12.1 C
Warszawa
środa, 8 maja, 2024

O czym należy informować ubezpieczyciela w czasie trwania ochrony auta?

Wykupiłeś polisę i myślisz, że następny kontakt z ubezpieczycielem czeka Cię dopiero za rok? Niekoniecznie! Zdarzają się sytuacje, które wymagają poinformowania ubezpieczyciela o dokonanych zmianach w życiu, jak i w pojeździe. Dlaczego jest to tak ważne? Podpowiadamy!

Nabycie ubezpieczenia OC to nie jedyny obowiązek właściciela pojazdu. Musi on także pamiętać o informowaniu ubezpieczyciela o niektórych zmianach podczas obowiązywania umowy. Również w przypadku autocasco, o którym przeczytasz więcej na https://mubi.pl/ubezpieczenie-ac/, ubezpieczyciele nakładają na kierowcę obowiązki – zapisane są one w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. 

Zmiana danych osobowych

We wszystkich dokumentach zawsze widnieje imię i nazwisko osoby, która się nim posługuje. Podobnie jest z polisą ubezpieczeniową, na której znajdują się dane właściciela ubezpieczonego pojazdu. Co jednak, kiedy osoba zmieni imię lub nazwisko?

Oczywiście sytuacja ta dotyczy przede wszystkim kobiet, które po wyjściu za mąż zmieniają nazwisko. Choć nie można wykluczyć sytuacji, że ktoś sam z siebie chce dokonać takiej zmiany – można w tym celu złożyć wniosek w urzędzie stanu cywilnego. 

Zdecydowana większość osób pamięta o wymianie prawa jazdy, dowodu osobistego czy kart debetowych i kredytowych. Jednak w poinformowaniu wielu instytucji, często zapomina się o ubezpieczycielu, co może stwarzać problemy w przypadku rezygnacji z ubezpieczenia lub ubiegania się o odszkodowanie. Dlaczego?

Za brak przekazania informacji o zmianie nazwiska czy imienia nie grozi kara. Jednak to w interesie ubezpieczonego jest to, by ubezpieczyciel miał aktualne dane. Gdy będą one nieprawidłowe, to ubezpieczyciel może mieć problemy ze zidentyfikowaniem osoby, która ubiega się o odszkodowanie z AC. Podobnie będzie w przypadku wypowiedzenia umowy OC. Czym to się skończy? Cała procedura będzie trwała dłużej i będzie wymagać podwójnej weryfikacji – wyjaśnia Tomasz Sowa, redaktor w mubi.pl.

Na aktualizacji danych powinno zależeć ubezpieczonym, ponieważ w razie próby załatwienia jakiejkolwiek sprawy z ubezpieczycielem pojawią się problemy, a finalnie i tak trzeba będzie je zmienić. Po co robić sobie niepotrzebny kłopot i tracić potem czas oraz nerwy przy ubieganiu się o odszkodowanie? 

Nowe numery rejestracyjne

Trudno wyobrazić sobie ubezpieczenie samochodu bez podania aktualnego numeru rejestracyjnego. Jeśli więc ulegnie on zmianie, to koniecznie trzeba o tym fakcie poinformować ubezpieczyciela – w końcu numer rejestracyjny to podstawa do identyfikacji pojazdu.

Przeróbki w samochodzie

Niektórzy właściciele aut osobowych decydują się na zamontowanie instalacji gazowej lub montują w pojeździe nowe droższe elementy wyposażenia. W przypadku ubezpieczenia OC nie ma to wpływu na wysokość odszkodowania i składki. Natomiast problem pojawi się, gdy dojdzie do szkody, którą właściciel będzie chciał zlikwidować z polisy autocasco.

Wysokość składek oraz odszkodowania zależy od wartości pojazdu, a także od wybranego wariantu ubezpieczenia. Nas interesuje samochód, gdyż zamontowanie instalacji gazowej, drogich elementów czy sprzętu audio podnosi wartość pojazdu. Jeśli właściciel nie poinformuje o wprowadzonych zmianach, które podniosły wartość auta, to nie otrzyma odszkodowania, gdy ulegną one uszkodzeniu lub zniszczeniu – nie zostały ujęte w polisie. Oczywiście im samochód będzie więcej wart, tym wysokość składki będzie wyższa.

Dodatkowi kierowcy

W formularzu ubezpieczeniowym pojawia się pytanie o dodatkowych kierowców. W szczególności ma to znaczenie, gdy osoba ta jest bardzo młoda lub dopiero zaczyna przygodę za kółkiem. Ubezpieczyciele szacują ryzyko ubezpieczeniowe, a dodatkowi niedoświadczeni kierowcy je zwiększają.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po podaniu informacji o regularnym korzystaniu z pojazdu przez młodego kierowcę dojdzie do rekalkulacji składki. Z drugiej strony w razie spowodowania przez niego szkody nie będzie problemu z wypłatą odszkodowania. 

Zbycie pojazdu

W przypadku sprzedaży samochodu były właściciel ma obowiązek przekazać informacje o tym fakcie ubezpieczycielowi. Co ważniejsze, musi to zrobić w ciągu 14 dni od daty sprzedaży pojazdu. Zaleca się, by do informacji dołączyć kopię umowy kupna-sprzedaży. 

W poradniku https://mubi.pl/poradniki/zmiana-nazwiska-a-ubezpieczenie-komunikacyjne/ znajdziesz jeszcze więcej wiedzy na temat obowiązków związanych z informowaniem ubezpieczyciela spowodowanych zmianami. 

Warto także wspomnieć, że zdecydowana większość ubezpieczycieli pozwala na aktualizację danych za pomocą formularze elektronicznego lub poprzez kontakt z infolinią. Nie trzeba udawać się więc do placówki – formalności można załatwić szybko i wygodnie z domu. 

Przemysław Dąbrowski
Przemysław Dąbrowski
Uwielbiam szukać najlepszych firm w swoich branżach. Wszystkie artykuły piszę w oparciu o sprawdzone informacje, dzięki czemu łatwiej możesz podjąć swoje decyzje zakupowe.
Najnowsze
Przeczytaj również

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj