Spis treści
Van Pur znany jest jako niezależna spółka, która zajmuje się produkcją i dystrybucją piwa. To polski browar, którego przedmiotem zainteresowania są piwa regionalne. Dowiedz się, jak wygląda historia i działalność polskiego browaru Van Pur!
Browar Van Pur historia
Trzeba przyznać, że Van Pur ma już za sobą kawałek historii. Firma powstała w 1989 roku, ale produkcją piwa zajęła się dopiero we wczesnych latach 90. a dokładnie w roku 1993. Wtedy powstała również pierwsza marka browaru: Van Pur Premium. Marka słynie z tego, że jako pierwsza wprowadziła do Polski piwa wysokoprocentowe, które mają 18% alkoholu w składzie. Pierwsza rozlewnia piwa powstała w małym miasteczku pod Rzeszowem. Od wczesnych lat 90. dotąd Van Pur doskonale radzi sobie na rynku, a firma na przestrzeni tego okresu zanotowała ogromny rozwój i wszystko wskazuje na to, że jej właściciele nie spoczywają na laurach.
Van Pur Zabrze
Swoją działalność na terenie Zabrza spółka Van Pur rozpoczęła w 2005 roku, stosunkowo niedługo po wykupieniu marki przez założycieli. To całkiem ciekawy element historii. Browar Van Pur był przez 3 lata w rękach austriackiej firmy Brau Union. Od 2003 roku właścicielami marki stale jest ta sama para Polaków. W Zabrzu powstaje piwo śląskie, odpowiednio do regionu, które za piwem przepada.
Van Pur Koszalin
Koszalin był drugim miastem, w którym powstał browar Van Pur. Z tym miejscem również wiąże się ciekawa historia. Koszalin miał swoje nieduże browary od wieków, ale wojny i lata PRL doprowadziły do ostatecznego upadku wszystkich tych miejsc. Poza jednym. Stary browar w Koszalinie został urtowany przez pasjonatów z Van Pur i do dzisiaj powstają tam wyjątkowe trunki, a zwłaszcza piwo Brok, idealnie wpisujące się w nadmorski klimat miasta.
Van Pur Łomża
Czy znajdują się jeszcze osoby, które nie znają Łomży? I nie mamy na myśli uroczego miasta, a browaru i piw, które zna dziś całą Polska. Łomża jest jednym z tych piw, które pokazują, że marka Van Pur jest marką premium. A skąd wziął się w Łomży browar spółki Van Pur? Dlaczego akurat to miasto zostało wybrane na kolejny świetny zakład produkujący piwo rzemieślnicze? To jedna z najnowszych inwestycji. Przejęcie browaru w Łomży przez spółkę w 2011 roku spowodowało znaczny rozwój zakładu i doprowadziło do wypromowania smakowitej Łomży w całym kraju. Produkowane w mieście piwo ma nawet międzynarodowy certyfikat jakości BRC. Naprawdę warto go spróbować!
Marka ma jeszcze browar w Jędrzejowie, gdzie produkowane jest piwo eksportowe. Ciekawostką jest, że browar w Jędrzejowie jest jednym z najstarszych tego typu miejsc w Polsce i drugim, który posiada spółka Van Pur. Oprócz tego wciąż działa browar w Rakszawie, który ma dzisiaj największą moc produkcyjną ze wszystkich 5 browarów spółki.
Wszystkie browary spółki Van Pur są w stanie wyprodukować ponad 5 mln hektolitrów piwa. To dobra informacja nie tylko dla miłośników piwa, ale również dla wszystkich, którzy wspierają rozwój polskich producentów i marek. Trzeba przyznać, że założyciele Van Pur mają prawdziwy zapał i pasję w sobie. Większość z obecnie świetnie prosperujących browarów przemieniała się w ruinę, kiedy założycielom spółki było dane je kupić. Zainwestowane pieniądze i ogrom pracy się opłaciły. Życzymy marce Van Pur dalszych sukcesów!