Obecność szkodników w pomieszczeniach użytkowanych przez ludzi zwykle skutkuje powstaniem różnych niedogodności. Aby skutecznie pozbyć się intruzów, często konieczne jest skorzystanie z profesjonalnych usług dezynsekcji, dezynfekcji lub deratyzacji. W artykule wyjaśniamy, jak odróżnić od siebie te czynności.
Spis treści
Co to jest dezynsekcja i kiedy się przydaje?
Występowanie niektórych owadów w domach może powodować zanieczyszczenie różnych powierzchni. Dezynsekcja to usunięcie z mieszkania takich szkodników jak karaluchy, pluskwy, muchy, pchły lub rybiki cukrowe. Wszelkie owady dorosłe, ich larwy oraz jaja są eliminowane z otoczenia z dużą dokładnością. Fachowcy zajmujący się insektami używają do tego technik dopasowanych do gatunku owada, wielkości obszaru występowania i liczebności populacji szkodników. Do najskuteczniejszych metod zalicza się:
- metodę żelową,
- opryski chemiczne,
- metodę gazową (fumigację),
- zamgławianie ULV.
Dobre efekty przynosi także połączenie kilku metod tzw. metody zintegrowane IPM (łączenie metod fizycznych, chemicznych, biologicznych i mechanicznych). Sposoby te warto wykorzystać już przy pierwszych oznakach obecności pcheł, pluskiew i karaluchów, ponieważ opanowanie inwazji na samym początku jest prostsze i mniej czasochłonne. Środki i metody używane podczas dezynsekcji są bezpieczne dla ludzi, dlatego można je stosować zarówno w lokalach niemieszkalnych jak i w mieszkaniach.
Czym jest dezynfekcja mieszkania?
Odkażanie to czynność polegająca na usuwaniu z otoczenia wszelkich mikroorganizmów. Podczas dezynfekcji potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje, takie jak wirusy, bakterie i grzyby, są unieszkodliwiane. Preparaty i metody używane przez profesjonalistów pozwalają na skuteczną eliminację tych organizmów na wszystkich etapach ich rozwoju, włącznie z formami przetrwalnikowymi. Jest o tyle istotne, że pozwala zminimalizować ryzyko ponownej inwazji w przyszłości. Usuwane są także substancje toksyczne wydzielane przez mikroorganizmy. Podczas dezynfekcji odkażane jest powietrze oraz wszystkie przedmioty i powierzchnie znajdujące się w pomieszczeniu. Duża dokładność pozwala uzyskać satysfakcjonujący efekt na dłużej. Dla przykładu, ozonowanie pomieszczeń, czyli rodzaj dezynfekcji gazem zaleca się raz na 3 miesiące. Alergicy i astmatycy po takim ozonowaniu mieszkania śpią dużo lepiej, ponieważ zabijane są wszelkie alergeny i roztocza kurzu domowego.
Profesjonalną ofertę znajdziesz na stronie: https://prusator.pl/
Na czym polega deratyzacja?
Oprócz mikroorganizmów i insektów w bezpośrednim sąsiedztwie siedzib ludzkich przebywają także większe zwierzęta. Ssaki, a w szczególności gryzonie, mogą stać się uciążliwymi sąsiadami lub współlokatorami. Zanieczyszczają przestrzeń swoimi odchodami, podkradają jedzenie, a na ich sierści znajdują się pasożyty niebezpieczne dla ludzi. Deratyzacja to usuwanie z otoczenia gryzoni – myszy, szczurów, kretów i kun. Zwierzęta eliminuje się przy pomocy środków biologicznych, chemicznych i fizycznych.
Szkodniki i mikroorganizmy mogą zanieczyszczać żywność, roznosić niebezpieczne zarazki i pasożyty, a nawet pozostawiać bolesne ślady po ugryzieniu. Gdy w mieszkaniu pojawią się tacy dzicy lokatorzy, warto skorzystać ze specjalistycznych usług usuwania szkodników. Wybór konkretnej usługi zależy od rodzaju intruza. Dezynfekcja zwalczy mikroorganizmy, dezynsekcja – insekty, a deratyzacja – gryzonie.
Profesjonalna firma DDD pomoże Ci szybko pozbyć się nieproszonych gości z Twojego terenu!