszło. Problem rozpoczyna się na etapie zbierania dowodów. Sprawca pilnuje się, aby nie pozostawiać po sobie śladów. Nie pisze maili ani SMS-ów, kontaktuje się z nami jedynie telefonicznie lub osobiście (rozmowa w cztery oczy w gabinecie). Zgodnie z polskim prawem nie wolno nam nagrywać rozmów bez zgody drugiej osoby. Z kolei koledzy z pracy mogą czuć się zastraszeni przez mobbera, nie widzieć problemu lub go bagatelizować. Poza tym istnieje szerokie pole do interpretacji, czy dane zachowanie jest długotrwałe i uporczywe. Na pewno nie może mieć charakteru incydentalnego.

Mobbing trudno udowodnić, bo sprawca zazwyczaj jest sprytnym manipulatorem i nie pozostawia po sobie śladów.

Nie pozwól, by mobbing zniszczył Ci życie. Dlaczego warto skorzystać ze wsparcia psychologa?

Potrzebujesz zrozumienia i uprawomocnienia tego, co czujesz. Rodzina i przyjaciele niekiedy usprawiedliwiają sprawcę, a nawet bagatelizują Twój problem. Gdy mówisz im: “Szef codziennie dzwoni do mnie, żebym sporządził tabelkę z hasłami, choć przygotowałem ją już kilka dni temu. Gdy mu o tym mówię, ignoruje mnie, po czym ponownie dzwoni w tej sprawie nazajutrz”, słyszysz, że:

  • on jest pewnie zabiegany, w końcu na jego barkach spoczywa wiele obowiązków i zapomniał o tabelce,
  • może ma problemy w domu,
  • jego komputer zepsuł się i w rezultacie stracił tabelkę,
  • co ci szkodzi jeszcze raz wysłać mu to, co i tak już zrobiłeś,
  • nie robi nic niestosownego, ma prawo wymagać od ciebie wywiązywania się z zadań służbowych, w końcu za coś ci płaci.

Nie wszyscy mają świadomość, jak działa mobbing. Wielu naszych bliskich nie zdaje sobie sprawy, że istnieją ludzie, którzy świadomie krzywdzą innych i sprawia im to przyjemność. Psycholodzy z Empatio pomogą Ci skonfrontować się z trudnymi emocjami, jakie niesie mobbing. Konsultacja często okazuje się kamieniem milowym. Już sama świadomość, że nie przesadzasz i nie jesteś przewrażliwiony/przewrażliwiona, wyzwala.

Psycholodzy z Empatio podpowiedzą Ci, w jaki sposób możesz zadbać o siebie i swoje zdrowie psychiczne. Dzięki psychoedukacji poznasz różne narzędzia komunikacyjne i relaksacyjne. Konsultacje w naszych gabinetach odbywają się w bezpiecznej i empatycznej atmosferze. Prowadzą je doświadczeni psycholodzy, którzy z zainteresowaniem podchodzą do problemów swoich klientów. Jeśli doświadczasz mobbingu, już dziś odwiedź naszą stronę i zapisz się na wizytę.

Osoby, które doświadczają mobbingu, często potrzebują konsultacji psychologicznej, aby uprawomocnić swoje emocje.

Kiedy konieczne jest spotkanie z psychoterapeutą i/lub psychiatrą?

Jeśli sprawy zabrnęły za daleko, a mobbing doprowadził Cię do depresji, stanów lękowych lub myśli samobójczych, psycholog zaleci Ci konsultację z psychoterapeutą i/lub psychiatrą. Nie wstydź się poprosić o pomoc i z niej skorzystać, bo trudno samemu przeciwstawić się mobberowi, który często jest zręcznym manipulatorem.

EMPATIO Magdalena Senderowska
Al. Architektów 10/3
ul. Szybowcowa 50/28
Wrocław

Rejestracja telefoniczna: 535 989 536

Kontakt

Popularne
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj